Zima w Pieninach, czyli Trzy Korony na Trzech Króli, 04-06.01.2020 (3 dni, długi weekend na Trzech Króli)

Dostępne miejsca: Lista rezerwowa


UWAGA! Wyjazd nie wymaga urlopu :-)

Zapraszamy na zimowe wędrowanie po Pieninach, zwanych czasem Tatrami w miniaturze

Wdrapiemy się pieszo na Trzy Korony oraz na Wysoką - najwyższy szczyt całych Pienin. Do tego Wąwóz Homole, zdrojowe uroki Szczawnicy, a w zimowe wieczory górska integracja! Dodatkowo dla chętnych będzie dogodna okazja do pojeżdżenia na biegówkach wzdłuż przełomu Dunajca, poszusowania na nartach zjazdowych z Palenicy, a do tego niezapomniany kulig i Zamek w Niedzicy!

Zapewniamy 2 noclegi w pensjonacie ze śniadaniami i obiadokolacjami, transport z Warszawy i powrót do niej, przejazdy lokalne, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, a na życzenie także ubezpieczenie narciarskie.


W PLANACH

 3 dni trekkingu po Pieninach 

− prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Pieniński Park Narodowy

 dla chętnych narciarskie szaleństwo na stokach Palenicy oraz Areny Jaworki-Homole i/lub wycieczka biegówkowa wzdłuż Przełomu Dunajca - nietrudna i piękna

 2 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami w pensjonacie z kuchnią łemkowską

 przejazd autokarem na trasie Warszawa – Pieniny – Warszawa oraz przejazdy lokalne

 zimowe zdobycie najwyższego szczytu całych Pienin - Wysokiej 1050 m n.p.m, (potrzebne raki lub raczki) 


 wejście na słynne Trzy Korony (982 m n.p.m.) w warunkach zimowych, najwyższego szczytu Pienin Właściwych


 przejście przez przepiękny Wawóz Homole oraz Wąwóz Międzyskały w zimowej odsłonie 

 odwiedzenie urokliwej Bacówki na Obidzy (931 m n.p.m.), Schroniska PTTK Trzy Korony (470 m) oraz schroniska pod Durbaszką (834 m n.p.m.)

 średniowieczny Zamek w Niedzicy w zimowej odsłonie, dla chętnych wraz ze zwiedzaniem

 kulig dla zainteresowanych w przepięknej scenerii pienińskich dolin

 urocze chwile w uzdrowiskowej części Szczawnicy m.in. w Pijalni Wód

 ubezpieczenie NNW, a na życzenie również ubezpieczenie narciarskie

ZAŁOŻENIA WYJAZDU

Pieniny, to zdaniem wielu najbardziej malownicze góry w Polsce, które w zimowej szacie wyglądają wręcz bajkowo. Szlaki są nietrudne, jednak zimą przydaje się ciut kondycji. We wszystkie dni wędrujemy na lekko. biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także zapasowe rękawiczki, dodatkowy polar, aparat fotograficzny i ze względu na krótki dzień koniecznie latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę.

Opcja biegówkowa - będzie nietrudna, idealna dla tych co pierwszy raz, jednak ze względu na wybitną malowniczość Przełomu Dunajca superatrakcyjna również dla wytrawnych biegaczy. Dla osób wypożyczających sprzęt zarezerwujemy sprzęt pierwszego dnia, dla posiadaczy własnego sprzętu wycieczka możliwa do zrobienia każdego z 3 dni.

Opcja narciarska – dzięki położeniu pensjonatu w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka Arena Jaworki-Homole można we wszystkie dni wygodnie tam szusować, a dodatkowo też w na stokach Palenicy w ramach ośrodka PKL Palenica, gdzie zapewniamy transport pierwszego i drugiego dnia oraz odbiór ze stoków drugiego i trzeciego dniaKOSZT uczestnictwa w wycieczce to 485 zł/os. i obejmuje:


 przejazd autokarem na trasie Warszawa – Pieniny - Warszawa

 2 noclegi w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami oraz w apartamentach 5-osobowych (2+3) z łazienkami (zniżka 30 zł/wyjazd). Pensjonat dysponuje m.in. aneksami kuchennymi i stołem do ping-ponga, piłkarzykami i stołem bilardowym.

 2 śniadania

 2 obiadokolacje

 przejazdy lokalne na trasy trekkingu

 przejazdy lokalne na trasy narciarskie transport sprzętu narciarskiego

prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Pieniński Park Narodowy

 opieka pilota

 mapy kolorowe na każdy dzień wędrówki

 ubezpieczenie NNW (obejmujące też KL)

− podatki, w tym VAT

zniżki

- 30 zł/wyjazd przy wyborze miejsca w pokoju 5-osobowym (2+3)

koszt nie obejmuje:

- pozostałych posiłków

(opcjonalnie) ubezpieczenia narciarskiego (ok. 24 zł/wyjazd lub 8 zł/1 dzień), wstępu do Zamku w Niedzicy – 19 zł

- (opcjonalnie) karnetów narciarskich, wypożyczenia nart biegowych wraz z butami i kijkami – 30 zł/dzień, wypożyczenia nart zjazdowych ok. 35-50 zł/dzień, lekcji z instruktorem (ok.60 zł/os. indywidualnie, ok. 30 zł/os. przy grupie 4-5 osobowej) 

- (opcjonalnie) uczestnictwa w kuligu – 30 zł/os. 

- przejazdu do ośrodka PKL Palenica trzeciego dnia oraz powrotu z niego oraz z trasy biegówkowej pierwszego dniaZGŁOSZENIA

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty.

PYTANIA

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)


Dostępne miejsca: lista rezerwowa

 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU

Wyjazd i powrót

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 3/4 stycznia 2020 na ul. Emilii Plater przy Sali Kongresowej.

W poniedziałek, 6 stycznia wyjeżdżamy z Pienin późnym popołudniem tak, by do Warszawy dotrzeć między północą a g. 2.00 (w zależności od warunków na drodze), w praktyce spodziewamy się dotarcia najdalej do ok. g. 1.00 w nocy. Dzięki temu będziemy mogli wyspać się do rana już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 4 stycznia 2020): Rezerwat Biała Woda, Wąwóz Międzyskały i Bacówka na Obidzy

Rano dotrzemy w Pieniny. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się po drodze autokarem na dogodnej stacji benzynowej by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie.
Wędrówkę górską rozpoczniemy z Białej Wody poprzez wzniesienia Flader (871 m n.p.m.) Jasielnik (882 m) Ruski Wierch (935 m) i Pokrywisko  (975 m) dotrzemy do urokliwie położonej Bacówki na Obidzy (931 m n.p.m.). Rozpościera się stamtąd rozległy widok na Tatry i Pieniny, a także na Beskid Sądecki i Dolinę Popradu. W bacówce będzie okazja zagrzać się i zjeść smaczne dania domowej kuchni.

Od tego momentu powędrujemy granicą słowacko-polską grzbietem szczytów Syhła (935 m n.p.m.), Huczałki (938 m) i Szczob (936 m) aż do Przełęczy Rozdziela (Sedlo Rozdiel, 803 m n.p.m.). Od tego momentu rozpoczniemy schodzenie do Jaworek i przejdziemy przez malowniczy Rezerwat Biała Woda, gdzie szlak prowadzi dnem skalistego Wąwozu Miedzyskały. Na koniec dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację. Wieczór Wieczór w gorczańskim pensjonacie będzie świetną okazją na wspominki z minionego, zimowego dnia w sympatycznym gronie.


Czas przejść: 6h w warunkach bezśnieżnych+ przerwy (m.in. w Bacówce na Obidzy), 18 km, przewyższenia:588 m w górę, 588 m w dół, 20 GOT. W warunkach zimowych czas może się wydłużyć.DZIEŃ DRUGI (niedziela, 5 stycznia 2020): Trzy Korony i Zamek w Niedzicy

Drugiego dnia, po śniadaniu wyruszymy na zdobycie Trzech Koron (982 m n.p.m.) - symbolu Pienin i jednocześnie ich najbardziej znanego szczytu. W ramach tej wędrówki powędrujemy po najbardziej znanej i „obowiązkowej” części Pienin – Pieninach Właściwych. Na szczycie Okrąglicy (982 m n.p.m.), najwyższej z pięciu turni składających się na Trzy Korony czeka nas platforma widokowa z barierkami. Roztaczają się stamtąd cudowne widoki na Przełom Dunajca, południową część pobliskich Gorców wraz z majestatycznym Lubaniem i zachodnią część Pienin. Przede wszystkim jednak przy dobrej pogodzie możemy liczyć na fenomenalną panoramę Tatr, a przy bardzo dobrej widoczności zobaczymy też Babią Górę oddaloną od Pienin o ponad 60 km.

Tego dnia zajrzymy też do górskiego Schroniska PTTK „Trzy Korony”, 470 m n.p.m. z bufetem, gdzie będzie okazja do chwili odpoczynku i posilenia się. Powędrujemy też przez piękny Wąwóz Szopczański, gdzie kręcono sceny z filmu „Potop”. Nasza ścieżka przebiegać tu będzie między wysokimi skałami.Krótko przed zmierzchem dotrzemy autokarem lub busem do Zamku w Niedzicy – jednego z najbardziej znanych zamków średniowiecznych w Polsce, położonego przepięknie na wysokiej skale nad Zalewem Czorsztyńskim. Dla chętnych będzie czas, by go zwiedzić, podczas gdy reszta grupy spędzi ten czas w knajpce po sąsiedzku.

Na koniec, ok. g.17 pojedziemy autokarem lub busem do naszego pensjonatu na obiadokolację.

Wieczorem dla chętnych odbędzie się też klimatyczny kulig. Oczywiście wieczór będzie dogodną okazją do wymiany wrażeń z minionego dnia w aktywnym towarzystwie przy napojach jakie lubicie.

Czas przejścia: ok. 4,5 godziny + przerwy (m.in. w Schronisku PTTK Trzy Korony i w Zamku Niedzica) liczone w warunkach bezśnieżnych, w sumie ok. 8 km, ok. 560 m↑ i ok. 530 m↓, 13 GOT. W warunkach zimowych czas wędrówki może się wydłużyć.
DZIEŃ TRZECI (poniedziałek, 6 stycznia 2020, Święto Trzech Króli): Wąwóz Homole, Wysoka, Schronisko Pod Durbaszką

Po śniadaniu w pensjonacie wędrówkę rozpoczniemy Wąwozem Homole, gdzie szlak poprowadzony jest szalenie urokliwie dnem skalistego wąwozu. Przed wiekami był miejscem, gdzie poszukiwano skarbów, a w niedalekiej przeszłości, choć jeszcze zanim utworzono tam rezerwat służył wypasowi. Owiec pilnować nie trzeba było, bo nie miały jak z niego uciec. Stamtąd dotrzemy na Wysoką (1058 mn.p.m.) - najwyższy szczyt całych Pienin, polskich i słowackich. Rozpościeraja się z niego niezrównane widoki na całe Tatry, Male Pieniny i Pieniny Właściwe a także Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Do przejścia w zimowych warunkach ostatnich 15 minut przed szczytem, a zwłaszcza do zejścia tego samego odcinka zimą niezbędne są raki lub raczki. 

Część grupy nieplanująca wchodzenia na szczyt od razu ruszy do Schroniska pod Durbaszką i tam cała grupa się spotka.


Dalsza część wędrówki prowadzi na zachód głównym grzbietem Małych Pienin i zapewnia widoki na Beskid Sądecki i zimowe Tatry. Po drodze zaliczymy szczyty Durbaszki (942 m n.p.m.) i Cyrhli (774 m n.p.m.). Schronisko pod Durbaszką, słynie z widoków na Dolinę Grajcarka. Zatrzymamy się w nim i posilimy małym co nieco.

Tego dnia wdrapiemy się też na nasz ulubiony Wysoki Wierch (Slachtovský vrch, 898 m. n.p.m.). Na nim będziemy podziwiać dookolną panoramę na Gorce i Pieniny Właściwe, a także Beskid Sądecki.

Na koniec dotrzemy do Szczawnicy, gdzie będzie trochę czasu wolnego na zajrzenie do tamtejszych knajpek czy też kupienie pamiątek. Ze Szczawnicy ruszymy po południu w kierunku Warszawy.

Czas przejść: 5,5h + przerwy (m.in. w Schronisku Pod Durbaszką) liczone w warunkach bezśnieżnych, 12 km, 654 m podejścia, 810 m zejścia, 23 GOT. W warunkach zimowych czas wędrówki może się wydłużyć.


OPCJA BIEGÓWKOWA - wycieczka Drogą Pienińską wzdłuż Przełomu Dunajca

Dla biegówkowiczów zrobimy rezerwację sprzętu na pierwszy dzień. Odbierzemy go w drodze z Warszawy w sobotę rano w Beskidach, a po południu pracownik wypożyczalni przyjedzie po niego w Pieniny i przetransportuje stamtąd do wypożyczalni. Uczestnicy wycieczki mający własny sprzęt będą mieć możliwość zrealizowania trasy wzdłuż Przełomu Dunajca dowolnego dnia naszej wycieczki.

W przypadku większego zainteresowania opcją biegówkową możemy też zapewnić lekcję instruktora narciarstwa biegowego.

Trasa: 

Na miejscu wszyscy zainteresowani otrzymają od nas mapki z sugestią trasy wiodącej wzdłuż potoku Grajcarek, a następnie wzdłuż Przełomu Dunajca. Trasa w zależności od wybranego wariantu wyniesie 4, 16 lub nawet 22 km. Przez całą trasę zapewnione wspaniałe widoki.


OPCJA NART ZJAZDOWYCH

Narciarze będą mieli we wszystkie dni wyjazdu dogodną okazję na szusy w dwóch ośrodkach narciarskich: PKL Palenica oraz Arena Narciarska Jaworki - Homole.

Pierwszy ośrodek jest w Szczawnicy, na zboczach Palenicy, 722 m n.p.m. i Szafranówki, 742 m n.p.m. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia, instruktorzy i knajpki ;-) Pierwszego dnia zapewniamy dojazd na stok, drugiego dojazd i powrót, a trzeciego też odbierzemy Was ze stoku. Informacje nt. cennika znajdziecie tutaj, a nt. tras narciarskich znajdziecie tutaj

Drugi ośrodek Arena Narciarska Jaworki-Homole znajduje się niemal bezpośrednio przy pensjonacie więcej informacji
Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem oraz oddychająca i przeciwdeszczowa kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy. Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych - zimą świetnie ułatwiają stabilizację podczas wędrówki. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Pod spodem bardzo sprawdza się bielizna termoaktywna. W przypadku bardziej zmrożonego śniegu mogą przydać się raki, a przynajmniej raczki - przede wszystkim na ostatnie 20 min podejścia i zejścia z Wysokiej, wygodniejsze będzie też z rakami lub raczkami ostatnie 30 min podejścia i zejścia z Trzech Koron. 

Na samą wycieczkę biegówkową warto mieć nieprzemakalne spodnie, a plecak jak najlżejszy. Dobrze jest ubrać się lżej niż na trekking bo też na biegówkach szybciej się grzejemy.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:
Jakuszyce: Biegówki w Górach Izerskich + opcja trekkingu *PREMIUM*, 22-23.02.2020 (weekend)


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc__CaGtBslqYhvBnS9FTPu7kqIoaz8ILlYvqxPpgbFaEaOpw/viewform
Dostępne są już wszystkie szczegóły z wyjątkiem kosztu, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

Dostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejsca

Zieleniec: Biegówki w Górach Orlickich i Bystrzyckich, 01-02.02.2020 (weekend)Dostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqHI2h67SfppMvVOIYW1JeW8kbkG2uZRyPYuszSUR-QretJQ/viewform?usp=sf_link
Dostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca


krokusyDostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca


Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne wolne miejsca


Comments