Spływ kajakowy rzeką Radomką i ognisko - między Puszczą Stromecką i Kozienicką


02.07.2022 (sobota)

Zapraszamy na jednodniowy spływ kajakowy mazowiecką rzeką Radomką zakończony ogniskiem. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w środkowej Polsce. Rzeka tutaj charakteryzuje się piaszczystym dnem i przejrzystą wodą, a do tego małą głębokością i absolutnie sielskimi, acz urozmaiconymi krajobrazami. Dolina Radomki to ostoja wielu gatunków ptaków, dlatego też ten teren został włączony do programu obszar Natura 2000. Rzeka na odcinku, którym spływamy płynie otoczona lasami Kozienickiego Parku Krajobrazowego i Puszczy Stromeckiej.

Nasz szlak kajakowy ma niewielką ilość naturalnych przeszkód, świetny zarówno dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z kajakiem, jak i dla kajakowych wyjadaczy. Ta rzeka jest dobrym miejscem do kąpieli. Po zakończonym spływie czeka nas ognisko z kiełbaskami w Dolinie Radomki.

W planach

 • kilkugodzinny spływ kajakowy Doliną Radomki ok. 16 km (Brzóza - Ryczywół ok. 5-6 godzin z przerwami) w sympatycznym towarzystwie

 • liczne okazje do kąpieli podczas przerw w spływie w czystej rzece z piaszczystym dnem

 • ognisko z kiełbaskami na zakończenie spływu

 • wspólny przejazd pociągiem z centrum Warszawy w okolice Doliny Radomki i z powrotem do Warszawy (w ramach indywidualnych preferencji można te odcinki przejechać samochodem)

 • transport busem na start spływu i po jego zakończeniu

 • opieka pilota

Charakter spływu

Radomka na odcinku, którym spływamy to bardzo malownicza rzeka z pięknymi, wyjątkowo sielskimi krajobrazami przede wszystkim leśnymi, miejscami też łąkowymi. Na menadrującej rzece spotkamy sporo trawiastych wysepek. Będziemy też płynąć na terenie Rezerwatu Dęby Biesiadne, gdzie zobaczymy kilkusetletnie okazy. Odcinek Radomki którym spływamy świetnie nadaje się do rozpoczęcia przygody z kajakiem, ale doświadczonym kajakarzom również zapewni porcję satysfakcji i dobrej zabawy wraz z zaskoczeniem jak piękne miejsca można znaleźć na Mazowszu. Niemal na całej trasie dno jest piaszczyste, spotkamy też wiele miejsc do kąpieli.

Koszt

150/os. i obejmuje:

 • wypożyczenie 2-osobowych kajaków na cały dzień wraz z kamizelkami ratunkowymi, wiosłami i siedziskami

 • transport uczestników busami lub autokarem po zakończeniu spływu (na trasie Dobieszyn - Brzóza i Ryczywół - Dobieszyn, w sumie ok. 42 km)

 • transport kajaków na start spływu i po jego zakończeniu

 • porcja kiełbaski z chlebem i dodatkami dla każdego do ogniska

 • organizacja miejsca na ognisko, w tym drewno na ognisko, rezerwacja miejsca

 • talerzyki, sztućce, kijki na ognisko

 • opiekę pilota podczas całej wycieczki

 • krótkie szkolenie kajakowe

 • pliki elektroniczne z zaznaczoną trasą spływu na oba dni

 • kolorowe mapki spływowe dla każdego

 • ubezpieczenie NNW zawierające KL

Koszty dodatkowe które warto uwzględnić:

 • bilet na pociąg na trasie Warszawa - Dobieszyn - Warszawa (ok. 26-34 zł w obie strony w zależności od posiadania lub nie Karty Miejskiej lub Karty Warszawiaka) lub do wyboru dojazd autem ok. 90 km z Warszawy, map kolorowych z zaznaczoną trasą spływu w wersji wydrukowanej (3 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd (pociągiem, autem) i powrót

Spotykamy się w sobotę, 2 lipca 2022 ok. g. 8.10 na dworcu kolejowym w centralnej części Warszawy skąd ruszymy pociągiem Kolei Mazowieckich do Dobieszyna. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymają szczegółowe informacje dotyczące miejsca zbiórki. Każdy we własnym zakresie kupuje bilet "wycieczkowy powrotny" - w sumie ok. 26-34.

Do Dobieszyna (ok. 90 km od Warszawy) można też zamiast tego dotrzeć samochodem na ok. g. 9.50 i tam go zostawić, by po zakończonym spływie wrócić nim do Warszawy.

Po zakończonym spływie wracać będziemy wracać z Dobieszyna do Warszawy pociągiem w godzinach późnopopołudniowych.

Przebieg spływu

Po dotarciu na miejsce rozpoczęcia spływu ostatecznie podzielimy się na osady, czyli 2-osobowe zespoły kajakowe. Zanim zwodujemy kajaki powiemy tym z Was, który będą płynąć pierwszy raz najważniejsze informacje o pływaniu kajakiem.

Spływ zajmie nam ok. 5 godzin wraz z przerwami. Po drodze zrobimy 2 przerwy, które będą też dobrą okazją do kąpieli. Warto mieć ze sobą minimum litr wody do picia oraz przekąski, ponieważ na drodze spływu nie będzie żadnego sklepu spożywczego, jedynie dzika natura ;-)

Ognisko z kiełbaskami na zakończenie spływu

Gdy dopłyniemy do mety spływu, w sympatycznym i malowniczym miejscu w pobliżu rzeki zrobimy sobie ognisko z pieczonymi kiełbaskami.

Powrót

Po zakończonym ognisku nad rzeką ruszymy w godzinach popołudniowych lub późnopopołudniowych busami do Dobieszyna skąd pojedziemy pociągiem do Warszawy. Osoby, które wybrały dojazd z Warszawy samochodem, z Dobieszyna ruszą dalej swoimi autami.

Co wziąć do kajaka?

Zapas wody pitnej (min. 1litr/os), przekąski na czas płynięcia, ochronę przed słońcem (czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem). Rzeczy, które płyną z nami w kajaku warto zabezpieczyć przed zamoczeniem - najlepiej włożyć je w specjalny wodoszczelny worek kajakowy lub grube worki na śmieci. Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem.

Na wycieczce przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (takie, w którym można wejść do wody i nie spada z nóg – warto je mieć, zdarzają się szkła przy brzegu rzeki), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie). Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) i aparaty fotograficzne.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

Zapisy do wyczerpania miejsc, ale najpóźniej do 30.06.