Wiosna w Tatrach - krokusy, Dolina Chochołowska i zimowy Grześ 1653 m n.p.m.


01-02.04.2023 (weekend)

Jest taki czas, gdy na Polanie Chochołowskiej w Tatrach zaczyna dominować kolor fioletowy, bo wszystko pokrywa najpiękniejszy dywan z krokusów w Polsce! Pierwsza połowa kwietnia to właśnie statystycznie najlepszy czas, aby je tam zaobserwować i cieszyć się tym słynnym zjawiskiem! To już nasza piąta edycja tatrzańskich krokusów, tym razem z innymi trasami niż wcześniej.

Te wyjątkowe przeżycia połączymy z czysto górskimi wyzwaniami: zimowym wejściem na Grzesia 1653 m n.p.m. w sobotę, i przejściem przez Iwaniacką Przełęcz 1489 m n.p.m. i w warunkach śniegowych oraz Dolinę Kościeliską następnego dnia.

W tegorocznej edycji będziemy w Tatrzańskim Parku Narodowym przez 100% pobytu poza dojazdem - od soboty rano do niedzieli popołudniu, ponieważ zanocujemy w klimatycznym, tatrzańskim Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.). Wyjazd z Warszawy i powrót do niej wynajętym autokarem. Zapewniamy opiekę pilota i prowadzenie trekkingu przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego.

 Na ten wyjazd można dołączyć do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Charakter wyjazdu

W czasie dwudniowej wycieczki podczas której będziemy podziwiać niesamowity wysyp krokusów  - przede wszystkim w Dolinie Chochołowskiej, a częściowo też w Dolinie Kościeliskiej. Poza dolinami czeka nas bardziej ambitne wędrowanie (Grześ 1653 m, Przełęcz Iwaniacka 1459 m), gdzie będzie miejscami spore nachylenie i gdzie spodziewamy się jednocześnie jeszcze pokrywy śnieżnej, co powoduje, że niezbędne będą raki lub raczki. Szlaki którymi będziemy wędrować będą wymagać od uczestników średnich wymagań kondycyjnych (w większości, w części dolinnej - niewielkich), w sam raz by rozpocząć sezon

Nocleg mamy zarezerwowany w górskim Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Oznacza to, że do plecaka poza rzeczami niezbędnymi podczas samej wędrówki (termos, przekąski, ciepły polar, raczki) spakować też trzeba rzeczy na nocleg (kosmetyczkę, piżamę, ubranie na drugi dzień). Każdego dnia w środku wędrówki będziemy mieć po drodze 1 schronisko górskie – dogodna okazja do napicia się czegoś i posilenia się. W sobotni wieczór spędzimy czas na integracji w sercu Tatr, w jednym z najbardziej klimatycznych schronisk w polskich górach.

Koszt

420 zł i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

posiłków, w tym niedzielnego śniadania i sobotniej obiadokolacji (możliwość indywidualnego kupienia w bufecie schroniska górskiego, w którym nocujemy, bo bufet realizuje tylko zamówienia indywidualne), biletów wstępu do parku narodowego (9/dzień od 01.03.2023), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł) opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze (170 zł)

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 31 marca/1 kwietnia 2023 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Dzień pierwszy (sobota, 1 kwietnia 2023) 

Rano dotrzemy autokarem lub busem do Kościeliska koło Zakopanego, weźmiemy rzeczy potrzebne podczas wędrówki i ruszymy na trasę naszej wędrówki. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej, by napić się ciepłej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie.

Dzień zapowiada się niesamowicie, gdyż udamy się m.in. niezwykle malowniczą Doliną Chochołowską, gdzie miłośnicy krokusów będą mieli szansę podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach, czyli krokusowe „show”. Pierwsza połowa kwietnia, to jak wiadomo najlepszy czas aby w Tatrach podziwiać krokusy, zwane też szafranem spiskim. 

Po drodze zatrzymamy się w schronisku na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.) gdzie nie omieszkamy zrobić przerwy na odpoczynek oraz posilenie się. Druga część wędrówki (dla chętnych) to będzie zdobycie Grzesia na lekko (z niewielkimi plecakami)

Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z minionego, wędrówkowego dnia przy napojach jakie lubicie, w wyjątkowej górskiej atmosferze jaką zapewniają tylko schroniska położone w sercu gór.

czas przejścia (wersja pełna, Dolina Chochołowska + Grześ 1653 m): 6h20 + przerwy, 13 km, ok. 810 m↑, ok. 570 m↓, 22 GOT 

czas przejścia (wersja minimium, przejście Doliną Chochołowską do schroniska): 2h45 + przerwy, 7,5 km, ok. 300 m↑, ok. 65 m↓, 11 GOT 

Dzień drugi (niedziela, 2 kwietnia 2023) 

Tego dnia, po śniadaniu w schronisku na Polanie Chochołowskiej wyruszymy na niedzielną wędrówkę. Głównymi celami naszej wędrówki będzie wejście na Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m.) w warunkach śniegowych, a także przejście 2 dolin tatrzańskich: Doliną Iwaniacką i Doliną Kościeliską. Warto pamiętać, że szfrany spiskie, czyli krokusy będziemy mogli spotkać także w Dolinie Kościeliskiej. Po drodze zatrzymamy się w schronisku górskim – na Hali Ornak (1100 m n.p.m.), gdzie nie omieszkamy zrobić przerwy na odpoczynek oraz posilenie się.

Na koniec przyjedzie po nas nasz autokar i ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się w dogodnym miejscu na obiadokolację.

czas przejścia: 6h+ przerwy, 13 km, ok. 530  m↑, ok. 735 m↓,  17 GOT 

Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?

Oddychająca i chroniąca przed deszczem/mokrym śniegiem oraz wiatrem kurtka, dobre górskie buty i wygodny, niewielki plecak to podstawa. Warto pamiętać o ubraniu się warstwami, czyli na tzw. cebulkę. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Ważne, by mieć powerbank. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki), bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, w wyższych partiach gór może być też śnieg. Ze względu na to ostatnie do wejścia na Grzesia niezbędne będzie posiadanie raków lub raczków podobnie jak na wejście i zejście z Przełęczy Iwaniackiej ze względu na pokrywę śnieżną, duże nachylenie i możliwość oblodzenia. Bardzo pomocne będą też kijki trekkingowe, szczególnie w górnych partiach naszej wędrówki. O tej porze roku w górach na pewno przydadzą się rękawiczki i czapka - warto mieć drugie rękawiczki i drugą czapkę w zapasie w razie zgubienia)

W oba dni podczas wędrówki będziemy mieć okazje do przekąszenia czegoś lub napicia się - każdego dnia na trasie trekkingu będzie bowiem schronisko górskie. Przez resztę wędrówki bazujemy na przekąskach i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Na tym wyjeździe nocujemy w schronisku górskim. Oznacza to, że do plecaka poza rzeczami niezbędnymi podczas samej wędrówki (termos, przekąski, ciepły polar, raczki) spakować też trzeba rzeczy na nocleg (kosmetyczkę, piżamę, ubranie na drugi dzień).

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


lista rezerwowa

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

ZOBACZ INNE NASZE WYJAZDY