Powitanie wiosny w Górach Świętokrzyskich, 24-25.03.2018 (weekend)
Wszystkich tych, którzy nie mogą doczekać się wiosny zapraszamy na marcową wędrówkę po magicznych Gór Świętokrzyskich. Wtedy, gdy w górach wysokich i średnich panuje jeszcze zima my wyruszamy do najbliższych nam gór - tam, gdzie wiosna pojawi się znacznie wcześniej i poszukamy w nich przebiśniegów! Przemierzymy Świętokrzyski Park Narodowy wzdłuż i wszerz, podziwiając pradawną Puszczę Jodłową i gołoborza – to, czym ten obszar przyrodniczo słynie.

Powędrujemy po Łysogórach, zdobędziemy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę 612 m n.p.m. należącą do Korony Gór Polski oraz Łysą Górę (Święty Krzyż, 594 m n.p.m.) Zdobędziemy też królewski Zamek Chęciny i odwiedzimy tajemnicze ruiny Zamku w Bodzentynie.

Wyprawa bez nocnego przejazdu: Wyjazd z Warszawy w sobotę rano i powrót do niej wynajętym busem lub autokarem w niedzielę wieczorem, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych.w planach:

- przejście całego pasma Łysogór - najwyższego w Górach Świętokrzyskich

- wejście na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę, 612 m n.p.m

- wdrapanie się na Łysą Górę (Święty Krzyż, 595 m n.p.m.)

- wejście na atrakcyjną platformę widokową na największym gołoborzu w Polsce

- odwiedzenie królewskiego, gotyckiego Zamku w Chęcinach


- wędrówka urokliwymi ścieżkami Świętokrzyskiego Parku Narodowego i prastarej Puszczy Jodłowej, zobaczenie gołoborzy

- nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami

- przejazd wynajętym autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy - Góry Świętokrzyskie (wyjazd w sobotę rano, powrót w niedzielę wieczorem) oraz przejazdy lokalne

- opiekę pilota

- ubezpieczenie NNW


założenia wyjazdu:

Po szlakach będziemy chodzić na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub w autokarze.

Przez oba dni wędrówki bazujemy na własnych przekąskach i napojach. Drugiego dnia będzie dodatkowo możliwość zamówienia czegoś niewielkiego lub napicia się ciepłej herbaty w przerwie wędrówki. Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją mamy w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, na niedzielny obiad zatrzymamy się w dogodnej knajpce w drodze powrotnej do Warszawy.

Koszt wycieczki to 295 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją na trasie Warszawa − Chęciny − Świętokrzyski Park Narodowy − Warszawa

nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

niedzielne śniadanie w pensjonacie

sobotnią obiadokolację w pensjonacie

przejazdy lokalne busem lub autokarem

opiekę pilota

mapy kolorowe

podatki, w tym VAT


koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

obiadokolacja w niedzielę, bilet do Zamku Chęciny (8 zł) i opcjonalnie do multimedialnego Muzeum ŚPN (10 zł) oraz ew. wydatki na przekąski.


zgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu, w tym koszt. Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:


Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się w sobotę, 24 marca 2018 roku o g. 6.45 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy busem lub autokarem w Góry Świętokrzyskie.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 21 a północą w niedzielę, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 24 marca 2018) – Zamek Chęciny i Łysica 612 m n.p.m.

Rano dotrzemy busem lub autokarem do Chęcin u podnóża zamkowej góry, na szczycie której wznosi się królewski Zamek Chęciny z XIV wieku, jeden z najsłynniejszych w Polsce. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej aby napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Warto wiedzieć, że pieczę nad zamkiem sprawował sam Władysław Łokietek, a Kazimierz Wielki w znaczącym stopniu go rozbudował. Miejsce to też odegrało niebagatelną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami.

Po zwiedzeniu zamku przejedziemy autokarem lub busem w rejon Świętokrzyskiego Parku Narodowego i ich najwyższego pasma – Łysogór. Powędrujemy tam wzdłuż granicy lasu podziwiając z jednej strony przyjemny widok Pasma Orłowińskiego, a z drugiej strony piękno przyrody Pasma Łysogórskiego

W miejscowości Kakonin zobaczymy piękną, blisko 200-letnią zabytkową chatę. Stamtąd udamy się grzbietem pasma Łysogórskiego w kierunku Przełęczy Św. Mikołaja, a następnie, po krótkim odpoczynku przechodząc przez szczyt Agata (608 m n.p.m.) dotrzemy do Łysicy (612 m n.p.m.) najwyższego szczytu całych Gór Świętokrzyskich. Tam zobaczymy wychodnie skalne, gołoborza łysogórskie, na które wkracza wspaniały, pierwotny las – Puszcza Jodłowa unikat w skali światowej. Na szczycie zrobimy przerwę na odsapnięcie i zdjęcia. 

Na koniec zejdziemy dość stromo, liczącą około 2,5 km trasą pomiędzy skałkami aż do źródełka i kapliczki Św. Franciszka. Wypływająca z niego woda ma ponoć właściwości lecznicze, a szczególnie pomaga na wszelkiego rodzaju choroby oczu. Wkrótce potem dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację, a wieczór będzie okazją do wspólnych rozmów i wymiany wrażeń z minionego dnia.


DZIEŃ DRUGI (niedziela, 25 marca 2018) – zamek w Bodzentynie, Łysa Góra (595 m n.p.m.), gołoborze i Klasztor Św. Krzyża

Rano po śniadaniu naszą wędrówkę rozpoczniemy w Św. Katarzynie od odwiedzenia klasztoru sióstr Bernardynek. Następnie udamy się piękną ścieżką, przekraczając kilka strumieni, mijając Łąki Miłości, które szczególnie pięknie będą wyglądać wczesną wiosną i Obszar Ochrony Ścisłej Czarny Las, cały czas prowadzącą przez Świętokrzyski Park Narodowy, którą dotrzemy do Miejskiej Góry (426 m n.p.m.) położonych na wzgórzu, malowniczych ruin XIV-wiecznego, kilkukrotnie przebudowywanego zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie.

Następnie podjedziemy naszym autokarem lub busem do miejsca, skąd podejdziemy na szczyt Łysej Góry (Łysiec, 595 m. n.p.m.) i obejrzymy z bardzo fajnej platformy widokowej, wspaniałe i największe na terenie parku gołoborze. Na szczycie zrobimy dłuższą przerwę, podczas której będzie czas na odwiedzenie Klasztoru Św. Krzyża, czyli jednego z najważniejszych miejsc dla historii Polski, oraz multimedialnego Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie Drogą Królewską udamy się w kierunku Nowej Słupi gdzie podjedzie do nas nasz autokar lub bus i ruszymy nim do Warszawy, a po drodze zatrzymamy się jeszcze w jakimś zajeździe na obiadokolację.

Co wziąć w góry na wiosnę?

Oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka górska, wygodny plecak i buty górskie to podstawa, tak jak i ciepły polar czapka i rękawiczki, bo choć w kalendarzu będzie wiosna to może być jeszcze rześko. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. Zawsze warto mieć latarkę, najlepiej czołówkę. W pensjonacie mamy zamówioną sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie. Niedzielną obiadokolację zjemy w drodze powrotnej do Warszawy.
ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfc_FqFtr0w_ryhIcDSQPaaCNscq89VFKAvYnGdva7SDh6Htg/viewform?usp=sf_link


Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne: lista rezerwowa (komplet 30 uczestników)

Comments