Spływ kajakowy rzekami Rospuda i Czarna Hańcza na Suwalszczyznie 

18-19.05.2024 (weekend)

Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Zapraszamy na pełen wrażeń, weekendowy wypad kajakowy w rejonie Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Przepłyniemy najpiękniejsze 1-dniowe odcinki Czarnej Hańczy i Rospudy, a nocleg będziemy mieć w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem. To świetna okazja, by zaznać niezwykłego klimatu Suwalszczyzny i poznania 2 najwspanialszych rzek Suwalszczyzny na jednym wyjeździe. Czekają nas prawdziwe wakacje w miniaturze dla kajakowych maniaków!

Zapraszamy na wyjazd. Przejazd w na Suwalszczyznę z Warszawy i z powrotem autokarem lub busem, nocleg w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem ze śniadaniem i z opcjonalną obiadokolacją, wypożyczenie i transport kajaków, transport bagaży drogą lądową, opiekę pilota, ubezpieczenie. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Wyszkowie, Łomży lub Augustowie.

w planach

Charakter wyjazdu

Czeka nas spływ dwiema zupełnie różnymi rzekami. Obie bardzo znane i wybitnie malownicze. Na Czarnej Hańczy zrobimy klasyczną trasę dla każdego, na Rospudzie czekają nas odcinki z szybszym nurtem na przemian z malowniczymi jeziorami. Przez oba dni mamy tylko jedną przenoskę.

Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu (np. kosmetyczkę, piżamę, ubranie na zmianę), zostawimy w naszym autokarze. Wyjeżdżamy z Warszawy (można też dołączyć po drodze - w Wyszkowie, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej czy Augustowie) i wracamy tym samym autokarem, zatem w nim też można coś sobie zostawić na czas spływu by po zakończeniu całodniowego odcinka spływu zarówno w sobotę jak i niedzielę mieć do nich znów dostęp.

Z soboty na niedzielę nocujemy w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, tam mamy też zamówione niedzielne śniadanie i sobotnie ognisko, a dla chętnych będzie też możliwość domówienia obiadokolacji. Na miejscu będzie okazja do wieczornej integracji po zakończeniu sobotniego odcinka spływu, a także przez cały sobotni wieczór.

Koszt

490 zł/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o 6.00 rano w sobotę, 18 maja 2024 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental skąd wyruszymy autokarem na Suwalszczyznę.

W niedzielę, 28 sierpnia po popołudniu wyruszymy autokarem w drogę powrotną tak, by do Warszawy dotrzeć ok. g.23. Dzięki temu będziemy mogli całą noc wyspać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 18 maja 2024): Czarna Hańcza: Wigry – Wysoki Most - 16 km

Autokarem dotrzemy na Suwalszczyznie do miejsca, gdzie rzeka Czarna Hańcza wypływa z Jeziora Wigry i tam rozpoczniemy pierwszy dzień spływu. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej by napić się gorącej herbaty, czy aromatycznej kawy lub zjeść przekąski.

Zanim zwodujemy kajaki opowiemy, o co chodzi w kajaku, co przyda się szczególnie tym, co pierwszy raz będą płynąć. Podzielimy się też ostatecznie do kajaków. Tego dnia płyniemy częściowo przez teren Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Na naszej trasie będą 2 jeziora – jezioro Postaw i krótki fragment jeziora Wigry. Będzie się zmieniać krajobraz z łąkowego na leśny, pojawią się też pagórki. Nurt w pierwszej połowie spływu szybki, w drugiej spokojniejszy. Przez cały dzień będziemy mijać pola biwakowe, przepłyniemy w sumie pod 4 mostami. Na trasie naszego spływu będzie też miejsce, w którym rzeka Żubrówka uchodzi do Czarnej Hańczy. Z pewnością potowarzyszą nam kaczki i łabędzie ze względu na liczne tu wysepki trzcinowe i trzcinowiska, możemy też obserwować liczne tu żeremia. Będzie okazja do spróbowania słynnych domowych przysmaków: sękaczy, placków ziemniaczanych, serów czy nawet nalewek sprzedawanych nierzadko bezpośrednio z pomostów ;-)

Spływ tego dnia skończymy po ok. 5 godzinach. Po zakończonym tego dnia odcinku spływu wsiądziemy do autokaru lub busa i pojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na obiadokolację (dla chętnych) i nocleg, po drodze zatrzymując się też w dogodnym sklepie spożywczym na uzupełnienie zapasów wody i przekąsek na niedzielny spływ. Wieczorem czeka nas ognisko – dobra okazja na wymianę wrażeń z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

Dzień drugi (niedziela, 19 maja 2024) Rospuda, 14 km

Autokarem docieramy nad brzeg Jeziora Garbaś gdzie rozpoczniemy nasz niedzielny spływ. Przez cały spływ będziemy na terenie słynnej Doliny Rospudy podziwiając jej wspaniałą różnorodność krajobrazową. Tego dnia na trasie naszych kajaków poza śródleśnym Jeziorem Garbaś będą też jeszcze dwa jeziora – niewielkie i czyste Jezioro Głębokie oraz wydłużone Jezioro Sumowo. Jeziorne odcinki będą oddzielone bardzo emocjonującym fragmentem rzeki z szybkim nurtem. To tzw. pierwszy przełom Rospudy, z licznymi przeszkodami – jak głazy w korycie rzeki, zwalone drzewa czy nisko zawieszone, drewniane mostki. Miasteczko Bakałarzewo będzie okazją do wyjścia z kajaka i rozprostowania kości, ale też atrakcją w postaci przenoski przy tamtejszym młynie wodnym. Po drodze też zrobimy sobie przerwy na popas w ładnych miejscach.

Spływ tego dnia skończymy po ok. 5 godzinach. Po dopłynięciu zostawimy kajaki w bezpiecznym miejscu i wsiądziemy do autokaru, którym ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się też w dogodnym miejscu na obiad.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, silna wichura, zbyt wysoki lub zbyt niski stan wody w rzece) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Co wziąć do kajaka na spływ?

Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu w ciągu dnia, zostawimy w busie. Rzeczy wożone w kajaku należy zabezpieczyć przed zamoczeniem (należy włożyć je w nieprzemakalny worek lub grube worki na śmieci ew. specjalny wodoszczelny worek, jeśli ktoś posiada). Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem. Na wyjeździe przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (trzymające piętę - takie w którym można wejść do wody i nie spada z nóg), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie) ciepłe rzeczy na wieczór. Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) Pamiętajcie też o ochronie przed komarami, kleszczami i przed słońcem (czapka, krem z filtrem). Do tego oczywiście dużo wody (minimum 1,5 litra/osobę) i przekąski (kabanosy, batony, kanapki).

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne miejsca na liście rezerwowej

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY