Sierpniówka: Mala Fatra


15-18.08.2024 (4 dni, długi weekend sierpniowy)

W tym roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, 16 sierpnia, by cieszyć się 4 dniami wolnymi :-)

Zapraszamy na wędrowanie po słowackim przepięknym pasmie górskim Mala Fatra w jego obu częściach krywańskiej (wyższej) i luczańskiej (niższej). Na tym wyjeździe jak w pigułce poznamy najatrakcyjniejsze zakątki tych gór.

Czekają nas 4 całodzienne trekkingi po bardzo zróżnicowanych, widokowych szlakach, zarówno tych wysokogórskich podobnych do Tatr Zachodnich (Wielki Krywań 1709 m, Suchy 1468 m, Wielki Rozsutec, 1610 m n.p.m.), po rejonach gdzie można odetchnąć od tłumów w części luczańskiej (Velka Luka 1476 m, Mincol 1364 m),, ale też szlakach zwanych Janosikove Diery prowadzących przez wąwozy z drabinkami i wodospadami podobnych do tych w Słowackim Raju, a dodatkowo odwiedzimy zawieszony na skale Zamek Strecno.

Zapraszamy na 4-dniowy wypad trekkingowy w tę chyba najpiękniejszą słowacką krainę. 3 noclegi w pensjonacie w pokojach 2- 3- i 4-osobowych z łazienkami, 3 śniadania, przejazd autokarem z Warszawy do Małej Fatry na Słowacji i z powrotem, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika górskiego, opieka pilota, ubezpieczenie KL NNW.

Na ten wyjazd można też dołączyć do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub w Krakowie.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem górskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.


w planach

Charakter wyjazdu

Małofatrzańskie szlaki należą do najpiękniejszych w całych Karpatach – z każdym odcinkiem trasy pojawiają się kolejne wspaniałe przeżycia i przestrzenie.

Na tym wyjeździe będziemy mieć 2 dni o charakterze wysokogórskim, podobnym do Tatr Zachodnich (Mala Fatra Krywańska) oraz 2 dni w górach średniej wysokości (przypominające trochę Bieszczady, a trochę Jeseniky), jednak nadal z dużymi przewyższeniami 900-1000 metrów, będzie też odcinek podobny do Słowackiego Raju (Janosikove Diery) z drabinkami, łańcuchami i wodospadzie.

Każdego dnia wędrujemy na lekko, czyli z niewielkim plecakiem, zabierając do niego jedynie rzeczy potrzebne w górach, a pozostałe bagaże zostaną w autokarze (1. i 4. dzień) lub w pensjonacie (2 środkowe dni).

Koszt

to 1149 zł/os. 

płatne całości w ciągu 3 dni od potwierdzenia miejsca przez organizatora

lub w 2 ratach:

i obejmuje:

koszt nie obejmuje:

opłaty za wjazd gondolową kolejką górską Chleb-Vratna, 750 m różnicy wysokości - 17/20 euro (zakup online/zakup na miejscu), pozostałych posiłków (opcja wykupienia obiadokolacji - w trakcie wyceny), opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami na 4 dni wędrówek w wersji wydrukowanej (12 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca, czyli dwóch siedzeń do dyspozycji jednej osoby w autokarze/busie (340 zł), opcji pokoju 1-osobowego (450 zł/os./wyjazd), biletu wstępu do Zamku Strecno (7 euro)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 22.30 w środę, 14 sierpnia 2024 na ul. Emilii Plater w Centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem na Słowację. 

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek 18/19 sierpnia (najprawdopodobniej będzie to ok. g. 00.30), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub w Krakowie.

Dzień pierwszy (czwartek, 15 sierpnia 2024

Trasa tego dnia jest tak pomyślana, by przejść bardzo dużą część głównej grani Małej Fatry z niewielkim wysiłkiem bowiem wjedziemy tam gondolową kolejką górską Vratna-Chleb z różnicą wzniesień 750 metrów. Osiągając w ten sposób Snilovske Sedlo, 1524 m n.p.m., główny grzbiet Małej Fatry stanie przed nami w pełnej krasie. Tego dnia wejdziemy na Velky Krivan 1709 m n.p.m. i Maly Krivan 1671 m - 2 najwyższe szczyty Małej Fatry. W ramach wędrówki, zanim zejdziemy niżej, przez conajmniej 3,5 godziny ciągiem towarzyszyć nam będą rozległe widoki, podobne do tych w Tatrach Zachodnich. Przejdziemy kolejno też przez: Pekelnik 1609 m n.p.m. i Sedlo Bublen 1510 m n.p.m. Na koniec tego odcinka zdobędziemy szczyt Suchý 1467 m n.p.m., po drodze będzie okazja odsapnięcia w 2 górskich bufetach: w schronisku Chata Klačianska Magura, 1115 m n.p.m. oraz przy bufecie przy górnej stacji kolejki gondolowej Vratna - Chleb, 1494 m n.p.m. w pobliżu szczytu Wielkiego Kriwania.

czas przejść: 

(wariant dłuższy) 7h30+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia 660↑ i 1790↓, 27 GOT, 20 km.

(wariant krótszy) 7h15 + przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia 600↑ i 1725↓, 26 GOT, 19,5 km.

Dzień drugi (piątek, 16 sierpnia 2024

Rano po śniadaniu w naszym pensjonacie wyruszymy autokarem w rejon Vratnej. Głównym celem tej trasy jest zdobycie pięknego, skalistego szczytu Wielki Rozsutec 1610 m n.p.m.  - bardzo widokowego z trudnym, bardzo stromym zejściem. Tego dnia przejdziemy też malownicze wąwozy skalne z drabinkami i łańcuchami - górną część Janosikovych Dier zwaną Horne Diery, podobne do tras znanych ze Słowackiego Raju. Będziemy też na przyjemnych 2 przełęczach Medziholie i Medzirozsutce - łąkowych i widokowych (zwłaszcza ta pierwsza).

Jeśli masz mocną kondycję, ale masz lęk wysokości, tego dnia możesz alternatywniei zrobić piękną trasę na Stoh 1607 m n.p.m., idąc po szlakach w charakterze Tatr Zachodnich i odwiedzając też schronisko górskie Chata na Gruni 973 m n.p.m. oraz szczyt Poludniovy grun 1460 m n.p.m. a także Severny vrchol 1535 m n.p.m.

czas przejść: 

(wariant główny na Rozsutec) 6h20+ przerwy na trasie, przewyższenia: 1005↑ i 1020↓, 22 GOT, 11 km

(wariant alternatywny na Stoh) 6h + przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim Chata na Gruni), przewyższenia: 1250↑ i 1250↓, 24 GOT, 12 km

Dzień trzeci (sobota, 17 sierpnia 2024

Rano po śniadaniu wyjdziemy autokarem w kierunku XIV-wiecznego Zamku Strecno 420 m n.p.m.  zawieszonego na 103-metrowej skale ponad lustrem wody rzeki Wag. 

Z okolic zamku pojedziemy autokarem na trekking, którego głównym celem będzie wejście na szczyt Velka Luka (Wielka Łąka, 1476 m n.p.m.) - najwyższy w luczańskiej części Małej Fatry. Idąc głównym grzbietem Małej Fatry luczańskiej zdobędziemy też wierzchołek Podkovy 1436 m i Vidlicy 1466 m n.p.m. Będzie też okazja odsapnąć i coś przekąsić w schronisku górskim Chata Javorina, 1409 m n.p.m. lub położonym nieopodal Chata Marinske Hole, 1250 m n.p.m. Na koniec zejdziemy do autokaru, którym dotrzemy na nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń przy napojach jakie lubicie.

czas przejść: 

7h+ przerwy na trasie, przewyższenia: 1020↑ i 1005↓, 28 GOT, 17,5 km (plus zwiedzanie Zamku Strecno)

Dzień czwarty (niedziela, 18 sierpnia 2024)

Rano po śniadaniu spakujemy bagaże do autokaru i wyruszymy na trekking po luczańskiej części Malej Fatry, której głównym celem będzie widokowy szczyt Minčol 1364 m n.p.m. w głównym grzbiecie Małej Fatry luczańskiej. Z jego szczytu będziemy mogli podziwiać panoramę Małej i Wielkiej Fatry, Kotliny Żylińskiej i Kotliny Turczańskiej. Pod koniec wędrówki zatrzymamy się jeszcze w lokalnej, słowackiej knajpce na odsapnięcie, by stamtąd ruszyć autokarem w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się jeszcze po polskiej stronie w knajpce na obiadokolację.

czas przejść: 5,5h+ przerwy, 15 km przewyższenie: 900 ↑ i 930↓

Co wziąć na górska wędrówkę latem?

Najważniejsza części ekwipunku to: buty górskie najlepiej z podeszwą typu vibram, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy, a w nim minimum 1,5 litra wody, przekąski i polar), stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. 

Wysokogórskie lato to zwykle piękna, letnia pogoda, ale ze sporym ryzykiem popołudniowych burz. Warto też brać pod uwagę, że w Małej Fatrze, podobnie jak w Tatrach nawet latem zdarza się zmiana pogody, która na szczytach przynosi temperaturę kilku stopni powyżej zera. Pamiętajcie też, że powyżej linii lasu - jak to w górach - lubi wiać. 

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne ostatnie wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com