Majówka: Pieniny i 3 szczyty Korony Gór Polski - Radziejowa 1266 m n.p.m., Mogielica 1170 m i Wysoka 1050 m n.p.m.


30.04-03.05.2022 (4 dni, długi weekend majowy)

Zapraszamy na górską, wędrówkową majówkę na lekko przepełnioną fantastycznymi widokami i satysfakcją ze zdobytych szczytów. Spędzimy ją w aż trzech pasmach górskich: Beskidzie Wyspowym, Pieninach i Beskidzie Sądeckim.

Przez wszystkie 4 dni wędrujemy na lekko, z niewielkimi plecakami, a nocujemy w pensjonacie w sercu Pienin.

Poza górskimi wędrówkami będzie też dogodna okazja na Spływ Dunajcem. Wyjazd ten też zapewnia przyjemne okazje do skosztowania specjałów kuchni regionalnych, a długi, majowy dzień sprzyja doświadczaniu miejscowych atrakcji od rana do wieczora.

UWAGA! Wystarczy wziąć tylko 1 dzień urlopu (2 maja) i cieszyć się 4 dniami w górskiej atmosferze.

w planach

 • 4 trekkingowe dni na lekko po terenach Pienińskiego Parku Narodowego i Popradzkiego Parku Krajobrazowego

 • zdobycie 3 szczytów należących do Korony Gór Polski: Radziejowej, 1266 m n.p.m. (nr 7) w Beskidzie Sądeckim, Mogielicy, 1170 m n.p.m. (nr 9) w Beskidzie Wyspowym i Wysokiej, 1050 m n.p.m. (nr 13) w Pieninach

 • odwiedzenie 2 klimatycznych schronisk górskichBacówki na Obidzy 931 m n.p.m. i Schroniska pod Durbaszką, 850 m n.p.m. oraz lokalnych karczm beskidzkich

 • wejście na kilka innych słynnych szczytów górskich - Trzy Korony 982 m n.p.m., Sokolicę, 747 m n.p.m. w Pieninach, Wielki Rogacz 1182 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim i widokowy Jasień, 1063 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym

 • wędrówka przez przepiękne rezerwaty: Biała Woda, Wąwóz Homole w Pieninach i Mogielica w Beskidzie Wyspowym

 • dogodna opcja uczestniczenia w słynnym Spływie Dunajcem

 • 3 noclegi ze śniadaniami i opcją obiadokolacji w pensjonacie w sercu Pienin

 • prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawieniami na Pieniny

 • opieka pilota

 • dojazd autokarem lub busem z centrum Warszawy i powrót do niej, przejazdy lokalne

Charakter wyjazdu

Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, zaś pod względem trudności technicznych odpowiednie dla każdego.

Przez wszystkie 4 dni wędrujemy na lekko, czyli z małymi plecakami o pojemności rzędu 25-30 litrów, zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy (np. kosmetyczka, piżama czy ubrania na zmianę) czekają na nas w pensjonacie (2 środkowe dni), w busie lub w autokarze (pierwszy i ostatni dzień).

W oba dni będziemy robić trasy ok. 5-6 godzinne plus przerwy na odpoczynek czy też zatrzymanie się w schronisku, z możliwością wydłużenia tras dla chętnych do 8,5 godzin w niektóre dni. W pensjonacie w którym nocujemy mamy zapewnione 3 obiadokolacje jako opcję dla chętnych oraz 3 śniadania w cenie, a na pozostałe posiłki będziemy się zatrzymywać w dogodnych miejscach po drodze (restauracjach/barach/stacjach benzynowych po drodze busem/autokarem i schroniskach na trasie wędrówki górskiej).

Koszt

719 zł/os.

i obejmuje:

 • przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Małe Pieniny

 • powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Małe Pieniny – Warszawa

 • przejazdy lokalne autokaru lub busa (m.in. Małe Pieniny - Beskid Wyspowy - Małe Pieniny - Pieniny Właściwe - Małe Pieniny)

 • 3 noclegi w pensjonacie u podnóża Pienin w pokojach 4-osobowych i studiach 2+3 (pokoje 2- i 3-osobowe za dopłatą 70 /os./wyjazd)

 • 3 śniadania w pensjonacie

 • opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

 • prowadzenie tras we wszystkie 4 dni przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Pieniny

 • ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na wszystkie 4 dni

 • mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

 • podatki w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

- pakietu 3 obiadokolacji dla chętnych (90 zł zupa+drugie danie+kompot), biletów wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego (6 zł Trzy Korony lub 5 zł szlak wodny Dunajcem), biletu na spływ Dunajcem (68 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 29/30.04.2022 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym busem lub autokarem w Pieniny. Będziemy jechać przez Radom, Kielce i Kraków i w tam też można do nas dołączyć.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. 2 w nocy z wtorku na środę 3/4 maja (najprawdopodobniej będzie to ok. północy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


Dzień pierwszy (sobota, 30.04.2022) - Radziejowa i Bacówka na Obidzy

Rano dotrzemy w rejon Doliny Czarnej Wody na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego skąd ruszmy na zdobycie Radziejową (1266 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, należący do Korony Gór Polski. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w na trasie naszego autokaru lub busa na przerwę śniadaniową, gdzie będzie dogodna okazja by zamówić sobie gorącą herbatę, aromatyczną kawę lub przekąski.

Na początek powędrujemy wierzchołkami Jasielnika 882 m n.p.m. i Ruskiego Wierchu 935 m n.p.m.. Nasz dalszy plan to szczyty Małego Rogacza (1162 m n.p.m) oraz widokowego Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.) skąd już będzie rzut beretem do Radziejowej, ale jeśli będą chętni na krótszą wędrówkę to zrobimy 2 warianty trasy, gdzie w drugim od razu skierujemy się do Bacówki na Obidzy (931 m n.p.m.).

Na szczycie Radziejowej jest wieża widokowa, na którą oczywiście się wdrapiemy! Z jej góry rozciąga się widok na wszystkie strony świata – zobaczymy Tatry, jeszcze w ich zimowej odsłonie, Pasmo Jaworzyny, Dolinę Popradu, Pieniny, Magurę Spiską na Słowacji. Żeby tego było mało, przy dobrej widoczności ukaże nam się też Babia Góra, Turbacz i Tatry Niżne na Słowacji!

Będziemy też tego dnia w Bacówce na Obidzy, 931 m n.p.m. po drodze przechodząc przez widokową Litawcową Polanę. W Bacówce zrobimy sobie przerwę na dobre jedzenie, a stamtąd (oba warianty trasy) rozpoczniemy nasze zejście, początkowo granicą polsko-słowacką, a na koniec poprzez przepiękny Rezerwat Biała Woda w Pieninach otoczonym malowniczymi skałkami.

Czas przejść: wariant dłuższy 8,5h + przerwy (m.in. w Bacówce na Obidzy), 1090 m w górę i 1090 m w dół, 24 km, 29 GOT; wariant krótszy: 6h + przerwy (m.in. w Bacówce na Obidzy), 660 m w górę i 660 m w dół, 17 km, 17 GOT


Dzień drugi (niedziela, 01.05.2022) - Mogielica i Jasień

Tego dnia wyruszymy autokarem lub busem w rejon Beskidu Wyspowego. Głównym celem tego dnia będzie najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego Mogielica (1170 m.n.p.m.) należąca do Korony Gór Polski. Będziemy podchodzić dość łagodnym nachyleniem zbocza, po drodze mijając widokowe polany. Z tamtejszej wieży widokowej zobaczymy rozległe panoramy na Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce i Tatry. Mogielica jest widokowa na wierzchołku w wielu miejscach, więc wystarczy tylko, by pogoda była dobra, to widoki będziemy mieć również z polan podszczytowych. Warto wspomnieć też, że istnieje tam rezerwat przyrody Mogielica założony w celu ochrony głuszca oraz innych rzadkich gatunków ptaków, a także form skalnych.

Tego dnia będziemy też na przepięknej Polanie Stumorgi, która słynie z jednego z najrozleglejszych widoków w Beskidach, a także na widokowej Polanie Skalne z której będzie widać m.in. odległe o blisko 60 km Pieniny ładnie stąd się rysujące.

Wśród szczytów, które zdobędziemy tego dnia będą: Jasień (1062 m.n.p.m), Krzysztonów (1012 m) i Kutrzycę (1051 m.n.p.m.), a także Kiczera (904 m.n.p.m). Całość wędrówki zakończymy w lokalnej karczmie beskidzkiej gdzie będzie chwila na odsapnięcie przed naszym powrotem autokarem lub busem do pensjonatu w Pieninach. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany górskich wrażeń przy napojach, jakie lubicie.

Czas przejścia: 6 godz. +przerwy na trasie, 16,5 km, 860 w górę, 1080 m w dół, 20 GOT


Dzień trzeci (poniedziałek, 2 maja 2022) - Trzy Korony i Sokolica

Rankiem dotrzemy naszym autokarem lub busem w pobliże Czorsztyna. Grupa tego dnia wędrująca na Trzy Korony i Sokolicę rozpocznie wędrówkę, a chętni na Spływ Dunajcem pojadą autokarem dalej do Sromowiec Nżnych, gdzie rozpoczną spływ. Tego dnia przejdziemy przez szczyty: Kozia Góra (771 m n.p.m.), Macelak (856 m. n.p.m.) Trzy Kopce (795 m n.p.m.), Łączaną (818 m.n.p.m.) oraz Czoło (815 m.n.p.m.), przełęcze: Osice (668 m n..p.m.) oraz Sańbę (695 m.n.p.m.). a także malownicze polany Toporzyskowo i Czerniawa.

W rejonie Trzech Koron odpoczniemy na przeł. Szopka (780 m.n.p.m.) ruszymy z niej stromo na najwyższą część Trzech Koron, czyli Okrąglicę (982 m.n.p.m.). Z niej przejdziemy przez Ostry Wierch (851 m n.p.m.) do Góry Zamkowej (779 m.n.p.m.) oraz pozostałości Zamku Pienińskiego. Później zejdziemy trochę w dół i przeszedłszy Polanę Limerczyki ruszymy w kierunku Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą wejdziemy poprzez masyw Pieninek. Na koniec zejdziemy stromo do Krościenka, gdzie zakończymy trasę tego dnia. Jeśli pogoda będzie przyjemna, to trasę zaczniemy trochę wcześniej – w Czorsztynie, przechodząc przez Halę Majerz z widokami na Tatry i Pasmo Lubania w Gorcach (całość pół godziny dłuższa).

Na koniec pojedziemy naszym autokarem lub busem do pensjonatu na nocleg i obiadokolację, a po drodze, w Szczawnicy wsiądą do nas osoby, które tego dnia były na spływie Dunajcem.

Czas przejść: 5h45 min +przerwy, 885 m w górę, 1130 m w dół, 15 km, 25 GOT

Dzień czwarty (wtorek, 3 maja 2022) - Wysoka, Wąwóz Homole i Schronisko pod Durbaszką

Po śniadaniu w pensjonacie wędrówkę rozpoczniemy Wąwozem Homole, gdzie szlak poprowadzony jest szalenie urokliwie dnem skalistego wąwozu. Przed wiekami był miejscem, gdzie poszukiwano skarbów, a w niedalekiej przeszłości, choć jeszcze zanim utworzono tam rezerwat służył wypasowi. Owiec pilnować nie trzeba było, bo z racji naturalnego ukształtowania terenu nie miały jak z wąwozu uciec. Stamtąd dotrzemy na Wysoką (1058 mn.p.m.) - najwyższy szczyt całych Pienin, polskich i słowackich. Rozpościerają się z niego niezrównane widoki na całe Tatry, Male Pieniny i Pieniny Właściwe a także Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego.

Dalsza część wędrówki prowadzi na zachód głównym grzbietem Małych Pienin i zapewnia widoki na Beskid Sądecki i zimowe Tatry. Po drodze zaliczymy szczyty Durbaszki (942 m n.p.m.) i Cyrhli (774 m n.p.m.). Schronisko pod Durbaszką, słynie z widoków na Dolinę Grajcarka. Zatrzymamy się w nim i posilimy małym co nieco.

Tego dnia wdrapiemy się też na nasz ulubiony Wysoki Wierch (Slachtovský vrch, 898 m. n.p.m.). Na nim będziemy podziwiać dookolną panoramę na Gorce i Pieniny Właściwe, a także Beskid Sądecki.

Na koniec dotrzemy do Szczawnicy, gdzie będzie trochę czasu wolnego na zajrzenie do tamtejszych knajpek czy też kupienie pamiątek. Ze Szczawnicy ruszymy po południu w kierunku Warszawy.

Czas przejść: 4,5h + przerwy (m.in. w Schronisku Pod Durbaszką), 12 km, 654 m podejścia, 810 m zejścia, 23 GOT


Co wziąć na górska wędrówkę?

Góry od lat to najlepszy kierunek na Majówkę w Polsce. Na południu Polski średnia wieloletnia wskazuje na zwykle pogodną i słoneczną aurę, często wręcz letnią, sięgającą 18-20 st. C w ciągu dnia. W górach jednak pogoda bywa zmienna i warto być gotowym na niespodzianki – deszcz, czy chłodniejsze powietrze. Jak to w górach, wieczorem i rano powinno być bardziej rześko, dlatego czapkę, rękawiczki czy ciepły polar traktujmy jako oczywistość.

A najważniejsza części ekwipunku to: buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki), klapki na nocleg, kijki trekkingowe, jeśli macie. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Brak miejsc, zapraszamy na listę rezerwową

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI