Spływ Brdą czyli kajakiem przez Bory Tucholskie, 26-29.05.2016 (4 dni, Boże Ciało)

Dostępne: 1 miejsce z 57 (aktualizacja na 25.05)W długi, 4-dniowy weekend majowy na Boże Ciało zapraszamy na spływ kajakowy na lekko (bez bagaży) po uważanej za wybitnie urokliwy, najbardziej różnorodny szlak kajakowy w Polsce i w całej Europie.


Będziemy eksplorować m.in. jej najokazalszy dopływ czyli rzekę Zbrzycę. Przepłyniemy przez przepiękne jeziora Dybrzk, Karsińskie i Witoczno

Czekają na nas wieczorne integracje, ognisko, i liczne okazje do kąpieli, zarówno w rzece jak i w jeziorach. A wszystko na terenie Parku Narodowego Borów Tucholskich,  Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz Tucholskiego Parku Krajobrazowego


Wyjazd odbędzie się bez nocnych przejazdów - wyjazd w czwartek (Boże Ciało) rano, powrót do Warszawy w niedzielę późnym wieczorem.
w planach:


- 3 dni spływu na lekko (bez bagaży) rzeką Brdą - jedną z najpiękniejszych rzek Europy

- 1 dzień spływu na lekko (bez bagaży) rzeką Zbrzycą - uważany za najpiękniejszy dopływ Brdy

- wiele okazji do przyjemnych kąpieli w wielu mijanych jeziorach i w rzece

- 2 obiadokolacje i ognisko z kiełbaskami

- 3 noclegi ze śniadaniem w ośrodku wypoczynkowym nad brzegiem jeziora (dla chętnych możliwość noclegu w namiotach)

- wypożyczenie i transport kajaków wraz z wiosłami i kamizelkami

ratunkowymi na 4 dni spływu

- transport bagaży podczas całej imprezy

- przejazd i powrót autokarem na trasie Warszawa - Bory Tucholskie  - Warszawa oraz przejazdy lokalne autokarem

- opieka certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

- Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach

- ubezpieczenie NNW

- wieczorne integracje


organizacja spływu i transport bagaży:


Całą trasę przepłyniemy na lekko, a wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy

podczas spływu (np. kosmetyczkę, piżamę, ubranie na zmianę), zostawimy w naszym ośrodku wypoczynkowym w bezpiecznym miejscu (obydwa dni środkowe) lub w naszym autokarze (dzień pierwszy i ostatni). Wyjeżdżamy z Warszawy i wracamy tym samym autokarem, zatem w nim też można coś sobie zostawić. Wszystkie 3 noce śpimy w tym samym ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem, wiec nie będzie potrzeby żadnego pakowania się w środkowe dni. Nie bierzemy śpiworów. Pamiętajcie o cieplejszych ubraniach na wieczór i o czymś na komary (nasz ośrodek jest w lesie nad samym jeziorem).

Założenia wyjazdu i charakter trasy spływu:


Rzeka Brda, dzięki urozmaiconemu biegowi i zmieniającym się nieustannie krajobrazom, jest uznawana za jeden z najpiękniejszych i za razem najbardziej atrakcyjnych turystycznie szlaków Polski i w całej Europie. Jednym z najpiękniejszych dopływów Brdy jest rzeka Zbrzyca o zmieniających się krajobrazach, którą popłyniemy pierwszego dnia. 

Nasz szlak kajakowy, mimo że zróżnicowany krajobrazowo, jest nietrudny i w większości pozbawiony naturalnych przeszkód. Nadaje się zarówno dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z kajakiem, jak i dla kajakowych wyjadaczy. 

Możliwość kąpieli będziemy mieć we wszystkie cztery dni, zarówno w rzekach którymi spływamy, licznie mijanymi jeziorami jak i w naszym ośrodku wypoczynkowym, gdyż jest położony bezpośrednio nad jednym z jezior. Co wziąć na spływ kajakowy i do kajaka?


Rzeczy wożone w kajaku należy zabezpieczyć przed zamoczeniem (należy włożyć je w specjalny wodoszczelny worek, jeśli ktoś posiada lub grube worki na śmieci). Warto też mieć linkę i przywiązać bagaże do kajaka, by uchronić je przed zgubieniem. 

Na wyjeździe przydadzą się ponadto: obuwie do kajaka (takie w którym można wejść do wody i nie spada z nóg – warto je mieć, zdarzają się szkła przy brzegu rzeki), strój kąpielowy, krótkie spodenki (w takich się najlepiej płynie) ciepłe rzeczy na wieczór. 


Weźcie coś przeciwdeszczowego na wszelki wypadek ;-) Pamiętajcie też o ochronie przed komarami i przed słońcem (czapka, krem z filtrem).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ostatnich naszych spływów:


Koszt wycieczki to 595 zł/os i obejmuje:


- dojazd autokarem na trasie Warszawa – Bory Tucholskie

- powrót autokarem na trasie Bory Tucholskie – Warszawa

- codzienne przejazdy lokalne autokarem

- wynajęcie 2-osobowych kajaków na 4 dni spływu wraz z wiosłami i kamizelkami ratunkowymi

- transport kajaków na start spływu i po jego zakończeniu we wszystkie dni spływu

- transport bagaży drogą lądową podczas spływu

- 3 noclegi z pościelą w ośrodku wypoczynkowym na wzgórzu sosnowym nad jeziorem w domkach 4- i 5-osobowych z łazienką, tarasem i aneksem kuchennym (lodówka, czajnik elektryczny, szklanki, talerze, sztućce). Na terenie ośrodka jest m.in. boisko do koszykówki, siatkówki, 3 pomosty, wypożyczalnia rowerów turystycznych, świetlica, stół do tenisa stołowego.


- 3 śniadania w ośrodku w którym nocujemy

- 2 obiadokolacje w ośrodku w którym nocujemy 

- ognisko z kiełbaskami i dodatkami

- rezerwacja miejsca i drewna na ognisko

- kolorowe mapy spływowe na wszystkie dni

- opiekę pilota 

- ubezpieczenie NNW

- podatki

zniżki:

- przy noclegach w namiocie ze śpiworem i karimatą koszt wycieczki to 570 zł/os.


koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

- niedzielna obiadokolacja w drodze powrotnej do Warszawy

35 zł/os. dla chętnych biesiada w terenie z pieczonym dzikiem. W menu - żurek na 

zakwasie, swojski chleb ze swojskim smalcem, pieczony dzik w sosie borowikowym, 

ziemniaki zapiekane, surówka. Na deser ciasto + kawa, a na trawienie naleweczka :)

- ew. wydatki na przekąski i napoje podczas spływu


Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.


Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

liczba miejsc: 


dostępne: 1 miejsce z 57 (aktualizacja na 25.05)


 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

- posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

- w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

- w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury


SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU: 


Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 6.00 rano w czwartek 26.05.2016 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową. Stamtąd wyruszymy naszym komfortowym autokarem bezpośrednio do miejsca startu naszego spływu, w kierunku Zaborskiego Parku Krajobrazowego, skąd będziemy wodować nasze kajaki. W niedzielę 29 maja po popołudniu wyruszymy autokarem w drogę powrotną, umilając ją sobie oglądaniem filmów na DVD tak, by do Warszawy dotrzeć tego samego dnia w godzinach wieczornych. Dzięki temu będziemy mogli całą noc wyspać się już we własnych łóżkach.
Dzień pierwszy (czwartek, Boże Ciało)  - rzeka Zbrzyca - około 17 km


Autokarem docieramy w okolice mostu na rzece Zbrzycy, skąd rozpoczniemy nasz weekendowy spływ. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się po drodze na jednej ze stacji benzynowych by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie.

Przed zwodowaniem kajaków opowiemy o co chodzi w kajaku, co przyda się szczególnie tym, co pierwszy raz będą płynąć. Podzielimy się też ostatecznie do kajaków.

Ponieważ będziemy płynąć na lekko, bierzemy ze sobą tylko to, co potrzebne podczas spływu (koniecznie coś na słońce i woda do picia, przekąski, coś na ew. deszcz). Pozostałe rzeczy zostawiamy w naszym busie i odbierzemy je sobie po południu po dotarciu na nocleg. Po drodze tego dnia, spłyniemy pod 4 mostami jak również przepłyniemy aż 6 jeziorami o malowniczej linii brzegowej i czystej wodzie. Tego dnia też nasza rzeka spotka się z urokliwymi dopływami jakim są rzeki Kulawa oraz Kłonecznica. Obcowanie z dziewiczą naturą i dzikość Zbrzycy są nie do opisania. Należy zaznaczyć, iż końcowy odcinek Zbrzycy, przed wpłynięciem na jezioro Witoczno będzie najpiękniejszy. Urozmaicona linia brzegowa i szerokie na 20 m koryto pozostawią niezapomniane wrażenia.

Ostatnim etapem naszego czwartkowego spływu po wypłynięciu z jeziora Witoczno, będzie 1.5 km odcinek rzeką, który pokonamy pod prąd (nurt nie sprawi kłopotu nawet początkującym). Po drodze będziemy mieli krótkie przerwy na odpoczynek czy przekąski. Spływ tego dnia skończymy po ok. 4-6 godzinach.

Po zakończonym spływie przyjedzie do nas autokar z naszymi bagażami i pojedziemy na nocleg i obiadokolację. Wieczór zaś, po obiadokolacji w ośrodku wypoczynkowym, rozdzieleniu się na domki i rozpakowaniu rzeczy, będzie idealnym czasem na integrację i wymianę wrażeń z minionego, kajakowego dnia.


Dzień drugi (piątek)  - rzeka Brda - około 15 km

Ten dzień rozpoczniemy od śniadania w naszym ośrodku, a następnie  pojedziemy naszym autokarem na start spływu w okolice mostu drogowego na trasie Przechlewo - Człuchów. Tego dnia zmieniamy rzekę i zaczniemy eksplorować rzekę Brdę. Po zwodowaniu kajaków, popłyniemy wśród łąk w dolinie tworzącej szerokie rozlewiska. Przemieszczając się przez urozmaicone krajobrazowo tereny między lasem i pasami łąk, będziemy mieli szansę zaobserwować występujące w tym miejscu, rzadkie ptactwa wodne jak gągoł, zimorodek i tracz nurogęś. Po paru kilometrach wpłyniemy na obszar Zaborskiego Parku Krajobrazowego, początku kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Jak to bywa na naszych spływach, zrobimy też sobie przerwy na popas w ładnych miejscach. Spływ tego dnia skończymy po ok. 6 godzinach w okolicy Jeziora Charzykowskiego położonego w otulinie Parku Narodowego Borów Tucholskich. Na miejsce naszego noclegu w ośrodku wypoczynkowym, dotrzemy autokarem, a następnie udamy się autokarem na miejsce naszego noclegu, by zjeść obiadokolację i zasiąść do wieczornej integracji. Dzień trzeci (sobota)  - rzeka Brda - około 18 km

Po śniadaniu w naszym ośrodku, udamy się autokarem na początek spływu. Zanim to nastąpi to udamy sie do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, który zarazem pełni funkcję informacji turystycznej. Znajdziemy tu mnóstwo pamiątek i przedmiotów z okolicy a dla chętnych będzie istniała możliwość nabycia „Gaci Swornych” :)

Po zwodowaniu kajaków, czeka nas bardzo malowniczy i zróżnicowany szlak. Tego dnia będziemy przemierzali przez łańcuch kilku jezior m.in. Łąckie, Dybrzk i Kosobudne. Spływ tego dnia skończymy po ok. 6-8 godzinach w okolicy mostu w Męcikale, a następnie będzie czas na integrację przy ognisku z kiełbaskami i dodatkami, by w sympatycznym towarzystwie współtowarzyszy spływu, powspominać miniony dzień pełny wrażeń.Dzień czwarty (niedziela)  - rzeka Brda - około 12 km


Po śniadaniu, pakujemy się, a niepotrzebne podczas spływu rzeczy zostawiamy w naszym autokarze by były gotowe na naszą powrotna drogę do Warszawy. Tego dnia będziemy pływać odcinkiem Brdy który jest częścią rezerwatu "Dolina rzeki Brdy" w celu ochrony całego ekosystemu obejmującego krajobraz, roślinność oraz ostoje dzikich zwierząt. Na terenie rezerwatu, Brda wykazuje cechy górskiego potoku: zwalone drzewa, szybki nurt i liczne bystrza. Po kilku kilometrach za startem naszego spływu dolina rzeki znacznie się rozszerzy, a krajobraz zmieni się na leśno-łąkowy. W tym miejscu Brda będzie wiła się dnem wąskiej doliny, odsłaniając dotknięte erozją urwiste skarpy. Po lewej stronie będziemy mijali dopływ Bielskiej Strugi, następnie punkt widokowy na meandry rzeki, by na końcu dotrzeć na finisz naszego spływu w okolicach pola biwakowego.

Po dopłynięciu na metę naszego spływu, będzie już czekał na nas nasz autokar, którym wrócimy do Warszawy, a po drodze zatrzymamy się w dogodnym zajeździe na obiadokolację.

Comments