Listopadówka: Czeskie i Polskie Sudety Środkowe - 3 szczyty KGP


09-11.11.2024 (3 dni, długi weekend listopadowy)

Dostępne wolne miejsca

Program całej naszej wycieczki przebiega po terenach, które nie uległy zniszczeniom podczas powodzi we wrześniu 2024.

Zdobądź z nami 3 szczyty KGP w jeden weekend! Zapraszamy na 3-dniowy wyjazd niewymagający brania urlopu.

Zapraszamy na trekking po czeskich i polskich Górach Orlickich, po czeskiej i polskiej części Gór Stołowych oraz po  Górach Bystrzyckich, podczas którego zdobędziemy 3 szczyty Korony Gór Polski (Szczeliniec Wielki, Jagodna i Orlica) oraz najwyższy szczyt czeskiego pasma Broumovskie Steny (Bozanovsky Spicak), będącego częścią Gór Stołowych. Dla osób z bardzo dobrą kondycją i szybko chodzących będzie też opcja wejścia na szczyt Korony Gór Republiki Czeskiej (Velka Destna). Do kolekcji zdobywanych szczytów na tym wyjeździe dołączamy też Jagodną Północną, 980 m n.p.m., szczyt Diademu Polskich Gór (DPG).

Ten wyjazd to też okazja to odwiedzenia kultowych schronisk górskich:  PTTK Jagodna, PTTK "Na Szczelińcu", PTTK "Pasterka" oraz czeskiej Masarykovej Chaty 1019 m n.p.m. 

Poza czysto górskimi przeżyciami czeka nas też odwiedzenie jednej z absolutnie top atrakcji Dolnego Śląska - Muzeum Papiernictwa, mającym status Pomnika Historii, mieszczącym się w w przepięknym, barokowym młynie tuż przy korycie Bystrzycy Dusznickiej. Obiekt nie ucierpiał w czasie powodzi w 2024 roku.

Przejazd autokarem lub busem z Warszawy w góry i z powrotem, przejazdy lokalne, 2 noclegi ze śniadaniami w pensjonacie, opieka pilota, ubezpieczenie NNW w Polsce i KL NNW w Czechach.

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi lub we Wrocławiu

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Koszt

865 /os. dla osób zapisanych do 30.09*

z możliwością płatności całości lub w 2 ratach:

i obejmuje:

koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków, opcję obiadokolacji drugiego dnia (40 zł), opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (8 zł), opcji wstępu na trasę biletowaną na Szczelińcu Wielkim (7 zł), opcji wstępu do Muzeum Papiernictwa - Pomnik Historii (24 zł), opcji dupleksu (dla chętnych) czyli podwójnego miejsca w autokarze do swojej dyspozycji (290 zł), opcji wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji

*dla osób zapisanych od 01.10 koszt uczestnictwa to 880 zł/os.

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek, 8 listopada 2024 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy busem lub autokarem w Góry Bystrzyckie.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a g. 1 w poniedziałek/z poniedziałku na wtorek, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi (wyjazd w sobotę ok. g.00.45 w nocy, powrót w niedzielę ok. g. 21.30) lub we Wrocławiu (wyjazd w sobotę ok. g. 3.30, powrót ok. g. 18.30). 

Dzień pierwszy (sobota, 9 listopada 2024) Szczeliniec Wielki [szczyt KGP] i Bizanovsky Spicak (najwyższy szczyt Broumovskich Sten)

Rano dotrzemy w Góry Stołowe skąd zaczniemy wędrówkę. Zanim to jednak nastąpi zrobimy poranny postój na stacji benzynowej gdzie będzie możliwość zamówienia z gorącej herbaty, aromatycznej kawy czy przekąsek, a także przebrania się przed wyjściem w góry, jeśli ktoś potrzebuje.

Głównym celem pierwszego dnia wyjazdu będzie wejście najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Wyruszymy nań jak zwykle po śniadaniu w pensjonacie i spakowaniu bagaży do autokaru. Cały masyw to niezwykły labirynt skalny określany także jako skalne miasto, w którym co chwila widzimy ostańce o niezwykłych kształtach. Będzie możliwość opcjonalnie przejścia tamtędy specjalną biletowaną trasą, gdzie na niektórych odcinkach można się nawet spodziewać śniegu! 

Na wierzchołku Szczelińca znajduje się malowniczo położone górskie Schronisko "Na Szczelińcu", 905 m m.p.m. o urokliwej, tyrolskiej architekturze. Jest to najstarsze schronisko w całych Sudetach, bo wybudowane w 1846 roku. Nie omieszkamy oczywiście do niego zajrzeć na odpoczęcie i zamówienie czegoś do picia i do jedzenia. Tego dnia odwiedzimy też schronisko PTTK Pasterka, 700 m n.p.m. słynące ze świetnej kuchni i wyśmienitego widoku na Szczeliniec Wielki. 

Znaczną część naszej wędrówki przejdziemy po czeskich szlakach pełnych malowniczych skałek w Broumovskich stěnach (Brumowskich Ścianach), dochodząc nimi na najwyższy szczyt tego pasma, Božanovský špičák, 781 m n.p.m. oraz pobliski do niego szczyt Koruna, 772 m n.p.m. - oba stanowią wspaniałe punkty widokowe.

czas przejścia: (wariant maksymalny) ok 7h +przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Szczelińcu), przewyższenia: ok. 900 m , ok. 520 m, 29 GOT, 18 km

(wariant skrócony) ok. 5,5h + przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Szczelińcu), przewyższenia: ok. 680 m , ok. 305 m , 22 GOT, 13,3 km

Dzień drugi (niedziela, 10 listopada 2024) Jagodna [szczyt KGP] 

Tego dnia, po śniadaniu w pensjonacie pojedziemy jednej z top atrakcji Dolnego Śląska - Muzeum Papiernictwa, mającym status Pomnika Historii, mieszczącym się w w przepięknym, barokowym młynie tuż przy korycie Bystrzycy Dusznickiej. Obiekt nie ucierpiał w czasie powodzi w 2024 roku. W ramach wizyty, poza zwiedzaniem, czeka nas też pokaz czerpania papieru.

Rano dotrzemy w Góry Bystrzyckie skąd zaczniemy wędrówkę. Tego dnia naszym głównym celem będzie zdobycie Jagodnej, 977 m n.p.m. wraz z tamtejszą wieżą widokową, należącej do Korony Gór Polski (KGP), ale też Jagodnej Północnej, 985 m n.p.m., szczytu Diademu Polskich Gór (DPG). Odwiedzimy też przesympatyczne schronisko górskie PTTK Jagodna, 811 m n.p.m., działające od 1895 roku, z wyjątkowo smaczną kuchnią i niepowtarzalną atmosferą.

Ponadto, dla chętnych, w tym wędrujących znacznie szybciej niż grupa będzie też opcja dodatkowego odcinka wędrówki.

czasy przejść: 

(wariant podstawowy) ok. 3,5 h + przerwy na szlakach (m.in. w schronisku górskim PTTK Jagodna), razem 8 km, w tym przewyższenia:  315 m↑,  200 m↓,  11 GOT

(wariant wydłużony) ok. 5 h + przerwy na szlakach (m.in. w schronisku górskim PTTK Jagodna), razem  14 km, w tym przewyższenia:  330 m↑, 360 m↓,  16 GOT

Dzień trzeci (poniedziałek, 11 listopada 2024) Święto Niepodległości - Orlica [szczyt KGP] i Velká Deštná [szczyt KHRC]

Rano, po śniadaniu w pensjonacie ruszymy na podbój Gór Orlickich, gdzie większość naszej trasy będzie prowadzić przez teren Republiki Czeskiej.

Tego dnia wejdziemy na Orlicę (Vrchmezí 1084 m n.p.m.), najwyższy szczyt polskich Gór Orlickich, leżący na granicy Polski i Czech i należący do Korony Gór Polski. Niewątpliwą atrakcją bea też dwie wieże widokowe  - pierwsza na Orlicy, otwarta w 2021 roku ze wspaniałą panoramą widokową. 

Po zdobyciu szczytu skierujemy się do czeskiego schroniska górskiego Masarykova Chata, 880 m n.p.m. w którym będzie okazja, by zjeść obiad przed wyruszeniem w drogę powrotną do Warszawy.  Na koniec wsiądziemy w malowniczo położonym Zieleńcu do autokaru lub busa by ruszyć w drogę powrotną do Warszawy. 

Dla osób z bardzo mocną kondycją i szybko chodzących będzie opcja wejścia też na najwyższy szczyt Gór Orlickich - Vel Deštnę (Wielka Desztna, 1116 m n.p.m.). 

Czasy przejść:

(wariant dłuższy) 5,5h+przerwy (m.in. w czeskim schronisku Masarykova Chata), 13,5 km, 805 m, 330 m, 19 GOT

(wariant wydłużony dla osób z bardzo mocną kondycją) 8h + przerwy, 24 km, 830 m, 500 m↓, 30 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania programu i trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu i/lub śniegu, gwałtowna burza, wichura, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Wyżywienie

W ramach wyjazdu każdy uczestnik ma zapewnione niedzielne śniadanie w pensjonacie.

W czasie wędrówek bazujemy na przekąskach i wodzie (warto w tym mieć herbatę w termosie) z własnego plecaka. Na sobotniej trasie wędrówek będzie także schronisko górskie, a na końcu kilka knajpek do wyboru. Na niedzielnej trasie wędrówki w wariancie krótszym będzie knajpka na końcu trasy, a w wariancie dłuższym czeskie schronisko górskie pod koniec trasy.

Na sobotnie śniadanie i niedzielną obiadokolację zatrzymamy się w drodze w góry/z gór do Warszawy.

Co wziąć w góry jesienią?

Jesień to najlepsza pora roku na górskie wędrówki, ze względu na stabilną, zazwyczaj słoneczną pogodę. Jednocześnie warto pamiętać, że wieczory i poranki mogą już być bardziej rześkie o tej porze roku niż na nizinach, a pogoda szybko się zmienia w górach, nawet jesienią.

Dlatego buty trekkingowe i oddychającą, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka to podstawa, tak jak wygodny plecak. Zdecydowanie warto mieć kije trekkingowe. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Weźcie koniecznie minimum 1,5 litra wody na dzień, kanapki, przekąski, termos z herbatą. Przyda się obuwie na zmianę do hotelu, w którym nocujemy. Nie zapomnijcie też o latarce, najlepiej czołówce, bo w listopadzie dzień już nie jest bardzo długi, a także o rękawiczkach i czapce/buffie.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

fot. Mikagolebiowski, simi100, Luky, Ferdynand/mapy.cz