Beskid Śląski: Skrzyczne, Klimczok i Szyndzielnia [szczyty KGP i DPG] - zimowa wędrówka + Tyskie Browary Książęce


27-28.01.2024 (weekend)

Dostępne wolne miejsca

Zapraszamy na trekking po malowniczym Beskidzie Śląskim w warunkach śniegowych połączony z niezwykłym spotkaniem z Górnym Śląskiem. Większość weekendu spędzimy na wędrówce górskiej na łonie natury na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego zdobywając m.in. Skrzyczne 1257 m n.p.m. - najwyższy szczyt tego pasma i Klimczok 1117 m b.p.m. - szczyt Diademu Gór Polski (DGP). Jednak na sam koniec wyjazdu przeniesiemy się na Śląsk i odwiedzimy tam niezwykłe miejsce - najsłynniejszy browar w Polsce, Tyskie Browary Książęce!

Wyjazd z Warszawy i powrót do niej autokarem lub busem, nocleg w ośrodku wypoczynkowym w centrum Szczyrku w pokojach 2- 3- i 4-osobowych z łazienkami, śniadaniem i opcjonalną obiadokolacją, opieką pilota i ubezpieczeniem NNW.

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Piotrkowie Trybunalskim, Częstochowie lub w Katowicach.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli wolisz wędrować z grupą to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Koszt

495/os. i obejmuje:

przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Szczyrk

powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Bielsko-Biała – Warszawa

przejazdy lokalne busa lub autokaru 

nocleg w ośrodku wypoczynkowym w centrum Szczyrku w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, TV i wifi (pokoje 1-osobowe za dopłatą 110 zł/os.)

niedzielne śniadanie w ośrodku wypoczynkowym

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

pliki elektroniczne z zaznaczonymi trasami wędrówek na oba dni i ślady GPX

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

− biletu wstępu do browaru (39 zł), opcjonalnej obiadokolacji (35 zł), opcjonalnych map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), opcji dupleksu czyli podwójnego miejsca w autokarze do swojej dyspozycji (220 zł)

Wyżywienie

W ramach wyjazdu każdy uczestnik ma zapewnione niedzielne śniadanie w ośrodku wypoczynkowym w centrum Szczyrku, a dla chętnych jest też opcja sobotniej obiadokolacji w ośrodku.

W czasie wędrówek bazujemy na przekąskach i wodzie (warto w tym mieć herbatę w termosie) z własnego plecaka. Na  trasach wędrówek będą także schroniska górskie z bufetami - w sobotę jedno, w niedzielę aż dwa

Na sobotnie śniadanie i niedzielną obiadokolację zatrzymamy się w drodze w góry/z gór do Warszawy.

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 26/27 stycznia 2024 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem lub busem w Beskid Śląski.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g 22 a północą w niedzielę, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Dzień pierwszy (sobota, 27 stycznia 2024) Skrzyczne 1257 m [szczyt KGP], Malinowska Skała 1152 m

Tego dnia naszym celem naszej wędrówki będzie zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego - Skrzycznego, 1257 m n.p.m. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja do zamówienia gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, czy przekąsek będzie tam też czas na zjedzenie śniadania. 

Sobotnią wędrówkę zrobimy w 2 wariantach, gdzie ten dłuższy, dla bardziej doświadczonych zimowo uczestników będzie też obejmował grzbiet Cienkowa, 957 m n.p.m. - niezbyt wysokiego, jednak słynącego z rozległych widoków. 

Obie grupy dotrą do pięknego szczytu zwanego Malinowską Skałą 1152 m n.p.m. będącego symbolem Beskidu Śląskiego. Skała na jego szczycie stanowi pomnik przyrody. Nie każdy wie, że w jego pobliżu jest zarówno niewielki stawek jak i Jaskinia Malinka (nieudostępniane turystycznie). Obie grupy odwiedzą klimatyczne, górskie Schronisko PTTK na Skrzycznem i będą miały okazję obejrzeć fenomenalne widoki na Beskid Żywiecki wraz z Pilskiem i Babią Górą na Pasmo Czantorii na zachodnim skraju Beskidu Śląskiego, na rejon Klimoczoka w pasmie Baraniej Góry i na Beskid Mały, który będzie naszym celem drugiego dnia. Obie grupy wędrówkę zakończą w Szczyrku, jednej ze stolic narciarskich w Polsce z szeregiem knajpek sprzyjających wspólnej integracji po zakończonej wędrówce górskiej. Nasz ośrodek znajduje się w centrum Szczyrku.

Czas przejść (wariant krótszy - łatwy) 5h + przerwy (m.in. w schronisku na Skrzycznem, przewyższenia: 500 m, 925 m; 13 km, 18 GOT

(wariant długi - średnia trudność, dla osób z mocną kondycją i zimowym doświadczeniem górskim) 7h50 + przerwy (m.in. w schronisku na Skrzycznem, przewyższenia: 1010 m, 1000 m, 20,5 km, 28 GOT

Dzień drugi (niedziela, 28 stycznia 2024) Szyndzielnia 1028 m i Klimczok 1117 m n.p.m. [szczyt KDP]

Rano po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym zapakujemy bagaże do autokaru lub busa i ruszymy pieszo na dalszą wędrówkę po Beskidzie Śląskim. Na początek przejdziemy uliczkami Szczyrku na północ, zmierzając na szczyt Klimczoka, 1117 m n.p.m., szczyt Diademu Gór Polski (DGP). Po odwróceniu się zobaczymy Masyw Skrzycznego i naszą trasę zejściową z poprzedniego dnia. Przejedziemy też koło ładnie położonego Sanktuarium Matki Bożej Na Górce.

Jeśli będą chętni to zrobimy sobie krótką przerwę na odsapnięcie w górskim Schronisku PTTK Klimczok 1052 m n.p.m.. Warto wiedzieć że szczyt ten stanowi historyczną granicę między Małopolską a Śląskiem. Ze szczytu Klimczoka zobaczymy piękną panoramę na Beskid Żywiecki wraz z Pilskiem i Małą Babią Górą z górującymi nad nim Tatrami, Beskid Mały wraz z Czuplem, Beskid Śląski wraz ze Skrzycznem a od północy panoramę miasta Bielsko-Biała.

Krótko potem ruszymy z Klimczoka w kierunku szczytu Szyndzielni (1028 m n.p.m.) W pobliżu jej wierzchołka znajduje się kolejne górskie schronisko PTTK, założone w 1897 roku przez Beskidenverein a co ciekawe jest ono tym samym najstarszym murowanym schroniskiem w całych polskich Beskidach! Po zakończonej wędrówce ruszymy autokarem lub busem w kierunku Warszawy z przerwą na zwiedzanie Browarów Tyskich (zobacz poniżej)

Czas przejść w górach: ok. 5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w Schronisku na Szyndzielni) 600 m i 750 m, ok. 15 km

Zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych

Po części górskiej przeniesiemy się na Śląsk do Tychów. Zwiedzimy zabytkowy browar, który pracuje nieprzerwanie od 1629 roku! Podczas oglądania tej ekscytującej wystawy poznamy też własnymi zmysłami, jak powstaje piwo i poznamy profile sensoryczne rożnych gatunków piw. Po zwiedzeniu tej zajrzymy jeszcze do tamtejszego pubu w historycznych, ceglanych piwnicach. Po obejrzeniu tej niezwykłej ekspozycji wsiądziemy do naszego autokaru lub busa i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu i/lub śniegu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem oraz oddychająca i przeciwdeszczowa kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę"; czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy. Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach, bo dzień jest jeszcze dość krótki (choć trasy planujemy zakończyć przed zmrokiem). Jeśli macie bieliznę termoaktywną, warto ją wziąć. W przypadku bardziej zmrożonego śniegu mogą przydać się raki, a przynajmniej raczki.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com