Majówka polsko-czeska: Wokół Masywu Śnieżnika i Ziemi Kłodzkiej PL i CZ + opcja Sky Bridge [4 szczyty KGP, 5 szczytów DPG]



01-04.05.2025 (4 dni, długi weekend majowy)

Dostępne wolne miejsca

Zapraszamy na wędrówkę na której w przez 4 dni będziemy poznawać przepiękne, głównie górskie, polsko-czeskie zakątki rejonu Masywu Śnieżnika, a także Ziemi Kłodzkiej. Będą miejsca zarówno bardzo znane, jak i te idealne do odkrycia.

W ramach wyjazdu będzie okazja do zdobycia aż 4 szczytów Korony Gór Polski (Śnieżnik, Rudawiec, Kowadło i Kłodzka Góra), 5 szczytów Diademu Polskich Gór (Śnieżnik, Postawna, Kowadło, Kłodzka Góra, Szeroki Wierch), a także 2 szczytów Korony Gór Republiki Czeskiej (Králický Sněžník i Smrk). Będziemy wędrować aż po 5 masywach górskich (Góry Złote/Rychlebské hory, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika/Králický Sněžník, Bukovohorská hornatina w czeskich Górach Orlickich oraz Góry Bardzkie)

We pierwsze trzy dni będą do wyboru 2 warianty tras (lżejszy i trudniejszy), zaś ostatniego dnia robimy łatwą trasę. Wędrujemy na lekko, a bagaże będą w pensjonacie. W ramach wyjazdu będą 3 noce ze śniadaniami w pensjonacie z opcją obiadokolacji położonym w cichej dolinie na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w Masywie Śnieżnika.

Przejazd autokarem lub busem z centrum Warszawy w góry i z powrotem. Zapewniamy też przejazdy lokalne w Polsce i w Czechach, opiekę pilota, ubezpieczenie KLNNW i dokładne mapy planowanych tras. 

Na ten wyjazd można dołączyć i odłączyć się też w Łodzi lub we Wrocławiu.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z grupą, to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Koszt

1050 zł płatne w całości lub w 2 ratach po:

 obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

opcji map kolorowych na 4 dni z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (16 zł), pakietu dwóch obiadokolacji w pensjonacie (84 zł/2 dwudaniowe obiadokolacje), opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze/busie (450 zł), opcji 3 noclegów w pokoju 1-osobowym (dopłata 395 zł/wyjazd)

Charakter wyjazdu

We wszystkie 4 dni wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki. Czekają nas trasy górskie o średnich trudnościach kondycyjnych po trasach górskich o średnim nachyleniu. W pierwsze 3 dni będą 2 warianty tras: łatwiejszy (krótszy) i trudniejszy (dłuższy), zaś czwarty dzień to będą trasy lekkie. 

Jeśli chodzi o trudność opcji tras dłuższych w pierwsze 3 dni: Każdy, kto bywa na całodniowych wędrówkach i zna swoje możliwości z pewnością da radę, będzie to także na spokojnie do zrobienia dla osób które doświadczeń górskich mają trochę mniej, ale za to regularnie uprawiają jakieś aktywności, są w formie i mają szacunek do gór.

Pierwszego, drugiego i trzeciego dnia na trasach naszych wędrówek będą schroniska górskie/bufety górskie, gdzie będzie okazja coś zjeść i trochę odpocząć. Każdego dnia po zakończeniu wędrówki będzie dogodna okazja na zjedzenie obiadu/obiadokolacji.

Ten wyjazd daje możliwość odwiedzenia zarówno znanych szczytów górskich jak i obszarów (jeszcze) nieodkrytych przez większość piechurów jak czeski szczyt Suchy vrch 995 m n.p.m. ze schroniskiem wieżą widokową w pasmie Bukovohorská hornatina, czeskiego górskiego jeziora Pastviny ale też Gór Bardzkich czy urokliwego miasteczka Bystrzyca Kłodzka.

Wszystkie 3 noclegi będą w tym samym pensjonacie pięknie malowniczo położonym w cichej dolinie na wysokości 560 m n.p.m. na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w Masywie Śnieżnika.

​Na ten wyjazd możecie się też wybrać pobytowo tj. skorzystać z przejazdów autokarem lub busem z nami i maksymalnie wykorzystać czasowo pobyt w pensjonacie​, nie uczestnicząc w wędrówkach lub też robiąc ich lżejsze warianty, także w bezpośrednim sąsiedztwie pensjonatu. Ten wyjazd daje też dogodną możliwość odwiedzenia bardzo popularnych atrakcji turystycznych jak Stezka v oblacich lub Sky Bridge 721 w Czechach jako alternatywa do całodniowej wędrówki.

W programie m.in.

szczegółowe informacje poniżej:

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy ze środy na czwartek, 30 kwietnia/1 maja 2025 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem lub busem w Góry Złote w Sudetach Środkowych. Z Łodzi będziemy odjeżdzać 1 maja ok. g. 2 w nocy, zaś z Wrocławia ok. g. 5 nad ranem.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między ok. g. 21, a ok. g. 22.30 w niedzielę 04.05

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Łodzi lub we Wrocławiu. Do Łodzi planujemy dotrzeć tego dnia między g. 19 a 20.30, zaś do Wrocławia między g. 16 a 17.30.

Dzień pierwszy (czwartek, 1 maja 2025, Święto Pracy) - Góry Złote i Bialskie: Kowadło i Rudawiec/+Postawna, Brusek, Smrk

Zanim rozpoczniemy wędrówkę zatrzymamy się w drodze autokarem lub busem w góry na dogodnej stacji benzynowej gdzie będzie czas na zamówienie aromatycznej kawy lub gorącej herbaty wraz z jakąś przekąską, a także zmianę ubrań na te dogodne na wędrówkę.

Tego dnia zdobędziemy zarówno Kowadło, 988 m n.p.m.  najwyższy szczyt Gór Złotych (wg KGP) jak i Rudawiec (Polská hora) 1112 m n.p.m. - oraz Gór Bialskich, położony na szlaku pieszym, oba należące do Korony Gór Polski i oba położone na granicy polsko-czeskiej.

Tego dnia powędrujemy przez piękne przyrodniczo rejony Puszczy Jaworowej, czyli relikt pradawnej Puszczy Sudeckiej, z zachowanymi 150-letnimi jaworami i bukami, chronionej w ramach rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki. W ramach trasy pieszej będzie też czas na przerwę w czeskim schronisku górskim Kladska Chata, 815 m n.p.m. Na zakończenie wędrówki zejdziemy do pensjonatu w rejonie Bolesławowa i Starej Morawy na nocleg i opcjonalną obiadokolację. 

Tego dnia jest możliwość zrobienia bardzo konkretnej trasy pieszej obejmującej dodatkowo szczyty Postawnej, 1117 m n.p.m. należącej do DPG i Bruska, 1116 m n.p.m. - uważanych za faktycznie najwyższe w Górach Bialskich oraz Smrka 1127 m n.p.m. - czeskiego szczytu Korony Gór Republiki Czeskiej, najwyższego w Rychlebskich Horach/całych Górach Złotych w zależności od przyjętego podziału geograficznego. Cała rozszerzona trasa liczy aż 29 km i rekomendujemy ją dla osób o sporym górskim doświadczeniu.

Tego dnia jest możliwość zrobienia też do wyboru bardzo krótkiej trasy składającej się z samego wejścia i zejścia ze szczytu Kowadła, 988 m n.p.m. Tę trasę można uzupełnić o przyjemne spacery górskie (podpowiemy, jakie) w rejonie pensjonatu, w którym nocujemy na terenie Masywu Śnieżnika.

Czas przejść:

wariant bardzo krótki (samo Kowadło): 2,5h, w sumie ok. 5 km w tym przewyższenia: 280 mi 280 m

wariant główny: 8,5h + przerwy na trasie  (m.in. w schronisku) w sumie ok. 22 km w tym przewyższenia: 770 mi 930 m↓, 26 GOT

wariant rozszerzony: 10,5h + przerwy na trasie  (m.in. w schronisku) w sumie ok. 29 km w tym przewyższenia: 810 mi 940 m

Dzień drugi (piątek, 2 maja 2025) - Śnieżnik - Králický Sněžník, Międzygórze, Wodospad Wilczki/Sky Bridge 721/Stezka v oblacich

Rano po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy autokarem lub busem w Masyw Śnieżnika - na jego czeską stronę i polską. Głównym celem wędrówki tego dnia będzie zdobycie Śnieżnika (Králický Sněžník, 1426 m n.p.m.) najwyższego szczytu Polskich Sudetów poza Karkonoszami. Planujemy na niego wejść od polskiej strony i zejść na czeską stronę do wioski Horni Morava. 

Śnieżnik ma charakter subalpejski, a na jego szczycie jest gołoborze. Rozpościera się stąd rozległa panorama m.in. na Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Ślęży, Góry Bystrzyckie i Orlickie, ale też Jezioro Otmuchowskie, a także czeskie Jeseniky wraz z wieżą widokową na Pradziadzie (1491 m n.p.m.). Warto pamiętać, że Śnieżnik to nie tylko jeden z niewielu obszarów poza Tatrami, gdzie występuje kosodrzewina, ale też jedyny obszar poza Tatrami, gdzie żyją kozice. Na jego  szczycie od września 2022 roku jest kontrowersyjna wieża widokowa, zwana żartobliwie "blenderem".

Tego dnia odwiedzimy urokliwe Schronisko PTTK na Śnieżniku z 1871 roku (1218 m n.p.m.), jedno z najstarszych w Polsce i zarazem najwyżej położone w polskich Sudetach poza Karkonoszami i oczywiście zajrzymy do tamtejszego bufetu. Na koniec wędrówki zejdziemy do Międzygórza, przepięknej miejscowości, pełnej wili o tyrolskiej architekturze i gdzie zobaczymy niezwykle malowniczy 22-metrowy wodospad Wilczki,  570 m n.p.m. To drugi co do wysokości wodospad Polskich Sudetów. Stamtąd ruszymy autokarem lub busem do pensjonatu na nocleg i opcjonalną obiadokolację.

Czasy przejść:

(wariant dłuższy) ok. 7,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 17 km w tym przewyższenia:  870mi 790 m↓, 25 GOT

(wariant średni – bez samego Śnieżnika, tylko polska strona) ok. 5,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 13 km w tym przewyższenia:  640 m↑ i  640 m↓, 21 GOT

(wariant skupiony na popularnych czeskich atrakcjach: Stezka v oblacich lub Sky Bridge 721 - ok. 5h wędrówki + przerwy na trasie i stanie w kolejkach, 10 km, 450 m↑, 450 m↓ [większość podejścia/zejścia można zamienić na kolejkę górską]

Dzień trzeci (sobota, 3 maja 2025, Święto Konstytucji) - Bukovohorská hornatina i Suchy vrch, Bystrzyca Kłodzka i jezioro Pastviny

Rano po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy busem lub autokarem  do Czech. Głównym celem wędrówki tego dnia będzie zdobycie Suchego vrchu w masywie Bukovohorská hornatina, należącym do czeskich Gór Orlickich.

Zanim to jednak nastąpi odwiedzimy też jedno z najbardziej urokliwych miasteczek polskich - Bystrzycę Kłodzką. Miasto zachowało średniowieczny charakter, w tym doskonale zachowane XIV-wieczne mury miejskie oraz 2 basztami - Rycerską i Kłodzką. Oko cieszy tamtejszy rynek otoczonym zabytkowymi kamienicami, a ciekawostką jest tamtejsze Muzeum Filumenistyczne – jedyne w Polsce poświęcone... zapałkom.

Bukovohorská hornatina to zakątek Czech nieodkryty przez wielu polskich turystów. Eksplorując to pasmo uda nam się uniknąć kolejek i uciążliwego tłumu, który tego dnia będzie w wielu miejscach. Suchy vrch, 995 m n.p.m. ma na szczycie wieżę widokową z 1931 roku, co zapewnia panoramę na Jeseniky, Kralicky Sneznik, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Klodzką, a przy dobrej widoczności widać też Karkonosze ze Śnieżką. Na szczycie jest też czeskie schronisko górskie Kramarova Chata z 1928 roku, w którym się zatrzymamy na odpoczynek. Warto wiedzieć, że szczyt leży na europejskim dziale wodnym Morza Czarnego i Północnego. Szczyt słynie też z systemu fortyfikacji sprzed II wojny światowej, które będzie miała okazję zobaczyć część grupy realizująca dłuższy wariant wędrówki.

Przed wyruszeniem w kierunku Polski będzie dla chętnych (robiących krótszą trasę wędrówki tego dnia) opcja zatrzymania się w czeskiej knajpce położonej nad brzegiem górskiego jeziora Pastviny utworzonego na rzece Dzika Orlica. Przy szumie fal, będzie świetna okazja do relaksu i integracji z pozostałymi uczestnikami. Na koniec pojedziemy naszym busem lub autokarem do pensjonatu na nocleg i ognisko.

Czasy przejść:

(wariant średni) ok. 5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 13 km w tym przewyższenia:  280mi 580 m↓, 15 GOT

(wariant krótki) ok. 3 godziny + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 7, 5 km w tym przewyższenia: 280mi 280 m↓, 10 GOT

Dzień czwarty (niedziela, 4 maja 2025)  - Góry Bardzkie: Kłodzka Góra i Szeroka Góra

Rano po śniadaniu w pensjonacie i wykwarerowaniu się wyruszymy autokarem lub busem w kierunku Warszawy. Zanim jednak wrócimy do domów czeka nas wędrówka po Górach Bardzkich. Głównym jej celem będzie zdobycie Kłodzkiej Góry, 757 m n.p.m. - szczytu KGP, na wierzchołku której jest wieża widokowa o wysokości 35 metrów. Szczyt ten należy też do Diademu Polskich Gór, podobnie jak nieodległa Szeroka Góra, 765 m n.p.m., którą chętni będą mieli okazję też "zaliczyć" jeśli mają szybkie tempo marszu. Po zakończonym trekkingu wsiądziemy do naszego busa lub autokaru i ruszymy w drogę powrotną Wrocławia, Lodzi i Warszawy, tak by do tej ostatniej dotrzeć jeszcze wieczorem tego dnia.

Czas przejścia: ok. 4 godziny + przerwy na trasie, w sumie ok. 10 km, w tym przewyższenia:  380mi 510 m, 12 GOT

Co wziąć na wiosenną górską wędrówkę?

Podstawą wyposażenia górskiego będą na pewno: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 20-30l a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. W partiach szczytowych Śnieżnika spodziewamy się jeszcze pokrywy śnieżnej o tej porze roku - warto mieć to na uwadze. Dobrze mieć termos z ciepłą herbatą. Dodatkowo można mieć: płaszcz foliowy jednorazowy, plecak, stuptuty (ochraniacze na nogawki), bardzo polecamy też kijki trekkingowe. Weźcie ochronę przeciwsłoneczną (krem z filtrem i czapkę). Przydadzą się buty na zmianę do pensjonatu.

Podczas wszystkich czterech jednodniowych wędrówek bazujemy na przekąskach (kanapkach, kabanosach, batonach, bakaliach) i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com