Spływ kajakowy rzeką Drwęcą i noc na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu

29-30.06.2024 (weekend)

Dostępne ostatnie wolne miejsca

To wycieczka tak niezapomniana, że wracamy tam od kilku lat. Zapraszamy na weekendowy spływ kajakowy podczas którego kolejny raz kajakiem zdobędziemy średniowieczny zamek! Na dodatek to właśnie tam - w jednym z najsłynniejszych zamków krzyżackich: XIV-wiecznym Zamku w Golubiu-Dobrzyniu spędzimy sobotnią noc! 

To jedyna w Polsce rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat przyrody. Uważana jest też za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych. Spływaliśmy nią już kilka razy na różnych odcinkach, w tym roku znów do niej wracamy by połączyć ją z przepięknymi zakątkami Pojezierza Brodnickiego i tamtejszej kameralnej rzeki Skarlanki.

Zapraszamy na wyjazd. Przejazd do Doliny Drwęcy z Warszawy i z powrotem autokarem lub busem, nocleg w Zamku ze śniadaniem i z opcjonalną obiadokolacją, wypożyczenie i transport kajaków, transport bagaży drogą lądową, opiekę pilota, ubezpieczenie. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Płońsku, Sierpcu lub Brodnicy.

w planach

Organizacja spływu i transport bagaży

Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu (np. kosmetyczkę, piżamę, ubranie na zmianę), zostawimy w naszym autokarze. Wyjeżdżamy z Warszawy (można też dołączyć po drodze - w Płońsku, Sierpcu lub Brodnicy) i wracamy tym samym autokarem, zatem w nim też można coś sobie zostawić na czas spływu, by po zakończeniu całodniowego odcinka spływu zarówno w sobotę jak i niedzielę mieć do nich znów dostęp.

Z soboty na niedzielę nocujemy w Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, tam mamy też zamówione niedzielne śniadanie.

Charakter szlaku kajakowego

Czeka nas spływ dwiema zupełnie różnymi rzekami.

Rzeka Drwęca w całości stanowiąca rezerwat na całej swej długości jest uznawana za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie szlaków Polski a nawet Europy. Choć Drwęca należy do rzek raczej głębokich, to nasz szlak kajakowy jest nietrudny i z niewielką ilością naturalnych przeszkód, świetny zarówno dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z kajakiem, jak i dla kajakowych wyjadaczy.

Skarlanka to malutka rzeczka, która co chwilę wpływa do malowniczego, czystego jeziora z piaszczystym dnem otoczonego pięknymi, sosnowymi lasami w ramach Pojezierza Brodnickiego

Koszt

490 zł/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o 6.30 rano w sobotę, 29 czerwca 2024 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental skąd wyruszymy autokarem do Doliny Drwęcy.

W niedzielę, 30 czerwca po popołudniu wyruszymy autokarem w drogę powrotną tak, by do Warszawy dotrzeć ok. g.22. Dzięki temu będziemy mogli całą noc wyspać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 29 czerwca 2024): Drwęca

Autokarem docieramy w okolice mostu w Pustej Dąbrówce, gdzie rozpoczniemy nasz weekendowy spływ. Zanim zwodujemy kajaki opowiemy o co chodzi w kajaku, co przyda się szczególnie tym, co pierwszy raz będą płynąć. Podzielimy się też ostatecznie do kajaków. Przez cały spływ będziemy na terenie Rezerwatu Drwęcy, zatem szanse na spotkanie ciekawych gatunków ssaków i ptaków są spore. Po drodze zaliczymy ujście niewielkiej rzeczki Kujawki do Drwęcy, przepłyniemy też pod 1 mostem oraz przebijemy się przez pozostałości dawnej przeprawy rzecznej. 

Czeka nas też trochę przeszkód w postaci zwalonych drzew czy wystających kołków, jednak nie będzie to uciążliwe, a raczej stanie się miłym urozmaiceniem trasy, po drodze też zrobimy sobie przerwy na popas w ładnych miejscach. Spływ tego dnia skończymy po ok. 6-7 godzinach.

Po dopłynięciu do Golubia-Dobrzynia zostawimy kajaki w bezpiecznym miejscu i ruszymy wprost do zamku – celu naszego odpoczynku, ale też zabawy i wesołego sposobu spędzania godzin wieczornych w sympatycznym gronie spływających wędrowców.Na miejscu jest restauracja która będzie dobrym miejscem do zjedzenia obiadokolacji w zamkowych wnętrzach. 

Będzie też dogodna okazja do uzupełnienia zapasów wody i przekąsek na niedzielny spływ w jednym z wielu sklepów w Golubiu-Dobrzyniu. Wieczór będzie idealnym czasem integrację i wymianę wrażeń z minionego, kajakowego dnia, ale wtedy też czeka wszystkich chętnych z naszej grupy nas nocne zwiedzanie zamku podczas którego spotykamy białą damę!

Dzień drugi (niedziela, 30 czerwca 2024) Skarlanka i jeziora Brodnickiego Parku Krajobrazowego, 12 km

Ten dzień rozpoczniemy od śniadania w zamkowych wnętrzach. Następnie wyruszymy autokarem na Pojezierze Brodnickie. Mimo wyjątkowej urody, szlak kajakowy Skarlanką nadal zachowuje kameralny charakter. Możemy liczyć na ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z dziką przyrodą. Czeka nas niezwykle malowniczy szlak kajakowy, podczas którego popłyniemy na przemian rzeką Skarlanką oraz malowniczymi jeziorami, przez które ona płynie. Będą to jeziora: Bachotek, Strażym i Zbiczno. Po drodze będziemy mieć liczne okazje do kąpieli na dzikich plażach, ale też zagospodarowana płaża przy polu namiotowym, gdzie zakończymy spływ. 

Po zakończonym spływie odwiedzimy jeszcze autokarem piękne, historyczne miasto Brodnica, gdzie w ramach czasu wolnego na starym mieście będzie okazja na zjedzenie obiadu przed powrotem do Warszawy. 

Program jest ramowy. Kolejność odcinków spływów może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy spływu ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, silna wichura, zbyt wysoki lub zbyt niski stan wody w rzece) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.

Co wziąć do kajaka na spływ?

Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu w ciągu dnia, zostawimy w busie. Rzeczy wożone w kajaku należy zabezpieczyć przed zamoczeniem (należy włożyć je w nieprzemakalny worek lub grube foliowe worki na śmieci). Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem. Na wyjeździe przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (trzymające piętę - takie w którym można wejść do wody i nie spada z nóg), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie) ciepłe rzeczy na wieczór. Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) Pamiętajcie też o ochronie przed komarami, kleszczami i przed słońcem (czapka, krem z filtrem). Do tego oczywiście dużo wody (minimum 1,5 litra/osobę) i przekąski (kabanosy, batony, kanapki).

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne ostatnie wolne miejsca

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY