Velka Fatra na rudo PREMIUM - Ostredok 1592 m i Šiprúň 1491 m n.p.m., 15-16.10.2016 (weekend)

Publikujemy już wszystkie szczegóły wyjazdu, właśnie otwieramy zapisy. Dostępne: 1 miejsce z 30 (aktualizacja na 13.10)


Zapraszamy na weekendową wędrówkę górską po wysokogórskim paśmie słowackim Wielka Fatra, której głównym celem będzie zdobycie 3 najwyższych szczytów tego obszaru: Ostredoka 1592 m n.p.m., Frčkova 1585 m i  Krížnej 1574 m n.p.m. a także bardzo widokowego Šiprúňa 1491 m n.p.m

Zdobywanie szczytów tym razem połączymy z przyjemnościami wodnymi, bo w hotelu*** w którym nocujemy będziemy mieć do dyspozycji też basen!

Narodny Park Vel'ka Fatra to obszar przepięknego, dzikiego pasma górskiego charakterem i krajobrazami wielu przypominający Bieszczady, jednak warto pamiętać, że szczyty Fatry są wyższe o blisko 250 m! Wielką Fatrę zobaczymy w kolorach październikowej rudości, ale też purpury i złota!
w planach: 

- 2 dni wędrówki po dzikich i widokowych, przypominających Bieszczady terenach Narodnego Parku Vel'ka Fatra na Słowacji

- zdobycie na lekko najwyższego szczytu Wielkiej Fatry - Ostredoka 1592 m n.p.m.

− wejście na drugi, trzeci i piąty co do wysokości szczyt tego pasma - Frčkov 1585 mKrížną 1574 mSuchý vrch 1550 m n.p.m.

− wdrapanie się na szczyty: panoramiczny Šiprúň 1491 m, Chyżky 1340m oraz Vtacnik 1090 m n.p.m.


− nocleg w hotelu *** ze śniadaniem w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych

− nielimitowany dostęp do basenu z podgrzewaną wodą do 27 st. C i siłowni w hotelu.

 urokliwa wioska Vlkolinec - wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako najlepiej zachowaną wieś w całych Karpatach, w oryginalnym, niezmienionym kształcie

− przejazd autokarem na trasie Centrum Warszawy - Wielka Fatra na Słowacji - Centrum Warszawy 

− przejazdy lokalne i lokalne transporty bagaży autokarem okazja do skosztowania słowackiej kuchni - smažený sýr s hranolky czy bryndzovych halušków

− prowadzenie trasy górskiej przez licencjonowanego przewodnika 
górskiego UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations)

− opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) 

− ubezpieczenie KL NNWCharakter wyjazdu:

Wielka Fatra to przypominający Bieszczady, bardzo widokowy obszar górski, pełen wspaniałej, rozległej przestrzeni. Trasy pozbawione są zatem trudności technicznych, dobre również dla początkujących turystów górskich. 

Przez oba dni wyjazdu będziemy chodzić na lekko, mając jedynie niewielkie plecaczki przy sobie, podczas gdy nasze niepotrzebne w czasie wędrówki rzeczy czekać będą na nas w busie lub autokarze. 

Nocujemy w hotelu*** w pokojach 2-, 3-osobowych i 4-osobowych z łazienkami, a na miejscu mamy wykupione niedzielne śniadanie, można tam też opcjonalnie wykupić obiadokolację. W miejscowości, w której nocujemy są też sklepy spożywcze. Na niedzielną obiadokolacje zatrzymamy się na dogodnej knajpce po zejściu z gór.


Koszt wyjazdu to 335 zł/os. i obejmuje:

− przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie Centrum Warszawy - Wielka Fatra na Słowacji

− nocleg w hotelu*** 2-, 3-  i 4-osobowych pokojach z łazienkami, TV Sat i wifi. W obiekcie znajduje się też bilard, sauna i jacuzzi.  

− nielimitowany dostęp do basenu z podgrzewaną wodą do 27 st. C i siłowni w hotelu

− niedzielne śniadanie w hotelu***

− przejazdy lokalne autokaru z bagażami 

− powrót tym samym autokarem na trasie Wielka Fatra na Słowacji – Warszawa

− opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały

wyjazd

− ubezpieczenie KL NNW na Słowację na oba dni

 mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

- sobotnia (6,5 EUR) i niedzielna obiadokolacja, wstęp do wioski Vlkolinec (2 EUR), wydatki na przekąski i napoje w trakcie wędrówki.Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby. 

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

liczba miejsc: 

dostępne: 1 miejsce z 30 (aktualizacja na 13.10) 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY OPIS WYCIECZKI: 

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.00 w piątek, 14 października 2016 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową. W drogę powrotną ruszamy w niedzielę po południu, tak by dotrzeć do Warszawy między pierwszą a trzecią w nocy z niedzieli na poniedziałek, najprawdopodobniej uda się jednak być bliżej północy.

Dzień pierwszy (sobota)

Rano po śniadaniu wyruszymy szlakiem prowadzącym Doliną Zeleną wzdłuż potoku o tej samej nazwie. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się rano na dogodnej stacji benzynowej by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Naszym pierwszym celem wędrówki będąChyżky (Kysky, 1340 m.n.p.m.) i tym samym znajdziemy się na głównym grzbiecie Wielkiej Fatry i zarazem szlaku zwanym Velkofaranska Magistrala. Stamtąd ruszymy na południe i mijając Suchy Vrch (1548 m.n.p.m) zdobędziemy Ostredok (1592 m.n.p.m.) – najwyższy szczyt Wielkiej Fatry!

Następnym naszym celem będzie Frčkov (1585 m n.p.m.) - drugi co do wysokości szczyt Wielkiej Fatry. Na koniec zdobędziemy szczyt Krížna (1574 m. n.p.m.) - najbardziej popularny i trzeci co do wysokości szczyt w tym paśmie. Wszystkie cztery szczyty tego dnia są bezleśne, a tym samym niezwykle widokowe. Mówi się, że panorama z Kriżnej sięga granic Polski na północy i Węgier na południu. I my to zobaczymy! A poza tym oczywiście panorama i to dookolna całej Wielkiej Fatry z widokami m.in. na Niżne Tatry i Małą Fatrę. Na koniec zejdziemy Suchą Doliną, skąd odbierze nas autokar którym dotrzemy do pensjonatu, po drodze zatrzymując się na obiadokolację.

czas przejścia: ok. 8,5 h + przerwy na trasie, ok. 1250 m. przewyższenia w górę i ok. 1250 m przewyższenia w dół.


Dzień drugi (niedziela)

Tego dnia naszym celem będzie szczyt Šiprúň (1461 m.n.p.m). Po śniadaniu wyruszymy busem lub autokarem do do jednej z największych atrakcji na Słowacji: wsi Vlkolinec (Wlkoniec), wpisanej od 1993 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsza wzmianka o Wlkońcu miała miejsce w 1376 roku, dziś oficjalnie jest uznawana, za najlepiej zachowaną w całych Karpatach w oryginalnym, niezmienionym kształcie wieś, zarówno z zewnątrz jak i we wnętrzach. Tu zrobimy sobie krótką przerwę. Później ruszymy w górę w kierunku szczytu Šiprúň (1461 m.n.p.m), będziemy łagodnie podchodzić, po drodze mijając szczyt Malinne (Malino Brdo, 1209 m.n.p.m) oraz zdobywając szczyt Vtacnik (1090 m n.p.m.) , a tam czeka nas pierwsza partia wspaniałych widoków na Niżne Tatry, a przy dobrej pogodzie także na Tatry Wysokie! Krótko potem będziemy mieć ostatni, stromszy i ambitny etap podejścia na Šiprúň, które jednak będzie wyjątkowo widokowe. Zobaczymy panoramę Wielkiej i Małej Fatry oraz Niżnych Tatr. Na koniec czeka nas łagodne zejście do miejscowości Podsucha, skąd zabierze nas autokar w drogę powrotną do Warszawy. Po drodze zatrzymamy się w dogodnej knajpce na obiadokolację, a podroż spędzimy na oglądaniu filmów na DVD.

czas przejścia: ok. 5,5 h + przerwy na trasie (w tym herbatka lub kawa w Vlkolincu), ok. 830 m przewyższenia w górę, ok. 900 m przewyższenia w dół

Co wziąć na jesienną wędrówkę górską?

Jesień to najpiękniejszy czas dla Wielkiej Fatry. Bardzo duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę w której jej rude, październikowe kolory będą wyglądać wyjątkowo urodziwie. Warto jednak pamiętać, że w górach pogoda jest zmienna. 

Koniecznie miejcie: buty górskie, dobrą kurtkę trekkingową (przeciwdeszczową, przeciwwiatrową i oddychającą), wygodny plecak (25-35l), do tego rękawiczki, czapkę i termos z gorącą herbatą. Warto wziąć stuptuty, zwłaszcza jeśli je już macie. Kijki trekkingowe mogą okazać się bardzo przydatne ze względu na spore przewyższenia. Pamiętajcie o też o kanapkach, przekąskach i gotówce na obiady w euro.Comments