Ojcowski Park Narodowy i Dolinki Krakowskie BEZ nocnego przejazdu


20-21.04.2024 (weekend)

Dostępne 1 ostatnie wolne miejsce

Zapraszamy na weekendową, lekką wędrówkę górską BEZ nocnego przejazdu. Powędrujemy po jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce - Ojcowskim Parku Narodowym. Bogactwo form krasowych, ciasne wąwozy, liczne ostańce tworzące bramy, iglice i najróżniejsze zaskakujące kształty oszałamiają każdego, kto tam się znajdzie.


Ale Ojcowski Park Narodowy to nie wszystko jeśli chodzi o jurajskie cuda. W jego pobliżu jest 7 dolin tworzących Park Krajobrazowy Dolinek Krakowskich, które dorównują mu przepięknymi widokami. Będziemy w tych miejscach zanim zacznie się szczyt sezonu turystycznego, co umożliwi nam w pełni nacieszyć się miejscowymi walorami przyrodniczymi. Wędrówka dla każdego, świetna na przyjemne rozpoczęcie aktywnego sezonu, inspirująca dla fotografów i miłośników pięknych widoków. 

Wycieczka obejmuje: przejazd z centrum Warszawy i z powrotem autokarem lub busem, nocleg ze śniadaniem w pensjonacie, 2 jednodniowe trekkingi na lekko, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, przejazdy lokalne autokaru lub busa. 

Na ten wyjazd można do nas dołączyć i odłączyć się też w Radomiu lub w Kielcach.

Jeśli swobodnie się czujesz na szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.


Plany w skrócie

 

Charakter wyjazdu

Czeka nas nietrudny kondycyjnie trekking, dobry dla każdego, świetny na rozpoczęcie aktywnego sezonu po zimie, a ze względu na swoją szczególną atrakcyjność krajobrazową zadowoli również wytrawnych turystów górskich.

Przez całą naszą sobotnią wędrówkę będziemy przebywać na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, a nasz nocleg będzie tuż przy jego granicy. Dla odmiany w niedzielę powędrujemy po sąsiednim, równie pięknym Parku Krajobrazowym „Dolinki Krakowskie”. Mimo bliskości natury, będzie też bardzo wygodnie, bo przez oba dni wędrować będziemy na lekko, zabierając ze sobą jedynie rzeczy potrzebne w trakcie wędrówki, zaś pozostałe bagaże potrzebne na noclegu odbierzemy z busa po zakończeniu wędrówki.

Koszt

Koszt uczestnictwa to 495 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Ojcowski Park Narodowy

powrót tym samym autokarem na trasie autokarem Park Krajobrazowy Dolinek Krakowskich – Warszawa

przejazdy lokalne

nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3-osobowych (większość) oraz w 4-osobowych (pokoje 1-osobowe za dopłatą 130 zł)

niedzielne śniadanie w miejscu noclegu

opiekę pilota

ubezpieczenie NNW zawierające KL

pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki, w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków, map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł) opcji dupleksu czyli podwójnego miejsca w autokarze lub busie (180 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 6.30 w sobotę, 20 kwietnia 2024, na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem do Ojcowskiego PN i w okolice Krakowa.

Do Centrum Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. ok. 21 a 22.30 w niedzielę wieczorem.

Dzień pierwszy (sobota, 20 kwietnia 2024)

Tego dnia powędrujemy po południowej części Jury - Ojcowskim Parku Narodowym. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w drodze na Jurę na dogodnej stacji paliw, gdzie będzie czas na zamówienie kawy, herbaty lub przekąsek. W Ojcowskim Parku Narodowym zanim rozpoczniemy trekking przejedziemy autokarem lub busem w pobliżu słynnego Zamku Pieskowa Skała oraz najsłynnejszej skały tego regionu – Maczugi Herkulesa. Wędrówkę rozpoczniemy od najdzikszej części parku - Doliny Sąspowskiej. Tego dnia zobaczymy jeden z symboli Parku – piękną, naturalnie wyrzeźbioną w skałach Bramę Krakowską. Podejdziemy też dość stromo na widokową Górę Koronną (436 m n.p.m.) na której zachodnich zboczach są słynne skałki – Igła Deotymy i Panieńskie Skały. Po zejściu w dół odwiedzimy Źródło Miłości, by następnie ponownie ruszyć do góry, by tym razem poeksplorować zachodnią ścianę Doliny Prądnika i by wejść na najwyższe wzniesienie Ojcowskiego Parku Narodowego – Górę Chełmową (473 m n.p.m.). Stamtąd udamy się w kierunku Ojcowa, gdzie wstąpimy na krótki odpoczynek do miejscowej knajpki.

Na koniec podejdziemy, by zobaczyć niezwykłą rzecz: słynną kaplicę na wodzie! Ten piękny, maleńki budynek wybudowano w 1901 roku ponad lustrem potoku Prądnik, będącego osią całego Ojcowskiego Parku Narodowego. Po drodze też miniemy malownicze ruiny XIV-wiecznego Zamku Ojcowskiego.

czas przejść : ok. 5,5h plus przerwy (m.in. w knajpce po drodze), 12 km, 400 m↑, 400 m↓

Dzień drugi (niedziela, 21 kwietnia 2024)

Po śniadaniu w pensjonacie ruszymy busem lub autokarem w rejon Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie. Na początek czeka nas najmniejsza z dolinek, Dolina Bolechowicka, słynąca z niezwykłych, skalnych krajobrazów w miniaturze. Rozpoczniemy Rezerwatem Wąwozu Bolechowickiego. Idąc tamtędy będziemy podziwiać piękne, pionowe ostańce skalne m.in. Filar Abazego czy Zamarłą Turnię, na których trenowali najwięksi polscy alpiniści i himalaiści, a zakończymy piękną skalną Bramą Bolechowicką, jednym z najsłynniejszych miejsc w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

Następnie dotrzemy do punktu widokowego w Gaju Kobylańskim, a zaraz potem wejdziemy do najpiękniejszej: Doliny Kobylańskiej rozpoczynającej się skalną Bramą Kobylańską. To ona „udawała” bałkańskie Góry Dynarskie w filmie Władysława Pasikowskiego „Demony wojny wg Goi”. Po drodze będziemy mieć okazję podziwiać serię przepięknych widoków na niesamowite skałki, a wśród nich najbardziej znane: Bodzio, Cycówka, Żabi Koń oraz Mnich.

Kolejnym naszym celem będzie Dolina Będkowska, nazywana Ojcowskim Parkiem Narodowym w miniaturze. Idąc doliną wzdłuż potoku Będkówka dotrzemy do malowniczego Wodospadu Szum i przyjrzymy się też całej serii efektownych skał: słynnej Iglicy, Dupie Słonia, Cmentarzysku, Hadesowi, Czarcim Wrotom, a przede wszystkim Sokolicy - najwyższej w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej skale wspinaczkowej. Wysokość tej ściany to ponad 70 metrów, a dodatkowo na jej szczycie znajdują się pozostałości starego grodziska.  Niepodoal będzie okazja do zatrzymania się w przyjemnej knajpce.

Ostatnią częścią wędrówki będzie Dolina Szklarki. Podejdziemy do niej wąwozem przez las, a następnie dość stromo zejdziemy do dna doliny. Przy przekraczaniu wartkiego potoku Szklarka miniemy imponujących rozmiarów skałkę Brodło. Na koniec wsiądziemy do autokaru lub busa, by ruszyć do Warszawy. W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze w dogodnym zajeździe na obiadokolację.

czas przejść: ok. 5,5 h+ przerwy (m.in. w knajpce po drodze), 13 km, 380 m↑, 350 m↓

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. opady deszczu, śnieżyca, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Co wziąć na wiosenną, lekką wędrówkę?

Spodziewamy się pięknej wiosennej pogody, bo południowa Jura ma klimat stosunkowo łagodny w porównaniu z górami, w które organizujemy trekkingi najczęściej. Warto jednak pamiętać też znane przysłowie "kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata", bo właśnie ze względu na fakt, że kwiecień to miesiąc niespodzianek pogodowych może być różnie. Wieźcie krem i okulary na słońce, czapki z daszkiem, a gdyby jednak naszedł chłód, warto pamiętajcie też o czapce, rękawiczkach i ciepłym polarze.

Będziemy sporo mieli stromych odcinków szlaku, również po skalistym podłożu, które może być śliskie, więc buty górskie traktujcie jak oczywistość. Przydadzą się też na pewno kiljki trekkingowe. Poza tym koniecznie miejcie: dobrą oddychającą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, ew. też płaszcz foliowy jednorazowy, plecak na czas wędrówki (najlepiej ok. 30-35 litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki – może być błoto na wiosnę), Pamiętajcie wzięciu przekąsek (bakalie, kabanosy, batony), kanapek i wody min.1,5 litra/dzień.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne 1 ostatnie wolne miejsce