Karkonosze Czeskie i Polskie: Śnieżka 1603 m, Szrenica 1362 m n.p.m. i Pančavský vodopád *Premium*23-24.07.2022 (weekend)

Zapraszamy na letnią wycieczkę w najwyższe pasmo Sudetów, o klimacie i krajobrazach najbardziej w Polsce – obok Tatr - wysokogórskich. Czeka nas weekend karkonoskich rozmaitości, w tym szczyty: Śnieżki (1602 m n.p.m.), Szrenicy (1361 m) i punkt Czeska Budka 1406 m, słynna, średniowieczna świątynia Wang, a także wybitnie malowniczy Mały Staw (1183 m n.p.m.) wraz ze Schroniskiem PTTK Samotnia (1195 m), uważanym za najpiękniej położone schronisko w Polsce. Na deser czeska strona Karkonoszy z najwyższym w Europie Środkowej poza Alpami aż 148-metrowym Wodospadem Panczawy, Wodospadem Łaby, magicznym punktem Źródeł Łaby i przepastnymi widokami. Trasy trekkingu są tak zaplanowane, aby wykorzystać te jedne z najcieplejszych i najdłuższych dni w roku na wyjątkowo malownicze, bardzo widokowe trasy.

Koszt

415 zł/os. i obejmuje:

przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Karpacz

powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Harrahov w Czechach – Warszawa

przejazdy lokalne busa lub autokaru oraz ewentualnie pociągu na jednym z lokalnych odcinków

nocleg w hotelu*** w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami, TV i wifi

niedzielne śniadanie w hotelu***

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

oba dni trekkingu prowadzone przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego

ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na Polskę

ubezpieczenie KL NNW na Czechy

− pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

biletów wstępu Karkonoskiego PN (8 zł), obiadokolacji, biletów na kolejkę na Szrenicę (46 zł), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł)

Dlaczego wyjazd ma kategorię *Premium*?

Ponieważ na tym wyjeździe nocujemy w wygodnym hotelu o standardzie*** w wysokim sezonie. Obiekt ma opinię 8,2/10 (bardzo dobry) na portalu Booking.com.

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 22/23 lipca 2022 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy busem lub autokarem w Karkonosze i do Czech.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 23 lipca 2022) Polskie Karkonosze: Śnieżka 1603 m, Samotnia, Dolina Łomniczki i Świątynia Wang

Rano dotrzemy do Karpacza skąd zaczniemy wędrówkę. Zanim to jednak nastąpi zrobimy poranny postój się na stacji benzynowej gdzie będzie możliwość zamówienia z gorącej herbaty, aromatycznej kawy czy przekąsek.

Trekking: Tego dnia odwiedzimy słynną Świątynię Wang w Karpaczu (830 m n.p.m.), wejdziemy na główny grzbiet Karkonoszy, zobaczymy wyjątkowo malowniczy Mały Staw, odwiedzimy absolutnie magiczne schronisko górskie PTTK Samotnia 1195 m n.p.m. przemierzymy fragment głównego grzbietu Karkonoszy, przejdziemy obok ładnie położonego schroniska PTTK Strzecha Akademicka 1258 m n.p.m., ale przede wszystkim zdobędziemy Śnieżkę 1603 m n.p.m. – najwyższy szczyt całych Karkonoszy, polskich i czeskich a zatem też najwyższy szczyt Republiki Czeskiej. Na szczycie na pewno warto przyjrzeć się ascetycznej Kaplicy św. Wawrzyńca – najwyżej położonego zabytku w Polsce a także słynnym spodkom. Wśród licznych przerozległych widoków ze szczytu jednym z najciekawszych jest stromy kocioł polodowcowy Upská Jáma po czeskiej stronie.

Tego dnia przejdziemy też Doliną Łomniczki – naszym zdaniem najpiękniejszą w Karkonoszach wraz z malowniczym wysokogórskim krajobrazem i widokami na północne, pionowe ściany Śnieżki i wodospadem - Kaskadami Łomniczki.

czasy przejść: ok. 7h + przerwy na szlakach (m.in. w schroniskach Samotnia i Dom Śląski), razem 17,5 km, w tym przewyższenia: 1010 m↑, 880 m↓, 24 GOT

Dzień drugi (niedziela, 24 lipca 2022) Czeskie Karkonosze: Szrenica, Wodospad Panczawy, Wodospad Łaby

Rano po śniadaniu w hotelu*** zapakujemy bagaże do autokaru lub busa i pojedziemy autokarem lub pociągiem do Szklarskiej Poręby skąd ruszymy pieszo na dalszą wędrówkę po polskich i czeskich Karkonoszach.

Tego dnia czeka nas kolejna wysokogórska wędrówka. Będziemy na Szrenicy (Jínonoš, 1362 m n.p.m.,wraz z przejściem jej szczytowych partii i przejściem na stronę czeską. Główną atrakcją programu tego dnia będzie gigantyczny, 148-metrowy Wodospad Panczawy – 148-metrowy, najwyższy w całych Karkonoszach (5-krotnie wyższy od popularnego Wodospadu Kamieńczyka po polskiej stronie), a zarazem najwyższy w Europie Środkowej poza Alpami. Zobaczymy też magiczne miejsce jakim są Źródła Łaby (1387 m n.p.m.) - jednej z największych rzek Europy, a parę chwil później widokowy Wodospad Łaby wraz z przepastnymi widokami.

Będzie też przerwa na odsapnięcie w czeskim schronisku Labska Bouda 1340 m n.p.m. piękna chwila na punkcie widokowym Ambrozova vyhlidka z rozległym widokiem na Dolinę Łaby (Labsky Dul), a także okazja, by ulec urokowi karkonoskich szlaków po czeskiej stronie w rejonie szczytu Harrachovy kameny 1421 m n.p.m. w rejonie którego będziemy schodzić do Harrahova.

Po zakończonej wędrówce zatrzymamy się jeszcze w dogodnej knajpce na obiadokolację w drodze busem lub autokarem do Warszawy.

Czas przejść: ok. 6 godzin + przerwy na trasie (m.in. w 2 schroniskach) 405 m w górę i 980+ m w dół, w sumie ok. 18,5 km, 23 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura,) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Wyżywienie

W ramach wyjazdu każdy uczestnik ma zapewnione niedzielne śniadanie w hotelu***.

Na trasie wędrówek będą 3 schroniska (w niedzielę) i 2 (w sobotę). Warto jednak mieć ze sobą przekąski, wodę (w tym też ciepłą herbatę w termosie) na czas wędrówki górskiej.

Na sobotnie śniadanie i niedzielną obiadokolację zatrzymamy się w drodze w góry/z gór do Warszawy.

Co wziąć w góry latem?

Lato w górach to czas zmiennej pogody. Może być upalna, słoneczna pogoda, ale może też trafić się deszcz i wiatr lub mgła i tylko +12 st. C w górnych partiach gór. Dlatego buty trekkingowe i chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka to podstawa, tak jak wygodny plecak. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach, bo czeka nas długa trasa. Zdecydowanie warto mieć kijki trekkingowe ze względu na spore przewyższenia. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Weźcie koniecznie minimum 1,5 litra wody na dzień, kanapki, przekąski, termos. Warto mieć też aparat fotograficzny, bo wrażenia będą niezapomniane! Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe, obuwie na zmianę do pokoi i domków, w których nocujemy. Nie zapomnijcie też o latarce, najlepiej czołówce.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI