Krokusy w Gorcach, Turbacz 1310 m n.p.m. i baseny termalne
25-26.03.2023 (weekend)
Krokus to zwiastun górskiej wiosny. Na hasło „krokusy w górach” zwykle przychodzi nam do głowy Polana Chochołowska w Tatrach i słusznie, ale warto wiedzieć, że są też przepiękne zakątki Beskidów, gdzie również z powodzeniem można spotkać te niesamowite kwiatki. Wśród nich prym wiodą Gorce, słynne z krokusowych polan. Co więcej to tu można spotkać prawdziwy rarytas: krokus-albinos. I my go poszukamy! A to wszystko połączymy ze zdobyciem m.in. Turbacza 1310 m n.p.m.- najwyższego szczytu Gorców, należącego do Korony Gór Polski (KGP), a także odwiedzeniem basenów termalnych w Szaflarach.
Zapraszamy na wyjazd. Przejazd w Gorce z Warszawy i z powrotem autokarem, nocleg w pensjonacie, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego, opiekę pilota, ubezpieczenie.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.
W planach
2 dni trekkingu po najpiękniejszych krokusowych polanach i halach gorczańskich
zdobycie Turbacza 1310 m n.p.m., najwyższego szczytu Gorców, szóstego co do wysokości szczytu Korony Gór Polski (KGP), a także Obidowca 1106 m i Bukowiny Waksmundzkiej 1103 m n.p.m.
część trasy na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego
wieczorne wyjście na solankowe baseny termalne blisko pensjonatu
odwiedzenie sympatycznych schronisk górskich na Turbaczu i na Starych Wierchach
nocleg w pensjonacie w pokojach 2, 3, i 4-osobowych z łazienkami
niedzielne śniadanie w pensjonacie u stóp Gorców, opcja obiadokolacji na miejscu
przejazd autokarem na trasie Centrum Warszawy - Gorce - Centrum Warszawy
trasy wędrówek prowadzone przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego
Charakter wyjazdu
Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, zaś pod względem trudności technicznych odpowiednie dla każdego.
Przez oba dni wędrujemy na lekko, czyli z małymi plecakami o pojemności rzędu 25-30 litrów, zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy (np. kosmetyczka, piżama czy ubrania na zmianę) czekają na nas w autokarze.
W oba dni będziemy robić trasy ok. 6-godzinne plus przerwy na odpoczynek czy też zatrzymanie się w schronisku. W pensjonacie w którym nocujemy mamy zapewnioną sobotnią obiadokolację jako opcję dla chętnych oraz niedzielne śniadanie, na pozostałe posiłki będziemy się zatrzymywać w dogodnych miejscach po drodze (restauracjach/barach/stacjach benzynowych po drodze autokarem i schroniskach na trasie wędrówki górskiej).
Koszt
to 430 zł i obejmuje:
przejazd autokarem na trasie Warszawa – Gorce
powrót tym samym autokarem na trasie Gorce – Warszawa
przejazdy lokalne autokaru
opłaty parkingowe
nocleg w pensjonacie u podnóża Gorców w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, TV i wifi
niedzielne śniadanie w pensjonacie
opiekę pilota
prowadzenie tras w oba dni przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego
ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na oba dni
mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
podatki w tym VAT
Koszt nie obejmuje:
- sobotniej obiadokolacji (możliwość domówienia za ok. 35 zł/os. zupa+drugie danie), opcji wstępu na baseny ok. 49 zł/os. - cennik, opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł) opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze (170 zł)
Miejsce spotkania, wyjazd i powrót
Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 24/25.03.2023 na ul. Emili Plater w centrum Warszawy w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem w Gorce. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 23 a ok. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek (najprawdopodobniej będzie to ok. północy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Kielcach lub Krakowie.
Dzień pierwszy (sobota, 25.03.2023)
Rano dotrzemy autokarem do Nowego Targu i stamtąd ruszymy na trasę na lekko, czyli z niewielkimi plecakami. Pozostałe bagaże zostawimy w autokarze, by mogły spokojnie pojechać w tym czasie do naszego pensjonatu. Zanim to nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na jakiejś stacji benzynowej, gdzie napijemy się cieplej herbaty lub aromatycznej kawy i gdzie będzie okazja do zamówienia przekąsek.
Będziemy wędrowali chyba najbardziej widokowym szlakiem w Gorcach, jednym z naszych ulubionych, przez Bukowinę Waksmundzką 1103 m n.p.m. Jeśli będzie dobra widoczność to panorama Tatr będzie nam cały czas towarzyszyć. Jednak gwoździem programu będzie Turbacz - najwyższy szczyt Gorców i znajdujące się tuż pod jego szczytem schronisko PTTK Na Turbaczu (1283 m n.p.m.) Tam zrobimy oczywiście dłuższą przerwę na odsapnięcie czy też zjedzenie małego co nieco. Chętni w tym czasie będą mogli „zaliczyć” też sam szczyt, ale przerwa będzie na tyle długa, że i oni zdążą sobie coś zamówić w schronisku. To schronisko słynie też z niezrównanych widoków na Tatry – przy dobrej widoczności ukażą się one w całej okazałości.
Tego dnia będą też przepiękne polany – to na nich możemy wypatrzeć krokusy - na Polanie Jaworzyna Kamieniecka, Hali Turbacz, polanie Długie Młaki a także na ogromnej Hali Długiej (1160-1270 m n.p.m.). Co ciekawe, jest to jedno z miejsc tzw. kulturowego wypasu owiec od 2003 roku, co zapewnia niezarastanie tego obszaru i zachowanie różnorodności biologicznej.
Na koniec trasy zejdziemy w kierunku Nowego Targu, gdzie w przepięknej gorczańskiej dolinie mieści się nasz pensjonat na nocleg oraz opcjonalną obiadokolację dla chętnych.
Wieczór będzie wspaniałą okazją by się zrelaksować w basenach termalnych do których pojedziemy aż do Szaflar, ale też do wymiany wrażeń z wędrówki przy napojach jakie lubicie. Wygląda więc na to, że wieczorem wrażeń będzie nie mniej niż na szlaku!
Czas przejść: 6h+ przerwy, 18km, 750 m w górę, 820 m w dół, 24 GOT
Dzień drugi (niedziela, 26.03.2023)
Tego dnia, po pożywnym śniadaniu w pensjonacie zostawimy nasze bagaże w autokarze i wyruszymy na lekko, z niewielkimi plecakami na niedzielny szlak. Zdobędziemy m.in. Obidowiec 1106 m n.pm., Stare Wierchy 964 m n.p.m, a także odwiedzimy tamtejsze klimatyczne schronisko PTTK Stare Wierchy, 964 m n.p.m.
Na trasie naszej wędrówki będą kolejne polany znane z tego, że z wzajemnością lubią je krokusy: Hala Turbacz polany w Obidowej, polana na szczycie Obidowca, a także Polana na szczycie Stare Wierchy w pobliżu schroniska.
Na zakończenie trasy pieszej wsiądziemy do autokaru i ruszymy nim w kierunku Warszawy po drodze zatrzymując się na obiadokolację.
Czas przejść: 5h40 + przerwy, 16 km, 740 m w górę, 640 m w dół, 25 GOT
Co wziąć w góry wiosną?
Wczesna wiosna to czas bardzo zmiennej pogody. Może być +15 st. C i piękne słońce, ale też może być bardziej zimowo. Oczywiście liczymy na to pierwsze ;-) ale warto być przygotowanym na różne opcje. Dlatego chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, buty trekkingowe i górski plecak to podstawa, ale tak samo warto mieć czapkę, rękawiczki i ciepły polar. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo w terenie może być błotniście, Jeśli macie, zawsze warto wziąć kijki trekkingowe. Warto wziąć raczki - będzie Wam się wygodniej i bezpieczniej w nich wędrowało. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę na noclegu. Weźcie też termos, kanapki, przekąski. W oba dni będzie okazja do przekąszenia czegoś na trasie.
Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.
Jak dołączyć?
Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Zapisy zakończone
Masz pytania?
Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com
ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI