Świder brzegiem i nurtem pieszo, 11.08.2012 (sobota) - wycieczka odwołana

10.08. g. 18.35 Prognozy na jutro niestety niekorzystne - deszcz prawdopodobny przez cały dzień, miejscami intensywny, zachmurzenie duże. Biorąc pod uwagę nasze kąpielowe plany, pogoda sprzyjać nie będzie, zatem odwołujemy tę wycieczkę. Do następnego razu!

Uwaga! wycieczka odbędzie się o ile będzie słoneczna i ciepła, zachęcająca do kąpieli pogoda. Informację potwierdzającą ostatecznie wycieczkę umieścimy najdalej w piątek, 10 sierpnia najdalej do g. 20.00 u góry strony kolorem czerwonym.


Zapraszamy na jednodniową, rekreacyjną, wycieczkę pieszą brzegiem i nurtem rzeki Świder na zasadzie "kto przybędzie, ten z nami idzie".

organizatorzy: Weronika

Założenia wędrówki:

Jako, że lato jeszcze trwa, a tylko latem, gdy woda ciepła można robić takie rzeczy ;-) ruszamy na podwarszawską wycieczkę pieszo-kąpielową. Przejdziemy się zarówno brzegiem w górę rzeki jak i samą rzeką (z prądem, więc łatwo i przyjemnie) cały czas pozostając na terenie Rezerwatu rzeki Świder. Będziemy tym samym jednocześnie korzystać z miłego masażu jaki płynąca woda będzie robić naszym stopom jak i rozkoszować się balsamicznym aromatem borów sosnowych tworzącym zdrowotne właściwości nadświdrzańskiego mikroklimatu.

Inicjatorką tego typu wycieczek nurtem rzeki jest Beata - zorganizowała swego czasu wersję ambitniejszą, głębszą rzeką Rawką i to pod prąd! - taka wycieczka miała już miejsce kilka razy. Tymczasem Świder jest płytki, zwykle do kolan, co pewien czas miejscami głębszy  i w takich miejscach zatrzymamy się na kąpiel (jak ktoś nie chce, może się nie kąpać). Gdyby w którymś momencie łażenie po wodzie nam się znudziło (choć tego się nie spodziewamy, bo pogoda ma być piękna), wrócimy na brzeg, by dalej iść suchą stopą.

W planach:

 • przejście ok. 5 km szlakiem pieszym, brzegiem w górę rzeki Świder

 • powrót ok. 5 km pieszo, rzeką po wodzie, zgodnie z nurtem rzeki

 • kąpiele po drodze w głębszych miejscach

 • przerwa popasowa na brzegu w malowniczym miejscu

 • knajpka na koniec z pyszną kawą, przekąskami i deserami

zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się w sobotę, 11 sierpnia 2012 g. 9.50 na stacji PKP Warszawa Śródmieście na peronie w kierunku wschodnim, skąd odjedziemy pociągiem SKM linii S1 do stacji PKP Świder. Nasz pociąg (kierunek Otwock) odjeżdża o g. 10.05, a do Świdra dociera 40 minut później o g. 10.45. Tym samym jesteśmy na miejscu, bo stacja jest przy samej rzece :-)

Jeśli ktoś woli, może się z nami spotkać od razu w Świdrze o g. 10.45 lub wsiąść na którejś ze stacji pośrednich: np. Warszawa Powiśle, Warszawa Wschodnia, Warszawa Wawer itd.

Wracać będziemy z tej samej stacji, PKP Świder dość wczesnym popołudniem. Pociągi jeżdżą 2-3 razy na godzinę - który będzie pierwszy (SKM czy Koleje Mazowieckie) ten weźmiemy.


co wziąć:

 • - kostium kąpielowy, ręcznik

 • - buty do wody (takie trzymające się nogi, by nie odpłynęły) jeśli ktoś ma

 • - coś do jedzenia, coś do picia (najlepiej nie mniej niż 1,5 l napojów) - weźcie ze sobą z Warszawy (choćby kupując na stacji Warszawa Śródmieście), bo nie będziemy przechodzić podczas wycieczki koło spożywczych

 • - krem na słońce, coś na deszcz coś na komary

 • - aparat fotograficzny

 • - dobry humor :-)koszty:

Nie pobieramy żadnych opłat od uczestników, każdy bilety kupuje sobie sam.

Jedyny konieczny koszt, to bilet na ZTM do stacji PKP Świder – 5,60 zł (bilet jednorazowy ZTM na obie strefy) lub 5,20 zł (bilet 60 minutowy - jest na obie strefy). Posiadacze Karty Miejskiej wystarczy, że kupią zamiast tego bilet 20-minutowy za 2,60 zł. W drogę powrotną ruszamy z tej samej stacji.  Pociągi jeżdżą 2-3 razy na godzinę - który będzie pierwszy (SKM czy Koleje Mazowieckie) ten weźmiemy i skasujemy odpowiedni bilet ZTM lub kupimy u konduktora bilet KM.

Uwaga – biletów na SKMki (ZTM) nie kupimy w kasach kolejowych na dworcu. Najlepiej kupić sobie wcześniej taki bilet ZTM lub też w już podczas jazdy, w SKMce – do wyboru będzie pracownik obsługi lub automat biletowy.

Dodatkowo warto uwzględnić wydatki na ew. zakupy w knajpce na końcu. Raczej nie przewidujemy zaglądania do sklepów spożywczych, więc przekąski i zwłaszcza wodę trzeba mieć ze sobą lub ew. kupić sobie najpóźniej na dworcu Warszawa Śródmieście przed zbiórką.


zgłoszenia:

Zgłoszenia na wycieczkę przyjmujemy mailowo: u Weroniki. Zgłoszeni w ten sposób uczestnicy wycieczki otrzymają mapki z trasą wycieczki.

UWAGA! wycieczka odbędzie się o ile będzie słoneczna i ciepła, zachęcająca do kąpieli pogoda. Informację potwierdzającą ostatecznie wycieczkę umieścimy najdalej w piątek, 10 sierpnia o g. 20.00 u góry strony kolorem czerwonym.

10.08. g. 18.35 Prognozy na jutro niestety niekorzystne - deszcz prawdopodobny przez cały dzień, miejscami intensywny, zachmurzenie duże. Biorąc pod uwagę nasze kąpielowe plany, pogoda sprzyjać nie będzie, zatem odwołujemy tę wycieczkę.
Comments