Jesienne Bieszczady - Połonina Caryńska, Bukowe Berdo i Tarnica *Premium* [szczyt KGP]


1-2.10.2022 (weekend)

Zapraszamy na weekendową wędrówkę po najpiękniejszych o tej porze roku częściach Bieszczad, czyli Połoninach Caryńskiej rejonie Tarnicy i po Bukowym Berdzie. Październik w najbardziej kultowych górach w Polsce - Bieszczadach uważana jest za najlepszy moment by po nich powędrować, gdy tamtejsza buczyna ukazuje swe uroki w całej palecie barw. W planach przede wszystkim zdobycie Tarnicy (1346 m) – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów, należącego do KGP, jesienne przejście malowniczą Połoniną Caryńską (wraz ze zdobyciem jej 2 najwyższych punktów dostępnych turystycznie - 1297 m n.p.m. i 1239 m n.p.m.), a także wędrówka przez przepiękne Bukowe Berdo (1311 m.n.p.m.).

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem lub busem wraz z przejazdami lokalnymi, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją, w pokojach 2- i 3- osobowych (pokoje 1-os. za dopłatą) w hotelu*** położonym w Ustrzykach Górnych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wyjazd z Warszawy w piątek, 30.09 wieczorem, powrót w nocy z niedzieli na poniedziałek, 2/3.10 ok. g. 1-3 w nocy.

w planach

  • zdobycie Tarnicy 1346 m .n.p.m, najwyższego szczytu Bieszczad

  • wejście na Szeroki Wierch (1293 m n.p.m.), Tarniczkę (1315 m n.p.m.), Hreben (Krzemień, 1335 m n.p.m.) drugi co do wysokości szczytu Bieszczad

  • przejście przez połoninę Bukowego Berda (1311 m n.p.m.)

  • wędrówka malowniczą Połoniną Caryńską (wraz ze zdobyciem jej 2 najwyższych punktów dostępnych turystycznie - 1297 m n.p.m. i 1239 m n.p.m.);

  • opcja obiadokolacji w hotelu, w którym nocujemy

  • prowadzenie tras trekkingu przez górskiego, licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

  • opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

  • przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Bieszczady - Warszawa i przejazdy lokalne

  • ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

Charakter wyjazdu

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże czekają na nas w autokarze. Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być zmienna i odpowiednio wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, wygodny plecak, ubranie „na cebulkę”).

Wyżywienie

W ramach uczestnictwa zapewniamy niedzielne śniadanie w hotelu***, w którym nocujemy i – dla chętnych - sobotnią obiadokolację (dopłata 30 zł). Na sobotnie śniadanie i niedzielna obiadokolację zatrzymamy się po drodze w góry/wracając z nich.

Od rana w sobotę do popołudnia w niedzielę przebywamy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szlaku tym razem nie będzie żadnego schroniska górskiego, zatem warto zadbać o to, by na czas wędrówki mieć ze sobą w plecaku przekąski i wodę/herbatę w termosie (minimum 1,5 litra/dzień).

Opcja zakupów spożywczych będzie w sobotę wieczorem, a dodatkowo po drodze autokarem w góry z piątku na sobotę i w sobotę rano oraz w drodze powrotnej – w niedzielę popołudniu i wieczorem.

Koszt

399 zł dla osób zapisanych do 31.07

lub

425 zł/os. dla zapisów po 31.07

i obejmuje:

- przejazd komfortowym autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy − Bieszczady

- powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Bieszczady – centrum Warszawy

- nocleg w hotelu*** w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-os. za dopłatą 50 zł). Hotel jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- przejazdy lokalne autokaru lub busa

- niedzielne śniadanie w hotelu*** w którym nocujemy

- prowadzenie tras trekkingu przez górskiego, licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

- opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd

- pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

- ubezpieczenie NNW

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

- składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

- podatki, w tym VAT

koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków w tym opcjonalnej obiadokolacji (30 zł zupa+drugie danie, do wyboru wariant wegetariański lub mięsny), wstępów do parku narodowego (8 zł/dzień), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł)

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek, 30 września 2022 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym autokarem w Bieszczady.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota 1 października 2022)

Rano dotrzemy autokarem w rejon rozległego masywu Bukowego Berda (1311 m n.p.m.) w Bieszczadach i na lekko, czyli z niewielkimi plecakami, z wysokości ok. 580 m n.p.m. ruszymy na zdobycie najwyższego szczytu Bieszczad – wspaniałej o tej porze roku - Tarnicy (1346 m n.p.m.) należącej do Korony Gór Polski oraz drugiego co do wysokości bieszczadzkiego szczytu – Krzemienia (Hrebenia, 1335 m n.p.m.) dochodząc szlakiem w pobliże jego wierzchołka, bo sam szczyt nie jest udostępniany turystom.

Zarówno Tarnica jak i Krzemień są wyjątkowo widokowe: z drugiego będziemy mogli dostrzec m.in.: Tarnicę z Szerokim Wierchem, Połoninę Caryńską, Halicz z Rozsypańcem, Bukowe Berdo, dolinę górnego Sanu, a także pasma Bieszczadów ukraińskich, natomiast z Tarnicy przy dobrej pogodzie zobaczyć będzie można tez ukraińskie pasma: Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec, a do tego może nawet też Tatry.

Czwartym bardzo widokowym obszarem jest Masyw Szerokiego Wierchu (1268 m. n.p.m.) skąd w pięknej odsłonie zobaczymy Bukowe Berdo, Pasmo Graniczne w tym Wielką i Małą Rawkę a z drugiej strony na Halicz i Rozsypaniec. Czasem widać stąd też Pikuj (1408 m.n.p.m.) – najwyzszy szczyt całych Bieszczad (na terenie Ukrainy).

Wśród punktów które „zaliczymy” będzie też Przełęcz Goprowska (1160 m n.p.m) Tarniczka 1315 m, Przełęcz Krygowskiego 1275 m n.p.m.. Na koniec wędrówki zejdziemy do Ustrzyk Górnych na nocleg do hotelu, a dla chętnych także na obiadokolację. Wieczór będzie świetną okazją do spotkania w prawdziwie górskim gronie i wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas wędrówki: ok. 6,5h + przerwy, przewyższenia: ok. 930 m w górę, ok. 1000 m w dół, 16,5 km, 26 GOT


Dzień drugi (niedziela, 2 października 2022)

Ten dzień zaczniemy od śniadania zamówionego w hotelu*** w Ustrzykach Górnych. Następnie spakujemy bagaże do busa lub autokaru i ruszymy na lekko (z niewielkimi plecakami) na niedzielny szlak, rozpoczynając trekking od wysokości ok. 680 m n.p.m.

Następnie ruszymy na jesienne zdobycie Połoniny Caryńskiej (1297 m n.p.m. w najwyższym punkcie). Gdy wyjdziemy z lasu ukażą nam się rozległe widoki z Połoniny Caryńskiej i jednego z jej wierzchołków (1239 m n.p.m.). Połonina słynie z widoków na całe niemal Bieszczady, widoczność jesienią często sięga 150 km. Szczególnie dobrze widać z niej Masyw Wielkiej i Małej Rawki, Połoninę Wetlińską oraz najwyższą część Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem. Na koniec zejdziemy w kierunku Brzegów Górnych, gdzie będzie czekał na nas bus lub autokar, którym ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się na obiadokolację.

Czas wędrówki: ok. 5h + przerwy, przewyższenia: ok. 690 m w górę, ok. 600 m w dół, 10 km, 15 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć w góry jesienią?

Październik dla Bieszczad to świetny czas – duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie wieczorem i rano trzeba założyć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że w październiku zdarza się, że spada nawet śnieg i robi się wyraźnie chłodniej. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać. A w Bieszczadach, na połoninach wiać lub szczególnie. Zatem ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna. Podstawa to buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i plecak (30-40 litrowy). Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), obuwie na zmianę do hotelu, kijki trekkingowe. Nie zapomnijcie o latarce, najlepiej czołówce, bo wieczory w październiku przychodzą wcześniej niż latem. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca