Najpiękniejsze stawy Tatr Wysokich


17-18.09.2022 (weekend)

Zapraszamy na weekendową wędrówkę po Tatrach Wysokich. Zwykle we wrześniu skupiamy się na dwutysięcznikach, tym razem proponujemy pułap trochę niższy, za to absolutnie wyjątkowy pod względem urody. Dotrzemy do Doliny Pięciu Stawów Polskich (1625-1900 m n.p.m.) oraz do Doliny Gąsienicowej (zwanej też Doliną Gąsienicowych Stawów, 1425 - ok. 1850 m n.p.m.) będziemy też przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.).

Trasy całodzienne rzędu 20 km i przewyższeń rzędu 1000 i 1200 metrów, a najwyższe punkty to Świstowa Czuba (potocznie zwana Świstówką, 1763 m n.p.m.) w sobotę i Przełęcz Karb (1853 m n.p.m.) leżąca między Małym Kościelcem a Wielkim w niedzielę.

Nocleg w pensjonacie ze śniadaniem i opcją obiadokolacji, przejazd busem lub autokarem z Warszawy w Tatry i z powrotem, przejazdy lokalne, opieka pilota, prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego, ubezpieczenie NNW.

Koszt

Koszt uczestnictwa to 405 zł/os i obejmuje:

przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Tatrzański Park Narodowy

powrót tym samym autokarem lub busem lub autokarem na trasie Zakopane – Warszawa

przejazdy lokalne autokaru lub busa

nocleg w pensjonacie u podnóża Tatr w pokojach z łazienkami, TV i wifi

niedzielne śniadanie w pensjonacie

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

oba dni trekkingu prowadzone przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego

ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na oba dni

pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

obiadokolacji w sobotę (możliwość domówienia) i niedzielę, biletów wstępu do parku narodowego (8 zł/os./dzień),map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 16/17 września 2022 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym autokarem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota 17 września 2022)

Rano dotrzemy busem lub autokarem do Doliny Białki w Tatrach. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na dogodnej stacji benzynowej, gdzie napijemy się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, będzie tam też czas na przekąszenie śniadania.

Tego dnia czeka nas masa przeżyć górskich estetycznych. Zobaczymy bowiem to, co najpiękniejsze w Tatrach. Można powiedzieć, że naszym celem będzie Dolina Pięciu Stawów Polskich, ale nie mniej ważne będzie odwiedzenie Morskiego Oka, przejście przez Świstówkę (czyli Świstową Czubę, 1763 m n.p.m.) która zapewni nam widok na całą „piątkę” i zobaczenie 65-metrowego wodospadu Siklawa – najwyższego w Polsce.

W Dolinie Pięciu Stawów, zwanej też „piątką” staniemy nad Wielkim Stawem o długości blisko kilometra i 80 m głębokości, Przednim Stawem (1668 m n.p.m.) na brzegu którego jest najwyżej położone schronisko w Polsce i Czarnym Stawem Polskim (1722 m n.p.m., głębokość 50 m). Będziemy mogli też podziwiać niekończące się widoki m.in. na Orlą Perc wraz z Kozim Wierchem, Zamarłą Turnią, Świnicą, przełęczą Krzyżne, a także na Szpiglasowy Wierch, Miedziane i Opalony Wierch. Zarazem w rejonie Morskiego Oka będziemy mogli zobaczyć ponadto wierzchołek Rysów, Żabiej Turni, Mięguszowieckich Szczytów, a także Przełęcz pod Chłopkiem, Cubrynę i Mnicha.

Tego dnia będzie okazja zregenerować siły i coś zamówić w 2 przepięknie położonych schroniskach tatrzańskich – w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m n.p.m. i nad Morskim Okiem (1395 m n.p.m.).

Na koniec dnia dotrzemy do naszego busa lub autokaru, którym ruszymy do pensjonatu na nocleg. Wieczór będzie świetną okazją do powspominania wrażeń minionego dnia w górskim gronie przy napojach które lubicie.

czas przejść: 8h15 plus przerwy (m.in. w schroniskach), w sumie 21,5 km, 1240 m przewyższenia w górę, 1240 m w dół, 29 GOTów

Dzień drugi (niedziela 18 września 2022)

Rano, po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy Doliną Suchej Wody w kierunku Hali Gąsienicowej. Główny cel tego dnia to Stawy Gąsienicowe wraz z – naszym zdaniem - najpiękniejszym z nich – Czarnym Stawem Gąsienicowym (1624 m n.p.m.). To jezioro, którego głębokość sięga 50 metrów, przeroczystośc 10 metrów, a jego tafla mieni się ciągle to nowymi kolorami z każdą zmianą oświetlenia. Do tego wszystkiego posiada uroczą wyspę, a jego urodę uwieczniali na swoich obrazach malarze m.in. Leon Wyczółkowski. Znad niego zobaczymy przepiękne widoki na fragment Orlej Perci wraz z Granatami, Kozim Wierchem, a także Kościelec i Żółtą Turnię.

Będziemy też nad Zielonym Stawem (1672 m n.p.m., głębokość 15 m, przeźroczystość 10 m) - to z niego wypływa potężny później potok Sucha Woda, a także mniejsze stawki – Kurtkowiec, Dwoisty Staw czy Czerwone Stawki.

Najwyższym punktem tego dnia będzie bardzo widokowa przełęcz Karb pomiędzy Małym a Wielkim Kościelcem. Podejście na nią od strony Czarnego Stawy wymaga pewnego obycia z ekspozycją.

Tego dnia będzie też chwila na regenerację w Schronisku Murowaniec (1500 m n.p.m.) i zamówienie czegoś niewielkiego do picia i jedzenia.

Trasę zakończymy w Kuźnicach dochodząc do nich widokową trasą przez Skupniów Upłaz. Na koniec wędrówki dotrzemy do miejsca, gdzie będzie na nas czekał autokar lub bus i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy, po drodze zatrzymując się w dogodnym zajeździe na obiadokolację.

Czas przejść: 7h50 + przerwy (m.in. w schronisku), 1120m, 1020 m, 28 GOT, 20 km

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć w góry jesienią?

Wrzesień to dla Tatr świetny czas – bardzo duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie trzeba założyć, że wieczorem i rano będzie naprawdę rześko, zatem czapka, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość. Pamiętajcie też, że powyżej lasu, jak to w górach, lubi mocno wiać wiatr. Jak zawsze niezbędne też będą: buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. dodatkowo płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-30-litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe – bardzo przydatne na sporych przewyższeniach jakie zapewniają tatrzańskie trasy na dwutysięczniki. Weźcie aparat fotograficzny, ochronę przeciwsłoneczną (czapka, krem) termos, kanapki, przekąski.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca