Suwalszczyzna kajakiem i rowerem, 20-23.06.2019 (4 dni, długi weekend czerwcowy)

Dostępne ostatnie wolne miejsca


Zapraszamy na pełen wrażeń, 4-dniowy długoweekendowy wypad kajakowo-rowerowy w rejon Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskej. Przepłyniemy najpiękniejsze odcinki Czarnej Hańczy i Rospudy w tym ich najbardziej zróżnicowane i emocjonujące fragmenty, na jeden dzień przeskoczymy na rowery wokół Jeziora Wigry, a nocleg będziemy mieć w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem. Do tego odrobina pięknej architektury słynnego Klasztoru Kamedułów w Wigrach i pozostałości Pałacu Paca w Dowspudzie.

W te najdłuższe dni w roku wystarczy wziąć 1 dzień urlopu (piątek, 21 czerwca) by napawać się czarem Suwalszczyzny wraz ze świetną ekipą na naszym wyjeździe.

Czekają nas prawdziwe wakacje w miniaturze dla kajakowych maniaków (z przerwą na rowery ;-)!

Wyjazd bez nocnych przejazdów.

w planach:

- 3 jednodniowe spływy kajakowe na lekko (bez bagaży) wśród zachwycającej przyrody Dolin: Rospudy i Czarnej Hańczy

- dzień rowerowy z trasą wokół Jeziora Wigry na terenie Wigierskiego Parku Narodowego 

- spływ najbardziej cenionym przez turystów odcinkiem Czarnej Hańczy

- spłynięcie najciekawszym i najbardziej zróżnicowanym odcinkiem Rospudy


- codzienne przejazdy autokarem lub busem na start spływu lub na start trasy rowerowej i po zakończeniu aktywności kajakowych lub rowerowych

- transport wynajętym komfortowym autokarem lub busem z klimatyzacją z centrum Warszawy na Suwalszczyznę i z powrotem

- wyjazd bez nocnych przejazdów

- noclegi w całorocznych domkach w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego

- 3 śniadania i 3 obiadokolacje 

odwiedzenie słynnego Klasztoru Kamedułów nad Jeziorem Wigry

- zobaczenie pięknych pozostałości neogotyckiego Pałacu Paca w Dowspudzie


Założenia i charakter wyjazdu:

Mimo bliskości natury, będzie też bardzo wygodnie, bo przez wszystkie dni pływać kajakiem/jeździć rowerem będziemy na lekko, zabierając ze sobą jedynie rzeczy potrzebne w trakcie spływu/wycieczki rowerowej. Dzięki temu bez stresu o swoje rzeczy będziemy rozkoszować się urokami przebywania w na łonie natury, zaś pozostałe bagaże będą w autokarze (pierwszy i ostatni dzień) lub w naszych całorocznych domkach w ośrodku wypoczynkowym. Wszystkie 3 noclegi są w tym samym ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem. Dzięki temu oszczędzamy czas na pakowaniu. Płyniemy 2 różnymi rzekami, które się ze sobą nie łączą, a trasa rowerowa jest na kolejnym obszarze, podczas gdy nasz pięknie położony nad jeziorem ośrodek jest w jeszcze innym miejscu, zatem codziennie będziemy dojeżdżać naszym autokarem na szlak kajakowy i z niego wracać na nocleg.


Koszt wycieczki to 695 zł/os. i obejmuje:

- dojazd komfortowym autokarem lub busem klimatyzacją na trasie Warszawa – Suwalszczyzna

- powrót tym samym autokarem lub busem na trasie Suwalszczyzna – Warszawa

- codzienne dojazdy autokarem lub busem na start spływów i tras rowerowych i po ich zakończeniu (w sumie 8 razy)

- transport bagaży drogą lądową podczas spływu pierwszego i ostatniego dnia (w środkowe dni bagaże pozostają na noclegu)

- wynajęcie 2-os. kajaków na 3 dni spływu wraz z wiosłami i kamizelkami ratunkowymi

- wynajęcie rowerów na dzień rowerowy (trekkingowych lub górskich do wyboru)

- transport kajaków na start spływu Czarną Hańczą i po jego zakończeniu

- transport kajaków na start dwóch dni spływów Rospudą i po ich zakończeniu każdego dnia

- 3 noclegi z pościelą w pokojach z łazienkami: typu studio 2+2 os. oraz 4-osobowych w całorocznych domkach w ośrodku wypoczynkowym położonym nad jeziorem w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. Na terenie ośrodka plaża z kąpieliskiem i pomostem, miejsce na ognisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne), siłownia plenerowa, boisko do koszykówki i piłki ręcznej, stołówka.

- 3 śniadania (w piątek, sobotę i niedzielę) w ośrodku wypoczynkowym

- 3 obiadokolacje (w piątek, sobotę i niedzielę) w ośrodku wypoczynkowym

- karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego na 2 dni

- opiekę pilota

- kolorowe mapy na wszystkie dni spływowe

- kolorowe mapy na dzień rowerowy z zaznaczonymi wariantami tras

- ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

koszt nie obejmuje:


- biletów wstępu do Klasztoru Kamedułów (7 zł), niedzielnej obiadokolacji


zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej za pomocą wygodnego formularza

Ewentualnie mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, adres mailowy i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222 (Weronika)

 Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury


SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 6.00 rano w czwartek, 20 czerwca 2019 na ul. Emilii Plater pod Hotelem Intercontinental. Stamtąd wyruszymy autokarem lub busem bezpośrednio do miejsca startu naszego spływu tego dnia w Dolinie Rospudy.

W niedzielę, 23 czerwca po popołudniu wyruszymy autokarem w drogę powrotną do Warszawy, tak, by do Warszawy dotrzeć tego samego dnia wieczorem ok. g.21.30-23.30. Dzięki temu będziemy mogli całą noc wyspać się już we własnych łóżkach.
Dzień pierwszy (czwartek, 20 czerwca) Rospuda: Jezioro Garbaś - Bakałarzewo, 14 km

Odcinek średniej trudności z jeziorami, ze spokojnym nurtem naprzemiennie z nurtem szybkim, kamienistym dnem, będzie też pewna ilość przeszkód – wystających głazów i powalonych drzew, wymagający refleksu i pewnych umiejętności kajakowych. Rzeka jest często dość płytka na tym odcinku.

Przed południem dotrzemy z Warszawy na początek spływu. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się na dogodnej stacji benzynowej po drodze autokarem lub busem by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy czy też przekąsić coś na śniadanie.

Gdy dotrzemy nad rzekę, zanim zwodujemy kajaki opowiemy o co chodzi w kajaku, co przyda się szczególnie tym, co pierwszy raz będą płynąć. Podzielimy się też ostatecznie na kajaki. Przez cały dzień będziemy podziwiać wspaniałą różnorodność krajobrazową słynnej Doliny Rospudy. Mamy duże szanse na spotkanie ciekawych gatunków ssaków i ptaków.


 Tego dnia na trasie naszych kajaków poza będzie śródleśne Jezioro Garbaś a do tego jeszcze – niewielkie i czyste Jezioro Głębokie. Jeziorne odcinki będą oddzielone bardzo emocjonującym fragmentem rzeki z szybkim nurtem. To tzw. pierwszy przełom Rospudy, z licznymi przeszkodami – jak głazy w korycie rzeki, zwalone drzewa czy nisko zawieszone, drewniane mostki. W pobliżu miasteczka Bakałarzewo czeka nas przenoska przy tamtejszym młynie wodnym. Po drodze też zrobimy sobie przerwy na popas w ładnych miejscach.

Spływ tego dnia skończymy po ok. 5 godzinach. Po dopłynięciu zostawimy kajaki w bezpiecznym miejscu i wsiądziemy do autokaru lub busa, który zawiezie nas do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem w Wigierskim parku Narodowym na nocleg, obiadokolację i ognisko, po drodze zatrzymując się też w dogodnym sklepie spożywczym, gdzie będzie okazja do uzupełnienia zapasów wody i przekąsek. Wieczór będzie idealnym czasem na wymianę wrażeń z minionego dnia w aktywnym gronie.


Dzień drugi (piątek, 21 czerwca): Czarna Hańcza: Burdeniszki – Wysoki Most - 15 km


Odcinek zróżnicowany krajobrazowo, nietrudny

Po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym ruszymy autokarem na początek spływu po najsłynniejszym szlaku kajakowym w Polsce. Autokarem lub busem docieramy do Burdeniszek, gdzie rozpoczniemy nasz drugi dzień spływu, niedaleko od miejsca, gdzie Czarna Hańcza wypływa z Jeziora Wigry. Przed rozpoczęciem spływu będziemy w przemiłej kawiarni z kawą z ekspresu i domowymi ciastami :-). Tego dnia popłyniemy m.in. przez teren Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Po drodze trasy kajakowej zrobimy krótkie przerwy na odpoczynek czy przekąski. Krótko po rozpoczęciu wpłyniemy w obszar pagórkowatya krajobraz wkrótce zmieni się na łąkowy, a następnie leśny. Nurt będzie na przemian zwalniał i przyspieszał, ale więcej będzie odcinków spokojnych

Przez cały dzień będziemy mijać pola biwakowe, przepłyniemy w sumie pod 3 mostami drogowymi. Będzie okazja do spróbowania słynnych domowych przysmaków: sękaczy, placków ziemniaczanych, serów czy nawet nalewek sprzedawanych nierzadko bezpośrednio z pomostów ;-)


Po zakończonym spływie, który zajmie nam ok. 5 godzin zajrzymy do Klasztoru Kamedułów nad Jeziorem Wigry. Będzie okazja pospacerować wśród zabudowań klasztornych i po ogrodzie przyklasztornym lub też zajrzeć do tamtejszej knajpki.

Po zakończonym tego dnia odcinku spływu wsiądziemy do autokaru lub busa i pojedziemy na zasłużony odpoczynek i obiadokolację w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem.

Dzień trzeci (sobota, 22 czerwca) Rospuda: Bakałarzewo - Małe Raczki, 20 km
Odcinek
średniej trudności z jeziorami, ze spokojnym nurtem naprzemiennie z nurtem szybkim, kamienistym dnem, będzie też pewna ilość przeszkód – wystających głazów i powalonych drzew, wymagający refleksu i pewnych umiejętności kajakowych. Rzeka jest często dość płytka na tym odcinku.
Tego dnia ponownie popłyniemy cały dzień przez Dolinę Rospudy. Czekają nas kolejne, pełne emocji odcinki. Sporo będzie takich, gdzie nurt przyspiesza, pojawiają się przeszkody w postaci zwalonych drzew, czy też sporych głazów w nurcie rzeki.

Będą też odcinki z malowniczymi jeziorami Sumowo, Okrągłe oraz Bolesty, będzie też spokojny odcinek na początku spływu, a także taki, gdzie rzeka zacznie się rozwidlać tworząc wyspy. Do kompletu wrażeń czeka nas również przenoska przy młynie wodnym w Małych Raczkach, gdzie też będzie okazja usiąść na chwilę w tamtejszym barze tuż przy samym młynie.
Sobota to też ciekawy zabytek – zobaczymy imponujące pozostałości XIX-wiecznego, neogotyckiego Pałacu Paca w Dowspudzie z bardzo ciekawą historią.

Do ośrodka wrócimy na obiadokolacje po ok. 8-9 godzinach. Wieczór będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń w aktywnym gronie.


Dzień czwarty (niedziela, 23 czerwca): rowerem wokół Jeziora Wigry, ok. 40 km

Po śniadaniu spakujemy się i pojedziemy busem lub autokarem do miejsca rozpoczęcia trasy rowerowej. Celem rowerowego dnia będzie przepiękny i zróżnicowany szlak wokół Jeziora Wigry ok. 40 km (można też zrobić krótszy wariant). W wypożyczalni z której skorzystamy dostępne będą dla nas rowery trekkingowe, górskie ale też elektryczne (!).  Przed rozpoczęciem rowerowania zajrzymy do przemiłej kawiarni z kawą z ekspresu i domowymi ciastami :-) Nasz rowerowy szlak poprowadzi przez prawdziwie dzikie ostępy Wigierskiego Parku Narodowego (acz wygodne dla roweru, w tym też fragment Doliny Czarnej Hańczy ze ścisłą ochroną, zamknięty dla ruchu kajakowego, przez którą przejedziemy po specjalnych drewnianych kładkach na odcinku 700m! Zaliczymy też szereg punktów z licznymi, wspaniałymi widokami na Jezioro Wigry w tym też specjalną platformę widokową w Bryzglu i wieżę widokową w Kruszniku, miejsca dobre do kąpieli, przejedziemy w pobliżu Wigierskiej Kolei Wąskotorowej (którą nawet można podjechać część trasy).


W niedzielne popołudnie miejscu, gdzie skończymy będzie już czekał na nas autokar lub bus, którym ruszymy do Warszawy, zatrzymamy się też w jakimś przyjemnym zajeździe na obiadokolację.

Co wziąć do kajaka na spływ?

Cała trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy podczas spływu w ciągu dnia, zostawimy w autokarze lub w busie. Rzeczy wożone w kajaku należy zabezpieczyć przed zamoczeniem (należy włożyć je w nieprzemakalny worek lub grube worki na śmieci ew. specjalny wodoszczelny worek, jeśli ktoś posiada). Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem. Na wyjeździe przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (trzymające piętę - takie w którym można wejść do wody i nie spada z nóg), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie) ciepłe rzeczy na wieczór. Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) Pamiętajcie też o ochronie przed komarami, kleszczami i przed słońcem (czapka, krem z filtrem). Do tego oczywiście dużo wody (minimum 1,5 litra/osobę) i przekąski (kabanosy, batony, kanapki).


Co wziąć na rower?

Jako, że rowery wypożyczamy na miejscu, to prawie niczym w tej kwestii nie musimy sobie zaprzątać głowy.

Na pewno trzeba mieć ze sobą wodę mineralną i jakieś przekąski - batony czy też kabanosy, może przydać się mały plecak, warto mieć coś na deszcz, coś na słońce (czapka, krem), coś na komary oraz jakieś elementy odblaskowe. W razie pięknego miejsca do kąpieli lepiej mieć przy sobie kostium kąpielowy/kąpielówki, a do tego wszystkiego dobry humor.ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI:
Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeńDostępne ostatnie wolne miejsca


https://sites.google.com/a/wedrujemy.org.pl/www/babia-gora-i-pilsko-2-najwyzsze-szczyty-beskidow-08-2019-weekend


Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Własnie ogłaszamy, dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdRnH1b35deLpH37AaBJKVV7HQQ-qNWUitp5tloJr-9pY68dA/viewform?usp=sf_link

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaQaMJ9A9_eSFrsDz61PEweocmkmoCoGKHQQN_08otF0lSQw/viewform?usp=sf_link


Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt i rozpoczniemy przyjmowanie zgłoszeń
Dostępne wolne miejscaDostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne ostatnie wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSedWskYp8RZ9dEYthfs_4YvtxPlqnbrHs9f9NnRJ_JRjCw3Hw/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeńBrak miejsc, dostępne miejsca na liście rezerwowej
Comments