Jesienne Bieszczady  - Tarnica 1346 m, Smerek 1222 m i połonina Bukowe Berdo [szczyt KGP]


21-22.10.2023 (weekend)

Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Zapraszamy na weekendową wędrówkę po najpiękniejszych o tej porze roku częściach Bieszczad, czyli Połoninach Caryńskiej rejonie Tarnicy i po Bukowym Berdzie. Październik w najbardziej kultowych górach w Polsce - Bieszczadach uważany jest za najlepszy moment by po nich powędrować, gdy tamtejsza buczyna ukazuje swe uroki w całej palecie barw. W planach przede wszystkim zdobycie Tarnicy (1346 m) – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów, należącego do KGP, jesienne przejście przepiękną Połoniną Wetlińską (wraz ze zdobyciem jej 2 najwyższych punktów dostępnych turystycznie - 1297 m n.p.m. i 1239 m n.p.m.), a także wędrówka przez przepiękne Bukowe Berdo (1311 m.n.p.m.).

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem lub busem wraz z przejazdami lokalnymi, nocleg ze śniadaniem i opcją obiadokolacji, w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych (pokoje 1-os. za dopłatą) w pensjonacie i domkach całorocznych w Cisnej. Wyjazd z Warszawy w piątek, 20.10.2023 o g. 23.00, powrót w nocy z niedzieli na poniedziałek, 22/23.10 ok. g. 1-3 w nocy.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem górskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

w planach

Charakter wyjazdu

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże czekają na nas w autokarze. Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być zmienna i odpowiednio wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, wygodny plecak, ubranie „na cebulkę”).

Wyżywienie

W ramach uczestnictwa zapewniamy niedzielne śniadanie w pensjonacie w którym nocujemy i – dla chętnych - sobotnią obiadokolację. Na sobotnie śniadanie i niedzielną obiadokolację zatrzymamy się po drodze w góry/wracając z nich.

Podczas obu dni wędrówek przebywamy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Warto zadbać o to, by na czas wędrówki mieć ze sobą w plecaku przekąski i wodę/herbatę w termosie (minimum 1,5 litra/dzień). Dodatkowo na początku niedzielnej wędrówki odwiedzimy schronisko górskie (Bacówka PTTK Jaworzec)

Opcja zakupów spożywczych będzie w sobotę wieczorem, a dodatkowo po drodze autokarem w góry z piątku na sobotę i w sobotę rano oraz w drodze powrotnej – w niedzielę popołudniu i wieczorem.

Koszt

490dla osób zapisanych do 08.09

lub

505 zł dla osób zapisanych po 08.09

i obejmuje:

- przejazd komfortowym autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy − Bieszczady

- powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Bieszczady – centrum Warszawy

- nocleg w pensjonacie oraz w całorocznych domkach w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych osobowych z łazienkami (pokoje 1-os. za dopłatą 100 zł/os.). Obiekt jest na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego

- przejazdy lokalne autokaru lub busa

- niedzielne śniadanie w pensjonacie w którym nocujemy

- prowadzenie tras trekkingu przez górskiego, licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

- opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) 

- pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

- ubezpieczenie NNW

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

- składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

- podatki, w tym VAT

koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków w tym opcjonalnej sobotniej obiadokolacji (42 zł/os., zupa + drugie danie, do wyboru wariant wegetariański lub mięsny), wstępów do parku narodowego w oba dni (9 zł/dzień), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), opcji dupleksu (dla chętnych) czyli podwójnego miejsca w autokarze do swojej dyspozycji (205 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.30 w piątek, 20 października 2023 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem w Bieszczady.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota 21 października 2023)

Rano dotrzemy autokarem w Bieszczady. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja do zamówienia gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, czy przekąsek będzie tam też czas na zjedzenie śniadania. Początek wędrówki to rejon rozległego masywu Bukowego Berda (1311 m n.p.m.) w Bieszczadach i na lekko, czyli z niewielkimi plecakami, z wysokości ok. 580 m n.p.m. ruszymy na zdobycie najwyższego szczytu Bieszczad – wspaniałej o tej porze roku - Tarnicy (1346 m n.p.m.) należącej do Korony Gór Polski oraz drugiego co do wysokości bieszczadzkiego szczytu – Krzemienia (Hrebenia, 1335 m n.p.m.) dochodząc szlakiem w pobliże jego wierzchołka, bo sam szczyt nie jest udostępniany turystom.

Zarówno Tarnica jak i Krzemień są wyjątkowo widokowe: z drugiego będziemy mogli dostrzec m.in.: Tarnicę z Szerokim Wierchem, Połoninę Caryńską, Halicz z Rozsypańcem, Bukowe Berdo, dolinę górnego Sanu, a także pasma Bieszczadów ukraińskich, natomiast z Tarnicy przy dobrej pogodzie zobaczyć będzie można tez ukraińskie pasma: Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec, a do tego może nawet też Tatry.

Czwartym bardzo widokowym obszarem jest Masyw Szerokiego Wierchu (1268 m. n.p.m.) skąd w pięknej odsłonie zobaczymy Bukowe Berdo, Pasmo Graniczne w tym Wielką i Małą Rawkę a z drugiej strony na Halicz i Rozsypaniec. Czasem widać stąd też Pikuj (1408 m.n.p.m.) – najwyzszy szczyt całych Bieszczad (na terenie Ukrainy).

Wśród punktów które „zaliczymy” będzie też Przełęcz Goprowska (1160 m n.p.m) Tarniczka 1315 m, Przełęcz Krygowskiego 1275 m n.p.m.. Na koniec wędrówki zejdziemy do Ustrzyk Górnych na nocleg do hotelu, a dla chętnych także na obiadokolację. Wieczór będzie świetną okazją do spotkania w prawdziwie górskim gronie i wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas wędrówki: ok. 6,5h + przerwy, przewyższenia: ok. 930 m w górę, ok. 1000 m w dół, 16,5 km, 26 GOT


Dzień drugi (niedziela, 22 października 2023)

Ten dzień zaczniemy od śniadania zamówionego w pensjonacie w Cisnej. Następnie spakujemy bagaże do busa lub autokaru i ruszymy na lekko (z niewielkimi plecakami) na niedzielny szlak.

Tego dnia czekają nas odwiedziny w wyjątkowo urokliwym schronisku górskim Bacówka PTTK Jaworzec, 605 m n.p.m. Powędrujemy też po przedłużeniu Połoniny Wetlińskiej zdobywając wzniesienia Wysokie Berdo 968 m n.p.m i Krysowa 840 m n.p.m. Dojdziemy też do słynnej Przełęczy Orłowicza, 1099 m n.p.m.  Gdy wyjdziemy z lasu ukażą nam się rozległe widoki z Połoniny Caryńskiej i jednego z jej wierzchołków (1239 m n.p.m.). 

Dla chętnych i zarazem szybciej wędrujących będzie też opcja wejścia na szczyt Smerek 1222 m n.p.m. z charakterystycznym krzyżem. Szczyt z widoków m.in. na Połoninę Wetlińską, a take Małą i Wielką Rawkę, widoczność jesienią często sięga 150 km. Na koniec zejdziemy w kierunku Wetliny, gdzie będzie czekał na nas bus lub autokar, którym ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się na obiadokolację.

Czas wędrówki: (opcja krótsza) ok. 5h20 + przerwy, przewyższenia: ok. 540 m w górę, ok. 460 m w dół, 12,5 km, 17 GOT

(opcja dłuższa, ze Smerekiem) ok. 6h15 + przerwy, przewyższenia: ok. 670 m w górę, ok. 600 m w dół, 14,7 km, 22 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć w góry jesienią?

Październik dla Bieszczad to świetny czas – duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie wieczorem i rano trzeba założyć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że w październiku zdarza się, że spada nawet śnieg i robi się wyraźnie chłodniej. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać. A w Bieszczadach, na połoninach wiać lub szczególnie. Zatem ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna. Podstawa to buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i plecak (30-40 litrowy). Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), obuwie na zmianę do hotelu, kijki trekkingowe. Nie zapomnijcie o latarce, najlepiej czołówce, bo wieczory w październiku przychodzą wcześniej niż latem. Weźcie termos, kanapki, przekąski.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wędrówki" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com