Wiosna w Tatrach - krokusy, Dolina Chochołowska i Gęsia Szyja 1489 m n.p.m.


06-07.04.2024 (weekend)

Zapisy zakończone

Jest taki czas, gdy na Polanie Chochołowskiej w Tatrach zaczyna dominować kolor fioletowy, bo wszystko pokrywa najpiękniejszy dywan z krokusów w Polsce! Pierwsza połowa kwietnia to właśnie statystycznie najlepszy czas, aby je tam zaobserwować i cieszyć się tym słynnym zjawiskiem!

Te wyjątkowe przeżycia połączymy z czysto górskimi wyzwaniami: zdobyciem Gęsiej Szyi 1489 m n.p.m., Kopieńca Wielkiego 1328 m i Nosala 1206 m n.p.m. następnego dnia.

W oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niewielkimi plecakami, resztę bagażu zostawiając w autokarze), nocleg ze śniadaniem i (opjonalną) obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami tv i wifi. Wyjazd z Warszawy i powrót do niej wynajętym autokarem lub busem.

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Charakter wyjazdu

Po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego będziemy wędrować przez oba dni na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub autokarze.

W czasie dwudniowej wycieczki podczas której będziemy podziwiać niesamowity wysyp krokusów (w sobotę) zaś w niedzielę nie mające sobie równych o tej porze roku przepiękne widoki Tatr. Szlaki którymi będziemy wędrować w niedzielę będą widokowe oraz wymagać będą od uczestników średnich wymagań kondycyjnych, w sam raz by rozpocząć sezon.

Nocleg mamy zarezerwowany w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi oraz z 2 posiłkami: sobotnią (opcjonalną) obiadokolacją i niedzielnym śniadaniem. Podczas sobotniej wędrówki będziemy mieć po drodze 2 schroniska górskie w Dolinie Chochołowskiej i w Dolinie Kościeliskiej (Ornak) - dogodna okazja do napicia się czegoś i posilenia się. 

Koszt

510/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

- sobotniej opcjonalnej obiadokolacji (możliwość domówienia za 38 zł/os. zupa+drugie danie, wariant wege i mięsny), biletów wstępu do parku narodowego (9/dzień w 2023 roku), opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), opcji dupleksu czyli podwójnego miejsca w autokarze lub busie do swojej dyspozycji (230 zł), opcji wypożyczenia raczków (25 zł/dzień)

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 5/6 kwietnia 2024 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem lub busem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 1.30 w nocy (najprawdopodobniej dotrzemy około północy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.

Dzień pierwszy (sobota, 6 kwietnia 2024) 

Rano dotrzemy autokarem lub busem do Witowa koło Zakopanego, weźmiemy rzeczy potrzebne podczas wędrówki i ruszymy na trasę naszej wędrówki. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej, by napić się ciepłej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie.

Dzień zapowiada się niesamowicie, gdyż udamy się m.in. niezwykle malowniczą Doliną Chochołowską, gdzie miłośnicy krokusów będą mieli szansę podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach, czyli krokusowe „show”. Pierwsza połowa kwietnia, to jak wiadomo najlepszy czas aby w Tatrach podziwiać krokusy, zwane też szafranem spiskim. Ale jakby tego było mało, to powędrujemy również m.in. Doliną Iwaniacką, Doliną Kościeliską oraz przejdziemy przez Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m.).

Po drodze zatrzymamy się w 2 schroniskach górskich – na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) oraz na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.) gdzie nie omieszkamy zrobić przerwy na odpoczynek oraz posilenie się.

Na koniec przyjedzie po nas nasz autokar lub bus i pojedziemy do pensjonatu na obiadokolację i nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z minionego, wędrówkowego dnia przy napojach jakie lubicie.

czas przejścia (wraz z Iwaniacką Przełęczą): 7h + przerwy, 19 km, ok. 910 m↑, ok. 895 m↓, 28 GOT (wariant dłuższy)

lub (sama Dolina Chochołowska): 5h + przerwy, 17 km, ok. 500 m↑, ok. 485 m↓, 20 GOT (wariant krótszy)

Dzień drugi (niedziela, 7 kwietnia 2024) 

Tego dnia, po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy na niedzielną wędrówkę na lekko. Głównym celem naszej wędrówki będzie zdobycie na lekko Gęsiej Szyi 1489 m n.p.m. (z szeroką panoramą obejmującą 100 szczytów od Tatr Bielskich na Słowacji, przez Tatry Wysokie do Tatr Zachodnich). Z jej wierzchołka zobaczymy zimowy jeszcze o tej porze roku widok na Tatry Bielskie na Słowacji i kawał polskich Tatr Wysokich wraz z Masywem Wielkiej Koszystej (2193 m.n.p.m.), Orlą Percią i Kościelcem a także Tatry Zachodnie wraz z Kasprowym, Czerwonymi Wiechami i Giewontem). Drugim celem będzie wejście na Wielkiego Kopieńca 1328 m n.p.m - panoramę Tatr Wysokich z wierzchołka trudno zapomnieć! Odwiedzimy też Rusinową Polanę 1210 m n.p.m - fenomenalne miejsce widokowe jak i klimatyczną Waksmudzką Polanę 1365 - 1400 m n.p.m. Na koniec przyjedzie po nas nasz autokar lub bus i ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się w dogodnym miejscu na obiadokolację. Do tego zaliczymy też szczyt Nosal 1206 m n.p.m. (z widokiem na rejon Doliny Bystrej oraz Tatr Wysokich wznoszące się ponad Halą Gąsienicową oraz na Czerwone Wierchy jak i Giewont).

czas przejścia: (wariant dłuższy) 6h30 + przerwy, 17 km, ok. 1100 m↑, ok. 840 m↓, 26 GOT lub

(wariant krótszy): 4h + przerwy, 11 km, ok. 640 m↑, ok. 510 m↓, 17 GOT 


Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?

O tej porze roku może być bardzo rożna pogoda - w dolinach (sobota) najczęściej trochę na plusie, choć zdarza się i 0 st. C i 20 stopni na plusie. Jednocześnie powyżej ok. 1200 m n.p.m. (niedziela i sobotni wariant dłuższy) mozemy spodziewać pokrywy śnieżnej. Oddychająca i chroniąca przed deszczem/mokrym śniegiem oraz wiatrem kurtka, dobre górskie buty i wygodny, niewielki plecak to podstawa. Warto pamiętać o ubraniu się warstwami, czyli na tzw. cebulkę. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki), bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, w wyższych partiach gór może być też śnieg. Bardzo pomocne będą kijki trekkingowe i raczki (możemy Ci wypożyczyć) lub raki na wyżej położonych odcinkach wędrówki. O tej porze roku w górach na pewno przydadzą się rękawiczki i czapka. 

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Zapisy zakończone

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com