Majówka: Czeski Raj i Liberec


01-05.05.2024 (5 dni, długi weekend majowy)

Dostępne miejsca na liście rezerwowej

W tym roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, 2 maja, by cieszyć się 5 dniami wolnymi :-)

Zapraszamy na rajską majówkę w Czeskim Raju! Wielu z Was zapewne zna popularny Słowacki Raj. A Czeski Raj? To najstarszy i najbardziej różnorodny obszar chroniony spośród wszystkich skalnych miast! Ten najstarszy obszar chronionego krajobrazu w Czechach, dd 2005 uznany został za geopark UNESCO.

Widoki zapierają dech w piersiach, różnorodność form skalnych nie zna granic. Będziemy je oglądać i z dołu i z góry w najróżniejszych konfiguracjach. Zachwyt nad cudami natury urozmaicimy sobie widokami na piękną architekturę, bo Czeski Raj to także malownicze zamki na skałach, a wszystko okrasimy odwiedzeniem Libereca - najpiękniejszego miasta północnych Czech.

Wyjazd obejmuje: 4 noclegi ze śniadaniami (2 w hotelu*** z basenem i 2 w domkach w ośrodku wypoczynkowym), przejazd autokarem z Warszawy do skalnego miasta Czeski Raj i z powrotem, opieka pilota, ubezpieczenie KL NNW (szczegóły poniżej).

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Łodzi lub we Wrocławiu.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa lub też możesz szybciej powędrować niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

w planach

Charakter wyjazdu

Czekają nas piękne, całodzienne, ale nietrudne technicznie i kondycyjnie (jak na tereny górskie) wędrówki na lekko (z małym plecakiem) po spektakularnie pięknych terenach.

Poza trasami górskimi odwiedzimy też malownicze zamki, będzie też okazja, by się integrować w miejscowych knajpkach.

Choć szlaki na wielu odcinkach są przyjemne, to będą pojawiać się też strome podejścia i zejścia po skalnym podłożu, zatem buty górskie muszą być oczywistością tak jak na każdej innej naszej wędrówce. W Skalnych Miastach panuje taki klimat, że w maju piękna, wręcz letnia pogoda jest niemal pewna i takiej się właśnie spodziewamy, jednak całkowitej gwarancji nigdy mieć nie można, zatem kurtkę oddychającą i chroniącą przed deszczem i wiatrem trzeba mieć, podobnie jak wygodny plecak górski.

Koszt

Koszt to 1339 /os. 

płatne całości w ciągu 3 dni od potwierdzenia miejsca przez organizatora

lub w 2 ratach:

i obejmuje:

koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków, opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami 5 dni wędrówek w wersji wydrukowanej (15 zł) opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze/busie (380 zł), opcji pokoju 1-osobowego (dopłata 650 zł/os.) biletów wstępów do Zamku Trosky (160 CZK) oraz do Prachowskich Skał (90 CZK)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 22.30 we wtorek, 30 kwietnia 2024 na ul. Emilii Plater w Centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem w Skalne Miasta Czeski Raj w Sudetach Zachodnich. Będziemy jechać przez Łodź i Wrocław i w tam też można do nas dołączyć i później się odłączyć.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 21 a ok. 23 w niedzielę 5 maja, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Łodzi lub we Wrocławiu.

Dzień pierwszy (środa, 1 maja 2024) - Czeski Raj i Příhrazské skály 

Pierwszego dnia czeka nas najlżejsza trasa wędrówki podczas całego wyjazdu. Naszym celem będą Příhrazské skály. Zanim jednak rozpoczniemy wędrówkę zatrzymamy rano się na dogodnej stacji paliw jeszcze po polskej stronie, gdzię będzie czas, by zamówić gorącą herbatę, aromatyczną kawę lub przekąski. Następnie dotrzemy autokarem lub busem na szlak w Czeskim Raju.

Příhrazské skály to jedno z najpiękniejszych skalnych miast w Czeskim Raju. Zobaczymy tu m.in. liczne bramy skalne, rozpadliny, a także przepięknie położone ruiny zamku Drábské Světničky. Rozciągają się z nich rozległe widoki, a przechodzi się po nich nie tylko po stopniach wydrążonych w skałach, ale też dla zwiedzających utworzono też mostki i drabinki. Zwiedzanie jest bezpłatne. Tego dnia odwiedzimy też zatopione w skałach ruiny Zamku Klamorna, oraz liczne punkty widokowe m.in. Na Krásné vyhlídce, Stara Hrada. Po drodze będziemy mieć też knajpkę z przepięknym widokiem. Na koniec wędrówki, popołudniu dotrzemy do naszego ośrodka wypoczynkowego na nocleg. Na miejscu jest też restauracja.

Uwaga: Tego dnia, ze względu na nocną podróż domyślnie zakładamy lekką trasę. Jeśli jednak będziesz się czuć w dobrej formie, by zrobić więcej, to zachęcamy do ok. 7-kilometrowej opcjonalnej wycieczki dodatkowej, której celem może być słynny Zamek Kost.

czas przejścia (wariant podstawowy): ok. 5h+przerwy na trasie, przewyższenia: ok. 402 m w górę, ok. 406 m w dół, 11 km

(wariant dłuższy - dla chętnych) ok. 6,5h,+przerwy na trasie, przewyższenia: ok.580 m w górę, ok. 580 m w dół, 16 km

Dzień drugi (czwartek 2 maja 2024) - Czeski Raj: Prachovske Skaly i Zamek Trosky

Po śniadaniu w ośrodku wsiądziemy do autokaru i pojedziemy w pobliże Zamku Trosky (514 m n.p.m.). To XIV-wieczna twierdza z potężnymi murami obronnymi, nad którymi górują 2 wieże – jedna bardziej przysadzista zwana Babą i druga smuklejsza, czyli Panna. Warto pamiętać, że Zamek Trosky to symbol Czeskiego Raju, a jego wieże sięgają blisko 50 i 60 m ponad wysokość wzgórza. Rozpościera się z nich rozległy widok na cały Czeski Raj, Karkonosze, Średniogórze Czeskie oraz Grzebiet Jesztiedzki. Przy dobrej widoczności dostrzec można też najwyższe budynki Pragi czeskiej.

Stamtąd pojedziemy w rejon czeskiego Państwowego Rezerwatu Przyrody Prachowskie Skały. Uznawany jest za jedną z największych atrakcji Czech, a także mekkę czeskich wspinaczy. Obszar pełen jest imponujących ostańców skalnych, wieży, filarów, platform widokowych. Do najsłynniejszych jego odcinków należy tzw. korytarz cesarski poprowadzony między potężnymi blokami skalnymi. Czeka nas też szereg punktów widokowych jak np. vyhlidka Miru, Hakenova wyhlidka, czy Slikova vychlidka. Podczas wędrówki zatrzymamy się w schronisku górskim na trasie na napoje czy też przekąszenie czegoś. 

Na koniec przyjedzie po nas autokar i pojedziemy do ośrodka wypoczynkowego na nocleg i obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejścia: 5h (plus przerwy m.in. w schronisku i zwiedzanie Zamku Trosky) przewyższenia: 440 m w górę i 360 m w dół, 7 km

Dzień trzeci (piątek, 3 maja 2024, Święto Konstytucji 3 maja) - Czeski Raj: Zamek Trosky i Hruboskalsko

Rano po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym pakujemy bagaże do naszego autokaru i ruszamy na wędrówkę. Ten dzień to także niezwykły rejon Skalnego Miasta Hruboskalsko, gdzie czeka nas szereg punktów widokowych (vyhlídek): vyhlidka u Lvicka, vyhlidka na Kapelu i vyhlidkę Hlavatice. zobaczymy słynną skałkę jak najwyższą wieżę wapienną Czeskiego Raju. Rejon zawdzięcza nazwę renesansowemu Zamkowi Hruba Skala. Zajrzymy na jego dziedziniec zamkowy i wieżę z fantastycznym widokiem, gdzie obok jest kafejka, w której zrobimy przerwę.

Dla tych, którzy wędrują szybko będzie opcja przejścia koło skaly Kapelmistrz (Kapelnik), zobaczenia znanej Marianskej Vyhlidki oraz podejścia blisko 100 m na Janovą vylidkę.

Podczas wędrówki przekroczymy też Dolinę Podtrosecką z cudownie tam położonym jeziorkiem Vezicky Rybnik. Znajdziemy się też w rejonie ruin Zamku Valdštejn. Zrobimy tu sobie krótką przerwę, którą można będzie wykorzystać na odsapnięcie w pobliskiej knajpce, czy też obejrzenie wyjątkowo pięknego, tamtejszego kamiennego mostu barokowego. Wędrówkę zakończymy w miasteczku Turnov, skąd autokarem pojedziemy na nocleg do hotelu z basenem. Na miejscu jest też restauracja. Wieczór w będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas wędrówki (wariant dłuższy): 6,5h (+przerwy na zwiedzanie i 2 knajpki) 15,5 km, przewyższenia: 460 m w górę, 710 m w dół

(wariant krótszy) 5,5h (+przerwy na zwiedzanie i 2 knajpki), 14,5 km, przewyższenia: 320 w górę, 470 m w dół

Dzień czwarty (sobota, 4 maja 2024) Czeski Raj - Maloskalsko

Tego dnia rano po śniadaniu w hotelu pojedziemy autokarem w rejon Czeskiego Raju zwany Maloskalsko. Odwiedzimy malownicze ruiny XIV-wiecznego Zamku Rotštejn, pobuszujemy też w rejonie urokliwych Betlémských i Klokočskch Skał gdzie powędrujemy skalnymi labiryntami, wśród których nietrudno o jaskinię, co chwila będą też punkty widokowe m.in. Zdenčina vyhlídka. Nam się chyba najbardziej podobają jednak labirynty Besedickich Skał z licznymi punktami widokowymi (vyhlídki): Kinskeho Vihlidka, Vyhlidka Kde domov muj, Husnikova Vyhlidka z rewelacyjnymi widokami na przełom rzeki Izery.

Na koniec wędrówki naszym celem będzie szalenie widokowy Kozakov (744 m n.p.m.) – najwyższy w Czeskim Raju. Z wysokiej wieży widokowej na jego szczycie roztacza się przepiękny widok na Czeski Raj, Góry Łużyckie, Grzebiet Jesztiedzki, Karkonosze, czeskie Góry Orlickie i Wyżynę Czeskomorawską. Przy dobrej widoczności można zobaczyć aż jedną czwartą Republiki Czeskiej w tym najwyższe budynki Pragi czeskiej.

Wędrówkę zakończymy w schronisku górskim gdzie będzie okazja odsapnąć i zjeść. Na koniec przyjedzie po nas autokar i pojedziemy do hotelu na nocleg i obiadokolację. Wieczór w będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejść: 6,5h (plus przerwy, m.in. w schronisku), 14 km, przewyższenia: 830 m w górę, 360 m w dół

Dzień piąty (niedziela, 5 maja 2023) - Liberec

Celem ostatniego dnia wyjazdu będzie odwiedzenie Libereca - najpiękniejszego miasta północnych Czech. Jego reprezentacyjna część przywodzi na myśl z Wiedeń. Jest on wspaniale otoczony górami Izerskimi, a także majestatycznym szczytem Ještěd. Zaprosimy Was na spacer uliczkami miasta. Zobaczymy piękny rynek wraz z wyjątkowej urody ratusz w stylu neorenesansowym - symbol miasta. Zobaczymy też liberecki monumentalny Zamek z XVIII-wieku, a także piękny budynek łaźni miejskich z przeł. XIX i XX w. Będzie też czas zerknięcie na XVI-wieczny kościółek św. Antoniego i na odwiedzenie którejś z lokalnych knajpek. Wczesnym popołudniem ruszymy w kierunku Warszawy, Wrocławia i Łodzi.

Co wziąć na górska wędrówkę?

Góry od lat to najlepszy kierunek na Majówkę w Polsce. Na południu Polski średnia wieloletnia wskazuje na zwykle pogodną i słoneczną aurę, często wręcz letnią, sięgającą 18-20 st. C w ciągu dnia. Ten efekt jest jeszcze silniejszy w tym czasie w Czechach. Mimo wszystko warto pamiętać, że w górach jednak pogoda bywa zmienna i warto być gotowym na niespodzianki – deszcz, czy chłodniejsze powietrze. Jak to w górach, wieczorem i rano powinno być bardziej rześko, dlatego czapkę, rękawiczki czy ciepły polar traktujmy jako oczywistość. 

A najważniejsza części ekwipunku to: buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe, jeśli macie. Pamiętajcie o termosie, kanapkach, przekąskach. Warto pamięać o kostiumie kąpielowym, z racji, że 2 noce będziemy mieć w hotelu z basenem.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI