Tatry Zachodnie Słowackie i Polskie - Bystra 2248 m n.p.m., Starorobociański 2176 m n.p.m., Czerwone Wierchy [nocleg w schronisku]


08-09.06.2024 (weekend)

Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Zapraszamy na wysokogórski weekend podczas którego naszą bazą będzie tatrzańskie schronisko PTTK Ornak, 1100 m n.p.m. Głównym celem wyjazdu będzie wejście na lekko na Bystrą 2248 m n.p.m., najwyższy szczyt Tatr Zachodnich (zarówno polskich jak i słowackich). Alternatywnie do Bystrej można pójść na Starorobociański Wierch, 2176 m n.p.m., lub też zrobić wariant lekki, acz nadal wysokogórski - Ornak 1854 m n.p.m. wraz z Siwą Przełęczą 1812 m n.p.m. Drugiego dnia przejdziemy dla odmiany z plecakami przez wszystkie 4 Czerwone Wierchy: Ciemniak (2096 m n.p.m.), Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.).

Wyjazd obejmuje, Nocleg w schronisku tatrzańskim, przejazd z Warszawy w góry i z powrotem busem lub autokarem, opieka pilota, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego, ubezpieczenie NNW (obejmujące KL) w Polsce oraz KL NNW na Słowacji. 

 Na ten wyjazd można dołączyć do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Jeśli swobodnie się czujesz na tatrzańskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa lub też jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Charakter wyjazdu

Ten wyjazd daje sposobność do niezwykłego doświadczenia: spędzenia całego weekendu, w tym nocy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Początek czerwca w w Tatrach to już jedne z najdłuższych dni w roku, pozwalających cieszyć się oszałamiającymi widokami maksymalnie długo. Chcemy to wykorzystać! Wędrówka da radość i satysfakcję tym, którzy zdają sobie sprawę z wysiłku, jaki towarzyszy przejściu conajmniej 8,5-11 godzinnej trasy z przewyższeniem rzędu 1250-1800 m n.p.m. To dobry wyjazd dla tych, którzy mają już za sobą wyjazdy na tatrzańskie 2-tysięczniki.

Dla przyrody tatrzańskiej jest to środek wiosny, stąd też na wysokości hal górskich zobaczymy wiele gatunków pięknych kwiatów, a miejscami możemy jeszcze zobaczyć płaty śniegu.

Całą sobotnią trasę wysokogórską wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki, a rzeczy typu piżama czy kosmetyczka przenosimy jedynie na odcinku od wejścia na szlak do schroniska. Jest to ok. 1,5h wędrówki po prawie płaskim terenie. Drugiego dnia wędrujemy z plecakami w których także będzie nasza piżama lub kosmetyczka.

Jeśli nie masz doświadczenia w pakowaniu plecaka górskiego, daj znać. Chętnie podpowiemy kilka trików jak to fajnie zrobić, aby plecak był jak najlżejszy.

Koszt

to 549 zł i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

posiłków, w tym niedzielnego śniadania i sobotniej obiadokolacji (możliwość indywidualnego kupienia w bufecie schroniska górskiego, w którym nocujemy, bo bufet realizuje tylko zamówienia indywidualne), biletów wstępu do parku narodowego (10 zł), przejazdu lokalnymi busami na odcinku Kuźnice - Rondo w Zakopanem (ok. 8 zł), ew. dopłaty do pokoju 2-osobowego (45 zł - niedostępne), 3- lub 4-osobowego (35 zł) oraz opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze (235 zł)

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek 7 czerwca 2024 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Dzień pierwszy (sobota, 8 czerwca 2024) 

W sobotę wcześnie rano dotrzemy autokarem bezpośrednio do wylotu Doliny Kościeliskiej. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się krótko wcześniej na jednej ze stacji benzynowych po drodze, by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy czy też skorzystać z oferty przekąsek. Łatwy odcinek dolinny ok. 1,5 godziny planujemy przejść pieszo z plecakami (w których będą też rzeczy na nocleg) od Kir do Schroniska PTTK Ornak.

Gdy dotrzemy do schroniska, zostawimy część bagaży których nie bierzemy wyżej w góry w schronisku w bezpiecznym miejscu i po krótkiej przerwie uderzymy w prawdziwie wysokogórski teren na zdobycie szczytów Tatr Zachodnich - Słowackich i Polskich.

Najpierw czeka nas podejście przez las świerkowy na Przełęcz Iwaniacką 1459 m n.p.m., a z niej wśród kosodrzewiny  wdrapiemy się na grzbiet szczytu Ornak 1854 m n.p.m. zdobywając wszystkie 3 jego wierzchołki, w tym najwyższy – Zadni Ornak 1867 m n.p.m.. Wspaniałe widoki będą nam towarzyszyć na całym dalszym odcinku aż do Przełęczy Siwej 1812 m n.p.m. - wspaniałego punktu widokowego. Jest ona celem wariantu najkrótszego wędrówki na naszym wyjeździe i stąd osoby realizujące ten wariant zaczną schodzić do schroniska. Pozostali ruszą dalej. Stąd już będzie blisko do granicy polsko-słowackiej, która dalej pójdziemy w kierunku Błyszcza poprzez Siwy Zwornik (1965 m n.p.m.) i Liliowe Turnie. Wbrew pozorom Błyszcz (2158 m n.p.m.) nie jest szczytem, lecz zakończeniem północnej grani Bystrej. Gdy osiągniemy chwilę później słowacki szczyt Bystrą (2248 m n.p.m.) zdobędziemy zarazem najwyższy szczyt tatr Zachodnich! Na koniec czeka nas zejście, skąd czeka nas już leśna droga do schroniska na nocleg.

Tego dnia alternatywnie, zamiast wyjścia na Bystrą można też indywidualnie powędrować na Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m. tą samą trasą, co wszyscy aż do Siwej Przełęczy, skąd już rozpoczyna się podejście na szczyt. Trasa również bardzo wymagająca kondycyjnie, jednak krótsza czasowo i dystansowo oraz z trochę mniejszym przewyższeniem od tej na Bystrą, przez co w sumie mniej wysiłkowa.

Wieczorem, po zjedzeniu obiadokolacji, a przed udaniem się spać czeka nas klimatyczny wieczór w schronisku. Będzie czas na powspominanie wysokogórskich wrażeń przy napojach, jakie lubicie. My polecamy też wyjście choćby na chwilę wieczorem na zewnątrz schroniska. Przy dobrej pogodzie widok na rozgwieżdżone niebo ponad Małą Polanką Ornaczańską jest niezrównany!

Czas przejść:

(wariant podstawowy - Siwa Przełęcz) ok. 8h15  + przerwy na trasie (m.in. w schronisku Ornak) w sumie ok. 17 km w tym przewyższenia  1260 m1095 m, 31 GOT

(wariant dłuższy - Starorobociański) ok. 10 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku Ornak)w sumie ok. 20 km w tym przewyższenia  1720 m↑ i 1560 m↓, 38 GOT

(wariant najdłuższy - Bystra) ok. 11h15+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku Ornak) w sumie ok. 22,3 km w tym przewyższenia  1840 m↑ i 1680 m↓, 43 GOT

Dzień drugi (niedziela, 9 czerwca 2024) 

Rano po śniadaniu w naszym schronisku ruszymy na drugą część emocjonujących szlaków. Tego dnia bierzemy plecaki w których nie tylko jest to, co niezbędne podczas wędrówki, ale też rzeczy związane z noclegiem: piżama czy kosmetyczka. Jeśli nie masz doświadczenia w pakowaniu plecaka górskiego, daj znać. Chętnie podpowiemy kilka trików jak to fajnie zrobić, aby plecak był jak najlżejszy. Jeśli uznasz, że tego dnia wolisz zrealizować jakiś lekki plan to możesz alternatywnie po prostu zejść w dół, prawie płasko Doliną Kościeliską, po drodze zahaczając np. o Staw Smreczyński czy też o Wąwóz Kraków, albo którąś z jaskiń, w tym także Jaskinię Mroźną.

Tego dnia naszym głównym celem będzie przejście wszystkich czterech Czerwonych Wierchów. Na początku naszej wędrówki przejdziemy Dolinę Tomanową - jedną z najpiękniejszych w całych Tatrach, która o tej porze roku pełna jest kolorowych kwiatów. Krótko potem rozpocznie się właściwe podejście na pierwszy z Czerwonych Wierchów, Ciemniaka 2096 m n.p.m. ponad 600 metrów przewyższenia, początkowo wśród kosodrzewiny, później już wśród wysokogórskich hal. Tym samym znajdziemy się na granicy polsko-słowackiej. Czerwone Wierchy górują nad 4 dolinami: Kościeliskiej z której wyjdziemy, Małej Łąki, Cichej na Słowacji oraz Kondratowej do której zejdziemy w dół. Od momentu osiągnięcia Ciemniaka poprzez Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.) trasa zrobi się znacznie mniej kondycyjna, warto jednak pamiętać o innych warunkach pogodowych na szczytach niż w dolinie. Od Kopy zacznie się zejście przez Dolinę Kondratową aż do Kuźnic.

Po zdobyciu szczytów, jeszcze na szlaku, w Hotelu Górskim PTTK Kalatówki będzie czas na zjedzenie obiadu. Na koniec zostanie nam tylko zejście do Kuźnic. W Zakopanem wsiądziemy do autokaru, którym ruszymy bezpośrednio do Warszawy.

Czas przejść:

(wariant dłuższy – Czerwone Wierchy) ok. 8h15 godzin + przerwy na trasie (m.in. w Hotelu Górskim PTTK Kalatówki) w sumie ok. 16 km w tym przewyższenia  1300 mi  1370 m, 27 GOT

(wariant krótki i bardzo łatwy Dolina Kościeliska + chillout) ok. 2h-3,5h + przerwy na trasie w sumie ok. 6-9 km w tym przewyższenia  100-310 m↑ i 250-460 m↓,  6-13 GOT (widełki w zależności od wyboru wariantu)

Co wziąć na górską wędrówkę w Tatrach?

Podstawą wyposażenia górskiego będą na pewno: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 30-40l a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. Dodatkowo można mieć: płaszcz foliowy jednorazowy, plecak, stuptuty (ochraniacze na nogawki), bardzo polecamy też kijki trekkingowe. Weźcie ochronę przeciwsłoneczną (krem z filtrem i czapkę). Przydadzą się buty na zmianę do schroniska.

W oba dni podczas wędrówki będziemy mieć okazje do przekąszenia czegoś lub napicia się - każdego dnia na trasie trekkingu będzie bowiem schronisko górskie. Przez resztę wędrówki bazujemy na przekąskach (kanapkach, kabanosach, batonach, bakaliach) i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Na tym wyjeździe nocujemy w schronisku górskim. Oznacza to, że do plecaka poza rzeczami niezbędnymi podczas samej wędrówki wysokogórskiej (termos, przekąski, ciepły polar, kurtką) spakować też trzeba rzeczy na dolinny odcinek dojścia do schroniska na nocleg (kosmetyczkę, piżamę, ubranie na drugi dzień) oraz na całą niedzielną wędrówkę.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com