Wiosna w Tatrach - krokusy, Dolina Chochołowska i Gęsia Szyja 1489 m n.p.m.


09-10.04.2022 (weekend)

Jest taki czas, gdy na Polanie Chochołowskiej w Tatrach zaczyna dominować kolor fioletowy, bo wszystko pokrywa najpiękniejszy dywan z krokusów w Polsce! Pierwsza połowa kwietnia to właśnie statystycznie najlepszy czas, aby je tam zaobserwować i cieszyć się tym słynnym zjawiskiem!

Te wyjątkowe przeżycia połączymy z czysto górskimi wyzwaniami: zdobyciem Gęsiej Szyi 1489 m n.p.m., Kopieńca Wielkiego 1328 m i Nosala 1206 m n.p.m. następnego dnia.

W oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niewielkimi plecakami, resztę bagażu zostawiając w autokarze), nocleg ze śniadaniem i (opjonalną) obiadokolacją w pensjonacie w Zakopanem w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami tv i wifi. Wyjazd z Warszawy i i powrót do niej wynajętym autokarem.

Charakter wyjazdu

Po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego będziemy wędrować przez oba dni na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub autokarze.

W czasie dwudniowej wycieczki podczas której będziemy podziwiać niesamowity wysyp krokusów oraz nie mające sobie równych o tej porze roku przepiękne widoki Tatr, szlaki którymi będziemy wędrować będą widokowe oraz wymagać będą od uczestników średnich wymagań kondycyjnych, w sam raz by rozpocząć sezon.

Nocleg mamy zarezerwowany w pensjonacie w Zakopanem w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi oraz z 2 posiłkami: sobotnią (opcjonalną) obiadokolacją i niedzielnym śniadaniem. Podczas sobotniej wędrówki będziemy mieć po drodze 2 schroniska górskie – dogodna okazja do napicia się czegoś i posilenia się. W sobotni wieczór spędzimy czas na integracji, a jako że nocleg mamy w stolicy polskich Tatr − Zakopanem, chętni będą mogli udać się, na jego wieczorną eksplorację Krupówek ;-)

Koszt

370/os. i obejmuje:

 • przejazd autokarem na trasie Warszawa − Kościelisko − Zakopane − Warszawa

 • przejazdy lokalne autokaru

 • nocleg z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pensjonacie w Zakopanem w pokojach 2- i 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi

 • niedzielne śniadanie w pensjonacie

 • opiekę pilota

 • prowadzenie tras w oba dni przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego

 • ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na oba dni

 • mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

 • podatki w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

- sobotniej obiadokolacji (możliwość domówienia za ok. 30 zł/os. zupa+drugie danie), biletów wstępu do parku narodowego (7 zł/dzień w 2021 roku)

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 8/9 kwietnia 2022 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 9 kwietnia 2022)

Rano dotrzemy autokarem do Kościeliska koło Zakopanego, weźmiemy rzeczy potrzebne podczas wędrówki i ruszymy na trasę naszej wędrówki. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej, by napić się ciepłej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie.

Dzień zapowiada się niesamowicie, gdyż udamy się m.in. niezwykle malowniczą Doliną Chochołowską, gdzie miłośnicy krokusów będą mieli szansę podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach, czyli krokusowe „show”. Pierwsza połowa kwietnia, to jak wiadomo najlepszy czas aby w Tatrach podziwiać krokusy, zwane też szafranem spiskim. Ale jakby tego było mało, to powędrujemy również m.in. Doliną Iwaniacką, Doliną Kościeliską oraz przejdziemy przez Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m.).

Po drodze zatrzymamy się w 2 schroniskach górskich – na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) oraz na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.) gdzie nie omieszkamy zrobić przerwy na odpoczynek oraz posilenie się.

Na koniec przyjedzie po nas nasz autokar i pojedziemy do pensjonatu na obiadokolację i nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z minionego, wędrówkowego dnia przy napojach jakie lubicie.

czas przejścia: 7h + przerwy, 19 km, ok. 910 m↑, ok. 895 m↓, 28 GOT (wariant dłuższy)

czas przejścia: 5h + przerwy, 17 km, ok. 500 m↑, ok. 485 m↓, 20 GOT (wariant krótszy)

Dzień drugi (niedziela, 10 kwietnia 2022)

Tego dnia, po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy na niedzielną wędrówkę na lekko. Głównymi celami naszej wędrówki będzie zdobycie na lekko Gęsiej Szyi 1489 m n.p.m. (z szeroką panoramą obejmującą 100 szczytów od Tatr Bielskich na Słowacji, przez Tatry Wysokie do Tatr Zachodnich), szczytu Nosal 1206 m n.p.m. (z jego wierzchołka będziemy podziwiać rozległy widok na rejon Doliny Bystrej oraz granitowe szczyty Tatry Wysokich wznoszące się ponad Halą Gąsienicową oraz na Czerwone Wierchy jak i Giewont) oraz szczytu Wielkiego Kopieńca 1328 m n.p.m - widok z wierzchołka trudno zapomnieć!

Zobaczymy Tatry Bielskie na Słowacji i kawał polskich Tatr Wysokich wraz z Masywem Wielkiej Koszystej (2193 m.n.p.m.), Orlą Percią i Kościelcem a także Tatry Zachodnie wraz z Kasprowym, Czerwonymi Wiechami i Giewontem). Odwiedzimy też Rusinową Polanę 1210 m n.p.m - fenomenalne miejsce widokowe jak i klimatyczną Waksmudzką Polanę 1365 - 1400 m n.p.m. Na koniec przyjedzie po nas nasz autokar i ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się w dogodnym miejscu na obiadokolację.

czas przejścia: 6h30 + przerwy, 17 km, ok. 1100 m↑, ok. 930 m↓, 26 GOT (wariant dłuższy)

czas przejścia: 4h + przerwy, 9,7 km, ok. 690 m↑, ok. 560 m↓, 13 GOT (wariant krótszy)


Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?

Oddychająca i chroniąca przed deszczem/mokrym śniegiem oraz wiatrem kurtka, dobre górskie buty i wygodny, niewielki plecak to podstawa. Warto pamiętać o ubraniu się warstwami, czyli na tzw. cebulkę. Jeśli macie bieliznę oddychającą,warto ją wziąć. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki), bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, w wyższych partiach gór może być też śnieg. Bardzo pomocne będą kijki trekkingowe i raczki lub raki na wyżej położonych odcinkach wędrówki. O tej porze roku w górach na pewno przydadzą się rękawiczki i czapka. Pamiętajcie o aparacie fotograficznym.

W sobotę podczas wędrówki będziemy mieć dwie okazje do przekąszenia czegoś lub napicia się - w 2 schroniskach górskich, natomiast podczas niedzielnej wędrówki bazujemy na przekąskach i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Brak miejsc, zapraszamy na listę rezerwową

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

ZOBACZ INNE NASZE WYJAZDY