Śnieżny Beskid Śląski - Skrzyczne 1257 m n.p.m. i kopalnia Guido - trekking, 23-24.02.2019 (weekend)

Zapraszamy na trekking po malowniczym Beskidzie Śląskim w warunkach śniegowych połączony z niezwykłym spotkaniem z Górnym Śląskiem. Większość weekendu spędzimy na wędrówce górskiej na łonie natury na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego zdobywając m.in. Skrzyczne 1257 m n.p.m. - najwyższy szczyt tego pasma, ale na koniec trafimy w sam środek czarnego Górnego Śląska i to jeszcze pod ziemię do czarnej jak smoła, zabytkowej kopalni węgla kamiennego! Tam powędrujemy m.in. na poziomie -320 m, by zwiedzanie zakończyć w najgłębiej pod ziemią położnym pubie w Europie a droga do niego będzie wiodła m.in. podwieszaną kolejką górniczą!

Wyjazd z Warszawy i powrót do niej autokarem, nocleg w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2- 3- i 4-osobowych z łazienkami, śniadaniem i obiadokolacją. W ramach wyjazdu zapewniamy prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego, opiekę pilota i ubezpieczenie NNW.W planach:

 bardzo widokowa wędrówka po Pasmie Baraniej Góry - najwyższej części Beskidu Śląskiego w przepięknych, zimowych krajobrazach!

 zdobycie Skrzycznego 1257 m i Małego Skrzycznego 1211 m n.p.m., dwóch z trzech najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego

 wejście na Klimczok 1117 m n.p.m., Szyndzielnię 1028 m n.p.m. i Malinowską Skałę 1152 m n.p.m. - jedne z najbardziej znanych wierzchołków beskidzkich

 zabawy z gwarą śląską

 odwiedzenie na zimowej trasie wędrówki aż 3 schronisk górskich w tym najstarszego murowanego schroniska w całych Beskidach

− odkrycie, czemu Beskid Śląski to także jaskinie i skały


 zwiedzenie zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w samym sercu czarnego Górnego Śląska – trasie turystycznej położonej najgłębiej w Europie na terenie w kopalni węgla kamiennego, na dodatek mającą podwieszaną kolejkę górniczą!

 nocleg w ośrodku wypoczynkowym ze śniadaniem i obiadokolacją w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami w centrum Szczyrku

 przejazd autokarem na trasie Warszawa – Beskid Śląski – Górny Śląsk – Warszawa

Założenia wyjazdu:

Przez oba dni będziemy wędrować po terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Czeka nas wędrówka po średnich kondycyjnie trasach, pozbawionych trudności technicznych. Trasy są dość krótkie dostosowane do długości dnia w lutym i dogodne do przejścia przy pokrywie śnieżnej. Specjalnie dobraliśmy trasy często uczęszczane, dzięki czemu maksymalizujemy szansę na to, że będą wygodnie wydeptane. Po szlakach będziemy wędrować przez oba dni na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub w autokarze.

Nocleg mamy w centrum Szczyrku w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2, 3 i 4 osobowych z pościelą i z łazienkami. Koszt wycieczki obejmuje sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie, zaś na pozostałe posiłki zatrzymamy się w dogodnych miejscach po drodze autokarem.


Koszt wycieczki to 335 /os. i obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Beskid Śląski

 powrót tym samym autokarem na trasie Beskid Śląski – centrum Warszawy

przejazdy lokalne autokaru

nocleg w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2, 3 i 4 os. z łazienkami, TV i internetem

sobotnia obiadokolacja


niedzielne śniadanie

prowadzenie obu dni wędrówki przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

opiekę pilota 

− opłatę klimatyczną

ubezpieczenie NNW (obejmujące też KL)

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

− podatki w tym VAT

koszt wycieczki nie obejmuje:

pozostałych posiłków, zwiedzania z przewodnikiem zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido (50 zł/os.). Jest to najniżej położona trasa turystyczna w Europie położona w kopalni węgla kamiennego i do tego posiadająca udostępnioną podwieszaną kolejką górniczą! 

Uwaga! Ze względu na różnice ciśnień zwiedzanie jest niewskazane dla osób z problemami kardiologicznymi oraz dla kobiet w ciąży.


zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz, lub. ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, adres mailowy i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.


pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222
 Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 22/23.02 2019 roku na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy autokarem w Beskid Śląski. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 2 w nocy między niedzielą a poniedziałkiem (tym razem najprawdopodobniej już przed 1 w nocy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 23 lutego): - Skrzyczne, 1257 m, Małe Skrzyczne 1211 m i Malinowska Skała 1152 m n.p.m.

Rano w sobotę dotrzemy autokarem w rejon Szczyrku w Beskidzie Sądeckim, skąd pieszo ruszymy na wędrówkę po Paśmie Baraniej Góry. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się na dogodnej stacji benzynowej oferującej aromatyczną kawę, gorącą herbatę oraz przekąski.


Naszą wędrówkę rozpoczniemy od podejścia na widokowy szczyt Malinów 1114 m n.p.m. którego zobaczymy rozległą panoramę dookolną na Szczyrk, Skrzyczne i Klimczok, ale także dalsze pasma – Czantorii i Stożka. Warto wiedzieć, że w zboczach Malinowa są liczne jaskinie w tym najdłuższe w tym rejonie – Jaskinia Wiślańska oraz Jaskinia Miecharska – obie o łącznej długości korytarzy ok. 2000 m!

Dalsza wędrówka będzie już łatwiejsza bo odtąd będziemy już na grzbiecie, a podejścia i zejścia nie przekroczą 50-100 m – raz delikatnie w górę, raz delikatnie w dół. W ten sposób, po niewielkiej przełączce osiągniemy górkę Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) w pobliżu szczytu której faktycznie jest malownicza skałka, czyli inaczej wychodnia skalna o której można przeczytać w przewodnikach, że ma kształt „rozczłonkowanej ambony długości 13 m, szerokości 5 m i wysokości ok. 5 m”. Na jej ścianach widać ciekawe formy wietrzenia, m.in. dosyć głęboką niszę. Skałka jest też uważana za symbol Beskidu Śląskiego i ma status pomnika przyrody.Kolejnym naszym celem będzie wierzchołek Kopy Skrzyczeńskiej (1189 m n.p.m.) a następnie szczyt Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. z bardzo widokową Halą Skrzyczeńską na szczycie. Mimo skromnej nazwy to trzeci co do wysokości szczyt całego Beskidu Śląskiego! Widoki z niego zapierają dech w piersiach! Będziemy mogli podziwiać widoki na Beskid Żywiecki wraz z Pilskiem i Babią Górą - najwyższym polskim szczytem poza Tatrami a także wielki kawał obszaru Beskidu Śląskiego. Niewiele później będziemy już na Skrzycznem – głównym celu naszej wędrówki tego dnia.

Ze szczytu Skrzycznego (1257 m n.p.m.) na którym jest platforma widokowa rozpościerają się oblędne, panoramiczne widoki na Jezioro Żywieckie wraz z Żywcem i ca lą Kotliną Żywiecką, Babią Górę, Pilsko, Beskid Żywiecki i Beskid Mały. Przy dobrej widoczności możemy liczyć na widoki ośnieżonych Tatr! Na szczycie Skrzycznego jest górskie schronisko PTTK Skrzyczne gdzie będzie czas na zregenerowanie sił po dotychczasowej wędrówce i zamówienie małego co nieco (słynne ciasto z jagodami i szarlotka!). Będzie też okazja do pokręcenia się na szczycie gdzie jest m.in. - stacja nadajnikowa RTV (87-metrowy maszt!), ścianka wspinaczkowa, strzelnica, boisko i górna stacja kolejki krzesełkowej.


Na koniec ze szczytu zejdziemy do Szczyrku, a towarzyszyć nam będą cały czas rozległe widoki na Pasmo Klimczoka i Szyndzielni na które ruszymy następnego dnia oraz na malowniczy Beskid Mały.

Po dotarciu do ośrodka wypoczynkowego w centrum Szczyrku będzie na nas czekał autokar z naszymi bagażami. Wieczorem zjemy też dwudaniową obiadokolację po której będzie okazja do integracji i wieczornego porozmawiania o wrażeniach z minionego dnia przy napojach jakie lubicie czy też pogrania w gry planszowe.

Czas przejść: ok. 5,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w Schronisku PTTK Skrzyczne) 730 m w górę i 900 m w dół, w sumie 15 km

DZIEŃ PIERWSZY (niedziela, 24 lutego): Klimczok (1117 m n.p.m.), Szyndzielnia (1028 m) i Kopalnia GuidoRano po śniadaniu w ośrodku wypoczynkowym zapakujemy bagaże do autokaru i ruszymy pieszo na dalszą wędrówkę po Beskidzie Śląskim. Na początek przejdziemy uliczkami Szczyrku na północ, zmierzając na szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.). Po odwróceniu się zobaczymy Masyw Skrzycznego i naszą trasę zejściową z poprzedniego dnia. Przejedziemy też koło ładnie położonego Sanktuarium Matki Bożej Na Górce.

Na szczycie Klimczoka (1117 m n.p.m.) zrobimy sobie krótką przerwę na odsapnięcie w tamtejszym górskim Schronisku PTTK. Warto wiedzieć że szczyt ten stanowi historyczną granicę między Małopolską a Śląskiem. Ze szczytu zobaczymy Beskid Żywiecki z górującymi nad nim Tatrami, a od północy panoramę miasta Bielsko-Biała.

Krótko potem ruszymy z Klimczoka ruszymy płaską drogą w kierunku szczytu Szyndzielni (1028 m n.p.m.) W pobliżu jej wierzchołka znajduje się kolejne górskie schronisko PTTK, założone w 1897 roku przez Beskidenverein a co ciekawe jest ono tym samym najstarszym murowanym schroniskiem górskim nie tylko w Beskidzie Śląskim, ale w całych polskich Beskidach!Stamtąd rozpoczniemy odcinek zejściowy, by na koniec dotrzeć do naszego autokaru którym ruszymy do Zabrza, gdzie czeka nas krótki podbój Górnego Śląska ;-)

W Zabrzu przeniesiemy się w górnośląskie klimaty i pojedziemy do zabytkowej Kopalni węgla kamiennego Guido z ekscytującą trasą podziemną na poziomie -170 oraz poziomie -320 m. Jest to najgłębiej w Europie położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna, na dodatek mająca podwieszaną kolejkę górniczą! Zaopatrzeni w hełmy górnicze, lampy i pochłaniacze przemierzymy doskonale zachowane korytarze górnicze, oglądając widoczne jak na dłoni podziemne warstwy skalne. Historia kopalni sięga połowy XIX wieku i wiąże się z ówczesną rewolucją przemysłową, a trasę turystyczną uruchomiono w 2008 roku. Na dół zjeżdżać będziemy oryginalną szolą - klatką górniczą w XIX-wiecznym szybie! Na powierzchni będzie zaś okazja do zobaczenia wielkogabarytowych maszyn górniczych. Po zwiedzeniu tej zajrzymy jeszcze do tamtejszego pubu na głębokości -320 m! niezwykłej trasy wsiądziemy do naszego autokaru i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Czas przejść w górach: ok. 5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w Schronisku na Szyndzielni) 600 m w górę i 750 m w dół, ok. 15 km

Co wziąć w góry zimą?

Chroniąca przed wiatrem oraz oddychająca i przeciwdeszczowa kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy. Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. W przypadku bardziej zmrożonego śniegu mogą przydać się raki, a przynajmniej raczki.

Program jest ramowy. Kolejność tras może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. mgła, silna  wichura, śnieżyca, bardzo duża grubość pokrywy śnieżnej) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY


Czeskie i polskie Karkonosze czyli Szrenica 1362 m n.p.m. i Velky Šišak, 1410 m n.p.m., 09-10.03.2019


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejscaDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_bfvwP3f_DOsuKN69aUvCnMQdLCMkEDLUCYVPS9Ee18lVEg/viewformDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne miejsca na liście rezerwowej
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeLxj0YZIk5VIN43eqSLCsrqGjk4Lu5tqXaFrbQSyFCgCIx3g/viewform

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń
Comments