Tatry Zachodnie - Trzydniowiański 1758 m, Rakoń 1879 m, Wołowiec 2063 m, Kończysty 2002 m n.p.m.


03-04.06.2023 (weekend)

Zapraszamy na weekendową wędrówkę tatrzańską podczas której przemierzymy szlaki zachodniej grani Tatr. Świetna okazja do przemierzenia tatrzańskich szlaków w barwach pierwszej, wysokogórskiej zieleni i kwiatów!

Czekają nas 2 dni ambitnego, całodniowego wędrowania tatrzańskiego dla osób z dobrą kondycją i lubiących wędrówki w górach wysokich. Planujemy trekking na Trzydniowiański Wierch 1758 m z opcją wejścia na Kończysty 2002 m n.p.m. Drugiego dnia naszym celem będzie Rakoń 1879 m, który przedłużyć można o wejście na Wołowiec 2063 m n.p.m.  dla tych z najlepszą kondycją. Niezbędne będą też buty górskie, kurtka oddychająca, wodo- i wiatroszczelna i wygodny plecak.

Jeśli swobodnie się czujesz na tatrzańskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa lub też jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Wyjeżdżamy autokarem z centrum Warszawy i nim do niej wracamy, nocujemy i jemy w schronisku górskim na Polanie Chochołowskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 Na ten wyjazd można dołączyć do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Charakter wyjazdu

Ten wyjazd daje sposobność do niezwykłego doświadczenia: spędzenia całego weekendu, w tym nocy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Początek czerwca w w Tatrach to już jedne z najdłuższych dni w roku, pozwalających cieszyć się oszałamiającymi widokami maksymalnie długo. Chcemy to wykorzystać! Wędrówka da radość i satysfakcję tym, którzy zdają sobie sprawę z wysiłku, jaki towarzyszy przejściu 8-10 godzinnej trasy z przewyższeniem przekraczającym 1000 m n.p.m.

Dla przyrody tatrzańskiej jest to środek wiosny, stąd też na wysokości hal górskich zobaczymy wiele gatunków pięknych kwiatów, a miejscami możemy jeszcze zobaczyć płaty śniegu.

Całą trasę wysokogórską wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki, a rzeczy typu piżama czy kosmetyczka przenosimy jedynie na odcinku od wejścia na szlak do schroniska oraz z powrotem. W każdą stronę jest to ok. 1,5h wędrówki, którą dodatkowo można skrócić przejeżdżając wypożyczonym na miejscu rowerem lub jeszcze wygodniej, tzw. kolejką Rakoń).

Jeśli swobodnie się czujesz na tatrzańskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa lub też jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Jeśli nie masz doświadczenia w pakowaniu plecaka górskiego, daj znać. Chętnie podpowiemy kilka trików jak to fajnie zrobić.

Koszt

to 465 zł/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

posiłków, w tym niedzielnego śniadania i sobotniej obiadokolacji (możliwość indywidualnego kupienia w bufecie schroniska górskiego, w którym nocujemy, bo bufet realizuje tylko zamówienia indywidualne), biletów wstępu do parku narodowego (9/dzień od 01.03.2023), opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), przejazdu wypożyczonym rowerem przez Dolinę Chochołowską (ok. 15 zł w 1 stronę), opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze (195 zł)

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek 2 czerwca 2023 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Dzień pierwszy (sobota, 3 czerwca 2023) 

W sobotę wcześnie rano dotrzemy autokarem bezpośrednio do Siwej Polany u wylotu Doliny Chochołowskiej. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się krótko wcześniej na jednej ze stacji benzynowych po drodze, by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy czy też skorzystać z oferty przekąsek. Łatwy odcinek dolinny planujemy przejść pieszo od Siwej Polany do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Jeśli jednak będzie w tym czasie działać tzw. kolejka Rakoń, to pierwszą połowę tej trasy nią przejedziemy, zyskując godzinę czasu. Gdy dotrzemy do schroniska, zostawimy bagaże których nie bierzemy wyżej w góry w schronisku w bezpiecznym miejscu i po krótkie przerwie uderzymy w prawdziwie wysokogórski teren na zdobycie szczytów Tatr Zachodnich.

Zaraz potem zaczniemy od leśnego, a pod koniec kosówkowego podejścia Trzydniowiański Wierch 1765 m n.p.m. Krótko przed wierzchołkiem rozpoczną się oszałamiające widoki. Zobaczymy kawał najwyższej części Tatr Zachodnich w tym także grzbiet Ornaka i Kominiarski Wierch. Następnie poprzez Czubik (1846 m n.p.m.), ruszymy na zdobycie graniczącego ze Słowacją Kończystego Wierchu (słow. Končistá 2002 m n.p.m.). To potężny szczyt z którego rozpościerają się widoki na 4 strony świata – m.in. na Starorobociański (2176 m n.p.m.) i Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.), słowacką Jakubinę (2194 m n.p.m.) czy grzbiet Ornaka. Zejdziemy początkowo po śladach by od Trzydniowiańskiego Wierchu zejść do Jarząbczej Doliny i Wyżniej Chochołowskiej którą dotrzemy do Schroniska PTTK w Dolinie Chochołowskiej.

Wieczorem, po zjedzeniu obiadokolacji, a przed udaniem się spać czeka nas klimatyczny wieczór w schronisku. Będzie czas na powspominanie wysokogórskich wrażeń przy napojach, jakie lubicie. My polecamy też wyjście choćby na chwilę wieczorem na zewnątrz schroniska. Przy dobrej pogodzie widok na rozgwieżdżone niebo ponad Polaną Chochołowską jest niezrównany!

Czas przejść:

(wariant dłuższy – cała trasa): ok. 9h45 + przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Polanie Chochołowskiej) w sumie ok. 20 km w tym przewyższenia: 1310 mi 1070 m, 31 GOT

(wariant krótszy cała trasa z wyjątkiem Kończystego) ok. 7h45 + przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Polanie Chochołowskiej) w sumie ok. 17 km w tym przewyższenia: 1040 m↑ i 800 m↓, 26 GOT

Dzień drugi (niedziela, 4 czerwca 2023) 

Rano po śniadaniu w naszym schronisku ruszymy na drugą część emocjonujących szlaków. Podobnie jak pierwszego dnia w schronisku zostawimy część bagażu niepotrzebnego podczas wędrówki w wyższych partiach gór.

Tego dnia naszym głównym celem będzie monumentalny dwutysięczny szczyt Wołowca (2064 m n.p.m.). To jeden z najwyższych szczytów polskich Tatr Zachodnich. Zdobędziemy też szczyt Rakoń (1879 m n.p.m) i Grześ (1653 m n.p.m). Wszystkie 3 szczyty znajdują się na granicy polsko-słowackiej. Między wymienionym wierzchołkami czekać nas będą też widokowe przełęcze: przełęcz Zawracie (1863 m n.p.m.) oraz Łuczniańska (1602 m n.p.m.). Zejście przez Wyżnią Dolinę Chochołowską wśród kosówki będzie okazją doświadczenia wspaniałej, tatrzańskiej ciszy – magiczna sytuacja!

Po zdobyciu szczytów, w schronisku na Polanie Chochołowskiej będzie czas na zjedzenie obiadu. Na koniec zostanie nam tylko zabranie bagaży i  łagodne zejście do wylotu Doliny Chochołowskiej dla skrócenia czego wygodnie będzie skorzystać z rowerów lub kolejki Rakoń. Na koniec wsiądziemy do autokaru, którym ruszymy bezpośrednio do Warszawy.

Czas przejść:

(wariant dłuższy – cała trasa) ok. 9 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Polanie Chochołowskiej) w sumie ok. 19 km w tym przewyższenia: 1070 mi 1300 m, 29 GOT

(wariant krótszy – cała trasa z wyjątkiem Wołowca) ok. 8 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Polanie Chochołowskiej) w sumie ok. 18 km w tym przewyższenia: 860 m↑ i 1100 m↓, 25 GOT

Co wziąć na górską wędrówkę w Tatrach?

Podstawą wyposażenia górskiego będą na pewno: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 30-40l a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. Dodatkowo można mieć: płaszcz foliowy jednorazowy, plecak, stuptuty (ochraniacze na nogawki), bardzo polecamy też kijki trekkingowe. Weźcie ochronę przeciwsłoneczną (krem z filtrem i czapkę). Przydadzą się buty na zmianę do schroniska.

W oba dni podczas wędrówki będziemy mieć okazje do przekąszenia czegoś lub napicia się - każdego dnia na trasie trekkingu będzie bowiem schronisko górskie. Przez resztę wędrówki bazujemy na przekąskach (kanapkach, kabanosach, batonach, bakaliach) i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Na tym wyjeździe nocujemy w schronisku górskim. Oznacza to, że do plecaka poza rzeczami niezbędnymi podczas samej wędrówki wysokogórskiej (termos, przekąski, ciepły polar, kurtką) spakować też trzeba rzeczy na dolinny odcinek dojścia do schroniska na nocleg (kosmetyczkę, piżamę, ubranie na drugi dzień).

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Zapisy zakończone

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

ZOBACZ INNE NASZE WYJAZDY