Wysokie Tatry: Krzyżne 2122 m i Szpiglasowa 2110 m, 18-19.07.2015 (weekend)

ostatnia aktualizacja: 15.07 g. 12.40  - 1 zmiana na liście i po raz kolejny mamy komplet w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!
poprzednie aktualizacje:
14.07 - 1 zmiana na liście i mamy 1 wolne miejsce w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!
13.07 - 3 zmiany na liście i 2 wolne miejsca w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!
08.07 - 1 zmiana na liście i 1 wolne miejsca w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!
06.07 - 1 zmiana na liście i 2 wolne miejsca w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!
03.07 - 7 zmian na liście i 1 wolne miejsce w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!
02.07 - 10 zmian na liście i 2 wolne miejsca w 32-osobowej ekipie, zapraszamy!
24.06 - 1 wolne miejsce w 27-osobowej ekipie, zapraszamy!
19.06 - po pierwszych zgłoszeniach mamy 4 wolne miejsca w 25-osobowej ekipie, zapraszamy!Zapraszamy na weekendową wędrówkę po szlakach Tatr Wysokich podczas której zdobędziemy 2 dwutysięczne, wybitnie widokowe przełęcze: Przełęcz Szpiglasową 2110 m n.p.m i Przełęcz Krzyżne 2122 m n.p.m. - skrajny punkt Orlej Perci
Czekają nas 2 dni ambitnego całodniowego tatrzańskiego wędrowania dla osób z dobrą kondycją i obytych z wyższymi górami. Niezbędne będą też buty górskie, kurtka oddychająca, wodo- i wiatroszczelna i wygodny plecak. Wyjeżdżamy autokarem z Warszawy i nim do niej wracamy. Nocleg ze śniadaniem będziemy mieć w wygodnym pensjonacie u podnóża Tatr w pokojach 2-4 osobowych.

organizator: Weronika

w planach:

- zdobycie Przełęczy Krzyżne 2122 m n.p.m. - skrajnego punktu Orlej Perci
- wejście na Przełęcz Szpiglasową 2110 m n.p.m. 
- przejście urokliwymi, wybitnej urody dolinami Tatr Wysokich: Doliny Pańszczycy, Doliny Rybiego Potoku i Doliny Roztoki oraz Doliny Suchej Wody
- wędrówka na najdłuższym odcinku szlaku prowadzacym przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich (1630-1900 m n.p.m.)
- odwiedzenie 3 legendarnych tatrzańskich schronisk górskich: Murowańca (1500 m n.p.m.), nad Morskim Okiem (1410 m n.p.m.) oraz
w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m n.p.m.) - najwyżej położone schronisko w polskich górach.
- nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami.
- sobotnia obiadokolacja i niedzielne śniadanie w pensjonacie.
- przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie Warszawa - Tatry - Warszawa oraz przejazdy lokalne na start wędrówki tatrzańskiej.
- możliwość skorzystania z oferty masaży relaksacyjnych w pensjonacie

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.30  w piątek, 17 lipca 2015 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy busem lub autokarem w Tatry.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między ok. 1 a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


Dzień pierwszy (sobota, 18 lipca)

W sobotę wcześnie rano dotrzemy busem lub autokarem do Polany Palenica w Tatrach Wysokich. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się na jakiejś stacji benzynowej by napić się ciepłej herbaty lub gorącej kawy.

Początkowo powędrujemy przez świerkowe lasy, Doliną Białki, a następnie Doliną Roztoki. W końcu zrobi się trochę stromiej, zacznie się kosówka wraz z pierwszymi widokami na skaliste, południowe zbocza Wołoszyna 2155 m n.p.m. i Opalone i krótko potem będziemy już przy Schronisku górskim PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m n.p.m.) – najwyżej położone schronisko górskie w PolsceOd tego momentu będzie już bardzo widokowo a cała dolina będzie widoczna przed nami. Po krótkiej przerwie w schronisku ruszymy w górę Doliną Pięciu Stawów widząc z prawej strony Orlą Perć wraz z Kozim Wierchem 2291 m n.p.m., Granatami i i przełęczą Krzyżne 2112 m n.p.m. na którą podejdziemy następnego dnia od strony Doliny Pańszczycy, a z lewej szczyt Miedziane (2233 m n.p.m.). Będziemy szli szlakiem tuż przy samych stawach, kolejno Przedni Staw, Mały i Wielki Staw, a górnej części niedaleko Czarnego Stawu Polskiego (1722 m n.p.m.).

Idąc dalej w górnej części doliny zobaczymy jeszcze z prawej Przełęcz Zawrat 2158 m n.p.m. i Świnicę 2301 m n.p.m. na wprost graniczną grań Kotelnicy a na pewno nasz cel – Szpiglasową Przełęcz 2110 m n.p.m. Ostatnie 15 minut będzie z łańcuchami, ale nie ma co się obawiać – naprawdę dzięki nim jest znacznie wygodniej i bezpieczniej. Szpiglasowa to fantastyczny punkt widokowy zarówno na Orlą Perć, Dolinę Pięciu Stawów, Dolinę za Mnichem i górną część Doliny Rybiego Potoku wraz z Morskim Okiem i Czarnym Stawem Pod Rysami. 

Stamtąd zostanie nam już tylko zejście Doliną za Mnichem w pobliżu tamtejszych maleńkich stawków aż do samego Morskiego Oka przy którym jest Schronisko PTTK Morskie Oko (1410 m n.p.m.), gdzie oczywiście zrobimy sobie dłuższą przerwę na odsapnięcie.

Na koniec zejdziemy Doliną Rybiego Potoku i Białki do Polany Palenica skąd zabierze nas nasz bus lub autokar prosto do pensjonatu na nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do integracji i powspominania minionego dnia i niezwykłych, wysokogórskich przeżyć.

Długość trasy: 23 km, przewyższenia: 1340 m, 1310 m, czas przejścia 9h30min +przerwy m.in. w schroniskach.

Dzień drugi (niedziela, 19 lipca)

W niedzielę po śniadaniu w pensjonacie spakujemy bagaże do autokaru, a następnie ruszymy prosto spod pensjonatu na wędrówkę. Zaczniemy od Doliny Suchej Wody, którą dotrzemy po ok. 2 godzinach do Schroniska górskiego PTTK Murowaniec (1500 m n.p.m.) na Hali Gąsienicowej. Po przyjemnej przerwie w schronisku ruszymy przez Gąsienicowy Las, a następnie kosówkę w kierunku Doliny PańszczycyTam czekają nas już wysokogórskie, skaliste krajobrazy. Będziemy stopniowo zwiększać wysokość, po drodze miniemy też Czerwony Staw Pańszczycki (1654 m n.p.m.). 


Ostatecznie, idąc na południe dotrzemy na Przełęcz Krzyżne 2112 m n.p.m po niecałych 2,5 godzinach wędrówki. Krzyżne to końcowy punkt Orlej Perci, a gdy go osiągniemy roztoczy się przed nami zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Pięciu Stawów, kompletnie inny niż poprzedniego dnia. Od tego miejsca zaczniemy schodzić Żlebem pod Krzyżnem aż do Wielkiego Stawu Polskiego, skąd krótko potem dotrzemy do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m n.p.m.), gdzie czekać na nas będzie słynna tamtejsza szarlotka. Ostatni etap wędrówki to zejście Doliną Roztoki wśród kosówki, a później przez las do Doliny Białki i krótko potem do Polany Palenica. Tam wsiądziemy do autokaru lub busa którym ruszymy do Warszawy.

Długość trasy: 23 km, przewyższenia: 1430 m, 1520 m, czas przejścia 9h15min +przerwy m.in. w schroniskach.


Co wziąć?

Tatrzańskie lato, a zwłaszcza lipiec w Tatrach to prawdziwa ruletka pogodowa. Równie możliwe są piękne, upalne dni z bardzo stabilną pogodą jak i burze, zwłaszcza popołudniowe czy też ulewne deszcze. Dlatego warto być przygotowanym i wyposażonym na bardzo różne scenariusze. Mimo, że to kalendarzowe lato, pamiętajcie, że będziemy w klimacie wysokogórskim, i trzeba założyć, że wieczorem i rano będzie naprawdę rześko, zatem trzeba wziąć ze sobą rękawiczki i czapkę. W Tatrach także latem zdarza się zmiana pogody, która na szczytach przynosi temperaturę kilku stopni powyżej zera. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać. Podstawą wyposażenia górskiego są: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 20-30 litrów a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. Dodatkowo można mieć: płaszcz foliowy jednorazowy, plecak, stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe – przydadzą się w oba dni. Weźcie aparat fotograficzny i ochronę przeciwsłoneczną.

Koszt wyjazdu to 295 zł/os. i obejmuje:

- przejazd komfortowym autokarem z DVD i klimatyzacją na trasie Warszawa – Polana Palenica w pobliżu przejścia granicznego Łysa Polana

- powrót autokarem na trasie Polana Palenica – Warszawa

- przejazd lokalny busem lub autokarem do pensjonatu w sobotę po południu po zejściu ze szlaku

- nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 5-osobowych (z pościelą) z łazienkami, tv i internetem. Na terenie pensjonatu również sala z kominkiem, stół do gry w piłkarzyki i rzutki elektroniczne. Pensjonat - znajduje się przy świerkowym lesie, tuż przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- niedzielne śniadanie w pensjonacie

- sobotnią obiadokolację w pensjonacie

- mapy kolorowe

- opiekę pilota

- ubezpieczenie NNW

- koszty organizacyjne

Koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

- bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego na oba dni 

- wydatki na przekąski w sklepach i schroniskach
zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej za pomocą wygodnego formularza lub ewentualnie mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, adres mailowy i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222 (Weronika)


lista uczestników (ostatnia aktualizacja: 15.07 g. 12.40  - 1 zmiana na liście i po raz kolejny mamy komplet w maksymalnie powiększonej, 35-osobowej ekipie, zapraszamy!)1. Weronika W.

2. Adam M.

3. Piotr G.

4. Marek K.

5. Robert K.

6. Paulina S.

7. Paweł B.

8. Iwona Su.

9. Anna W.

10. Elżbieta J.

11. Robert R.

12. Agnieszka Z.

13. Paulina Ś.

14. Małgorzata O.

15. Grażyna P.

16. Dariusz Z.

17. Iwona Sk.

18. Karolina D.

19. Renata R.

20. Paweł N.

21. Anna N.

22. Paweł K.

23. Małgorzata G.

24. Dominik R.

25. Maciej P.

26. Jarosław C.

27. Julia B.

28. Mariusz R.

29. Ilona G.

30. Bartosz J.

31. Anna M.

32. Izabela M.

33. Piotr K.

34. Monika K.-J.

35. Kamil J.


Comments