Wiosna w Tatrach - krokusy, Dolina Chochołowska, Sarnia Skała i zmrożona Siklawica
12-13.04.2025 (weekend)
Dostępne ostatnie wolne miejsca
Jest taki czas, gdy na Polanie Chochołowskiej w Tatrach zaczyna dominować kolor fioletowy, bo wszystko pokrywa najpiękniejszy dywan z krokusów w Polsce! Pierwsza połowa kwietnia to właśnie statystycznie najlepszy czas, aby je tam zaobserwować i cieszyć się tym słynnym zjawiskiem!
Te wyjątkowe przeżycia połączymy z bardziej śnieżnymi doświadczeniami: zdobyciem Sarniej Skały 1378 m n.p.m., Przełęczy Iwaniackiej, 1461 m n.p.m., poobserwowania na zmrożonego wodospadu Siklawica i zobaczenia przepięknego widoku na Wielką Polanę Małołącką (ok. 1200 m n.p.m.) wraz z Giewontem i Małym Giewontem następnego dnia. Przejdziemy aż przez 4 tatrzańskie doliny: Strążyską (opcjonalnie), Chochołowską, Kościeliską i Białego.
Każdego dnia będą 2 warianty tras - łatwiejszy i trudniejszy.
W oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niewielkimi plecakami, resztę bagażu zostawiając w autokarze lub busie), nocleg ze śniadaniem i (opjonalną) obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami tv i wifi. Wyjazd z Warszawy i powrót do niej wynajętym autokarem lub busem.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.
Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.
Charakter wyjazdu
Po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego będziemy wędrować przez oba dni na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub autokarze.
W czasie dwudniowej wycieczki podczas której będziemy podziwiać niesamowity wysyp krokusów (w sobotę) zaś w niedzielę nie mające sobie równych o tej porze roku przepiękne widoki Tatr. Szlaki którymi będziemy wędrować w niedzielę będą widokowe oraz wymagać będą od uczestników średnich wymagań kondycyjnych, w sam raz by rozpocząć sezon.
Nocleg mamy zarezerwowany w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi oraz z 2 posiłkami: sobotnią (opcjonalną) obiadokolacją i niedzielnym śniadaniem. Podczas sobotniej wędrówki będziemy mieć po drodze 2 schroniska górskie – w Dolinie Chochołowskiej i w Dolinie Kościeliskiej (Ornak) - dogodna okazja do napicia się czegoś i posilenia się.
Koszt
549 zł/os. i obejmuje:
przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa − Kościelisko − Zakopane − Kościelisko − Warszawa
przejazdy lokalne autokaru lub busa
nocleg z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pensjonacie w Zakopanem w pokojach 2- i 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi (pokoje 1-osobowe za dopłatą 150 zł, pokoje 2-osobowe za dopłatą 30 zł/os.)
niedzielne śniadanie w pensjonacie
opiekę pilota
ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na oba dni
mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
podatki w tym VAT
Koszt nie obejmuje:
- sobotniej opcjonalnej obiadokolacji (możliwość domówienia za 42 zł/os. zupa+drugie danie, wariant wege i mięsny), biletów wstępu do parku narodowego (10 zł/dzień/os.), opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (8 zł), opcji dupleksu czyli podwójnego miejsca w autokarze lub busie do swojej dyspozycji (250 zł), opcji wypożyczenia raczków (30 zł/dzień)
Zbiórka, wyjazd i powrót
Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 11/12 kwietnia 2025 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem lub busem w Tatry.
Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. g. 1 w nocy (najprawdopodobniej dotrzemy około północy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.
Dzień pierwszy (sobota, 12 kwietnia 2025)
Rano dotrzemy autokarem lub busem do Witowa koło Zakopanego, weźmiemy rzeczy potrzebne podczas wędrówki i ruszymy na trasę naszej wędrówki. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej, by napić się ciepłej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie.
Dzień zapowiada się niesamowicie, gdyż udamy się m.in. niezwykle malowniczą Doliną Chochołowską, gdzie miłośnicy krokusów będą mieli szansę podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach, czyli krokusowe „show”. Pierwsza połowa kwietnia, to jak wiadomo najlepszy czas aby w Tatrach podziwiać krokusy, zwane też szafranem spiskim. Ale jakby tego było mało, to powędrujemy również m.in. Doliną Iwaniacką, Doliną Kościeliską oraz przejdziemy przez Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m.).
Po drodze zatrzymamy się w 2 schroniskach górskich – na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) oraz na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.) gdzie nie omieszkamy zrobić przerwy na odpoczynek oraz posilenie się.
Na koniec przyjedzie po nas nasz autokar lub bus i pojedziemy do pensjonatu na obiadokolację i nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z minionego, wędrówkowego dnia przy napojach jakie lubicie.
czas przejścia (wraz z Iwaniacką Przełęczą): 7h + przerwy, 19 km, ok. 910 m↑, ok. 895 m↓, 28 GOT (wariant dłuższy)
lub (sama Dolina Chochołowska): 5h + przerwy, 17 km, ok. 500 m↑, ok. 485 m↓, 20 GOT (wariant krótszy)
Dzień drugi (niedziela, 13 kwietnia 2025)
Tego dnia, po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy na niedzielny trekking na lekko. W ramach wędrówki przejdziemy urokliwą Doliną Białego, będziemy też wędrować Doliną Dolinie Kościeliskiej. Głównym celem będzie jednak piękna Sarnia Skała 1377 m n.p.m., Słynie ona z widoków na północną ścianę Giewontu, Zakopane, oraz sąsiednie szczyty Łysanek (1445 m n.p.m.) oraz Krokwi (1378 m n.p.m.). Drugim głównym celem będzie także potężny, 23-metrowy Wodospad Siklawica pod północną ścianą Giewontu. Tworząy on 2 kaskady spadające ze skał o łącznej długości ok. 23 m! Tym razem będą to zapewne kaskady lodowe ;-). Wdrapiemy się też na Czerwoną Przełęcz 1301 m n.p.m. oraz Przełęcz w Grzybowcu 1311 m n.p.m. Na Wielkiej Polanie Małołąckiej czekają nas wspaniałe, wysokogórskie widoki podobnie jak i na Przysłopie Miętusim. Znaczną część wędrówki przejdziemy Ścieżce nad Reglami. Do przejścia trasy tego dnia niezbędne będą raczki, a pomocne z pewnością okażą się też kijki trekkingowe.
W ciągu wędrówki będą 2 okazje do posilenia się - w połowie wędrówki w bufecie Dolinie Strążyskiej i w karczmie na koniec wędrówki (to drugie w wariancie dłuższym wędrówki, wariant krótszy skończy się na stacji paliw z przekąskami), a przez resztę wędrówki bazujemy na własnych przekąskach z plecaka i herbacie w termosie. Na koniec przyjedzie po nas nasz bus lub autokar i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy, podczas której będzie też przerwa na coś ciepłego do jedzenia.
W wariancie krótszym a zarazem łatwiejszym technicznie będzie możliwość zejścia w dół Doliną Strążyską i przejścia Drogą Pod Reglami.
czas przejść:
(wariant dłuższy) 6,5h + przerwy, 13 km, ok. 920 m ↑, ok. 870 m↓, 23 GOT
(wariant krótszy) 5h + przerwy, 12 km, ok. 690 m ↑, ok. 640 m↓, 19 GOT
Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?
O tej porze roku może być bardzo rożna pogoda - w dolinach (sobota) najczęściej trochę na plusie, choć zdarza się i 0 st. C i 20 stopni na plusie. Jednocześnie powyżej ok. 1000-1200 m n.p.m. (niedziela i sobotni wariant dłuższy) możemy spodziewać pokrywy śnieżnej. Oddychająca i chroniąca przed deszczem/mokrym śniegiem oraz wiatrem kurtka, dobre górskie buty i wygodny, niewielki plecak to podstawa. Warto pamiętać o ubraniu się warstwami, czyli na tzw. cebulkę. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki), bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, w wyższych partiach gór może być też śnieg. Bardzo pomocne będą kijki trekkingowe i raczki (możemy Ci wypożyczyć) lub raki na wyżej położonych odcinkach wędrówki. O tej porze roku w górach na pewno przydadzą się rękawiczki i czapka.
Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.
Jak dołączyć?
Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Dostępne ostatnie wolne miejsca
Masz pytania?
Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com