Ślęża - piesza wędrówka i jarmark bożonarodzeniowy w Świdnicy


14.12.2024 (sobota)

Dostępne wolne miejsca

Zapraszamy na jednodniową lekką, zimową wędrówkę górską. Zdobędziemy magiczną górę Ślężę, 718 m n.p.m będącą najwyższym wierzchołkiem Masywu Ślęży i należącą do Korony Gór Polski (KGP). Wędrówkę okrasimy jarmarkiem bożonarodzeniowym w Świdnicy, będzie też okazja do zobaczenia słynnego Kościoła Pokoju w Świdnicy z listy UNESCO. Tamtejszy rynek należy do najpiękniejszych w Polsce, a może i w Europie.

Wyjazd obejmuje: przejazd z centrum Warszawy i z powrotem autokarem lub busem, trekking na lekko, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, przejazdy lokalne busa lub autokaru.

Na ten wyjazd można też dołączyć i odłączyć się po drodze - w Łodzi lub we Wrocławiu. 

W planach

Koszt

285 zł/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

Miejsce spotkania, wyjazd i powrót

Spotykamy się w sobotę, 14 grudnia 2024 roku o g. 6.00 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym autokarem lub busem w rejon Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim. Dokładną lokalizację miejsca spotkania wraz z informacjami przedwyjazdowymi dotyczącymi m.in. zapowiadanej pogody wszyscy zapisani uczestnicy otrzymają mailem 3 dni przed imprezą.

Do centrum Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między g. 22.30 a 23.30.

Przebieg wycieczki i charakter trasy pieszej

W Masyw Ślęży dotrzemy późnym rankiem. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze autokarem lub busem na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja do zamówienia gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, czy przekąsek będzie tam też czas na zjedzenie śniadania.  

Głównym celem wędrówki będzie zdobycie szczytu Ślęży (717 m n.p.m.) należącego do KGP, ale też DPG oraz Korony Sudetów. Po drodze wejdziemy też na szczyt Wieżyca (415 m n.p.m). Będziemy tam podziwiali kamienną wieżę widokową Bismarcka z 1907 roku. W drodze na Ślężę będziemy mijali m.in. pogańskie rzeźby Niedźwiedź oraz Pannę z Rybą jak również Husyckie Skałki. Po zdobyciu szczytu Ślęży (717 m n.p.m.), zrobimy sobie przerwę na regenerację sił na jej szczycie w Domu Turysty PTTK na Ślęży oraz posilimy się przed dalszą drogą. W międzyczasie na jej szczycie będzie okazja do obejrzenia jeszcze XIX-wiecznego kościóła pw. Nawiedzenia NMP oraz wejście na imponującą wieżę widokową. Na zejściu ze szczytu Ślęży po drodze miniemy m.in. ponad dwumetrową skałę zwaną Skałą z Nosem. 

Po dojściu na Przełęcz Tąpadła, 384 m n.p.m. ruszymy autokarem lub busem do Świdnicy. Poza oczywiście okazją do skosztowania wina grzanego w świątecznych dekoracjach oraz zdobycia atrakcyjnych upominków dla najbliższych będzie też okazja do obejrzenia przede wszystkim przepięknej architektury rynku w Świdnicy, uważanego za jeden  najpiękniejszych w Polsce. Osoby mniej zainteresowane zakupami zachęcamy do odwiedzenia słynnego Kościoła Pokoju pw. św. Trójcy w Świdnicy, znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie wartym odwiedzenia jest też Muzeum Dawnego Kupiectwa z siedzibą w samym ratuszu na środku rynku, w którym można zobaczyć w pełni wyposażony sklep kolonialny, aptekę i karczmę z przełomu XIX/XX w.. 

Ok. g. 17 będziemy odjeżdżać naszym busem lub autokarem w kierunku Warszawy.

Czas przejścia: ok. 3,5 godziny + przerwy (w tym m.in. na schronisko-Dom Turysty)+ czas wolny w Świdnicy, dystans ok. 7 km, przewyższenie: 450 m w górę, 360 m w dół

Czyta wędrówka nadaje się dla dzieci?

Na nasze wyjazdy jeżdżą dorośli, a dzieci czasami.

Jeśli jednak chcesz wybrać się z dzieckiem, to naszym zdaniem spacer sprawdzi się dla dzieci powyżej 7 roku życia oswojonych ze spacerami w tempie dorosłego na dystansie 7 km z przewyższeniem 450 metrów. Zwłaszcza, jeśli dziecko ma już za sobą wędrówki górskie o podobnym dystansie i przewyższeniu, to nie powinno mieć problemu z przejściem z zadowoleniem z trasy pieszej, którą planujemy na tym wyjeździe. Trasa nie jest monotonna, co powinno spodobać się dzieciom.

Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem oraz oddychająca i wodoodporna kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy. Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. W przypadku bardziej zmrożonego śniegu mogą przydać się raczki.

Warto mieć przekąski (batoniki, bakalie, kabanosy) i napoje. Dobrą opcją jest kubek termiczny lub termos (co najmniej litr napojów w sumie).

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Dostępne wolne miejsca