Babia Góra 1725 m n.p.m, Mędralowa 1169 m n.p.m. i wiosna w Beskidzie Żywieckim


28-29.05.2022 (weekend)

Zapraszamy na weekendowy trekking po Beskidzie Żywieckim wraz ze zdobyciem najwyższego szczytu Beskidów - Babiej Góry 1725 m n.p.m. To wędrówka zapewniająca też prawdziwie wysokogórskie przeżycia.

Przejazd w Beskidy z Warszawy i z powrotem autokarem, nocleg ze śniadaniem w pensjonacie, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego, opiekę pilota, ubezpieczenie. 

Charakter wyjazdu

Po szlakach będziemy wędrować przez oba dni na lekko (czyli z niewielkim plecakiem o pojemności ok. 20-30 litrów), a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku będą na nas czekać w busie lub w autokarze. Nocleg ze śniadaniem mamy w pensjonacie w  beskidzkiej dolinie.

Mimo obiektywnie dużej wysokości Babiej Góry czekają nas trasy średniej trudności.

Koszt

370/os. i obejmuje:

Koszt nie obejmuje:

- sobotniej obiadokolacji (możliwość domówienia za ok. 30 zł/os. zupa+drugie danie), biletów wstępu w do parku narodowego (7 zł w 2021 roku) 

Zbiórka, wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 27/28 maja 2022 w Warszawie na ul. Emilii Plater, w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Beskid Żywiecki.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 2 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. 

Dzień pierwszy (sobota, 28 maja 2022) 

Rano dotrzemy autokarem w Pasmo Babiogórskie w Beskidzie Żywieckim. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na dogodnej stacji benzynowej, gdzie napijemy się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, będzie tam też czas na przekąszenie śniadania.

Tego dnia będziemy przemierzać Babiogórski Park Narodowy. Przejdziemy całą główną grań Babiej Góry, czyli najwyższego szczytu Beskidów.

Osiągniemy m.in. Przełęcz Lodową (1608 m n.p.m.) i Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.), ale przede wszystkim naszym celem będzie najwyższy wierzchołek Beskidów – Diablak (Babia Góra, 1725 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie roztoczy się przed nami piękny widok na Beskid Żywiecki, ale przede wszystkim zobaczymy fenomenalną panoramę Tatr. Dla takich chwil warto żyć!

Widokami i wysokogórską atmosferą nacieszymy się również na pozostałych, niewiele niższych wierzchołkach Babiej – na Gówniaku (Wołowe Skałki, 1617 m n.p.m.), Kępie, 1530 m i Sokolicy, 1367 m n.p.m.).

Będzie też czas na odpoczynek gdy zajrzymy do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.), gdzie zrobimy przerwę w wędrówce. Na koniec dotrzemy do pensjonatu na nocleg. Wieczór będzie świetną okazją do powspominania wrażeń minionego dnia w górskim gronie przy napojach które lubicie.

Czas przejść: ok. 6h40 + przerwy (m.in. w Schronisku Markowe Szczawiny), w sumie 15 km, 830m↑, 1230 m↓, 26 GOT

Dzień drugi (niedziela, 29 maja 2022) 

Rano po śniadaniu w pensjonacie i zapakowaniu bagaży do autokaru, ruszymy na lekko w Pasmo Mędralowej leżące między Pilskiem a Babią Górą. Naszą piesza trasę rozpoczniemy łagodnym podejściem, po którym będzie trochę stromiej, ale za to bardziej widokowo.

Naszym głównym celem będzie Mędralowa (Modrálová, 1169 m n.p.m.) - leżący na granicy polsko-słowackiej faktycznie najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (w ramach podziału J. Kondrackiego). Przy dobrej pogodzie z tamtejszej Hali Mędralowej, możemy liczyć na rozległą panoramę obejmującą szczyty Beskidu Śląskiego i Małego, Koskową Górę i Pasmo Policy na wschodnim skraju Beskidu Żywieckiego.

Tego dnia powędrujemy też przez kilka innych szczytów Beskidu Żywieckiego i Makowskiego – zdobędziemy wierzchołki Kolistego Gronia 1151 m n.p.m., Małej Mędralowej 1049 m n.p.m., Jaworzyny (1001 m n.p.m., Kalików Gronia 916 m oraz Miziowego Gronia (874 m n.p.m.). Będziemy też na widokowej Hali Kamińskiego podziwiając z niej cudne widoki. Na koniec zejdziemy do Koszarawy, gdzie odbierze nas nasz autokar i pozytywnie naładowani górskimi widokami ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się na w dogodnym miejscu na obiadokolację.

czas przejść: ok. 5h40 + przerwy, w sumie 14 km, 800m↑, 650 m↓, 19 GOT


Wyżywienie

W ramach wyjazdu każdy uczestnik ma zapewnione niedzielne śniadanie w pensjonacie.

Sobotnią obiadokolację będziemy domawiać dla chętnych ( ok. 30 zł).

Warto jednak mieć ze sobą przekąski, wodę (w tym też ciepłą herbatę w termosie) na czas wedrówki górskiej.

Na sobotnie śniadanie i niedzielną obiadokolację zatrzymamy się w drodze w góry/z gór do Warszawy.

Co wziąć na górską wędrówkę wiosną?

Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Zdecydowanie przyda się też czapka i rękawiczki, bo wysoko w górach jest znacznie chłodniej niż na dole. W górach pogoda szybko się zmienia i możliwy jest nawet śnieg. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę do pensjonatu. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. W naszym pensjonacie jemy sobotnią obiadokolację (opcjonalnie, dla chętnych) i niedzielne śniadanie. Obiadokolację w niedzielę zjemy w drodze powrotnej do Warszawy.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, mgła, silna wichura,) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Jak dołączyć?

Zapisz się klikając w żółty przycisk "dołącz do wyjazdu" lub wyślij do nas maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając swoje imię, nazwisko i telefon.


Zapisy zakończone, zapraszamy na listę rezerwową


Masz pytania?

Zadzwoń do nas 608479222 (Weronika) lub ew. napisz na weronika.wedrujemy@gmail.com

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI