Bieszczady - pierwsza zieleń: Tarnica 1346 m n.p.m. 

i Wielka Rawka 1307 m n.p.m. + opcja Połoniny Caryńskiej *Premium* [szczyt KGP]


22-23.04.2022 (weekend)

Zapraszamy na wędrówkę po najwyższej części Bieszczad w całości położonej na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W planach przede wszystkim zdobycie Tarnicy (1346 m n.p.m) – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów, należącego do KGP, a także Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.) – najbardziej wybitnego szczytu Bieszczad Zachodnich. Zdobędziemy również bardzo widokowe wierzchołki Małej Rawki (1271 m), Szerokiego Wierchu 1268 m n.p.m. oraz Kremenarosa (Krzemieniec, 1221 m n.p.m.) leżącego na trójstyku granic - Polski, Słowacji i Ukrainy. Sobotnią noc spędzimy w Ustrzykach Górnych, a z kolei na koniec niedzielnej wędrówki odwiedzimy legendarną bieszczadzką Bacówkę PTTK Pod Małą Rawką.

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem lub busem wraz z przejazdami lokalnymi, nocleg ze śniadaniem i opcjonalną obiadokolacją w hotelu*** w sercu Bieszczad w pokojach 2- i 3-osobowych.

Na ten wyjazd można też dołączyć i do nas i odłączyć się w Radomiu, Rzeszowie w Sanoku lub w Lesku.W planach

Charakter wyjazdu

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy czekają na nas w autokarze. Czekają nas bardzo widokowe trasy nietrudne technicznie, ale pierwszego dnia (w dłuższym wariancie) wymagające obycia z całodzienną wędrówką. Pamiętajmy, że pod koniec kwietnia w Bieszczadach w partiach szczytowych można jeszcze trafić na pokrywę śnieżną i odpowiednio chłodniejszą temperaturę niż na dole.

Warto pamiętać, że w górach pogoda potrafi być bardzo zmienna, i warto być na to przygotowanym odpowiednim strojem (buty górskie, kurtka górska, ubranie „na cebulkę”, odpowiednia ilość wody – minimum 1,5 litra/os., przekąski). Bieszczady Wysokie, to szczyty bardzo wietrzne, zatem kurtka chroniąca przed wiatrem (ale też deszczem i oddychająca) będzie tu bardzo pomocna.

Koszt

460 zł/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

sobotniej obiadokolacji (39 zł, możliwość domówienia, zupa+drugie danie+kompot), biletów wstępu w do parku narodowego (8 zł/dzień), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł)

Dlaczego wyjazd ma kategorię *Premium*?

Ponieważ na tym wyjeździe nocujemy w wygodnym hotelu***. Obiekt ma opinię 4,5/5 w Google.


Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek, 21 kwietnia 2023 roku w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy busem lub autokarem w Bieszczady.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2.30 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Dzień pierwszy (sobota, 22 kwietnia 2023) 

Rano dotrzemy w najwyższą część Bieszczad. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnym miejscu po drodze autokarem na śniadanie, gdzie będzie okazja napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy lub też zamówienia przekąsek.

W ramach wędrówki ruszymy na zdobycie Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m), która będzie naszym główny celem tego dnia, a chętni także będą mogli wejść na Kremenaros (1221 m n.p.m.) leżący na trójstyku granic polskiej, słowackiej i ukraińskiej.  Początek dnia to Przełęcz Wyżniańska(860 m n.p.m), wraz ze wspaniałym widokiem na Połoninę Caryńską, a także odwiedzenie urokliwego schroniska górskiego Bacówka PTTK Pod Małą Rawką (930 m n.p.m.).  W Bacówce zatrzymamy się na małe co nieco. Później rozpoczniemy podejście prowadzące przez najwyżej położony las w Bieszczadach! Warto wiedzieć że Wielka Rawka, podobnie jak Mała Rawka (1278 m n.p.m) w szczytowej partii pokryta niewielkimi połoninami. Jest to najwyższy szczyt bieszczadzkiego Pasma Granicznego, do którego należy tez np. Kremenaros (1221 m n.p.m.). Warto też wiedzieć, że sama Wielka Rawka jest najwybitniejszym szczytem Bieszczad Zachodnich, czyli w skrócie – górą o wyjątkowej wysokości względnej. Na jej szczycie będziemy mogli podziwiać panoramę na wszystkie pasma połonin, Bieszczady Wschodnie w Ukrainie, Pasmo Graniczne jak również słowackie Bukovske Vrchy. Po nacieszeniu się widokami będzie czekać nas krótkie zejście, 

Na koniec wędrówki dotrzemy do Ustrzyk Górnych gdzie nocujemy w hotelu *** a na chętnych będzie czekać obiadokolacja.

Opcja alternatywna: tego dnia będzie możliwość odłąćzenia się od grupy wybrania się alternatywnie na Połoninę Caryńską zamiast na Rawki.

czas przejść:

(wariant dłuższy) 6,5h + przerwy na trasie (w tym w schronisku), w sumie 14 km, przewyższenia: ok. 970 m w górę, ok. 770 m w dół, 23 GOT;

(wariant krótszy) 5h + przerwy na trasie (w tym w schronisku), w sumie 11 km, przewyższenia ok. 750 m w górę, ok. 550 m w dół, 18 GOT


Dzień drugi (niedziela, 23 kwietnia 2023) 

Po śniadaniu w hotelu czeka nas najsłynniejsza trasa trekkingu w Bieszczadach, której głównym celem będzie zdobycie Tarnicy (1346 m. n.p.m.), najwyższego szczytu Bieszczad. Będzie możliwość zdobycia jej wariantem krótszym lub dłuższym.

Cała trasa jest niezwykle widokowa, dość powiedzieć, że nie raz, przy dobrej widoczności będziemy widzieć Bieszczady Ukraińskie wraz z Pikujem (1408 m.n.p.m.) – najwyższym szczytem całych Bieszczad (na terenie Ukrainy), a do tego ukraińskie Gorgany!

Wędrówkę skończymy w Wołosatem i stamtąd odbierze nas nasz autokar lub bus i ruszymy w kierunku Warszawy po drodze zatrzymując się w dogodnym miejscu na obiadokolację.

czas przejścia 5,5h + przerwy na trasie, w sumie 13 km, przewyższenia ok. 710 m w górę, ok. 760 m w dół, 21 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura,) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?

Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach - zawsze warto je mieć w górach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę do pensjonatu. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. W naszym hotelu jemy sobotnią obiadokolację (opcjonalnie, dla chętnych) i niedzielne śniadanie. Obiadokolację w niedzielę zjemy w drodze powrotnej autokarem lub busem do Warszawy.


Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com