Babia Góra 1725 m, Pilsko 1557 m i Wielki Chocz 1608 m [szczyty KGP, KGS i DPG]


26-28.07.2023 (3 dni, przedłużony weekend)

Zapraszamy na weekendową wędrówkę podczas której połączymy zdobywanie trzech wyjątkowych szczytów: Vel'kego Choča, 1608 m n.p.m. należącego do Korony Gór Słowacji i będącego chyba najbardziej widokowym szczytem Słowacji, granicznego, polsko-słowackiego szczytu Pilsko, 1557 m n.p.m. najwyższego szczytu wśród Beskidów Polskich i Słowackich poza Masywem Babiej Góry, a także samej Babiej Góry, 1725 m n.p.m. - najwyższego szczytu polskiego poza Tatrami, należącego do Korony Gór Polski (KGP). Dodatkowo zarówno Babia jak i Pilsko to szczyty Diademu Polskich Gór (DPG).Wszystkie 3 szczyty wyjątkowo górują ponad swoją okolicą, wznosząc się ok. 1000 metrów ponad otaczające je doliny, a dodatkowo Pilsko przewyższa otaczające je szczyty o blisko 300 metrów.

Jeśli swobodnie się czujesz na górskich szlakach, to możesz zrobić w tym czasie własne trasy wędrówek, inne niż grupa, zaś jeśli cenisz kontakt z licencjonowanym przewodnikiem górskim to zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Przejazd w słowackie Góry Choczańskie i Oravske Beskydy oraz Beskid Żywiecki z Warszawy i z powrotem autokarem lub busem, nocleg w pensjonacie, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika górskiego, opiekę pilota, ubezpieczenie KL NNW na Słowacji i NNW (obejmujące KL) w Polsce.

Na ten wyjazd można dołączyć się w Częstochowie lub w Katowicach, a odłączyć w Krakowie, Kielcach lub Radomiu.

W planach

Charakter wyjazdu

We wszystkie 3 dni wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą z autokaru/pensjonatu tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki. Czekają nas całodzienne, 6-8 godzinne trasy górskie o średnich, a miejscami sporych trudnościach kondycyjnych po trasach górskich o średnim nachyleniu, miejscami stromszym (w partiach szczytowych Wielkiego Chocza) i przewyższeniu rzędu 1200 m (na Wielkim Choczu), 1000 m (na Babiej) i 900 m (na Pilsku). Każdy, kto bywa na całodniowych wędrówkach i zna swoje możliwości z pewnością da radę, ale będzie to tna spokojnie do zrobienia dla osób które doświadczeń górskich mają niewiele, ale za to regularnie uprawiają jakieś aktywności, są w formie i mają szacunek do gór.

W piątek i sobotę po zejściu z trasy trekkingu będzie możliwość zjedzenia czegoś w lokalnej knajpce (w tym w sobotę na Słowacji - euro), a dodatkowo w piątek i niedzielę odwiedzimy też schroniska górskie w ciągu dnia z tamtejszym bufetem, a przed wyruszeniem do Warszawy zatrzymamy się w dogodnym miejscu na obiad w drodze do Warszawy.

Koszt

799 zł/os.

i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

opcji map kolorowych z zaznaczonymi trasami wędrówki w wersji wydrukowanej (5 zł), opcji dupleksu - podwójnego miejsca w autokarze/busie (260 zł), opcji miejsca w pokoju 1-osobowym (dopłata 260 zł/wyjazd)

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z czwartku na piątek 25/26 lipca 2024 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem lub busem w Beskid Żywiecki.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g.23.00 a ok. g. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Na ten wyjazd można dołączyć się w Częstochowie lub w Katowicach, a odłączyć w Krakowie, Kielcach lub Radomiu.

Dzień pierwszy (piątek, 25 lipca 2024) 

Zanim rozpoczniemy wędrówkę zatrzymamy się w drodze autokarem lub busem w góry na dogodnej stacji benzynowej gdzie będzie czas na śniadanie i odświeżenie się.

Tego dnia zdobędziemy Pilsko 1557 m n.p.m. (szczyt jest po słowackiej stronie) a także jego polskiego wierzchołka, Górę Pięciu Kopców 1542 m n.p.m. Na szczycie Pilska możemy liczyć na fantastyczną panoramę obejmującą Tatry, Babią Górę, a także na Słowacji Małą i Wielką Fatrę, Jezioro Orawskie (Vodná nádrž Orava).

Tego dnia odwiedzimy też pięknie położone Schronisko PTTK na Hali Miziowej (1218 m n.p.m.), najwyżej położonego schroniska w polskich Karpatach poza Tatrami i oczywiście zajrzymy do tamtejszego bufetu. 

Czas przejść:

(wariant podstawowy) ok. 6 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok.  14,5 km w tym przewyższenia:  890 m↑ i  825 m↓,  22 GOT

(wariant wydłużony) ok. 7h + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 16,5 km w tym przewyższenia:  950mi 880 m, 27 GOT


Dzień drugi (sobota, 27 lipca 2024) 

Rano po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy na zdobycie słowackiego szczytu Wielki Chocz i wędrować będziemy po rezerwacie Štátna prírodná rezervácia Choč. Sam szczyt słynie ze spektakularnych panoram – widać z niego nie tylko Tatry, Małą i Wielką Fatrę ale także Tatry Niżne, a żeby tego było mało – Liptovską Marę, największe słowackie jezioro. Jego zbocza są dosyć łagodne, jednak w partiach szczytowych stają się strome, miejscami skaliste o bogatej rzeźbie z licznymi turniami, jaskiniami, gołoborzami i głęboko wciętymi dolinkami.

W końcowej części trasy trekkingu będziemy wędrować w pobliżu ruin XIV-wiecznego Zamku Likava (629 m n.p.m.).

Na zakończenie wędrówki zejdziemy do Likavki, gdzie zajrzymy do bardzo sympatycznej karczmie serwującej miejscowe specjały, m.in. Bryndzové halušky z opečenou slaninou czy też Vyprážany hermelín s brusnicami. Na koniec autokar lub bus zawiezie nas do pensjonatu w Korbielowie na odpoczynek.

Czas przejść:

(wariant podstawowy) 7h20 + przerwy na trasie w sumie ok. 16 km w tym przewyższenia: 1260 mi 1270 m, 30 GOT

(wariant wydłużony) 8h20  + przerwy na trasie w sumie ok. 17,5 km w tym przewyższenia: 1360 mi 1360 m, 33 GOT


Dzień trzeci (niedziela, 28 lipca 2024) 

Rano po śniadaniu w pensjonacie w Zawoi wyruszymy na zdobycie najwyższego z wierzchołków Babiej Góry 1725 n.p.m.  - Diablaka, a także kilku jej niższych wierzchołków: Gówniaka 1617 m n.p.m., Kępy 1521 m n.p.m., i Sokolicy 1367 m n.p.m. Na szczycie Babiej Góry - Diablaka możemy liczyć na fantastyczną panoramę obejmującą Tatry Polskie i Słowackie, Pilsko, a także na Słowacji Małą i Wielką Fatrę, Jezioro Orawskie (Vodná nádrž Orava).

Zasadnicza część trasy będzie prowadzić głównym grzbietem Masywu Babiej Góry, czyli zarazem granicą polsko-słowacką. W ramach wędrówki, po zdobyciu Diablaka planujemy też przerwę w Schronisku PTTK Markowe Szczawiny 1180 m n.p.m. – będzie ją można wykorzystać na odwiedzenie tamtejszego bufetu lub też zajrzenie do tamtejszego Muzeum Turystyki Górskiej. Na koniec wędrówki zejdziemy do przełęczy Krowiarki 1010 m n.p.m. i ruszymy autokarem lub busem do Warszawy po drodze zatrzymując się po polskiej stronie na obiadokolację.

Czas przejścia:

ok. 6 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku) w sumie ok. 13 km w tym przewyższenia:  1080 m↑ i  725 m↓,  24 GOT

Co wziąć na letnią, górską wędrówkę?

W górach, a zwłaszcza tych wyższych, do których zaliczyć możemy Masyw Babie Góry, Masyw Wielkiego Chocza oraz Masyw Pilska pogoda jest zmienna i zmienia się często bardzo szybko. Na szczytach może być zarówno upalne lato jak i pogoda przypominająca bardziej chłodną i mokrą wiosnę lub jesień.

Podstawą wyposażenia górskiego będą na pewno: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 20-30 litrów a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. Dodatkowo można mieć: płaszcz foliowy jednorazowy, plecak, stuptuty (ochraniacze na nogawki), bardzo polecamy też kijki trekkingowe. Weźcie ochronę przeciwsłoneczną (krem z filtrem i czapkę). Przydadzą się buty na zmianę do pensjonatu.

Przez oba dni wędrówki bazujemy na przekąskach (kanapkach, kabanosach, batonach, bakaliach) i herbacie z termosu z własnych plecaków.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca

Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com