Sierpniówka w Sudetach: bajkowe zamki dolnośląskie, Waligora i Chełmiec [2 szczyty KGP]13-15.08.2022 (długi weekend sierpniowy, 3 dni)

Zapraszamy na letni, 3-dniowy wyjazd górski w Sudety Środkowe (Góry Kamienne, Wałbrzyskie, Sowie i Książański PK) podczas którego zdobędziemy 2 szczyty Korony Gór Polski i dotrzemy szlakiem górskim aż 5 zamków. Do tego liczne miejsca pełne niesamowitej historii. Wiele razy na szlaku trafimy na ruiny średniowiecznego zamku, formacje skalne, mostki, głębokie wąwozy, a nawet jezioro zaporowe przepięknie wkomponowane w górski krajobraz.

Noclegi w pensjonacie ze śniadaniami w uzdrowisku, przejazd autokarem lub busem z Warszawy i z powrotem, przejazdy lokalne, prowadzenie trekkingu przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

w planach

  • wejście na Waligórę, 936 m n.p.m. najwyższy szczyt Gór Kamiennych należący do Korony Gór Polski

  • zdobycie Chełmca, 850 m n.p.m. najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich w ramach Korony Gór Polski

  • zdobycie Borowej, 853 m n.p.m. faktycznego najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich nienależącego do KGP, z wieżą widokową na szczycie

  • 2 noclegi ze śniadaniami w pensjonacie w sercu Szczawna-Zdroju, pięknego uzdrowiska. W pobliżu zabytkowa Pijalnia Wód i Park Szwedzki

  • zdobycie i zwiedzanie 5 zamków: Zamku Grodno oraz ruin zamków Stary Książ, Rogowiec (870 m n.p.m.), Nowy Dwór na Zamkowej Górze (618 m n.p.m.) oraz dla chętnych Radosno (770 m n.p.m.). Zobaczymy też więcej niż raz Zamek Książ, z zewnątrz.

  • 2 dni całodniowego trekkingu po Górach Kamiennych i Górach Wałbrzyskich

  • 1 dzień lekkiej wędrówki po Ścieżce Hochbergów w Książańskim Parku Krajobrazowym i w Górach Sowich w rejonie z fantastycznymi widokami na Jezioro Bystrzyckie

  • aquapark Aqua Zdrój drugiego dnia dla chętnych


Charakter wyjazdu

Sudety Środkowe, wraz z Górami Kamiennymi i Wałbrzyskimi, fragmentem Gór Sowich i Książańskim Parkiem Krajobrazowym to rejon niezwykle urozmaicony zarówno jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, jak i zabytki kultury. Będziemy mieszkać w Szczawnie-Zdroju, w uroczym uzdrowisku, a nie raz zobaczymy też postindustrialny krajobraz nieodległego Wałbrzycha i jego okolic.

Czekają nas 2 dni (pierwszy i trzeci) całodniowej wędrówki po górach niewielkiej i średniej wysokości, acz ze sporymi różnicami wysokości względnej. Czyli: choć szczyty nie są wysokie, to robimy spore przewyższenia, bo startujemy z dość nisko położonych dolin i przełęczy. Jednocześnie przez to, że przebieg tras trekkingu nie jest na dużych wysokościach spodziewamy się bardzo przyjaznej pogody niezbyt różniącej się od tej, która jest w dolinach i na nizinach.

Dzień środkowy to zwiedzanie zamków, aquapark i do tego krótki (ok. 4 godzin), lekki i wyjątkowo widokowy trekking z widokami na jezioro, głębokie wąwozy, wśród skał i ruin zamków średniowiecznych. Ten dzień będzie okazją, by lepiej poznać z innymi uczestnikami wyjazdu.

Koszt

Koszt to 730 zł/os.

i obejmuje:

przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Góry Wałbrzyskie

powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Góry Wałbrzyskie – Warszawa

przejazdy lokalne busa lub autokaru

2 noclegi w pensjonacie w pokojach 3- i 4-osobowych z łazienkami (pokoje 2-os. za dopłatą 40 zł/os/cały wyjazd, pokoje 1-os. za dopłatą 150 zł/cały wyjazd)

− 2 śniadania w pensjonacie

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

wszystkie 3 dni trekkingu prowadzone przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego

ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

− pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na wszystkie 3 dni

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

biletów wstępu do Zamku Grodno (26 zł), do aquaparku (21 lub 32 zł) obiadokolacji, map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł, dla chętnych)


Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 12/13 sierpnia 2022 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy busem lub autokarem w Sudety Środkowe.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z poniedziałku na wtorek 15/16.08, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 13 sierpnia 2022) Trekking: Borowa 853 m (wieża widokowa) i ruiny Zamku Nowy Dwór; Góry Kamienne - Waligóra [szczyt KGP] ruiny Zamku Rogowiec i Zamku Radosno, schronisko Andrzejówka

Rano dotrzemy do obrzeży Wałbrzycha skąd zaczniemy wędrówkę. Zanim to jednak nastąpi zrobimy poranny postój na stacji benzynowej gdzie będzie możliwość zamówienia z gorącej herbaty, aromatycznej kawy czy przekąsek.

Tego dnia naszym celem będzie Borowej, 853 m n.p.m., na szczycie której jest wieża widokowa. To najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, wyższy od należącego do KGP Chełmca, o wysokości 850 m n.p.m. Podczas naszej wędrówki zobaczymy też ruiny Zamku Nowy Dwór, a także ruiny Zamku Rogowiec, malowniczo położone wśród gór. Wędrówkę zakończymy w Schronisku PTTK Andrzejówka, jednym z kultowych schronisk w polskich górach, w pięknym, poniemieckim, sudeckim budynku położonym na niezwykle malowniczej Przełęczy Trzech Dolin.

W schronisku jest możliwość zakończyć wędrówkę, jednak chętni będą mogli jeszcze wejść na Waligórę, 936 m.n.p.m. najwyższy szczyt Gór Kamiennych, dokładając jedynie 40 minut wędrówki, a jeśli jeszcze będą mieli chęć to mogą przedłużyć sobie trasę i zahaczyć o ruiny Zamku Radosno.

Na koniec, spod schroniska ruszymy autokarem lub busem do naszego pensjonatu w Szczawnie-Zdroju na nocleg. Wieczór będzie świetną okazją do wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

czas przejść: (wersja podstawowa) 6h+ przerwy, przewyższenia: 920 m w górę, 620 m w dół, 19 GOT, 13 km

(wersja rozszerzona) 8h+ przerwy, przewyższenia przewyższenia 1200 m w górę, 890 m w dół, 27 GOT, 18 km

Dzień drugi (niedziela, 14 sierpnia 2022) Zwiedzanie Zamku Grodno, trekking: Góry Sowie wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego; Książański PK: ruiny Zamku Stary Książ i Zamku Cisy; Aquapark

Rano po śniadaniu w pensjonacie zapakujemy bagaże do autokaru lub busa i pojedziemy autokarem lub busem pod Zamek Grodno w Górach Sowich na który się wespniemy pieszo. Po zwiedzeniu zamku i zrobieniu zdjęć tego wyjątkowo pięknego miejsca wyruszymy na niezwykle malowniczą wędrówkę wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego.

Z Gór Sowich pojedziemy autokarem lub busem do Książańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie powędrujemy słynną Ścieżką Hochbergów, wokół wąwozu jaki tworzy tu potok Pełcznica, a na szlaku będą liczne miejsca z mostkami, barierkami, skałami i punktami widokowymi. Na naszej trasie będą też ruiny słynnego Zamku Stary Książ, prastary cis "Bolko", którego wiek szacuje się nawet na 600 lat i który jest największym cisem w Sudetach. Jeśli starczy czasu to zobaczymy jeszcze też ruiny Zamku Cisy. Na koniec autokar zawiezie chętnych do Aquaparku Zdrój. Wieczór będzie świetną okazją do wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

Czas przejść: 5 h, przewyższenia 500 m górę, 580 m w dół, 17 GOT, 11 km

Dzień trzeci (poniedziałek, 15 sierpnia 2022, święto) Trekking: Góry Wałbrzyskie - Chełmiec, Masyw Trójgarbu

Rano po śniadaniu w pensjonacie zapakujemy bagaże do autokaru lub busa i wyruszymy spod pensjonatu na wędrówkę po Górach Wałbrzyskich. Tego dnia naszym celem będzie Chełmiec, 850 m n.p.m. najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich według Korony Gór Polski. Przejdziemy większość jego masywu, a także powędrujemy po sąsiednim Masywie Trójgarbu, gdzie możemy liczyć na znacznie mniejszy ruch turystyczny na szlakach niż na innych okolicznych szlakach. Na koniec wędrówki wsiądziemy do autokaru lub busa i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy (przez Wrocław i Łódź).

Czas przejść: 7 h, przewyższenia 790 m górę, 850 m w dół, 28 GOT, 19,5 km

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

zobacz też inne nasze wycieczki