Sierpniówka: Słowacki Raj


12-15.08.2023 (4 dni, długi weekend sierpniowy)

W tym roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, 14 sierpnia, by cieszyć się 4 dniami wolnymi :-)

Zapraszamy na Sierpniówkę do Słowackiego Raju. To niezwykle malowniczy obszar górski pełen wąwozów, kanionów i wodospadów, przez które poprowadzono liczne szlaki turystyczne z umocnieniami, drabinkami, mostkami i kładkami. Wśród nich słynne wąwozy - Sucha Bela, Piecky czy Maly Kysel, a przede wszystkim niesamowity Przełom Hornadu!

Na terenie tych przepięknych krajobrazów utworzono Park Narodowy Słowacki Raj, a do tamtejszych atrakcji należy też Dobszyńska Jaskinia Lodowa – jedna z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie. I my tam będziemy!

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem górskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Zapraszamy na 4-dniowy wypad trekkingowy w tę pełną bajkowych krajobrazów krainę. 3 noclegi w komfortowych domkach w pokojach 2- i  3-osobowych z łazienkami, 3 śniadania, opcjonalne obiadokolacje, przejazd autokarem z Warszawy do Słowackiego Raju i z powrotem, prowadzenie tras przez przewodnika górskiego, opieka pilota, ubezpieczenie KL NNW.

Na ten wyjazd można też dołączyć do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub w Krakowie.

w planach

Charakter wyjazdu

Słowacki Raj wielu kojarzy się przede wszystkim z pięknymi widokami, a sama nazwa "raj" jest bardzo nęcąca. Warto jednak wiedzieć, że do przejścia tamtejszych szlaków potrzebne jest pewne obycie z górami. To trasy dla osób sprawnych fizycznie i obytych z ekspozycją, posiadających górskie buty z nieślizgającą się podeszwą z bieżnikiem, wygodny plecak i przeciwdeszczową, oddychającą kurtkę. Część odcinków, które przejdziemy będzie pozbawiona technicznych trudności (głównie szlaki zejściowe), ale oprócz tego będziemy wchodzić do wąwozów i stromo podchodzić po drabinkach i stopniach, chwytając się łańcuchów i klamer. Szlaki te są jednokierunkowe, bez możliwości zawrócenia lub (jak w Przełomie Hornadu) ewentualne zawracanie na szlaku jest niełatwe. Jeśli planujesz wziąć kijki trekkingowe, to przydadzą się na zejściach, natomiast na podejściach przez wąwozy najlepiej będzie je przytroczyć do plecaka, by mieć wolne ręce.

Jeśli jednak wiesz, "z czym się góry je" i teren górski to Twój żywioł, dobrze znasz swoje możliwości to czekają Cię 4 dni prawdziwej przygody i potężna dawka szczęścia. W razie nieprzewidzianej niedyspozycji, któregoś z uczestników każdego dnia jest możliwość pozostania w miejscu noclegu. W pierwsze 2 dni proponujemy 2 warianty tras - dłuższy i krótszy.

Koszt

1080 zł/os. (na łóżkach pojedynczych)

lub 990 zł/os. (na łóżku małżeńskim)


i obejmuje:

koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków (opcja wykupienia obiadokolacji - 39 euro/pakiet 3 dwudaniowych obiadokolacji), opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami 4 dni wędrówek w wersji wydrukowanej (10 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca, czyli dwóch siedzeń do dyspozycji jednej osoby w autokarze/busie (260 zł - brak miejsc), opcji pokoju 1-osobowego (dopłata - brak miejsc), biletów wstępów do parku narodowego (5 euro/os./4 dni, 2022), biletu do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej (12 euro/os.)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.30 w piątek, 11 sierpnia 2023 na ul. Emilii Plater w Centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem na Słowację

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. 2 w nocy z wtorku na środę 15/16 sierpnia (najprawdopodobniej będzie to ok. g. 00.30), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub w Krakowie.

Dzień pierwszy (sobota, 12 sierpnia 2023) 

Zanim rozpoczniemy wędrówkę zatrzymamy się w drodze autokarem lub busem w góry na dogodnej stacji benzynowej gdzie będzie czas na zamówienie aromatycznej kawy lub gorącej herbaty wraz z jakąś przekąską, a także zmianę ubrań na te dogodne na wędrówkę.

Tego dnia ruszymy szlakiem wzdłuż Przełomu Hornadu. To największy wąwóz tych gór, a trasa piesza prowadząca w tym kanionowym terenie jest flagową atrakcją Słowackiego Raju. Po drodze jest wiele kładek, łańcuchów i klamer, ale najbardziej znane są tzw. stupacki, czyli stopnie metalowe zawieszone nad lustrem wody, co dostarcza silnych, niezapomnianych wrażeń. Trasa jest nietrudna technicznie, jednak przeznaczona dla osób pozbawionych lęku wysokości i obytych z ekspozycją.

Tego dnia odwiedzimy też Tomasovski Vyhlad, 666 m n.p.m. - najbardziej znany punkt widokowy Słowackiego Raju. Jest to malowniczy, skalny taras z budzącą emocje przepaścią. Wystarczy jednak do niej nie skakać i wszystko będzie dobrze ;-)

Będzie też okazja na ostudzenie emocji, bo dotrzemy do schroniska górskiego w Klastorisku (774 m n.p.m.) z możliwością posilenia się i napicia, czy też podzielenia się z towarzyszami wędrówki wrażeniami z najbardziej niezwykłych odcinków trasy, a przy dobrej pogodzie wygrzania się w słońcu na otaczającej go polanie. Nazwa miejsca pochodzi od istniejącego tam w przeszłości klasztoru kartuzów z XIII wieku, którego ruiny można podziwiać w sąsiedztwie schroniska. Na koniec dotrzemy do ośrodka na obiadokolację i nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do dzielenia się wrażeniami z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

czas przejść: 

(wariant dłuższy) 7h+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia 980↑ i 960↓, 27 GOT, 18 km.

(wariant krótszy) 6h + przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia 820↑ i 800↓, 24 GOT, 16 km.

Dzień drugi (niedziela, 13 sierpnia 2023) 

Rano po śniadaniu w naszym ośrodku wypoczynkowym wyruszymy autokarem w rejon niesamowitego Wąwozu Piecky, w którym utworzono rezerwat. Dotrzemy do niego urokliwą Bielą Doliną. Sam Wąwóz Piecky dostarczy nam niecodziennych wrażeń, które zapewni nam przejście m.in. przez dwa wodospady – Tarasowy (Terasovy vodopad) i Wielki (Velky vodopad), stromym podejściem po licznych drabinkach i stopniach w otoczeniu wspaniałych widoków na wodne kaskady. Aby ten kanion przejść pokonamy 360 metrów różnicy wzniesień (od 580 do 940 m n.p.m.). Warto pamiętać, że szlak na tym odcinku jest jednokierunkowy.

Zanim dotrzemy do drugiego z wąwozów, który przeeksplorujemy tego dnia, przejdziemy bardzo łatwym, leśnym odcinkiem trasy pozbawionym przepaści, by dotrzeć na odsapnięcie do schroniska górskiego w Klastorisku (774 m n.p.m.). Zatem ci, którzy poprzedniego dnia nie zdążą zajrzeć do ruin klasztoru kartuzów w sąsiedztwie schroniska będą mieli ku temu okazję. W pobliżu jest też szczyt Klastorisko, 839 m n.p.m z którego przy dobrej pogodzie widać panoramę Tatr ze słowackiej perspektywy.

Po uzupełnieniu kalorii w schronisku udamy się w kierunku drugiego z wąwozów zaplanowanych na ten dzień – Malego Kysela. Aby go przejść pokonamy 3,5-kilometrowy odcinek stanowiący 270 m przewyższenia w górę (od 680 do 950 m n.p.m.). Tu także spotkamy liczne umocnienia i drabinki – zarówno metalowe, jak i drewniane, które są zwykle śliskie, bo wokół nas będzie płynąć sporo wody. Tym razem „zaliczymy” 3 wodospadyMaly, Omszały (Machovy) i Malokyselovy, bo szlak prowadzi tuż przy nich. Cały odcinek jest jednokierunkowy.

Na koniec wędrówki przejdziemy nietrudną, pozbawioną ekspozycji ścieżką leśną, którą dotrzemy do autokaru, który zawiezie nas do naszego ośrodka na nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do dzielenia się wrażeniami z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

czas przejść: 

(wariant dłuższy) 6h45+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia: 825↑ i 860↓, 26 GOT, 17 km

(wariant krótszy) 5,5h + przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia: 560↑ i 600↓, 20 GOT, 14 km

Dzień trzeci (poniedziałek, 14 sierpnia 2023) 

Rano po śniadaniu wyjdziemy autokarem w kierunku spektakularnie pięknej Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.  To jedna z najwięszych atrakcji turystycznych na terenie Słowacji, wpisana na listę UNESCO. Ze względu na wyjątkową pokrywę lodową, rzędu 25 metrów uważana jest za unikat, bowiem w całej Europie takie zjawisko poza tym występuje wyącznie w Alpach. Po jej zwiedzeniu przejedziemy autokarem w rejon malowniczego wąwozu Velky Sokol, którego przejście dostarcza wyjątkowych wrażeń estetycznych, ale też emocji ze względu na liczne zabezpieczenia na trasie.  Uznawany jest za najdzikszy wąwóz w Słowackim raju. Czekają nas przejścia po zwalonych drzewach, drewniane kładki, metalowe stopnie, a także liczne drabinki. Dodatkowym urozmaiceniem będą towarzyszące nam przy szlaku wodospady. Na koniec dotrzemy na nocleg i obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń przy napojach jakie lubicie.

czas przejść: 

6+ przerwy na trasie + zwiedzanie jaskini, przewyższenia: 630↑ i 690↓, 22 GOT, 16 km

Dzień czwarty (wtorek, 15 sierpnia 2023)

Rano po śniadaniu spakujemy bagaże do autokaru i wyruszymy do najbardziej znanej trasy z drabinkami w Słowackim Raju – prowadzącej przez wąwóz Sucha Bela (Sucha Biała). Powedrujemy zarówno stopniami nad korytem potoku Sucha Bela jak i jego brzegiem, do odcinka, gdzie kanion będzie się zwężał nawet do 3 metrów, przy wysokości ścian sięgającej nawet 200 metrów. Tam będziemy mijać 4 efektowne wodospady: Misiowy, Okienkowy (12 m wysokości), Boczny i Korytowy (10 m), będzie też okazja popodziwiać liczne progi wodne i kotły erozyjne. Trasa poprowadzona jest przez liczne drabinki – metalowe jak i drewniane, wsparciem są też łańcuchy i klamry. Warto pamiętać, że obycie z ekspozycją jest na tym szlaku bardzo potrzebne, bo podobnie jak w pozostałych wąwozach Słowackiego Raju szlak jest jednokierunkowy i nie ma na nim możliwości zawrócenia.

Po dotarciu na górną część płaskowyżu Glac i przerwie na odpoczynek przy przyjemnej wiacie, ruszymy w dół, wygodną, leśną drogą, którą dotrzemy do autokaru, by nim ruszyć w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się jeszcze na obiadokolację w dogodnym zajeździe po drodze.

czas przejść: 4,5h+ przerwy na trasie (dłuższa po przejściu wąwozu), 10 km, przewyższenia 460↑ i 460↓

Co wziąć na górska wędrówkę latem?

Późne lato to najlepszy pogodowo czas w Słowackim Raju, mamy więc bardzo duże szanse na piękną, słoneczną pogodę. W górach jednak warto być przygotowanym na wszelkie warunki. Najważniejsza części ekwipunku to: buty górskie najlepiej z podeszwą typu vibram, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki), obuwie na zmianę, kijki trekkingowe, jeśli macie. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

To są  zalecenia dotyczące wszystkich wędrówek górskich, jednak w Słowackim Raju szczególnie warto zadbać o bardzo dobre, górskie obuwie z nieślizgającą się podeszwą, ponieważ będziemy sporo wędrować po miejscach wyjątkowo mokrych i śliskich. Nie do pominięcia jest też spakowanie się w wygodny plecak, tak, byście mieli wolne ręce by móc chwytać się nimi umocnień i zabezpieczeń na szlakach. Kwestia posiadania dobrej kurtki przeciwdeszczowej jest równie ważne, bo z jednej strony okazji do zmoczenia się w wąwozach trochę jest, a oddychalność takiej kurtki jest bardzo ważna, bo sporo podejść będzie stromych. Na tym wyjeździe warto pomyśleć o wzięciu impregnatu do butów, bo buty będą każdego dnia mniej lub bardziej się moczyć na szlakach. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na szlakach z pewnością będzie błotniście, Można wziąć kijki trekkingowe, zwłaszcza na pierwszy dzień, ale warto pamiętać, że będą na tym wyjeździe też długie odcinki wymagające złożenia kijków i dobrego przytroczenia ich do plecaków (ważne, by plecak był tak skonstruowany, by to umożliwiał). Pamiętajcie o napojach (minimum 1,5 litra/dzień), termosie, kanapkach, przekąskach. W wąwozach raczej słońce nas nie spali, ale i tak krem z filtrem i czapkę na słońce warto mieć, bo będą też odcinki bardziej eksponowane na słońce.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Lista rezerwowa

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com