Majówka: 6 Skalnych Miast - Czechy i Polska [szczyt KGP]
29.04-03.05.2022 (5 dni, długi weekend majowy)
W tym roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, 2 maja, by cieszyć się 5 dniami wolnymi :-)
Zapraszamy na Majówkę – wędrówkę wśród sześciu Skalnych Miast, absolutnie przepięknego obszaru, jednego z najatrakcyjniejszych w Europie, który w maju wygląda najpiękniej. Zobaczymy zarówno prawdziwe "hity" jak i szlaki mniej znane.
Jako, że majówka to termin bardzo tłumny w tym rejonie, to tłumy spróbujemy ominąć! Najpopularniejsze miejsca zobaczymy o porach mniej typowych, zaś, gdy na znanych szlakach zrobi się tłoczno, my przejdziemy w zakątki zaciszne i nieznane szerokiemu gronu, by móc w pełni delektować się tymi cudami natury.
4 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, przejazd autokarem z Warszawy do Skalnych Miast i z powrotem, prowadzenie tras przez przewodnika sudeckiego, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Łodzi lub we Wrocławiu.
w planach
Adršpašské Skalne Miasto w Czechach
Skalne Miasto Broumovské Stěny w Czechach
Teplické Skalne Miasto w Czechach
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych [szczyt KGP]
Skalne Miasto Ostaš w Czechach
Błędne Skały w Górach Stołowych
parki dolnośląskich uzdrowisk pełne kwiatów
4 noclegi w pensjonacie w pokojach z łazienkami
4 śniadania i obiadokolacja (+3 opcjonalne obiadokolacje)
2 wieczorne ogniska
przejazd autokarem na trasie Warszawa - Skalne Miasta w Czechach i w Polsce - Warszawa
opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)
prowadzenie 5 dni wędrówek przez licencjonowanego przewodnika górskiego sudeckiego
ubezpieczenie KL NNW w Czechach i NNW w Polsce
Charakter wyjazdu
Czeka nas pięć całodziennych, ale nietrudnych technicznie i kondycyjnie (jak na tereny górskie) wędrówek na lekko (z małym plecakiem) po spektakularnie pięknych terenach.
Każdego dnia będziemy wracać do tego samego, wygodnego pensjonatu na nocleg i posiłki, poza trasami górskimi będziemy też zaglądać do dolnośląskich uzdrowisk, gdzie będzie chwilą by się integrować w miejscowych knajpkach.
Choć szlaki na wielu odcinkach są przyjemne, to będą pojawiać się też strome podejścia i zejścia po skalnym podłożu, zatem buty górskie muszą być oczywistością tak jak na każdej innej naszej wędrówce. W Skalnych Miastach panuje taki klimat, że w maju piękna, wręcz letnia pogoda jest niemal pewna i takiej się właśnie spodziewamy, jednak całkowitej gwarancji nigdy mieć nie można, zatem kurtkę oddychającą i chroniącą przed deszczem i wiatrem trzeba mieć, podobnie jak wygodny plecak górski.
Koszt
Koszt to 1049 zł/os. (przy wpłacie całości 3 dni od momentu rezerwacji)
lub 1100 zł/os płatne w ratach:
- 390 zł płatne w ciągu 2 dni od momentu rezerwacji
- 710 zł płatne do 30.03
i obejmuje:
przejazd autokarem na trasie Warszawa − Góry Stołowe − Warszawa
przejazd lokalny autokarem na trasie: Góry Stołowe – Adrspaskie Skalne Miasto – Skalne Miasto Ostas w Czechach – Góry Stołowe
przejazd lokalny autokarem na trasie: Góry Stołowe – Skalne Miasto Broumovske Steny w Czechach – Duszniki Zdrój – Góry Stołowe
przejazd lokalny autokarem na trasie: Góry Stołowe – Teplickie Skalne Miasto w Czechach – Kudowa-Zdrój – Góry Stołowe
opłaty parkingowe
4 noclegi w pensjonacie u podnóża Gór Stołowych, w pokojach 2- i 3-osobowych (pokoje 2-osobowe za dopłatą 150 zł/os) z łazienkami i wifi
4 śniadania w pensjonacie
obiadokolację pierwszego dnia w pensjonacie
organizację 2 ognisk wieczornych (rezerwacja miejsca i drewno na opał)
prowadzenie 5 dni tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego
opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd
pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na wszystkie dni
ubezpieczenie KL NNW na teren Czech
ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na terenie Polski
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
podatki, w tym VAT
koszt nie obejmuje:
− opcjonalnego pakietu 3 obiadokolacji (zupa + drugie danie, możliwość dokupienia - 115 zł/os.), pozostałych posiłków, opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami 5 dni wędrówek w wersji wydrukowanej (12 zł) opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze/busie (280 zł), opcji pokoju 1-osobowego (dopłata 360 zł/os.) biletów wstępów do Teplickiego Skalnego Miasta (160 CZK), Adrspasskiego Skalnego Miasta (180 CZK) i przejazdu łódką po skalnym jeziorku w Adrspachu (50 CZK), wstępu do Skalnego Miasta Błędne Skały (12 zł) i Skalnego Miasta Szczeliniec Wielki (12 zł)
Miejsce spotkania, wyjazd i powrót
Spotykamy się o g. 23.30 w piątek, 28 kwietnia 2023 na ul. Emilii Plater w Centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem w Skalne Miasta w Sudetach Środkowych. Będziemy jechać przez Łodź i Wrocław i w tam też można do nas dołączyć i później się odłączyć.
Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. 2 w nocy ze środy na czwartek 3/4 maja (najprawdopodobniej będzie to ok. północy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Łodzi lub we Wrocławiu.
Dzień pierwszy (sobota, 29 kwietnia 2023) - Błędne Skały i Wzgórza Lewińskie
Rano dotrzemy do Parku Narodowego Gór Stołowych. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnym miejscu po drodze autokarem na śniadanie, gdzie będzie okazja napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy lub też zamówienia przekąsek.
Głównym celem pierwszego dnia będzie prawdziwy „hit” czyli Skalne Miasto Błędne Skały. Ten rezerwat to niesamowity labirynt skalny na szczycie Skalniaka (852 m n.p.m.) - drugiego co do wysokości szczytu Gór Stołowych.
Na Błędne Skały wyruszamy rano, tak, by ominąć główną falę turystów ;-). Później, gdy będą już tam wszyscy stać w kolejkach, my powędrujemy przez malownicze i sielskie Wzgórza Lewińskie gdzie czekają nas urokliwe widoki na Góry Stołowe oraz liczne odsłony pani wiosny w wersji majowej. Po południu czeka nas obiadokolacja, a wieczór będzie dobrym czasem na wymianę wrażeń z pierwszego dnia wędrówki, przy napojach jakie lubicie.
czas przejścia: ok 6h+przerwy na trasie, przewyższenia: ok. 620 m w górę, ok. 830 m w dół, 24 GOT, 18 km
Dzień drugi (niedziela, 30 kwietnia 2023) - Teplicke Skały
W sobotę po śniadaniu w pensjonacie ruszymy autokarem do Czech Narodowego Rezerwatu Adrspassko-Teplickich Skał na eksplorację Teplickich Skał. Są trochę mniej znane niż Adrspasskie, uznawane są też za dziksze. Wśród nich znajdziemy ruiny zamku Střmen (Strzemię), na które wejdziemy stromymi schodkami. Przechodząc przez Bramę Spełnionych Marzeń będzie okazja do wybrania sobie życzenia, które chcemy, aby się ziściło. Znajdziemy się też w urokliwych miejscach jak Wielki Plac Świątynny, trafimy na Świątynię i Sybir, gdzie śnieg potrafi utrzymywać się do lata – z racji bardzo ciasnych szczelin między skałami oraz przy sympatycznych ostańcach skalnych Pies czy Niedźwiedź Polarny.
Zdobędziemy też widokowy szczyt Čáp (786 m n.p.m.), rzucimy okiem na połyskującą taflę Czarnego Jeziorka i odwiedzimy bardzo malowniczo położony Pałac Bischofstein (Skaly) w którym zatrzymamy się by odpocząć, czy też zamówić sobie coś do picia.
Na koniec wsiądziemy do autokaru i pojedziemy do pełnego kwiatów Parku Zdrojowego w Dusznikach-Zdroju. Zobaczymy tam kolorową fontannę i dawny teatr zdrojowy, dziś zwany dworkiem Chopina dla uczczenia pobytu 16-letniego wówczas kompozytora w Dusznikach w 1826 roku. Na koniec wrócimy do autokaru, którym ruszymy do pensjonatu na obiadokolację.
Czas przejścia: ok. 5h + przerwy (m.in. w Parku Zdrojowym w Dusznikach), przewyższenia: ok. 450 m w górę, ok. 460 m w dół, 16 GOT, w sumie 15 km
Dzień trzeci (poniedziałek, 1 maja 2023) - Broumovske Steny
Po śniadaniu w pensjonacie ruszymy autokarem do podnóży Parku Narodowego Broumovskich Sten w Czechach skąd rozpoczniemy wędrówkę. Tego dnia powędrujemy po głównym grzbiecie Broumowskich Ścian, którym będziemy przemieszczać się z północy na południe. Po drodze będziemy mieć 2 schroniska górskie – pierwsze z nich wkrótce po rozpoczęciu wędrówki, Chata Hvězda – w XIX-wiecznym budynku na wyniosłym szczycie Hvězda (674 m n.p.m.). Zatrzymamy się tam na odsapnięcie i zamówienie czegoś do picia, a w przerwie będzie też okazja na zerknięcie na przepięknie tam położoną nad przepaścią kaplicę barokową Matki Boskiej Śnieżnej.
Po drodze odwiedzimy bardzo przyjemne i widokowe miejsca - Slavenską Vyhlidkę, charakterystyczną Kamenną brane (Kamienną bramę) na górze Velka Kupa (Wielka Kopa, 708 m n.p.m.) dotrzemy też na widokowy szczyt o pięknym kształcie - Korunę (760 m n.p.m.) by na koniec części czeskiej osiągnąć Bożanowski Spicak (773 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Broumovskich Sten.
Po przejściu na polską stronę odwiedzimy kultowe schronisko górskie PTTK Pasterka, w którym spędzimy kilka miłych chwil na tamtejszych przysmakach. Na koniec przyjedzie po nas autokar i ruszymy na zasłużony odpoczynek, ale też wieczorne wspominki z przebytej trasy w sympatycznym wędrującym gronie.
Czas wędrówki: (opcja dłuższa) ok. 7 h + przerwy (m.in. w Schronisku Pasterka oraz b. liczne przystanki na robienie zdjęć ;-), przewyższenia: ok. 770 m w górę, ok. 520 m w dół, 26 GOT, 19 km
Dzień czwarty (wtorek, 2 maja 2023) - Adrspaskie Skały
Tego dnia rano po śniadaniu w pensjonacie dotrzemy autokarem do Narodowego Rezerwatu Adrspassko-Teplickich Skał w Czechach. Adrspasskie Skały uznawane są za jeden z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Nasza trasa będzie wiodła labiryntem skalnym, a po drodze zobaczymy liczne wyniosłe, różnorodne skalne formacje zwane m.in. Głowa Cukru, Dzban, Bliźnięta w beciku, Gilotyna, Ząb Karkonoszy czy Zakochani. W czasie zwiedzania przejdziemy przez XIX-wieczną tzw. Bramę Gotycką, przeciśniemy się przez ciasną szczelinę zwaną Mysią Dziurą i poeksplorujemy malowniczy Wilczy Wąwóz. Sobota to także przyjemne 2 jeziorka – Piskovna i Skalne jezirko (po jednym z nich popołyniemy łodzią wśród skał), 2 wspaniałe wodospady: Mały i Wielki Wodospad, a także urokliwa rzeczka Metuja wijąca się wzdłuż szlaku między skałami.
Będziemy też w mniej znanym Skalnym Mieście Ostaš, zdobywając szczyt (700 m n.p.m.) o tej samej wysokości z położoną tam Frydlancką Skałą oraz z licznymi urokliwymi punktami widokowymi i labiryntem skał. Z pewnością będą tacy, którzy ucieszą się znajdując tam też Kocie Skały oraz Koci Gród.
Wracając do pensjonatu zatrzymamy się jeszcze w Kudowie-Zdroju, przepięknym uzdrowisku dolnośląskim. Będzie chwila na zajrzenie do pełnego kwiatów Parku Zdrojowego, skosztowania leczniczych wód, spacer, czy też wzniesienie toastu za pięknie zrealizowaną trasę górską. Na koniec wrócimy autokarem do pensjonatu na obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.
Czas przejść: ok. 4,5h + przerwy m.in. w knajpce na trasie i w Parku Zdrojowym w Kudowie oraz b. liczne przystanki na robienie zdjęć ;-), przewyższenia 460 m w górę i 480 m w dół, 16 GOT, w sumie 12 km
Dzień piąty (środa, 3 maja 2023) - Szczeliniec Wielki i Sawanna ;-)
Celem ostatniego dnia wyjazdu będzie najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Wyruszymy nań jak zwykle po śniadaniu w pensjonacie i spakowaniu bagaży do autokaru. Tego dnia czeka nas też niezwykła wędrówka - po Sawannie! Tak bowiem nieoficjalnie nazywa się rejon Skałek Łężyckich przez który przejdziemy. Sami ocenicie, czy faktycznie przypomina on afrykański krajobraz. Tymczasem ani się obejrzymy, a zdobędziemy widokowe wzniesienie Lech (739 m. n.p.m.) sąsiadujący z pobliskim Czechem ;)
Ukoronowaniem dnia będzie skalisty Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Cały masyw to niezwykły labirynt skalny określany także jako skalne miasto, w którym co chwila widzimy ostańce o niezwykłych kształtach. Będzie możliwość przejścia tamtędy specjalną biletowaną trasą, gdzie na niektórych odcinkach można się nawet spodziewać śniegu!
Na wierzchołku Szczelińca znajduje się malowniczo położone górskie Schronisko na Szczelińcu o urokliwej, tyrolskiej architekturze. Jest to najstarsze schronisko w całych Sudetach, bo wybudowane w 1846 roku. Nie omieszkamy oczywiście do niego zajrzeć na odpoczęcie i zamówienie czegoś do picia i do jedzenia. Na koniec przyjedzie po nas autokar i pojedziemy do Warszawy, zatrzymując się jeszcze na obiadokolację w dogodnym zajeździe po drodze.
czas przejścia: ok 6,5 godz.+przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Szczelińcu), przewyższenia: ok. 800 m w górę, ok. 500 m w dół, 25 GOT, 19,5 km
Co wziąć na górska wędrówkę?
Góry od lat to najlepszy kierunek na Majówkę w Polsce. Na południu Polski średnia wieloletnia wskazuje na zwykle pogodną i słoneczną aurę, często wręcz letnią, sięgającą 18-20 st. C w ciągu dnia. W górach jednak pogoda bywa zmienna i warto być gotowym na niespodzianki – deszcz, czy chłodniejsze powietrze. Jak to w górach, wieczorem i rano powinno być bardziej rześko, dlatego czapkę, rękawiczki czy ciepły polar traktujmy jako oczywistość.
A najważniejsza części ekwipunku to: buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki), klapki na nocleg, kijki trekkingowe, jeśli macie. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.
Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.
Jak dołączyć?
Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Dostępne 2 miejsca
Masz pytania?
Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com
ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI