Trzech Króli w Sudetach Zachodnich: Izery, Kaczawy i Rudawy *Premium* [3 szczyty KGP, do 7 szczytów DPG]


03/04-06.01.2025 (3 dni, długi weekend na Trzech Króli)

Dostępne ostatnie wolne miejsca

Zapraszamy na różnorodny, górski, długi weekend listopadowy. W ciągu 3 dni wędrówkowych zdobędziemy na lekko aż 3 szczyty Korony Gór Polski (Wysoka Kopa 1126 m, Skalnik 945 m i Skopiec 724 m n.p.m.)! Zobaczymy też słynny,  średniowieczny zamek Chojnik (627 m n.p.m. w Karkonoszach i powędrujemy po aż czterech pasmach górskich w Sudetach: Karkonoszach, Górach Izerskich, Górach Kaczawskich i Rudawach Janowickich. To naszym zdaniem absolutnie czarodziejski region!

Izery to krajobrazy surowe i dzikie, dla niektórych wręcz hipnotyzujące z łagodnymi grzbietami i niewielkimi nachyleniami, Kaczawy to dawne wulkany, a Rudawy to m.in. grupy skałek o fantazyjnych kształtach przypominających Góry Stołowe, a także schronisko "Szwajcarka" o architekturze w stylu tyrolskim. Rudawy to też masywny szczyt Skalnik (945 m n.p.m.), którego wierzchołek Ostra Mała zapewnia wyjątkowo rozległe widoki. A do tego, jak to w Sudetach - góry górami, a wokół jeszcze wielowiekowa historia i piękna architektura. Do tego wszystkiego będzie też czas na relaks w aquaparku z wodą ze źródeł termalnych!

Ten wyjazd to też okazja zdobycia kilku szczytów Diademu Polskich Gór (DPG): poza Wysoką Kopą, Skalnikiem i Skopcem, będzie to: Baraniec i Maślak-Folwarczna, dodatkowo, przy dobrej kondycji Krzyżna Góra, a także przy chwilowym, ale dogodnym (podpowiemy jak) odłączeniu się od grupy Okole.

Wyjazd ma kategorię *Premium* ponieważ oba noclegi ze śniadaniami mamy w bardzo dobrym hotelu*** w Jeleniej Górze. Obiekt posiada ocenę 8,2/10 na portalu booking.com (w tym 8,7/10 za obsługę).

Wędrujemy na lekko, a wszystkie pozostałe bagaże czekają na nas w hotelu/autokarze/busie. Zapewniamy przejazd autokarem lub busem z Warszawy w góry i z powrotem wraz z przejazdami lokalnymi, 1-2 przejazdy koleją z widokami na góry. Zapewniamy pilota, ubezpieczenie NNW.

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi lub we Wrocławiu.

Dlaczego wyjazd ma kategorię Premium?

Ponieważ wycieczka obejmuje pobyt w hotelu o standardzie***.

Obiekt uzyskał bardzo dobrą ocenę 8.2, na portalu booking.com wraz z oceną 8,7 za obsługę.

Koszt

Koszt uczestnictwa to 895 zł/os. płatne w ciągu 3 dni od zapisu*

lub płatne w 2 ratach:

i obejmuje:

koszt nie obejmuje:

opcjonalnie: map kolorowych  na 3 dni z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (12 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze (320 zł), biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego (10 zł), na Zamek Chojnik (15 zł), do aquaparku, powrotu autobusem miejskim z aquaparku (4 zł), opcji wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji

*Przy zapisie do 15.11 koszt uczestnictwa wynosił 880 zł

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek, 3 stycznia 2025 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem lub busem w Sudety Zachodnie.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi lub we Wrocławiu.

Dzień pierwszy (sobota, 4 stycznia 2025) - Rudawy Janowickie

Tego dnia, wcześnie rano przyjedziemy w Sudety Zachodnie z Warszawy. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja do zamówienia gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, czy przekąsek będzie tam też czas na zjedzenie śniadania. Głównym celem będzie wędrówka na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich Skalnik, 945 m n.p.m. należący do Korony Gór Polski, a także jego skalisty i bardzo widokowy wierzchołek Ostra Mała, 935 m n.p.m. W pobliżu szczytu są tez Konie Apokalipsy, czyli grupa skałek, którym zamierzamy się przyjrzeć ;-) Tego dnia, na początku wędrówki odwiedzimy też klimatyczne, górskie Schronisko PTTK Szwajcarka w Górach Sokolich, 520 m n.p.m. wybudowane w 1823 roku i będące tym samym najstarszym schroniskiem górskim w Polsce. Zaczynamy w rejonie Gór Sokolich, a kończymy w Kowarach - miasteczku z urokliwym deptakiem, gdzie będzie czas wolny na obiadokolację.

Czas przejścia 6h50+przerwy (m.in. w Schronisku Szwajcarka) liczone warunkach bezśnieżnych, realnie minimum 7,5h, 17 km, 735 m w górę, 665 m w dół, 23 GOT

Dzień drugi (niedziela, 5 stycznia 2025) - Góry Kaczawskie i Zamek Chojnik

To różnorodny dzień pełen i pięknych miejsc i ciekawostek. Tego dnia powędrujemy po najwyższej części Gór Kaczawskich wraz ze Skopcem, 724 m n.p.m. należącym do Korony Gór Polski. Ponieważ jednak trwają dyskusje, że może jednak sąsiadujący ze Skopcem szczyt Baraniec (720 m n.p.m.) jest najwyższy, zaliczymy go więc także. Będziemy też na Przełęczy Kapella (Widok, 617 m n.p.m.) słynącej z pięknej panoramy na Karkonosze.

Odwiedzimy też Karkonoski Park Narodowy, a w nim słynny, średniowieczny Zamek Chojnik. Znajduje się na wzgórzu o wysokości 627 m n.p.m., a my podejdziemy na niego wymagającą traską przez tzw. Ścieżkę Kunegundy przez Piekielną Dolinę i Głazowisko, zejdziemy zaś też ciekawą trasą w pobliżu Zbójeckich Skał. Na szczycie będzie czas na zwiedzanie tej XV-wiecznej, niesamowitej warowni. Na miejscu, w zamku jest też karczma, w której będzie chwila, by zamówić sobie coś niewielkiego do picia/jedzenia. 

Na koniec tego dnie będzie dla chętnych okazja na relaks w Termach Cieplickich  - wyjątkowym aquaparku z wodą termalną.

Czas przejść: 5h10+przerwy (liczone warunkach bezśnieżnych, realnie minimum 6h), 16 km, 710 m w górę, 840 m w dół, 20 GOT

Dzień trzeci (poniedziałek, 6 stycznia 2025, Święto Trzech Króli) - Góry Izerskie

Ten dzień upłynie nam pod znakiem Izerów, niezwykle klimatycznych gór, idealnych na listopadową wędrówkę. Zdobędziemy ich najwyższy szczyt Wysoką Kopę 1126 m n.p.m. należąca do Korony Gór Polski. Odwiedzimy też pobliskie prywatne schronisko górskie Wysoki Kamień, na szczycie 1058 m n.p.m. o tej samej nazwie słynące ze wspaniałych widoków na Karkonosze.

Na koniec wsiądziemy do autokaru i ruszymy do Warszawy po drodze zatrzymując się jeszcze w dogodnym miejscu na obiadokolację.

Czas przejść: 5h50 + przerwy (m.in. w schronisku Wysoki Kamień) liczone warunkach bezśnieżnych, realnie minimum 6,5h, 16 km, 375 m w górę, 490 m w dół, 19 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. śnieżyca, ulewne opady deszczu, burza, mgła, silna wichura, wysoka pokrywa śnieżna) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Co wziąć w góry zimą?

Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i mokrym śniegiem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty, także zimą. Na pewno przyda się też czapka czy rękawiczki (warto mieć zapasowe). Bardzo pomocne będą stuptuty (ochraniacze na nogawki). Zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Zawsze warto mieć latarkę, najlepiej czołówkę, bo dzień w styczniu jest krótki. Weźcie koniecznie termos, kanapki, przekąski. 

Warto pamiętać, że zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę"; czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy. W przypadku bardziej zmrożonego śniegu mogą przydać się raczki (można je u nas wypożyczyć).

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wędrówki" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne ostatnie wolne miejsca