Spływ kajakowy Pilicą przez Spalski Park Krajobrazowy i Niebieskie Źródła, 23-24.08.2014 (weekend)

ostatnia aktualizacja: 18.08 g. 23.00 - kolejne zmiany w ekipie i znów mamy 3 wolne miejsca, zapraszamy
poprzednia aktualizacja 11.08 g. 08.00 - 7 zmian w ekipie i mamy 3 wolne miejsca, zapraszamy
poprzednia aktualizacja: 05.08 g. 14.00 - 9 zmian w ekipie i mamy 2 wolne miejsca, zapraszamy
poprzednia aktualizacja: 03.08 g. 19.30 - 3 zmiany w ekipie i mamy 1 wolne miejsce, zapraszamy
poprzednia aktualizacja: 02.08 g. 23.50 - 6 zmian w ekipie i 2 wolne miejsca, zapraszamy
poprzednia aktualizacja: 02.08 g. 10.00 - 2 zamiany miejsc w ekipie, zapraszamy na listę rezerwową
poprzednia aktualizacja: 31.07 g. 08.00 - 1 zamiana miejsc i komplet uczestników w powiększonej z 17 do 35 osób ekipie, zapraszamy na listę rezerwową
poprzednia aktualizacja: 25.07 g. 14.10: - po pierwszych zgłoszeniach mamy 3 miejsca wolne w powiększonej z 17 do 35 osób ekipie, zapraszamy
poprzednia aktualizacja: 22.07 g. 22.40 - po pierwszych zgłoszeniach mamy 5 miejsc wolnych, zapraszamy

    Zapraszamy na weekendowy spływ kajakowy rzeką Pilicą na odcinku od Tomaszowa przez słynną Spałę do Domaniewic.

    Większość trasy popłyniemy przez malownicze lasy Spalskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze oczywiście wiele okazji do przyjemnej kąpieli, a do tego odwiedzimy kilka niezwykłych miejsc o których poniżej:

w planach:

- spływ kajakowy na lekko rzeką Pilicą na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Spała – Domaniewice

- większość trasy spływu to wspaniałe przyrodniczo, leśne tereny danej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego

zajrzenie do niezwykłych Niebieskich Źródeł – niespotykane w tej części Europy zjawiska krasowe!

- Odwiedzenie skansenu Pilicy, gdzie dowiemy się m.in. jak właściwie działa młyn wodny, co to jest turbina wodna Francisa jak wygląda 200-letnia toaleta cara Mikołaja II ;-)

- przepłynięcie kajakami przez Rezerwat przyrody Spała na Pilicy – chroniący dziki, naturalny las m.in. z udziałem jodły

nocleg z pościelą w domkach kempingowych w ośrodku wypoczynkowym nad rzeką

niedzielne śniadanie w ośrodku wypoczynkowym

- sobotnie ognisko nad rzeką

- obiadokolacja w dogodnej knajpce po drodze

- przejazd busem na trasie Warszawa – Tomaszów Mazowiecki – Warszawa

- lokalne przejazdy busem na start spływu i po jego zakończeniu

- transport bagaży na całej trasie spływu (płyniemy na lekko)

- wynajęcie kajaków, wioseł i kapoków na 2 dni płynięcia kajakiem

- transport kajaków na start spływu i po jego zakończeniu

- masa okazji do kąpieli!


Założenia wyjazdu i trasa spływu:


Dolina Liwca należąca do obszaru Natura 2000 jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów Mazowsza. Nasz szlak kajakowy jest nietrudny, z niewielką ilością naturalnych przeszkód, świetny zarówno dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z kajakiem, jak i dla kajakowych wyjadaczy. Jednocześnie krajobrazy będziemy mieć bardzo urozmaicone i malownicze, zaś czysta woda i piaszczyste dno zapewne zachęci śmiałków do licznych kąpieli.

organizacja spływu i transport bagaży:


Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy
podczas spływu (np. kosmetyczkę, piżamę, ubranie na zmianę), zostawimy w naszym ośrodku wypoczynkowym w bezpiecznym miejscu lub w naszym busie. Drugiego dnia rano ponownie będzie można pozbyć się na czas płynięcia niepotrzebnej części bagażu, zostawić ją w busie i odebrać ją stamtąd po skończonym spływie. Wyjeżdżamy i wracamy tym samym busem, zatem w nim też można coś sobie zostawić.

dojazd i powrót:

Spotykamy się o g. 06.45 w sobotę 23.08.2014 na ul. Emilii Plater, przy Sali Kongresowej, Stamtąd ruszymy busem bezpośrednio do Tomaszowa - miejsca, skąd będziemy wodować nasze kajaki. W niedzielę, 24.08 wyruszymy z Domaniewic późnym popołudniem tak, by do Warszawy dotrzeć tego samego dnia w godzinach wieczornych. Dzięki temu cała noc z niedzieli na poniedziałek będziemy mogli wyspać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota) Spalski Park Krajobrazowy: Tomaszów Maz. – Spała – Inowłódz – ok. 20 km oraz Niebieskie Źródła i Skansen Pilicy

Busem docieramy do Tomaszowa, skąd rozpoczniemy nasz spływ. Ponieważ będziemy płynąć na lekko, bierzemy ze sobą tylko to, co potrzebne podczas spływu (koniecznie coś na słońce i wodę do picia, coś na ew. deszcz, przekąski). Pozostałe rzeczy zostawiamy w naszym busie i odbierzemy je sobie po południu po dotarciu na nocleg. Zanim zwodujemy kajaki, zrobimy sobie spacerek do sąsiadujących z naszym ośrodkiem niezwykłych Niebieskich Źródeł – rezerwatu, uważanego przez jedno z najpiękniejszych cudów natury w Polsce. Efekt niebieskiej wody wynika z obecnych tu zjawisk krasowych które są kompletnie niespotykane w tej części Polski a kojarzące się się raczej z Chorwacją czy Tatrami Zachodnimi. 

Zaraz potem zajrzymy do Skansenu Rzeki Pilicy – tu bije serce tej blisko 320 km rzeki, ósmej co do długości w Polsce. Rzucimy tu okiem na XIX-wieczną toaletę carską i zobaczymy jak działają młyny wodne. Potem czeka nas już tylko kajakowanie.

Po zwodowaniu kajaków płyniemy odcinek ok. 20 km, głównie przez leśne tereny Spalskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze będziemy mieli krótkie przerwy na odpoczynek czy przekąski. Zrobimy też sobie przerwę w Spale - kiedyś będącą miejscem polowań polskich królów i rosyjskich carów, dziś miejsce ośrodka olimpijskiego oraz dożynek prezydenckich. W XIX wieku miał tu swoją rezydencję car Aleksander III, a w latach międzywojennych prezydenci Wojciechowski i Mościcki. 


Ostatni tego dnia odcinek naszego spływu Pilicą przebiegał będzie przez Rezerwat Spała – chroniący dziki, naturalny las m.in. z udziałem jodły. Na miejsce naszego noclegu w ośrodku wypoczynkowym, dotrzemy po około 6-7 godzinach płynięcia licząc z przerwami. Po rozpakowaniu rzeczy i rozdzieleniu się na pokoje, będzie na nas czekać obiadokolacja w naszym ośrodku. Będzie też okazja, by wybrać się do pobliskich sklepów np. po napoje do ogniska. Na koniec nadejdzie czas na integrację przy ognisku w sympatycznym towarzystwie współtowarzyszy spływu, a wspominać miniony dzień będziemy przy kiełbasce z chlebkiem z ogniska.


Nasz ośrodek jest położony bezpośrednio nad rzeką. Teren ośrodka jest ogrodzony, na jego terenie jest wypożyczalnia rowerów i sprzętu wodnego oraz wi-fi. W pobliżu ośrodka jest strzeżone kąpielisko, boisko do koszykówki i siatkówki plażowej oraz sklep spożywczy.


Dzień drugi (niedziela): Spalski Park Krajobrazowy: Inowłódz-Domaniewice - ok. 22 km

Po śniadaniu, które zjemy w naszym ośrodku, pakujemy niepotrzebne podczas płynięcia bagaże do naszego busa. Podobnie, jak w sobotę, będziemy mieli krótkie przerwy na odpoczynek na licznych, malowniczych miejscach plażowych. Na naszej trasie przez Spalski PK będzie Rezerwat Żądłowice chroniący wyjątkowe walory tutejszych skupisk leśnych. Po dopłynięciu na metę naszego spływu, będzie już czekał na nas bus, którym wrócimy do Warszawy, a po drodze zatrzymamy się na obiadokolację a podczas jazdy obejrzymy sobie film na DVD.

Co wziąć?

Na czas spływu pamiętajcie o ochronie przed słońcem (czapka z daszkiem, krem z filtrem UV), weźcie też obuwie do kajaka w którym można wejść do wody (bo chroni stopy przed niespodziankami na dnie rzeki) - dobrze, gdy trzyma piętę - odradzamy klapki, bo mogą odpłynąć. Można też wziąć rękawiczki rowerowe (wygodniej się wiosłuje), wodoszczelny worek i koniecznie – kąpielówki lub kostium kąpielowy, bo Pilica jest idealna do kąpieli.
Na wieczór weźcie cieplejsze ubrania i koniecznie coś na komary (śpimy blisko rzeki). Zabierzcie wodę do picia i przekąski na oba dni spływu. Szczegółowe informacje nt. rzeczy do wzięcia prześlemy uczestnikom mailemZapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych poprzednich spływów kajakowych:

Spływ Liwcem - mazowieckie meandrowanie, V 2014

Spływ Pisą - z Mazur na Mazowsze, VIII 2013

Spływ Pilicą - Michałów - Warka - Mniszew, IX 2012

Spływ Marózką i Pojezierze Olsztyńskie rowerem, VIII 2012

Spływ Wkrą, VII 2012

Spływ Pilicą, VIII 2011


Koszty:

Koszt wycieczki to 295 zł/os. i obejmuje:

- dojazd busem lub autokarem na trasie Warszawa – Tomaszów Mazowiecki

- powrót busem na trasie Domaniewice – Warszawa

- wynajęcie 2-osobowych kajaków na 2 dni spływu (+ wiosła i kamizelki ratunkowe)

- transport kajaków zarówno po zakończeniu odcinka sobotniego jak i niedzielnego oraz na start w niedzielę

- transport bagaży drogą lądową podczas obu dni spływu

- wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Rzeki Pilicy

- nocleg w ośrodku wypoczynkowym nad rzeką w domkach z łazienką (w każdym domku jest 4 lub 5 w pokoi 2-3 osobowych z tv i aneks kuchenny). Na terenie ośrodka jest wi-fi.

- sobotnia obiadokolacja w ośrodku

- niedzielne śniadanie w ośrodku

- wynajem kręgu ogniskowego w sobotę wieczór

- opiekę podczas spływu

- kolorowe mapy spływowe

- koszty organizacyjne

- ubezpieczenie NNW

koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

obiad w niedzielę, ew. wydatki na przekąski po drodze


https://www.facebook.com/events/1510230985859669/
Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej za pomocą formularza podając imię, nazwisko, mail i telefon każdej zgłaszanej osoby, ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com z podaniem tych samych danych kontaktowych. W przypadku kompletu zgłoszeń, zgłaszająca się osoba dostanie informację, że została dopisana do listy rezerwowej. W przypadku zwolnienia się jakiegoś miejsca, osoby z rezerwy od razu zostaną o tym powiadomione.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 608479222 (Weronika)

lista uczestników (ostatnia aktualizacja: 18.08 g. 23.00 - kolejne zmiany w ekipie i znów mamy 3 wolne miejsca, zapraszamy): 

1. Weronika W.

2. Adam M.

3. Stanisław M.

4. Tomasz G.

5. Tomasz T.

6. Marta P.

7. Piotr C.

8. Alicja K.

9. Małgorzata S.

10. Magdalena M.

11. Ewa L.

12. wolne!

13. Paweł W.

14. Edyta A.

15. Agnieszka T.

16. Roman W.

17. Wanda G.

18. Anna C.

19. Marek G.

20. Kamila K.

21. Małgorzata S.

22. Anna S.

23. Elżbieta K.

24. Tomasz Sz.

25. Ewa Cz.

26. Wojciech W.

27. Izabela P.-G.

28. wolne!

29. wolne!

30. Piotr S.
Comments