Czerwcówka: Marycha, Rospuda i Czarna Hańcza - Suwalszczyzna kajakiem
08-11.06.2023 (4 dni, długi weekend na Boże Ciało)
W długi weekend na Boże Ciało wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, 9 czerwca, by cieszyć się 4 dniami wolnymi :-)
Zapraszamy na pełen wrażeń, długoweekendowy (4 dni!) wypad kajakowy na Boże Ciało w rejonie Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Przepłyniemy najpiękniejsze 1-dniowe odcinki 3 rzek: Marychy, Czarnej Hańczy i Rospudy, a nocleg będziemy mieć w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem.
To świetna okazja, by zaznać niezwykłego klimatu Suwalszczyzny w jedne z najdłuższych dni roku, gdy przyroda rozwija się tam najpiękniej.
Czekają nas prawdziwe wakacje w miniaturze dla kajakowych maniaków!
Wyjazd bez nocnych przejazdów. Wyruszamy z Warszawy, ale można też dołączyć po drodze - w Wyszkowie, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej czy Augustowie.
w planach
4 jednodniowe spływy kajakowe na lekko (bez bagaży) wśród zachwycającej przyrody m.in. Wigierskiego Parku Narodowego, jego otuliny i Puszczy Augustowskiej
liczne okazje do kąpieli każdego dnia w bardzo czystej wodzie
transport autokarem lub. ew. busem z centrum Warszawy na Suwalszczyznę i z powrotem i przejazdy lokalne
3 noclegi ze śniadaniami (+opcjonalnymi obiadokolacjami) w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem
okazja do zobaczenia Klasztoru pokamedulskiego w Wigrach i Pałacu Paca w Dowspudzie.
wyjazd bez nocnych przejazdów (wyjazd w czwartek (Boże Ciało) rano, powrót w niedzielę wieczorem)
opiekę pilota
ubezpieczenie NNW
Charakter wyjazdu
Czeka nas spływ trzema zupełnie różnymi rzekami. Dwie z nich są bardzo znane (Czarna Hańcza i Rospuda), trzecia, Marycha jest najdziksza i najmniej znane, lecz wszystkie 3 rzeki są wybitnie malownicze. Na Czarnej Hańczy zrobimy klasyczną, nietrudną trasę dla każdego, na Rospudzie czekają nas odcinki z szybszym nurtem na przemian z malowniczymi jeziorami, a na rzece Marycha czeka na spora liczba meandrów. Zarówno na Marysze jak i na Rospudzie moga się trafić zwalone drzewa, a na tej ostatniej niskie mostki i kamienie na dnie rzeki. Choć zróżnicowanie rzek jest spore, to każdy, nawet z niewielkim doświadczeniem kajakowym sobie poradzi.
Wszystkie 4 trasy kajakowe przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu (np. kosmetyczkę, piżamę, ubranie na zmianę), zostawimy w naszym ośrodku wypoczynkowym (środkowe dni) lub autokarze (pierwszy i ostatni dzień). Wyjeżdżamy z Warszawy, ale można też dołączyć po drodze - w Wyszkowie, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej czy Augustowie.
Wszystkie 3 noce nocujemy w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, tam mamy też zamówione śniadania i opcjonalne obiadokolacje. Na miejscu każdego dnia będzie okazja do wieczornej integracji m.in. przy ognisku.
Koszt
to 870 zł/os. (przy wpłacie całości 3 dni od momentu rezerwacji)
lub 910 zł/os płatne w ratach:
- 290 zł płatne w ciągu 2 dni od momentu rezerwacji
- 620 zł płatne do 08.05.23
i obejmuje:
dojazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Suwalszczyzna
powrót autokarem na trasie Suwalszczyzna – Warszawa
codzienne przejazdy lokalne autokarem lub busem
opłaty parkingowe
wynajęcie 2-os. kajaków wraz z wiosłami i kamizelkami ratunkowymi na 3 rzekach na 4 dni
transport bagaży drogą lądową (pływamy na lekko)
transport kajaków na start spływu i po jego zakończeniu każdego z 4 dni
3 noclegi z pościelą w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem w pokojach typu studio 2+2 z łazienkami. Na terenie ośrodka plaża z kąpieliskiem i pomostem, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boisko do koszykówki i piłki ręcznej, stołówka.
3 śniadania (w piątek, sobotę i niedzielę) w ośrodku wypoczynkowym
organizacja 2 wieczornych ognisk - rezerwacja miejsca i drewna na opał
bilety wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)
pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami spływów na wszystkie 4 dni
ubezpieczenie NNW (zawierające KL)
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
podatki w tym VAT
Koszt nie obejmuje:
pakietu 3 obiadokolacji (możliwość dokupienia za 110 zł/pakiet 3 obiadokolacji: zupa+drugie danie+kompot), map kolorowych z zaznaczonymi trasami spływów w wersji wydrukowanej (10 zł/4 mapy), biletów wstępu na dziedzińce pokamedulskiego klasztoru w Wigrach i wieżę zegarową (5 zł)
Miejsce spotkania, wyjazd i powrót
Spotykamy się o 6.15 rano w czwartek (Boże Ciało), 8 czerwca 2023 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental skąd wyruszymy autokarem na Suwalszczyznę.
W niedzielę, 11 czerwca po popołudniu wyruszymy autokarem w drogę powrotną tak, by do Warszawy dotrzeć ok. g.22-23. Dzięki temu będziemy mogli całą noc wyspać się już we własnych łóżkach.
Dzień pierwszy (czwartek, 8 czerwca 2023 Boże Ciało): Czarna Hańcza: Magdalenowo – Wysoki Most - 16 km
Autokarem dotrzemy na Suwalszczyznie do miejsca, gdzie rzeka Czarna Hańcza wypływa z Jeziora Wigry i tam rozpoczniemy pierwszy dzień spływu. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej by napić się gorącej herbaty, czy aromatycznej kawy lub zjeść przekąski.
Zanim zwodujemy kajaki opowiemy, o co chodzi w kajaku, co przyda się szczególnie tym, co pierwszy raz będą płynąć. Podzielimy się też ostatecznie do kajaków. Tego dnia płyniemy częściowo przez teren Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Na naszej trasie będą 2 jeziora – jezioro Postaw i krótki fragment jeziora Wigry. Będzie się zmieniać krajobraz z łąkowego na leśny, pojawią się też pagórki. Nurt w pierwszej połowie spływu szybki, w drugiej spokojniejszy. Przez cały dzień będziemy mijać pola biwakowe, przepłyniemy w sumie pod 4 mostami. Na trasie naszego spływu będzie też miejsce, w którym rzeka Żubrówka uchodzi do Czarnej Hańczy. Z pewnością potowarzyszą nam kaczki i łabędzie ze względu na liczne tu wysepki trzcinowe i trzcinowiska, możemy też obserwować liczne tu żeremia. Będzie okazja do spróbowania słynnych domowych przysmaków: sękaczy, placków ziemniaczanych, serów czy nawet nalewek sprzedawanych nierzadko bezpośrednio z pomostów ;-)
Spływ tego dnia skończymy po ok. 5 godzinach. Po zakończonym tego dnia odcinku spływu wsiądziemy do autokaru lub busa i pojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na obiadokolację (dla chętnych) i nocleg, po drodze zatrzymując się też w dogodnym sklepie spożywczym na uzupełnienie zapasów wody i przekąsek na kolejny dzień spływu spływ. Po zakończonym spływie dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na nocleg i obiadokolację.
Dzień drugi (piątek, 9 czerwca 2023): Rospuda: Małe Raczki - Święte Miejsce - 15 km i Pałac Paca
Po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym autokarem docieramy nad brzeg rzeki Rospudy. Tego dnia czeka nas najsłynniejszy odcinek Rospudy uwieńczony wyjątkowej urody miejscem z kapliczką zwanym Uroczysko Święte Miejsce. Na tym odcinku rzeka ma szybki nurt, na dnie mogą pojawić się kamienie - zarówno te drobne, jak i większe. Szlak jest w przeważającej mierze leśny, część brzegów będą stanowić wysokie skarpy. Mogą zdarzyć się zarówno zwalone drzewa jak i nisko zawieszone mostki będące świetnym urozmaiceniem spływu.
Po zakończonym spływie podjedziemy autokarem w okolice pozostałości Pałacu Paca i parku pałacowego i zrobimy tam krótką przerwę na objerzenie tego pięknego zakątka. Zamiast zwiedzania można będzie też tę krótką przerwę wykorzystać na wstąpienie do okolicznej knajpki np. na kawę.
Po zakończonym spływie dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na nocleg i obiadokolację. Wieczorem czeka nas ognisko – dobra okazja na wymianę wrażeń z minionego dnia przy napojach, które lubicie.
Dzień trzeci (sobota, 10 czerwca 2023): Marycha: Giby - Stanowisko 16 km
Po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym autokarem docieramy nad brzeg rzeki Marychy w Puszczy Augustowskiej. Rzeka jest tu ostoją wielu dzikich zwierząt. Na trasie spływu pojawią się powalone drzewa które dodają licznych wrażeń, a także strome skarpy urozmaicające krajobraz. Początkowy odcinek prowadzi przez teren Rezerwatu Kukle, a większość trasy biegnie granicą Polsko-Litewską.
Po zakończonym spływie podjedziemy autokarem w okolice pokamedulskiego klasztoru w Wigrach i zrobimy tam krótką przerwę na spacer i wejście na wieżę zegarową z pięknym widokiem na Jezioro Wigry. Zamiast zwiedzania można będzie też tę krótką przerwę wykorzystać na wstąpienie do okolicznej knajpki np. na kawę.
Po zakończonym spływie dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem na nocleg i obiadokolację. Wieczorem czeka nas ognisko – dobra okazja na wymianę wrażeń z minionego dnia przy napojach, które lubicie.
Dzień czwarty (niedziela, 11 czerwca 2023) Rospuda: Jez. Garbaś - Kotowina - rzeka i jeziora 14 km
Po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym autokarem docieramy nad brzeg Jeziora Garbaś gdzie rozpoczniemy nasz niedzielny spływ. Przez cały spływ będziemy na terenie słynnej Doliny Rospudy podziwiając jej wspaniałą różnorodność krajobrazową. Tego dnia na trasie naszych kajaków poza śródleśnym Jeziorem Garbaś będą też jeszcze dwa jeziora – niewielkie i czyste Jezioro Głębokie oraz wydłużone Jezioro Sumowo. Jeziorne odcinki będą oddzielone bardzo emocjonującym fragmentem rzeki z szybkim nurtem. To tzw. pierwszy przełom Rospudy, z licznymi przeszkodami – jak głazy w korycie rzeki, zwalone drzewa czy nisko zawieszone, drewniane mostki. Miasteczko Bakałarzewo będzie okazją do wyjścia z kajaka i rozprostowania kości, ale też atrakcją w postaci przenoski przy tamtejszym młynie wodnym. Po drodze też zrobimy sobie przerwy na popas w ładnych miejscach.
Spływ tego dnia skończymy po ok. 5 godzinach. Po dopłynięciu zostawimy kajaki w bezpiecznym miejscu i wsiądziemy do autokaru, którym ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się też w dogodnym miejscu na obiad.
Program jest ramowy. Kolejność odcinków spływów może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy spływu ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, silna wichura, zbyt wysoki lub zbyt niski stan wody w rzece) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.
Co wziąć do kajaka na spływ?
Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu w ciągu dnia, zostawimy w busie. Rzeczy wożone w kajaku należy zabezpieczyć przed zamoczeniem (należy włożyć je w nieprzemakalny worek lub grube worki na śmieci ew. specjalny wodoszczelny worek, jeśli ktoś posiada). Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem. Na wyjeździe przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (trzymające piętę - takie w którym można wejść do wody i nie spada z nóg), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie) ciepłe rzeczy na wieczór. Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) Pamiętajcie też o ochronie przed komarami, kleszczami i przed słońcem (czapka, krem z filtrem). Do tego oczywiście dużo wody (minimum 1,5 litra/osobę) i przekąski (kabanosy, batony, kanapki).
Jak dołączyć?
Zapisz się klikając w przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.
Dostępne ostatnie wolne miejsca
Masz pytania?
Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com