Jesienne Bieszczady - Połonina Caryńska, Bukowe Berdo i Tarnica *Premium* [szczyt KGP]


1-2.10.2022 (weekend)

Zapraszamy na weekendową wędrówkę po najpiękniejszych o tej porze roku częściach Bieszczad, czyli Połoninach Caryńskiej rejonie Tarnicy i po Bukowym Berdzie. Październik w najbardziej kultowych górach w Polsce - Bieszczadach uważany jest za najlepszy moment by po nich powędrować, gdy tamtejsza buczyna ukazuje swe uroki w całej palecie barw. W planach przede wszystkim zdobycie Tarnicy (1346 m) – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów, należącego do KGP, jesienne przejście malowniczą Połoniną Caryńską (wraz ze zdobyciem jej 2 najwyższych punktów dostępnych turystycznie - 1297 m n.p.m. i 1239 m n.p.m.), a także wędrówka przez przepiękne Bukowe Berdo (1311 m.n.p.m.).

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem lub busem wraz z przejazdami lokalnymi, nocleg ze śniadaniem i opcją obiadokolacji, w pokojach 2- i 3- osobowych (pokoje 1-os. za dopłatą) w hotelu*** położonym w Ustrzykach Górnych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wyjazd z Warszawy w piątek, 30.09 wieczorem, powrót w nocy z niedzieli na poniedziałek, 2/3.10 ok. g. 1-3 w nocy.

Zobacz też inne nasze wyjazdy

w planach

  • zdobycie Tarnicy 1346 m .n.p.m, najwyższego szczytu Bieszczad

  • wejście na Szeroki Wierch (1293 m n.p.m.), Tarniczkę (1315 m n.p.m.), Hreben (Krzemień, 1335 m n.p.m.) drugi co do wysokości szczytu Bieszczad

  • przejście przez połoninę Bukowego Berda (1311 m n.p.m.)

  • wędrówka malowniczą Połoniną Caryńską (wraz ze zdobyciem jej 2 najwyższych punktów dostępnych turystycznie - 1297 m n.p.m. i 1239 m n.p.m.);

  • opcja obiadokolacji w hotelu, w którym nocujemy

  • prowadzenie tras trekkingu przez górskiego, licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

  • opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

  • przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Bieszczady - Warszawa i przejazdy lokalne

  • ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

Charakter wyjazdu

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże czekają na nas w autokarze. Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być zmienna i odpowiednio wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, wygodny plecak, ubranie „na cebulkę”).

Wyżywienie

W ramach uczestnictwa zapewniamy niedzielne śniadanie w hotelu***, w którym nocujemy i – dla chętnych - sobotnią obiadokolację (dopłata 32 zł). Na sobotnie śniadanie i niedzielna obiadokolację zatrzymamy się po drodze w góry/wracając z nich.

Od rana w sobotę do popołudnia w niedzielę przebywamy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szlaku tym razem nie będzie żadnego schroniska górskiego, zatem warto zadbać o to, by na czas wędrówki mieć ze sobą w plecaku przekąski i wodę/herbatę w termosie (minimum 1,5 litra/dzień).

Opcja zakupów spożywczych będzie w sobotę wieczorem, a dodatkowo po drodze autokarem w góry z piątku na sobotę i w sobotę rano oraz w drodze powrotnej – w niedzielę popołudniu i wieczorem.

Dlaczego wyjazd ma kategorię premium?

Ponieważ zapewniamy na nim nocleg ze śniadaniem w hotelu*** w sercu Bieszczad. Hotel ma opinie 4,1/5 w Google i absolutnie bezkonkurencyjne położenie w środku Bieszczad Wysokich. Jego wystrój jest w stylu lat 70-tych, zatem trochę retro, jednak wybitnie bieszczadzka atmosfera i wygody wynikające z klasyfikacji hotelu stanowią jego niewątpliwe atuty.

Koszt

399 zł dla osób zapisanych do 31.07

lub

425 zł/os. dla zapisów po 31.07

lub

435 zł/os. dla zapisów od 26.08

i obejmuje:

- przejazd komfortowym autokarem na trasie centrum Warszawy − Bieszczady

- powrót tym samym autokarem a trasie Bieszczady – centrum Warszawy
- nocleg w hotelu*** w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-os. za dopłatą 50 zł). Hotel jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- przejazdy lokalne autokaru

- niedzielne śniadanie w hotelu*** w którym nocujemy

- prowadzenie tras trekkingu przez górskiego, licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

- opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

- pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

- ubezpieczenie NNW

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

- składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

- podatki, w tym VAT

koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków w tym opcjonalnej obiadokolacji (32 zł zupa + drugie danie, do wyboru wariant wegetariański lub mięsny), wstępów do parku narodowego (8 zł/dzień), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.30 w piątek, 30 września 2022 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem w Bieszczady.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota 1 października 2022)

Rano dotrzemy autokarem w Bieszczady. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja do zamówienia gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, czy przekąsek będzie tam też czas na zjedzenie śniadania. Początek wędrówki to rejon rozległego masywu Bukowego Berda (1311 m n.p.m.) w Bieszczadach i na lekko, czyli z niewielkimi plecakami, z wysokości ok. 580 m n.p.m. ruszymy na zdobycie najwyższego szczytu Bieszczad – wspaniałej o tej porze roku - Tarnicy (1346 m n.p.m.) należącej do Korony Gór Polski oraz drugiego co do wysokości bieszczadzkiego szczytu – Krzemienia (Hrebenia, 1335 m n.p.m.) dochodząc szlakiem w pobliże jego wierzchołka, bo sam szczyt nie jest udostępniany turystom.

Zarówno Tarnica jak i Krzemień są wyjątkowo widokowe: z drugiego będziemy mogli dostrzec m.in.: Tarnicę z Szerokim Wierchem, Połoninę Caryńską, Halicz z Rozsypańcem, Bukowe Berdo, dolinę górnego Sanu, a także pasma Bieszczadów ukraińskich, natomiast z Tarnicy przy dobrej pogodzie zobaczyć będzie można tez ukraińskie pasma: Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec, a do tego może nawet też Tatry.

Czwartym bardzo widokowym obszarem jest Masyw Szerokiego Wierchu (1268 m. n.p.m.) skąd w pięknej odsłonie zobaczymy Bukowe Berdo, Pasmo Graniczne w tym Wielką i Małą Rawkę a z drugiej strony na Halicz i Rozsypaniec. Czasem widać stąd też Pikuj (1408 m.n.p.m.) – najwyzszy szczyt całych Bieszczad (na terenie Ukrainy).

Wśród punktów które „zaliczymy” będzie też Przełęcz Goprowska (1160 m n.p.m) Tarniczka 1315 m, Przełęcz Krygowskiego 1275 m n.p.m.. Na koniec wędrówki zejdziemy do Ustrzyk Górnych na nocleg do hotelu, a dla chętnych także na obiadokolację. Wieczór będzie świetną okazją do spotkania w prawdziwie górskim gronie i wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas wędrówki: ok. 6,5h + przerwy, przewyższenia: ok. 930 m w górę, ok. 1000 m w dół, 16,5 km, 26 GOT


Dzień drugi (niedziela, 2 października 2022)

Ten dzień zaczniemy od śniadania zamówionego w hotelu*** w Ustrzykach Górnych. Następnie spakujemy bagaże do busa lub autokaru i ruszymy na lekko (z niewielkimi plecakami) na niedzielny szlak, rozpoczynając trekking od wysokości ok. 680 m n.p.m.

Następnie ruszymy na jesienne zdobycie Połoniny Caryńskiej (1297 m n.p.m. w najwyższym punkcie). Gdy wyjdziemy z lasu ukażą nam się rozległe widoki z Połoniny Caryńskiej i jednego z jej wierzchołków (1239 m n.p.m.). Połonina słynie z widoków na całe niemal Bieszczady, widoczność jesienią często sięga 150 km. Szczególnie dobrze widać z niej Masyw Wielkiej i Małej Rawki, Połoninę Wetlińską oraz najwyższą część Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem. Na koniec zejdziemy w kierunku Brzegów Górnych, gdzie będzie czekał na nas bus lub autokar, którym ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się na obiadokolację.

Czas wędrówki: ok. 5h + przerwy, przewyższenia: ok. 690 m w górę, ok. 600 m w dół, 10 km, 15 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć w góry jesienią?

Październik dla Bieszczad to świetny czas – duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie wieczorem i rano trzeba założyć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że w październiku zdarza się, że spada nawet śnieg i robi się wyraźnie chłodniej. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać. A w Bieszczadach, na połoninach wiać lub szczególnie. Zatem ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna. Podstawa to buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i plecak (30-40 litrowy). Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), obuwie na zmianę do hotelu, kijki trekkingowe. Nie zapomnijcie o latarce, najlepiej czołówce, bo wieczory w październiku przychodzą wcześniej niż latem. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wędrówki" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Zapisy zakończone

Zobacz też inne nasze wyjazdy