Płock i okolice - wędrówka brzegiem jezior i skarpy wiślanej
19.10.2024 (sobota)
Dostępne wolne miejsca
Na czas złotej polskiej jesieni zapraszamy na jednodniową wędrówkę w zaskakująco widokowych okolicach Płocka. Powędrujemy po tamtejszej wysokiej skarpie i malowniczym porcie i molo na Wiśle, co połączymy ze spacerem po tamtejszych "małych Mazurach", czyli Włocławsko-Gostynińskim Parku Krajobrazowym. Dystans ok. 11-12 km, Spacer zakończymy w samym Płocku.
Czas wolny będzie wyśmienitą okazją m.in. do odwiedzenia lokalnych knajpek tej dawnej stolicy Polski, ale też zajrzenia do Muzeum Mazowieckiego z największą kolekcją sztuki secesyjnej w Polsce, ale też świetną wystawą Art Déco ale też wiekowej Katedry Płockiej na Wzgórzu Tumskim.
Jeśli wędrówki nie są Twoją pasją, a przede wszystkim interesuje Cię sam Płock i jego atrakcie i to właśnie w nim chcesz spędzić większość tego dnia, to jak najbardziej też zapraszamy na nasza wycieczkę. Taka opcja też jest na niej możliwa.
W planach
przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa - Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy - Płock - Warszawa
spacer ok. 12 km po Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym i skarpie wiślanej w Płocku
przejście ok. 8-kilometrowego odcinka szlaku samym brzegiem 3 jezior: Ciechomskiego, Górskiego i Zdworskiego
przejście ok. 2-kilometrowego odcinka niezwykle widokową ścieżką biegnącą grzbietem skarpy wiślanej w Płocku z widokiem zarówno na największe atrakcje miasta jak i na Dolinę Wisły i Zalew Sobótka tuż przy jej brzegu
możliwość zwiedzenia fenomenalnej Płockiej Katedry (jednej z 5 najstarszych katedr w Polsce), której początki sięgają XI wieku
okazja do zobaczenia jednej z nielicznych jaskiń na Mazowszu
opieka pilota
Koszt
179 zł/os. i obejmuje:
przejazd autokarem lub busem na trasie Centrum Warszawy - Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy - Płock - Centrum Warszawy
opiekę pilota
ubezpieczenie NNW (zawierające KL)
pliki elektroniczne z mapką z zaznaczoną planowaną trasą wędrówki
podatki, w tym VAT
Koszt nie obejmuje:
map kolorowych z zaznaczoną trasą wędrówki w wersji wydrukowanej (3 zł), ewentualnych biletów wstępów (np. do Muzeum Secesji 16/20 zł)
Miejsce spotkania, wyjazd i powrót
Spotykamy się w sobotę, 19 października 2024 roku o g. 7.30 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem lub busem do Płocka i Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Dokładną lokalizację miejsca spotkania wraz z informacjami przedwyjazdowymi dotyczącymi m.in. zapowiadanej pogody wszyscy zapisani uczestnicy otrzymają mailem 4 dni przed imprezą.
Do centrum Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 19.30 a 20.30.
Przebieg wycieczki i charakter trasy pieszej
Po drodze autokarem lub busem z Warszawy w rejon Płocka zrobimy krótką przerwę śniadaniową - będzie okazja do zamówienia sobie kawy lub przekąsek.
Wędrówkę zaczniemy od przejścia ok. 8-kilometrowego odcinka szlaku samym brzegiem 3 jezior: Ciechomskiego, Górskiego i Zdworskiego, aż dojdziemy do lokalnej knajpki, gdzie zrobimy przerwę. Stamtąd przejedziemy do Płocka.
Tam powędrujemy jeszcze po płockiej skarpie, obserwując z niej zapierające dech w piersiach widoki, spektakularne w skali Mazowsza m.in. na Dolinę Wisły (rzeka ma tu 1,5 km szerokości!), Zalew Sobótka czy Wzgórze Tumskie wraz z XI-wieczną Katedrą Płocką. To ostatnie to to jeden ze zwycięzców tegorocznego plebiscytu National Geographic "Cuda Polski 2024". A dodatkowo, zejdziemy nad samo lustro wody, by przejść się po niesamowitym molo na środku nurtu Wisły, tuż przy urokliwym porcie rzecznym. Na koniec zrobimy czas wolny, który będzie wyśmienitą okazją nie tylko do odwiedzenia lokalnych kanjpek, ale też Muzeum Mazowieckiego z największą kolekcją sztuki secesyjnej w Polsce, ale też świetną wystawą Art Déco.
Ok. g. 17 będziemy odjeżdżać naszym busem lub autokarem w kierunku Warszawy.
Czas przejścia: ok. 4 godziny + przerwy (w tym m.in. na knajpkę)+ czas wolny w Płocku, dystans ok. 11-12 km, przewyższenia znikome
Opcja spędzenia większości dnia w Płocku
Jak najbardziej jest możliwa. Możesz z nami jechać i zamiast część wędrówki spędzić większość czasu w Płocku, a na koniec z nami wrócić do Warszawy
Czyta wędrówka nadaje się dla dzieci?
Na nasze wyjazdy jeżdżą dorośli, a dzieci czasami.
Jeśli jednak chcesz wybrać się z dzieckiem, to naszym zdaniem spacer sprawdzi się dla dzieci powyżej 8 roku życia oswojonych ze spacerami w tempie dorosłego na dystansie 12 km. Zwłaszcza, jeśli dziecko ma już za sobą wędrówki górskie o podobnym dystansie, to nie powinno mieć problemu z przejściem z zadowoleniem trasy pieszej, którą planujemy na tym wyjeździe, ponieważ jej przewyższenia są znacznie mniejsze.
Co wziąć na spacer?
Wygodne obuwie, najlepiej odporne na wilgoć - polecamy buty górskie, trekkingowe, zapas wody pitnej (min. 1 litr/os., najlepiej przynajmniej częściowo w formie ciepłej herbaty w termosie/kubku termicznym), wygodną kurtkę chroniąca przed wiatrem i deszczem, najlepiej oddychającą, wygodny plecak, ciepły polar, czapkę, rękawiczki, przekąski/kanapki. Można pomyśleć o stuptutach, które ochronią nogawki przed ew. błotem. Dobrze mieć powerbank.
Jak dołączyć?
Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Dostępne wolne miejsca