Krokusy w Gorcach i Beskidzie Wyspowym, baseny termalne i spacer w koronach drzew [2 szczyty KGP i DPG - Turbacz i Mogielica]
05-06.04.2025 (weekend)
Dostępne ostatnie wolne miejsca
Krokus to zwiastun górskiej wiosny. Na hasło „krokusy w górach” zwykle przychodzi nam do głowy Polana Chochołowska w Tatrach i słusznie, ale warto wiedzieć, że są też przepiękne zakątki Beskidów, gdzie również z powodzeniem można spotkać te niesamowite kwiatki. Wśród nich prym wiodą Gorce, słynne z krokusowych polan. Co więcej to tu można spotkać prawdziwy rarytas: krokus-albinos. I my go poszukamy! Żeby tego było mało, w tym roku połączymy to też z krokusową wędrówką po Beskidzie Wyspowym. Dzięki temu, ten wyjazd to także okazja do zdobycia 2 konkretnych szczytów KGP i DPG: Turbacza 1310 m n.p.m. i Mogielicy 1170 m n.p.m. Jest też opcja przejścia słynnej ścieżki w koronach drzew "Brama w Gorce", a także opcjonalnym odwiedzeniem basenów termalnych w Szaflarach.
Każdego dnia będą 2 warianty tras - łatwiejszy i trudniejszy.
Zapraszamy na wyjazd. Przejazd w Gorce z Warszawy i z powrotem z Beskidu Wyspowego autokarem lub busem, przejazdy lokalne nocleg w pensjonacie ze śniadaniem i opcją obiadokolacji, opiekę pilota, ubezpieczenie.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.
Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.
W planach
2 dni trekkingu po najpiękniejszych krokusowych polanach i halach gorczańskich
zdobycie Turbacza 1310 m n.p.m., najwyższego szczytu Gorców, szóstego co do wysokości szczytu Korony Gór Polski (KGP) oraz Diademu Polskich Gór (DPG), a także Bukowiny Waksmundzkiej 1103 m n.p.m.
zdobycie Mogielicy 1170 m n.p.m., najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego, dziewiątego co do wysokości szczytu Korony Gór Polski (KGP) oraz Diademu Polskich Gór (DPG)
część trasy na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego
wieczorny przejazd na baseny termalne w Szaflarach
odwiedzenie sympatycznego, przepięknie położonego schroniska górskiego PTTK na Turbaczu
opcja przejścia ścieżki w koronach drzew "Brama w Gorce" (otwarcie 2023)
nocleg w pensjonacie w pokojach 2, 3, i 4-osobowych z łazienkami
niedzielne śniadanie w pensjonacie u stóp Gorców, opcja obiadokolacji na miejscu
przejazd autokarem lub busem na trasie Centrum Warszawy - Gorce - Beskid Wyspowy - Centrum Warszawy
Charakter wyjazdu
Powędrujemy po widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, zaś pod względem trudności technicznych odpowiednie dla każdego.
Przez oba dni wędrujemy na lekko, czyli z małymi plecakami o pojemności rzędu 25-30 litrów, zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy (np. kosmetyczka, piżama czy ubrania na zmianę) czekają na nas w autokarze lub busie.
W pensjonacie w którym nocujemy mamy zapewnioną sobotnią obiadokolację jako opcję dla chętnych oraz niedzielne śniadanie, na pozostałe posiłki będziemy się zatrzymywać w dogodnych miejscach po drodze (restauracjach/barach/stacjach benzynowych po drodze autokarem i schronisku na trasie wędrówki górskiej).
Koszt
to 519 zł i obejmuje:
przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Gorce
powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Beskid Wyspowy – Warszawa
przejazdy lokalne autokaru lub busa
opłaty parkingowe
nocleg w pensjonacie u podnóża Gorców w pokojach 3- i 4-osobowych z łazienkami, TV i wifi (pokoje 1-osobowe dopłata 135 zł/os., pokoje 2-osobowe dopłata 30 zł/os.)
niedzielne śniadanie w pensjonacie
opiekę pilota
ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na oba dni
pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
podatki, w tym VAT marża
Koszt nie obejmuje:
- sobotniej obiadokolacji (możliwość domówienia za 42 zł/os. zupa+drugie danie+kompot), opcji wstępu na baseny (65 zł/os.), opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (8 zł) opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze (240 zł), opcji wypożyczenia raczków (30 zł/dzień), opcji wstępu do ścieżki w koronach drzew i całego kompleksu "Brama w Gorce" (65 zł)
Miejsce spotkania, wyjazd i powrót
Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 4/5.04.2025 na ul. Emili Plater w centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem w Gorce. Do Warszawy wrócimy z Beskidu Wyspowego w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 21.30 a g. 23.30 w niedzielę, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.
Dzień pierwszy (sobota, 05.04.2025) Gorce i Turbacz
Rano dotrzemy autokarem lub busem w okolice Nowego Targu i stamtąd ruszymy na trasę na lekko, czyli z niewielkimi plecakami. Pozostałe bagaże zostawimy w autokarze, by mogły spokojnie pojechać w tym czasie do naszego pensjonatu. Zanim to nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na jakiejś stacji benzynowej, gdzie napijemy się cieplej herbaty lub aromatycznej kawy i gdzie będzie okazja do zamówienia przekąsek.
Będziemy wędrowali chyba najbardziej widokowym szlakiem w Gorcach, jednym z naszych ulubionych, przez Bukowinę Waksmundzką 1103 m n.p.m. Jeśli będzie dobra widoczność to panorama Tatr będzie nam cały czas towarzyszyć. Jednak gwoździem programu będzie Turbacz - najwyższy szczyt Gorców i znajdujące się tuż pod jego szczytem schronisko PTTK Na Turbaczu (1283 m n.p.m.) Tam zrobimy oczywiście dłuższą przerwę na odsapnięcie czy też zjedzenie małego co nieco. Chętni w tym czasie będą mogli „zaliczyć” też sam szczyt, ale przerwa będzie na tyle długa, że i oni zdążą sobie coś zamówić w schronisku. To schronisko słynie też z niezrównanych widoków na Tatry – przy dobrej widoczności ukażą się one w całej okazałości.
Tego dnia będą też przepiękne polany – to na nich możemy wypatrzeć krokusy - na Polanie Jaworzyna Kamieniecka, Hali Turbacz, polanie Długie Młaki a także na ogromnej Hali Długiej (1160-1270 m n.p.m.). Co ciekawe, jest to jedno z miejsc tzw. kulturowego wypasu owiec od 2003 roku, co zapewnia niezarastanie tego obszaru i zachowanie różnorodności biologicznej.
Na koniec trasy zejdziemy w kierunku Nowego Targu, gdzie w przepięknej gorczańskiej dolinie mieści się nasz pensjonat na nocleg oraz opcjonalną obiadokolację dla chętnych.
Czas przejść (wariant dłuższy): 6h20 (przy warunkach bezśnieżnych, przy częściowej pokrywie śnieżnej dłużej)+ przerwa w schronisku, 18 km, 800 m w górę, 775 m w dół, 26 GOT
(wariant krótszy): 5h20 (przy warunkach bezśnieżnych, przy częściowej pokrywie śnieżnej dłużej)+ przerwa w schronisku, 16 km, 700 metrów w górę, 675 m w dół, 23 GOT
Na tym wyjeździe będzie okazja, by w sobotę, zamiast całodniowej wycieczki górskiej wybrać się alternatywnie na lekki, ok. 3-godzinny spacer w koronach drzew w ramach centrum przyrodniczo-edukacyjnego "Brama w Gorce", prawdziwego hitu turystycznego Małopolski, dostępnego od 2023 roku. Są tam też wieże widokowe, tunel podziemny, ścieżka i pawilon edukacyyjny oraz kawiarnia. Tak spędzony dzień można uzupełnić o wizytę w jednej z knajpek na rynku w Nowym Targu - podpowiemy, gdzie warto.
czas przejścia: 2h dojścia i powrotu w sumie + 2h przejścia spaceru w koronach drzew, wież widokowych i części edukacyjnej, 6 km, 125 m w górę, 110 m w dół, 7 GOT
Wieczór będzie wspaniałą okazją by się zrelaksować w basenach termalnych do których pojedziemy aż do Szaflar, ale też do wymiany wrażeń z wędrówki przy napojach jakie lubicie. Wygląda więc na to, że wieczorem wrażeń będzie nie mniej niż na szlaku!
Dzień drugi (niedziela, 06.04.2025) Beskid Wyspowy i Mogielica
Tego dnia, po pożywnym śniadaniu w pensjonacie w którym nocujemy przejedziemy autokarem lub busem w rejon Beskidu Wyspowego.
Naszym głównym celem tego dnia będzie Mogielica, 1170 m n.p.m., najwyższy szczyt całego Beskidu Wyspowego. Jest ona zaliczana zarówno do Korony Gór Polski (KGP), będąc jej dziewiątym co do wysokości szczytem, ale też do Diademu Polskich Gór (DPG), Korony Polskich Beskidów (KPB) oraz Wielkiej Korony Beskidów (WKB). Mogielica to wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać Tatry, Beskid Sądecki, Gorce i Pieniny, a to wszystko dzięki tamtejszej wieży widokowej. Warto wiedzieć, że partie szczytowe masywu stanowią Rezerwat przyrody Mogielica.
Po drodze naszej wędrówki także spodziewamy się spotkać krokusy, zwłaszcza w dolnych partiach. Choć wśród Beskidów to Gorce wiodą prym, jeśli chodzi o krokusy, to właśnie Beskid Wyspowy jest tym drugim pasmem w którym spotkanie krokusów jest wielce prawdopodobne. Ponadto jeden z wariantów trasy przebiega przez widokową i malowniczą Polanę Wyśnikówka na wysokości 700-800 m n.p.m. Słynie ona też z przepięknie kwitnących śnieżyczek przebiśniegów, zatem mamy kolejny gatunek kwiatów, który mamy szansę spotkać. Radość też może sprawić widok skały Zbójnicki Stół w jednym z wariantów tras, mającej swą nazwę od niezwykłego kształtu.
Na zakończenie trasy pieszej wsiądziemy do autokaru lub busa i ruszymy nim w kierunku Warszawy po drodze zatrzymując się na obiadokolację.
Czas przejść:
(wariant dłuższy): 5h (przy warunkach bezśnieżnych, przy częściowej pokrywie śnieżnej dłużej), 11 km, 560 m w górę, 650 m w dół
(wariant krótszy): 4h15 (przy warunkach bezśnieżnych, przy częściowej pokrywie śnieżnej dłużej), 8 km, 480 m w górę, 570 m w dół
Co wziąć w góry wiosną?
Wczesna wiosna to czas bardzo zmiennej pogody. Może być +15 st. C i piękne słońce, ale też może być bardziej zimowo. Oczywiście liczymy na to pierwsze ;-) ale warto być przygotowanym na różne opcje. Dlatego chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, buty trekkingowe i górski plecak to podstawa, ale tak samo warto mieć czapkę, rękawiczki i ciepły polar. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo w terenie może być błotniście, Jeśli macie, zawsze warto wziąć kijki trekkingowe. Warto wziąć raczki - będzie Wam się wygodniej i bezpieczniej w nich wędrowało (można je u nas wypożyczyć). Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę na noclegu. Weźcie też termos, kanapki, przekąski. W oba dni będzie okazja do przekąszenia czegoś na trasie.
Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.
Jak dołączyć?
Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Dostępne ostatnie wolne miejsca
Masz pytania?
Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com