Czerwcówka: Spływ kajakowy rzeką Brdą, Zbrzycą i Chociną i Bory Tucholskie


30.05-02.06.2024 (4 dni, długi weekend na Boże Ciało)

dostępne 3 ostatnie wolne miejsca

W długi, 4-dniowy weekend majowy na Boże Ciało zapraszamy serdecznie na kajakowanie na lekko (bez bagaży) po uważanej za najpiękniejszy, najbardziej różnorodny i zarazem wybitnie urokliwy szlak kajakowy w Polsce i w całej Europie. 

Oprócz samej Brdy, pokesplorujemy też jej przepiękny dopływ piękną Zbrzycę oraz super malowniczą rzekę Chocinę. Nasze szlaki kajakowe poprowadzą też przez jeziora - Łąckie, Witoczno, Karsińskie, Laska, Księżę i Parszczenica. Wszystkie 4 dni na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie i Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Przejazd autokarem lub busem z centrum Warszawy w Bory Tucholskie i z powrotem, przejazdy lokalne, 3 noclegi w domkach w ośrodku wypoczynkowym z pięknym widokiem na jezioro tuż przy parku narodowym, 3 śniadania, 3 opcjonalne obiadokolacje, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

w planach

Charakter wyjazdu

Czeka nas spływ trzema zupełnie różnymi rzekami. Jedna z nich jest bardzo znana (Brda), trzecia, Marycha jest najdziksza i najmniej znane, lecz wszystkie 3 rzeki są wybitnie malownicze. Na Brdzie zrobimy klasyczną, nietrudną, wybitnie malowniczą popularną trasę dla każdego, także pośród jezior oraz inny, łąkowy, zaciszny i mało oblegany odcinek, na Zbrzycy czeka nas pełna różnorodność, a na rzece Chocinie czeka na spora liczba meandrów i wybitne widoki na Jezioro Karsińskie. Na każdej z tych rzek mogą się trafić zwalone drzewa, czy też niskie mostki jednak nie powinno tego być wiele. Choć zróżnicowanie rzek jest spore, to każdy, nawet z niewielkim doświadczeniem kajakowym sobie poradzi.

Wszystkie 4 trasy kajakowe przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu (np. kosmetyczkę, piżamę, ubranie na zmianę), zostawimy w naszym ośrodku wypoczynkowym (środkowe dni) lub autokarze (pierwszy i ostatni dzień). Wyjeżdżamy z Warszawy, ale można też dołączyć w Chojnicach oraz ewentualnie w Sierpcu.

Wszystkie 3 noce nocujemy w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego tuż przy Parku Narodowym "Bory Tucholskie", tam mamy też zamówione śniadania i opcjonalne obiadokolacje. Na miejscu każdego dnia będzie okazja do wieczornej integracji m.in. przy ognisku oraz kąpieli.

Koszt

1119 zł/os. 

płatne całości w ciągu 3 dni od potwierdzenia miejsca przez organizatora

lub w 2 ratach:

i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

Zniżki

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o 6.00 rano w czwartek (Boże Ciało), 30 maja 2024 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental skąd wyruszymy autokarem w Bory Tucholskie

W niedzielę, 2 czerwca po popołudniu wyruszymy autokarem w drogę powrotną tak, by do Warszawy dotrzeć ok. g.22-23. Dzięki temu będziemy mogli całą noc wyspać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (czwartek, 30 maja 2024 Boże Ciało): Chocina i Jezioro Karsińskie - 14 km

Autokarem dotrzemy w Bory Tucholskie nad rzekę Chocinę, skąd rozpoczniemy pierwszy dzień spływu. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej by napić się gorącej herbaty, czy aromatycznej kawy lub zjeść przekąski.

Przed zwodowaniem kajaków opowiemy o co chodzi w kajaku, przypomnimy najważniejsze kwestie jak skutecznie i bezpiecznie poruszać się kajakiem, co przyda się szczególnie tym, którzy będą płynąć pierwszy raz. Podzielimy się też ostatecznie do kajaków.

Spływ zaczniemy w pobliżu starego tartaku drewnianego z dużym kołem przedsiębiernym. OW przeszłości stał tu także młyn wodny. Na tym odcinku rzeka będzie bardzo mocno meandrować w sąsiedztwie na przemian łąk, lasów i pól. Po drodze na brzegu zobaczymy wigwam indiański przy dogodnym miejscu do wyjścia z kajaka. Ostatni odcinek spływu tego dnia upłynie nam na przepięknym Jezorze Karsińskim.

Spływ tego dnia skończymy po ok. 4-5 godzinach. Po zakończonym tego dnia odcinku spływu wsiądziemy do autokaru lub busa i pojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na obiadokolację (dla chętnych) i nocleg

Dzień drugi (piątek, 31 maja 2024): - Zbrzyca, 17 km i Swornegacie

Po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym autokarem docieramy w okolice mostu na rzece Zbrzycy, skąd rozpoczniemy nasz spływ. 

Ponieważ będziemy płynąć na lekko, bierzemy ze sobą tylko to, co potrzebne podczas spływu (koniecznie coś na słońce i woda do picia, przekąski, coś na ew. deszcz). Pozostałe rzeczy zostawiamy w naszym busie i odbierzemy je sobie po południu po dotarciu na nocleg. Po drodze tego dnia, spłyniemy pod 4 mostami jak również przepłyniemy aż 6 jeziorami o malowniczej linii brzegowej i czystej wodzie. Tego dnia też nasza rzeka spotka się z urokliwymi dopływami jakim są rzeki Kulawa oraz Kłonecznica. Obcowanie z dziewiczą naturą i dzikość Zbrzycy są nie do opisania. Należy zaznaczyć, iż końcowy odcinek Zbrzycy, przed wpłynięciem na jezioro Witoczno będzie najpiękniejszy. Urozmaicona linia brzegowa i szerokie na 20 m koryto pozostawią niezapomniane wrażenia. Ostatnim etapem naszego piątkowego spływu po wypłynięciu z jeziora Witoczno, będzie 1.5 km odcinek rzeką, który przepłyniemy pod prąd (nurt nie sprawi kłopotu nawet początkującym).

 Po drodze będziemy mieli krótkie przerwy na odpoczynek czy przekąski. Spływ tego dnia skończymy po ok. 6 godzinach, a po tym czeka nas jeszcze czas wolny w Swornegaciach, który można będzie wykorzystać też na zakupy spożywcze lub też na którąś z kawiarni z pięknym z widokiem na Jezioro Karsińskie.

Po zakończonym spływie dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na nocleg i obiadokolację. 

Dzień trzeci (sobota, 1 czerwca 2024): Brda 15 km

Ten dzień rozpoczniemy od śniadania w naszym ośrodku, a następnie  pojedziemy naszym autokarem na start spływu w okolice mostu drogowego na trasie Przechlewo - Człuchów. Po zwodowaniu kajaków, popłyniemy wśród łąk w dolinie tworzącej szerokie rozlewiska. Przemieszczając się przez urozmaicone krajobrazowo tereny między lasem i pasami łąk, będziemy mieli szansę zaobserwować występujące w tym miejscu, rzadkie ptactwa wodne jak gągoł, zimorodek i tracz nurogęś. Jak to bywa na naszych spływach, zrobimy też sobie przerwy na popas w ładnych miejscach. To jeden z mniej obleganych odcinków Brdy, zatem mamy szansę tego dnia pocieszyć się prawdziwą cisza na szlaku wodnym.

Po zakończonym spływie dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na nocleg i obiadokolację. 

Dzień czwarty (niedziela, 2 czerwca 2024) Brda - rzeka i jeziora 10 km

Po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym autokarem docieramy nad brzeg rzeki Brdy. Po zwodowaniu kajaków, czeka nas bardzo malowniczy i zróżnicowany szlak. Tego dnia będziemy przemierzali jeden z najbardziej cenionych odcinków szlaku kajakowego rzeki Brdy wraz z jeziorami Zbiczno i Łąckie (pierwszym z nich płyniemy też drugiego dnia wyjazdu, ale wzdłuż innego brzegu i w przeciwnym kierunku). Spływ tego dnia skończymy po ok. 4 godzinach. Całą trasę zakończymy na przepięknej plaży z absolutnie niezapomnianym widokiem na jezioro.

Po dopłynięciu zostawimy kajaki w bezpiecznym miejscu i wsiądziemy do autokaru, którym ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się też w dogodnym miejscu na obiad.

Program jest ramowy. Kolejność odcinków spływów może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy spływu ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, silna wichura, zbyt wysoki lub zbyt niski stan wody w rzece) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Co wziąć do kajaka na spływ?

Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu w ciągu dnia, zostawimy w busie. Rzeczy wożone w kajaku należy zabezpieczyć przed zamoczeniem (należy włożyć je w nieprzemakalny worek lub grube worki na śmieci ew. specjalny wodoszczelny worek, jeśli ktoś posiada). Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem. Na wyjeździe przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (trzymające piętę - takie w którym można wejść do wody i nie spada z nóg), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie) ciepłe rzeczy na wieczór. Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) Pamiętajcie też o ochronie przed komarami, kleszczami i przed słońcem (czapka, krem z filtrem). Do tego oczywiście dużo wody (minimum 1,5 litra/osobę) i przekąski (kabanosy, batony, kanapki).

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


dostępne 3 ostatnie wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY