Zielone Bieszczady: Tarnica 1346 m n.p.m., Kremenaros 1221 m i Wielka Rawka 1307 m n.p.m.


04-05.06.2022 (weekend)

Zapraszamy na wędrówkę po najwyższej części Bieszczad w całości położonej na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W planach przede wszystkim zdobycie Tarnicy (1346 m n.p.m) – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów, należącego do KGP, a także Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.) – najbardziej wybitnego szczytu Bieszczad Zachodnich. Zdobędziemy również bardzo widokowe wierzchołki Małej Rawki (1271 m), Szerokiego Wierchu 1268 m n.p.m. oraz Kremenarosa (Krzemieniec, 1221 m n.p.m.) leżącego na trójstyku granic - Polski, Słowacji i Ukrainy. Sobotnią noc spędzimy w Ustrzykach Górnych, a z kolei na koniec niedzielnej wędrówki odwiedzimy legendarną bieszczadzką Bacówkę PTTK Pod Małą Rawką.

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem lub busem wraz z przejazdami lokalnymi, nocleg ze śniadaniem i opcjonalną obiadokolacją w hotelu*** w sercu Bieszczad w pokojach 2- i 3-osobowych.


W planach

 • nocleg w hotelu*** w sercu Bieszczad

 • zdobycie Tarnicy 1346 m .n.p.m, najwyższego szczytu Bieszczad, należącego do KGP

 • wejście na Wielką Rawkę (1304 m), Małą Rawkę (1278 m n.p.m.) słynących z niezrównanych widoków oraz Kremenaros (1221 m n.p.m.) na trójstyku granic polskiej, słowackiej i ukraińskiej

 • zdobycie Halicza 1333 m, Rozsypańca 1280 m n.p.m i Szerokiego Wierchu, 1268 m n.p.m.

 • odwiedzenie przesympatycznej Bacówki pod Mała Rawką (ok. 900 m n.p.m.)

 • dwa dni przepięknych tras w całości na terenie Bieszczadzkiego Park Narodowego

 • prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Bieszczady

Charakter wyjazdu

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy czekają na nas w autokarze. Czekają nas bardzo widokowe trasy nietrudne technicznie, ale pierwszego dnia (w dłuższym wariancie) wymagające obycia z całodzienną wędrówką. Warto pamiętać, że w górach pogoda potrafi być bardzo zmienna, i warto być na to przygotowanym odpowiednim strojem (buty górskie, kurtka górska, ubranie „na cebulkę”, odpowiednia ilość wody – minimum 1,5 litra/os., przekąski).

Koszt

399 zł/os. i obejmuje:

 • przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Bieszczadzki Park Narodowy

 • powrót tym samym autokarem lub busem lub autokarem na trasie Bieszczadzki Park Narodowy – Warszawa

 • przejazdy lokalne autokaru lub busa

 • nocleg w hotelu*** w sercu Bieszczad w Ustrzykach Górnych w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-osobowe za dopłatą 55 zł), TV i wifi

 • niedzielne śniadanie w hotelu***

 • opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

 • prowadzenie tras w oba dni przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Bieszczady

 • ubezpieczenie NNW (zawierające KL) na oba dni

 • pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni

 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

 • podatki w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

sobotniej obiadokolacji (35 zł, możliwość domówienia, zupa+drugie danie), biletów wstępu w do parku narodowego (8 zł/dzień), map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł)

Dlaczego wyjazd ma kategorię *Premium*?

Ponieważ na tym wyjeździe nocujemy w wygodnym hotelu*** w wysokim sezonie. Obiekt ma opinię 4,5/5 w Google.


Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o g.23.00 w piątek, 3 czerwca 2022 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy busem lub autokarem w Bieszczady.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2.30 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 4 czerwca 2022)

Rano dotrzemy do Wołosatego, w najwyższą część Bieszczad. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnym miejscu po drodze autokarem na śniadanie, gdzie będzie okazja napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy lub też zamówienia przekąsek.

Czeka nas najsłynniejsza trasa trekkingu w Bieszczadach, której głównym celem będzie zdobycie Tarnicy (1346 m. n.p.m.), najwyższego szczytu Bieszczad. Będzie możliwość zdobycia jej wariantem krótszym lub dłuższym.

Cała trasa jest niezwykle widokowa, dość powiedzieć, że nie raz, przy dobrej widoczności będziemy widzieć Bieszczady Ukraińskie wraz z Pikujem (1408 m.n.p.m.) – najwyższym szczytem całych Bieszczad (na terenie Ukrainy), a do tego ukraińskie Gorgany!

Ten dzień będzie też należał do Przełęczy Bukowskiej (1100 m n.p.m.) i do szczytów: Halicz (1333 m n.p.m.), Rozsypaniec (1280 m n.p.m.) oraz Szeroki Wierch (1268 m n.p.m.). Z masywu tego ostatniego zobaczymy jeszcze cudne widoki na na Bukowe Berdo, Pasmo Graniczne w tym Wielką i Małą Rawkę. Na koniec wędrówki dotrzemy do Ustrzyk Górnych gdzie nocujemy w hotelu *** a dla chętnych będzie czekać obiadokolacja.

czas przejść:

(wariant dłuższy) 8,5h + przerwy na trasie, w sumie 23 km, przewyższenia: ok. 1020 m w górę, ok. 1100 m w dół, 33 GOT;

(wariant krótszy) 5,5h + przerwy na trasie, w sumie 13 km, przewyższenia ok. 710 m w górę, ok. 790 m w dół, 22 GOT

Dzień drugi (niedziela, 5 czerwca 2022)

Po śniadaniu w hotelu ruszymy na zdobycie Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m), która będzie naszym główny celem tego dnia, a chętni także będą mogli wejść na Kremenaros (1221 m n.p.m.) leżący na trójstyku granic polskiej, słowackiej i ukraińskiej. Warto wiedzieć że Wielka Rawka, podobnie jak Mała Rawka (1278 m n.p.m) w szczytowej partii pokryta niewielkimi połoninami. Jest to najwyższy szczyt bieszczadzkiego Pasma Granicznego, do którego należy tez np. Kremenaros (1221 m n.p.m.). Warto też wiedzieć, że sama Wielka Rawka jest najwybitniejszym szczytem Bieszczad Zachodnich, czyli w skrócie – górą o wyjątkowej wysokości względnej. Na jej szczycie będziemy mogli podziwiać panoramę na wszystkie pasma połonin, Bieszczady Wschodnie w Ukrainie, Pasmo Graniczne jak również słowackie Bukovske Vrchy. Po nacieszeniu się widokami będzie czekać nas krótkie zejście, z Małą Rawką pod drodze do Bacówki PTTK Pod Małą Rawką (930 m n.p.m.). Warto wiedzieć, że las, na tym odcinku to najwyżej położony las w Bieszczadach! W Bacówce zatrzymamy się na odpoczynek i jedzenie. Na koniec z bacówki udamy się w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej (860 m n.p.m), a towarzyszyć nam będzie wspaniały widok na Połoninę Caryńską. Na przełęczy odbierze nas nasz autokar lub bus i ruszymy w kierunku Warszawy.

czas przejść:

(wariant dłuższy) 6,5h + przerwy na trasie (w tym w schronisku), w sumie 14 km, przewyższenia: ok. 970 m w górę, ok. 770 m w dół, 23 GOT;

(wariant krótszy) 5h + przerwy na trasie (w tym w schronisku), w sumie 11 km, przewyższenia ok. 750 m w górę, ok. 550 m w dół, 18 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura,) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?

Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach - zawsze warto je mieć w górach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę do pensjonatu. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. W naszym hotelu jemy sobotnią obiadokolację (opcjonalnie, dla chętnych) i niedzielne śniadanie. Obiadokolację w niedzielę zjemy w drodze powrotnej autokarem lub busem do Warszawy.


Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com