Ślęża, Wielka Sowa BEZ nocnego przejazdu i Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu [2 szczyty KGP]


9-10.12.2023 (weekend)

Wyjazd w trakcie

Zapraszamy na weekendową, lekką, zimową wędrówkę górską BEZ nocnego przejazdu. Zdobędziemy 2 szczyty KGP - magiczną górę Ślężę, 718 m i Wielką Sowę 1014 m n.p.m. będące najwyższymi wierzchołkami odpowiednio: Masywu Ślęży i Gór Sowich w Sudetach. Wyjątkowy, mikołajkowy klimat zapewni nam noc spędzona w pensjonacie w górskiej dolinie. Całość okrasimy najsłynniejszym Jarmarkiem bożonarodzeniowym we Wrocławiu, czyli najsłynniejszą tego typu imprezą w Polsce.

Wyjazd obejmuje: przejazd z centrum Warszawy i z powrotem autokarem, nocleg ze śniadaniem i opcjonalną obiadokolacją w pensjonacie (pokoje 2- i 3-osobowe), 2 jednodniowe trekkingi na lekko, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, przejazdy lokalne autokaru. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi lub we Wrocławiu.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.


Plany w skrócie

 

Charakter wyjazdu

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże czekają na nas w autokarze. Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być zmienna i odpowiednio wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, wygodny plecak, ubranie „na cebulkę”).

Koszt

Koszt uczestnictwa to 505 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Góry Sowie

powrót tym samym autokarem na trasie autokarem Masyw Ślęży – Wrocław – Warszawa

przejazdy lokalne

nocleg w pensjonacie w pokojach 2- i 3-osobowych (pokoje 1-osobowe za dopłata 120 zł)

niedzielne śniadanie w miejscu noclegu

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

ubezpieczenie NNW zawierające KL

pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

- składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

- podatki, w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków w tym opcjonalnej obiadokolacji w pensjonacie (43 zł zupa+drugie danie, wariant wege i mięsny do wyboru), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł) opcji dupleksu czyli podwójnego miejsca w autokarze (205 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 6.00 w sobotę, 9 grudnia 2023, na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Masyw Ślęży i Góry Sowie.

Do Centrum Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 22.30 a g. 00.30 w nocy z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach (najbardziej prawdopodobna godzina powrotu to 23.30).

Z Łodzi wyjedziemy ok. g. 7.50, z Wrocławia ok. g. 11.00 w sobotę, 9 grudnia.

W niedzielę, 10 grudnia do Wrocławia wrócimy ok. g. 16-17, a do Łodzi wrócimy ok. g. 21-22.

Dzień pierwszy (sobota, 9 grudnia 2023)

Tego dnia rano przyjedziemy z Warszawy w Masyw Ślęży. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja do zamówienia gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, czy przekąsek będzie tam też czas na zjedzenie śniadania.  

Naszym głównym celem tego dnia będzie zdobycie szczytu Ślęży (717 m n.p.m.) należącego do KGP. Po drodze wejdziemy też na szczyt Wieżyca (415 m n.p.m). Będziemy tam podziwiali kamienną ponad stuletnią wieżę widokową Bismarcka. W drodze na Ślężę będziemy mijali m.in. pogańskie rzeźby Niedźwiedź oraz Pannę z Rybą jak również Husyckie Skałki. Po zdobyciu szczytu Ślęży (717 m n.p.m.), zrobimy sobie przerwę na regenerację sił na jej szczycie w Domu Turysty PTTK na Ślęży oraz posilimy się przed dalszą drogą. W międzyczasie na jej szczycie obejrzymy jeszcze XIX-wieczny kościół pw. Nawiedzenia NMP, imponującą wieżę widokową. Na zejściu ze szczytu Ślęży po drodze miniemy m.in. ponad dwumetrową skałę zwaną Skałą z Nosem. Na koniec pojedziemy autokarem lub busem na nocleg. Dla chętnych będzie też okazja do dodatkowej wędrówki górskiej, już po zmierzchu. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z górskiego dnia przy napojach jakie lubicie.

czas przejść (wersja podstawowa): ok. 4,5h wraz z przerwami (m.in. w Domu Turysty na szczycie Ślęży), 8 km, 13 GOT, 510 m↑, 370 m↓

(odcinek dodatkowy dla chętnych, po zmierzchu): ok. 2h + przerwy, 6 km, 7 GOT, 115 m↑, 350 m↓

Dzień drugi (niedziela, 10 grudnia 2023)

Po śniadaniu wyruszymy na wędrówkę, której głównym celem będzie zdobycie najwyższego szczytu Gór Sowich – Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się symbol Gór Sowich - wybudowana w 1906 r. wieża widokowa (przed wojną nosiła nazwę Bismarcka, a obecnie Orłowicza), z której będziemy mieli możliwość podziwiać rozległą panoramę obejmującą m.in. Masyw Śnieżnika, a nawet odległe Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Tego dnia będziemy też w klimatycznym, górskim Schroniska Orzeł (875 m n.p.m.) , gdzie zrobimy przerwę na posiłek, a także zakończymy wędrówkę. 

Na koniec wsiądziemy w autokar i ruszymy w kierunku Wrocławia, by wyjazd uwieńczyć wspaniale spędzonym czasem na Jarmarku Bożonarodzeniowym na tamtejszym rynku.

czas przejść: ok. 4,5h+ przerwy (m.in. w Schronisku Orzeł), 8 km, 11 GOT, 570 m↑, 310 m↓

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem oraz oddychająca i wodoodporna kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy. Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. W przypadku bardziej zmrożonego śniegu mogą przydać się raki, a przynajmniej raczki.

Warto mieć przekąski (batoniki, bakalie, kabanosy) i napoje. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos (w sumie 1,5 litra napojów dziennie).

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Wyjazd w trakcie