Dostępne wolne miejsca
W tym roku 15 sierpnia wypada w piątek, zatem by cieszyć się długim, 3-dniowym długim weekendem sierpniowym nie trzeba brać wcale urlopu.
Tego jeszcze nie było. Zapraszamy na 3 dni całodziennych wędrówek po Karkonoszach podczas których będziemy w 100% tylko po czeskiej stronie, lub na granicy, bez wchodzenia w głąb polskiej strony tych gór.
Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Ma wysokogórski klimat i krajobrazy. Na tym wyjeździe jak w pigułce poznamy najatrakcyjniejsze szlaki ich czeskiej części. W planach oczywiście Śnieżka od czeskiej strony (1603 m n.p.m. najwyższy szczyt Republiki Czeskiej, szczyt Korony Europy, szczyt KGP i DPG), powędrujemy przez spektakularne Kozí hřbety, czyli najstromszą grań całych Karkonoszy, przejdziemy szlakiem przez największy kocioł polodowcowy w czeskich Karkonoszach - Obří důl, odwiedzimy najsłynniejszy czeski kurort górski Špindlerův Mlýn (Spindlerowy Młyn), a także urokliwe uzdrowisko Janské Lázně (Jańskie Łaźnie).
Zapraszamy na 3-dniowy wypad trekkingowy w najwyższą część Czech. 2 noclegi w czeskim pensjonacie*** na terenie Karkonoszy w pokojach 2- 3- i 4-osobowych z łazienkami, 2 śniadania, przejazd autokarem z Warszawy w Czeskie Karkonosze i z powrotem, opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki), ubezpieczenie KL NNW.
Na ten wyjazd można dołączyć i odłączyć się też w Łodzi lub we Wrocławiu.
Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z innymi wędrowcami to zapraszamy do wspólnej wędrówki.
3 całodniowe trekkingi w całości po terenie czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský národní park)
zdobycie słynnych szczytów, punktów widokowych i przełęczy czeskich Karkonoszy - Studniční hory 1555 m n.p.m., Luční hory, 1555 m n.p.m., Krakonoša 1422 m n.p.m., Zadni Planiny 1423 m.n.p.m., Černej hory, 1300 m n.p.m. Modrych Kameny (920 m n.p.m.) i opcjonalnie Przełęczy Karkonoskiej (Slezské sedlo, 1198 m n.p.m.)
przejście przez Upską Jamę - największy kocioł polodowcowy po stronie Czech
przejście szlakiem po najstromszej grani całych Karkonoszy Kozí hřbety i ich najwyższy punkt Krakonoš 1421 m n.p.m
odwiedzenie kilku czeskich schronisk górskich: Dvorska Bouda (1318 m n.p.m.), Prazska bouda (1115 m n.p.m.), Spindlerova Bouda (1198 m n.p.m.), Bouda u Bílého Labe (1000 m n.p.m.)
odwiedzenie najsłynniejszego górskiego kurortu Czech - Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn)
odwiedzenie uzdrowiska Janské Lázně (Jańskie Łaźnie)
opcja zwiedzenia Ścieżki w Koronach Drzew (Stezka korunami stromů Krkonoše) jako alternatywa do wędrówki ostatniego dnia
2 noclegi ze śniadaniami w czeskim pensjonacie*** w Karkonoszach, tuż przy granicy parku narodowego
przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa - czeskie Karkonosze - Warszawa i przejazdy lokalne
opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)
ubezpieczenie KL NNW w Czechach
Czekają nas trasy wędrówek na których odnajdą się zarówno osoby o średniej jak i mocnej kondycji (2 warianty tras). Czekają nas rozległe widoki, ale nie będą im zasadniczo towarzyszyć przepaście. Zdecydowana większość tras przebiega po twardym (skalistym, ew. utwardzonym) podłożu, zatem warto zadbać o dobre buty górskie.
Każdego dnia wędrujemy na lekko, czyli z niewielkim plecakiem, zabierając do niego jedynie rzeczy potrzebne w górach, a pozostałe bagaże zostaną w autokarze (1. i 3. dzień) lub w pensjonacie (środkowy dzień).
to 999 zł/os.*
i obejmuje:
przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa − czeskie Karkonosze − Warszawa
przejazdy lokalne busem lub autokarem
opłaty parkingowe
2 noclegi z pościelą w czeskim pensjonacie*** w Karkonoszach w pokojach: 2-osobowych (dopłata 45 zł/os./wyjazd), oraz w pokojach 3- i 4-osobowych z łazienkami
2 śniadania w miejscu noclegu
opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd
opłaty parkingowe
pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na wszystkie 3 dni
ubezpieczenie KL NNW na teren Czech
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
podatki, w tym VAT
koszt nie obejmuje:
opcjonalnej opłaty za wjazd gondolową kolejką górską na część podejścia na Śnieżkę - 250 CZK, czyli ok. 47 zł (dla osób wybierających lżejszą trasę wędrówki tego dnia, zakup online/zakup na miejscu), opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami na 3 dni wędrówek w wersji wydrukowanej (12 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca, czyli dwóch siedzeń do dyspozycji jednej osoby w autokarze/busie (395 zł), biletu wstępu na wieżę widokową Černá hora (40 CZK)
*Przy zapisie do 14.07, od 15.07 koszt uczestnictwa to 1045 zł/os.
Spotykamy się o g. 22.30 w czwartek, 14 sierpnia 2025 na ul. Emilii Plater w Centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem lub busem do Czech.
Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek 17/18 sierpnia (najprawdopodobniej będzie to ok. g. 01.00), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi lub we Wrocławiu. Osoby zainteresowane dołączeniem w tych miejscach prosimy o kontakt.
Rano dotrzemy autokarem w rejon dolnej stacji kolejki Lanova draha Sněžka w miejscowości Pec pod Sněžkou w czeskich Karkonoszach, 830 m n.p.m. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się krótko wcześniej na jednej ze stacji benzynowych po drodze, jeszcze po polskiej stronie, by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy czy też skorzystać z oferty przekąsek. Trasa trekkingu tego dnia jest tak pomyślana, by Śnieżkę 1603 m n.p.m., najwyższy szczyt całych Karkonoszy, zdobyć od czeskiej strony. To także szczyt Korony Gór Europy, bowiem Śnieżka jest najwyższym szczytem Czech. Wchodząc na nią zaliczacie też oczywiście szczyt KGP, DPG oraz Korony Sudetów. W ramach wędrówki na szczyt przejedziemy przez (w wariancie dłuższym) największy kocioł polodowcowy w czeskich Karkonoszach - Obří důl realizując przewyższenie ponad 600 metrów! Wędrówka po nim to możliwość obserwacji kilku wodospadów, które spływają jego zboczem od strony szczytu Studniční hora 1555 m n.p.m. Warto wiedzieć, że szlak ten nie jest dostępny zimą ze względu na zagrożenie lawinowe. Możliwość powędrowania nim to też z tego względu niezła gratka!
Sam szczyt Śnieżki to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie Środkowej! Z jednej strony jej symbol, słynne Spodki, czyli Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne z lat 70-tych XX wieku, z drugiej strony ascetyczna z zewnątrz, XVII-wieczna kaplica Świętego Wawrzyńca, będąca najwyżej położonym zabytkiem w Polsce (Śnieżka jest szczytem granicznym polsko-czeskim). Podejdziemy Głównym Szlakiem Sudeckim (GSS), a zejdziemy Drogą Jubileuszową. W rejonie szczytu będzie chwila by zajrzeć do schroniska Dom Śląski, 1400 m n.p.m. z 1922 roku na granicy polsko-czeskiej.
Dalsza część wędrówki będzie przebiegać w najwyższych partiach czeskich Karkonoszy. Powędrujemy szlakiem między dwoma najwyższymi szczytami całych Karkonoszy po Śnieżce: Studniční hora 1555 m n.p.m. i Luční hora, 1555 m n.p.m. (na same szczyty nie dochodzi szlak), a towarzyszyć nam będą niesamowite "księżycowe" krajobrazy z wysokogórskimi łąkami, kosodrzewiną, a do tego torfowiskiem! Nasza trasa przebiegnie również tuż koło szczytu Zadni Planina (1423 m n.p.m.) na który również nie prowadzi szlak. Tego dnia będziemy przechodzić też obok 2 schronisk: Dvorska Bouda (1318 m n.p.m.) z XIX wieku oraz Chata Vyrovka (1357 m n.p.m.) i w jednym z nich się zatrzymamy i będzie okazja, by odpocząć oraz by zamówić sobie niewielki posiłek. Od tego momentu stopniowo rozpoczniemy zejście. Wczesnym wieczorem dotrzemy do pensjonatu na nocleg.
W wariancie krótszym zakładamy podjechanie kolejką gondolową na Śnieżkę na dolnym odcinku, biegnącym ponad piętrem lasu, a następnie wędrówkę od połowy grzbietu Śnieżki (stacja pośrednia Růžová hora, 1340 m n.p.m.), w jej górnych, najatrakcyjniejszych partiach, na otwartej przestrzeni wśród kosodrzewiny wraz z podejściem od 100% czeskiej strony, realizując pieszo przewyższenie na szczyt Śnieżki w wymiarze 360 metrów, podczas gdy w wariancie dłuższym przewyższenie do szczytu Śnieżki to 760 metrów! Cała pozostała część wędrówki w obu wariantach trasy będzie taka sama.
czas przejść:
(wariant dłuższy) 8h40+ przerwy na trasie (m.in. 2 schroniskach górskich), przewyższenia: 1080m↑ i 1280 m ↓, 33 GOT, 23 km
(wariant krótszy z przejazdem kolejką) 6h50+ przerwy na trasie (m.in. w 2 schroniskach górskich), przewyższenia: 545 m↑ i 1250 m↓, 24 GOT, 19 km
Rano po śniadaniu dotrzemy do Spindlerovego Mlyna. Tego dnia naszym głównym celem będą Kozí hřbety. To najstromsza grań w całych Karkonoszach. Dotrzemy na jej najwyższy punkt - szczyt Krakonoš 1421 m n.p.m. Trasa prowadzi wśród kosodrzewiny i słynie z przepięknych i rozległych widoków. Warto wiedzieć, że szlak ten nie jest dostępny zimą ze względu na zagrożenie lawinowe. Możliwość powędrowania nim to też z tego względu niezła gratka! Druga część wędrówki przebiegnie nam w unikalnie pięknej Dolinie Białej Łaby, w której towarzyszyć nam będzie najwyżej położony odcinek tego potoku. W ten sposób dotrzemy do malowniczo położonego schroniska Bouda u Bílého Labe (1000 m n.p.m.) z 1913 roku.
W dalszej części wędrówki będzie do wyboru możliwość stopniowego schodzenia do Szpindlerowego Młyna wzdłuż czterech wodospadów w ramach lżejszego wariantu wędrówki lub dłuższy wariant podczas którego będzie jeszcze okazja do podejścia na Przełęcz Karkonoską (Slezské sedlo, 1198 m n.p.m.) w głównym grzbiecie Karkonoszy. Jest na niej hotel Spindlerova Bouda, oraz - jako, że przełęcz jest na czesko-polskiej granicy - polskie Schronisko Odrodzenie z 1928 roku. Na koniec obie grupy spotkają się na dole w Szpindlerowym Młynie (Špindlerův Mlýn) - najsłynniejszym czeskim kurorcie górskim (w którym będzie też czas na obiadokolację), skąd odjedziemy naszym busem lub autokarem do pensjonatu na nocleg.
czas przejść:
(wariant dłuższy) 8h+ przerwy na trasie (m.in. w 2 schroniskach górskich), przewyższenia: 1000 m↑ i 1000 m↓, 28 GOT, 21 km, w sumie ok. 9,5h na szlakach
(wariant krótszy) 7h+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia: 875 m↑ i 875 m↓, 24 GOT, 17 km, w sumie ok. 8h na szlakach
Rano po śniadaniu, wykwaterowaniu i zapakowaniu bagaży do busa lub autokaru rozpoczniemy wędrówkę bezpośrednio spod pensjonatu. Tego dnia naszym głównym celem będzie jeden z najsłynniejszych szczytów Karkonoszy oraz ośrodek sportów zimowych - Černá hora, 1300 m n.p.m. Blisko jej szczytu znajduje się wieża widokowa rozhledna Černá hora o wysokości aż 21 metrów! Na trasie naszej wędrówki pojawi się też górski hotel Prazska bouda (1115 m n.p.m.) z 1928 roku z architekturą w stylu alpejskim, w którego bufecie zrobimy przerwę na napicie się i zjedzenie czegoś niewielkiego. Tego dnia czeka nas też urokliwy punkt widokowy Wyhled Modré Kameny (Niebieskie skały, 920 m n.p.m.), które swoją niezwykłą barwę zawdzięczają obecności kwarcytu.
Na koniec wędrówki dojdziemy do uzdrowiska Janské Lázně (Jańskie Łaźnie, niem. Johannisbad) gdzie przed wyruszeniem w kierunku Warszawy będzie chwila na kawę i zerknięcie na ich milą dla oka architekturę, w tym na secesyjną Kolumnadę z 1904 roku, zaprojektowane przez wiedeńskiego architekta Petera Branga. Uzdrowisko zawdzięcza swą sławę m.in. źródłom Jans i Czarny. Na obiad zatrzymamy się w dogodnej knajpce po drodze do Warszawy.
Tego dnia będzie też możliwość zamiast całodniowej wędrówki wyruszyć naszym busem lub autokarem ok. g. 13 spod pensjonatu pod słynną atrakcję turystyczną - czeską Ścieżkę w Koronach Drzew (Stezka korunami stromů Krkonoše/Krkonoše Tree Top Walk). Przejście jej zajmuje ok. godzinę, a wraz z późniejszym dojściem szlakiem do centrum Jańskich Łaźni, ok. 2 godziny, gdzie nastąpi spotkanie z pozostałą częścią grupy przed wspólnym wyruszeniem w kierunku Warszawy.
czas przejścia:
6h50+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia: 800 m↑ i 670 m↓, 26 GOT, 17,5 km
Wysokogórskie lato to zwykle piękna, letnia pogoda, ale ze sporym ryzykiem popołudniowych burz. Warto też brać pod uwagę, że w Karkonoszach latem może zdarzyć się zmiana pogody, która na szczytach przynosi temperaturę jesienną. Pamiętajcie też, że powyżej linii lasu - jak to w górach - lubi wiać.
W Republice Czeskiej obowiązującą walutą jest korona czeska (CZK) i warto zabrać ze sobą też gotówkę w tej walucie, bo też w schroniskach górskich nie zawsze jest zasięg terminali kart płatniczych.
Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.
Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Dostępne wolne miejsca
Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com