Wielki Chocz 1608 m - najbardziej widokowy szczyt Słowacji i Pilsko 1557 m słowackie [szczyt Korony Gór Słowacji]


23-24.09.2023 (weekend)

Zapisy zakończone

Zapraszamy na weekendową wędrówkę podczas której połączymy zdobywanie dwóch wyjątkowych szczytów: Vel'kego Choča, 1608 m n.p.m. należącego do Korony Gór Słowacji i będącego chyba najbardziej widokowym szczytem Słowacji i granicznego, polsko-słowackiego szczytu Pilsko, 1557 m n.p.m. najwyższego szczytu wśród Beskidów Polskich i Słowackich poza Masywem Babiej Góry. Na tym wyjeździe będzie można zobaczyć szlak na Pilsko ze słowackiej perspektywy.  Oba szczyty wyjątkowo górują ponad swoją okolicą, wznosząc się ok. 1000 metrów ponad otaczające je doliny, a dodatkowo Pilsko przewyższa otaczające je szczyty o blisko 300 metrów.

Przejazd w Góry Choczańskie i Oravske Beskydy na Słowacji oraz Beskid Żywiecki z Warszawy i z powrotem autokarem lub busem, nocleg w pensjonacie, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika górskiego, opiekę pilota, ubezpieczenie KL NNW na Słowacji i NNW (obejmujące KL) w Polsce.

Na ten wyjazd można dołączyć też i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub w Krakowie.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem górskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Koszt

495/os.

i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

niedzielnej obiadokolacji (możliwość domówienia za 38 zł: zupa+drugie danie), opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze/busie (205 zł)

Charakter wyjazdu

W oba dni wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki. Czekają nas całodzienne, 6-8 godzinne trasy górskie o średnich, a miejscami sporych trudnościach kondycyjnych po trasach górskich o średnim nachyleniu, miejscami stromszym (w partiach szczytowych Wielkiego Chocza) i przewyższeniu rzędu 1200 m (na Wielkim Choczu) i 900 m (na Pilsku). Każdy, kto bywa na całodniowych wędrówkach i zna swoje możliwości z pewnością da radę, ale będzie to też na spokojnie do zrobienia dla osób które doświadczeń górskich mają niewiele, ale za to regularnie uprawiają jakieś aktywności, są w formie i mają szacunek do gór.

Każdego dnia po zejściu z trasy trekkingu będzie możliwość zjedzenia czegoś w lokalnej knajpce (w tym w sobotę na Słowacji), a dodatkowo w niedzielę odwiedzimy też Schronisko PTTK na Hali Miziowej, w ciągu dnia z tamtejszym bufetem, a przed wyruszeniem do Warszawy będzie możliwość przyłączenia się do grupowego zamówienia na obiad.

W planach

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek 22 września 2023 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem lub busem w Góry Choczańskie na Słowacji.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można dołączyć też i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub w Krakowie.

Dzień pierwszy (sobota, 23 września 2023) 

fot. L'ubos Klocan, źódło: mapy.cz

fot. GT Wędrujemy

Zanim rozpoczniemy wędrówkę zatrzymamy się w drodze autokarem lub busem w góry na dogodnej stacji benzynowej gdzie będzie czas na śniadanie i odświeżenie się.

Tego dnia zdobędziemy słowacki szczyt Wielki Chocz i wędrować będziemy po rezerwacie Štátna prírodná rezervácia Choč. Sam szczyt słynie ze spektakularnych panoram – widać z niego nie tylko Tatry, Małą i Wielką Fatrę ale także Tatry Niżne, a żeby tego było mało – Liptovską Marę, największe słowackie jezioro. Jego zbocza są dosyć łagodne, jednak w partiach szczytowych stają się strome, miejscami skaliste o bogatej rzeźbie z licznymi turniami, jaskiniami, gołoborzami i głęboko wciętymi dolinkami.

W końcowej części trasy trekkingu będziemy wędrować w pobliżu ruin XIV-wiecznego Zamku Likava (629 m n.p.m.).

Na zakończenie wędrówki zejdziemy do Likavki, gdzie zajrzymy do bardzo sympatycznej karczmie serwującej miejscowe specjały, m.in. Bryndzové halušky z opečenou slaninou czy też Vyprážany hermelín s brusnicami. Na koniec autokar lub bus zawiezie nas do pensjonatu w Korbielowie na odpoczynek.

Czas przejść:

(wariant podstawowy) 7h20 + przerwy na trasie w sumie ok. 16 km w tym przewyższenia: 1260 mi 1270 m, 30 GOT

(wariant wydłużony) 8h20  + przerwy na trasie w sumie ok. 17,5 km w tym przewyższenia: 1360 mi 1360 m, 33 GOT

Dzień drugi (niedziela, 24 września 2023) 

Rano po śniadaniu w pensjonacie w Korbielowie wyruszymy na zdobycie Pilska 1557 m n.p.m. a także jego polskiego wierzchołka, Górę Pięciu Kopców 1542 m n.p.m. Na szczycie Pilska możemy liczyć na fantastyczną panoramę obejmującą Tatry, Babią Górę, a także na Słowacji Małą i Wielką Fatrę, Jezioro Orawskie (Vodná nádrž Orava).

Tego dnia odwiedzimy też pięknie położone Schronisko PTTK na Hali Miziowej (1218 m n.p.m.), najwyżej położonego schroniska w polskich Karpatach poza Tatrami i oczywiście zajrzymy do tamtejszego bufetu. Na koniec wędrówki zejdziemy do Sihelne, słowackiej wioseczki i ruszymy autokarem lub busem do Warszawy po drodze zatrzymując się po polskiej stronie na obiadokolację.

Czas przejść:

(wariant podstawowy) ok. 6 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok.  14,5 km w tym przewyższenia:  890 m↑ i  825 m↓,  22 GOT

(wariant wydłużony) ok. 7h + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 16,5 km w tym przewyższenia:  950mi 880 m, 27 GOT

Co wziąć na jesienną wędrówkę?

Jesień to dla gór świetny czas – duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie wieczorem i rano trzeba założyć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że we wrześniu zdarza się, że spada nawet śnieg i robi się wyraźnie chłodniej. Warto wziąc pod uwagę, że warunki na szczytach zwłaszcza tych wyższych, do których zaliczyć możemy Masyw Wielkiego Chocza oraz Masyw Pilska warunki klimatyczne będą znacznie bardziej surowe niż w dolinach ze względu na sporą różnicę wysokości.

Podstawą wyposażenia górskiego będą na pewno: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 20-30l a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. Dodatkowo można mieć: płaszcz foliowy jednorazowy, plecak, stuptuty (ochraniacze na nogawki), bardzo polecamy też kijki trekkingowe. Weźcie ochronę przeciwsłoneczną (krem z filtrem i czapkę). Przydadzą się buty na zmianę do pensjonatu. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać. Zatem ochrona przed wiatrem też jest bardzo ważna. 

Przez oba dni wędrówki bazujemy na przekąskach (kanapkach, kabanosach, batonach, bakaliach) i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Zapisy zakończone

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com