Słowackie i polskie Pieniny w kolorze starego złota, 17-18.11.2018 (weekend)

Dostępne: lista rezerwowa z (komplet 35 uczestników)

Zapraszamy na weekendowy trekking po słowackiej i polskiej części Pienin. To jedyne w swoim rodzaju pasmo, nazywane też Tatrami w miniaturze. W ramach trasy trekkingu zdobędziemy Wysoką (Vysoké Skalky, 1050 m. n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin polskich i słowackich słynący z fenomenalnych widoków na Tatry. Wejdziemy też na słynne Trzy Korony 982 m n.p.m i Górę Zamkową, przejdziemy też 2 przepiękne wąwozy: Homole i Szopczański, a także wejdziemy na Wysoki Wierch (Slachtovský vrch, 898 m. n.p.m.) z dookolną panoramą! Odwiedzimy też piękny Červeny kláštor na Słowacji. Będzie też czas na odpoczynek w czasie wędrówki w 2 sympatycznych schroniskach pienińskich: Pod Durbaszką i Trzy Korony.

Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w Krościenku nad Dunajcem, przejazd autokarem z Warszawy w Pieniny i z powrotem, opieka certyfikowanego pilota PIT, prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z międzynarodowymi uprawnieniami UIMLA, ubezpieczenie KL NNW.

charakter wyjazdu:

Pieniny gwarantują niezwykle urozmaicone szlaki. Trasy wędrówkowe na tym wyjeździe są tak zaplanowane, aby przez weekend wykorzystać w pełni uroki tych gór, z jednoczesnym uwzględnieniem krótszego dnia jaki ma miejsce w listopadzie. 

Przez cały wyjazd będziemy wędrować na lekko, czyli nosząc ze sobą w małym plecaczku tylko to, co potrzebne podczas wędrówki [więcej informacji na dole strony], podczas gdy nasze bagaże będą na nas czekać w autokarze. Każdego dnia będziemy mieć po drodze wędrówki schronisko górskie, gdzie będzie okazja coś zjeść i wypić.

Nocujemy w pensjonacie w Krościenku nad Dunajcem w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami. Koszt wycieczki obejmuje też też sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie. Na sobotnie śniadanie zatrzymamy się na dłużej na dogodnej stacji benzynowej w drodze z Warszawy w sobotę rano, gdzie będzie okazja napić się kawy lub herbaty, na niedzielną obiadokolację zatrzymamy się w dogodnym zajeździe w drodze powrotnej z Pienin.


Koszt udziału w wycieczce to 335 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Pieniny

Powrót tym samym autokarem na trasie Pieniny Warszawa

przejazdy lokalne autokarem na rozpoczęcie tras pieszych i po ich zakończeniu

nocleg w pensjonacie w apartamentach z łazienkami z pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi

sobotnią obiadokolację w miejscu noclegu

niedzielne śniadanie w miejscu noclegu

− prowadzenie tras trekkingowych przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego 

z międzynarodowymi uprawnieniami UIMLA

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd

ubezpieczenie KL NNW na Słowację

− ubezpieczenie NNW na Polskę (obejmujące też standardowo Koszty Leczenia)

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami trekkingupodatki, w tym VAT

koszty pozostałe do pokrycia we własnym zakresie:

obiadokolacja w niedzielę, śniadanie w sobotę, wydatki na przekąski, sauna w pensjonacie (ok.12 zł/os./godzinę), wstęp do Czerwonego Klasztoru (3 euro/os.)
 
Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury


Zgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegóły wycieczki w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz lub ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com z podaniem imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)


liczba miejsc:

dostępne: lista rezerwowa (komplet 35 uczestników) SZCZEGÓŁOWY OPIS WYCIECZKI:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23.30 w piątek16 listopada 2018 na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym autokarem w Pieniny.

Do Warszawy wrócimy z Pienin w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 17 listopada 2018)

Rano dotrzemy autokarem do miejsca, gdzie rozpoczniemy wędrówkę po słowackich i polskich szlakach Pienin. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się rano na dogodnej stacji benzynowej, by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy.

Tego dnia zawitamy do urokliwego Wąwozu Homole. Przed wiekami był miejscem, gdzie poszukiwano skarbów, a w niedalekiej przeszłości, choć jeszcze zanim utworzono tam rezerwat służył wypasowi. Owiec pilnować nie trzeba było, bo nie miały jak z niego uciec. W ramach trekkingu tego dnia wyruszymy na zdobycie Wysokiej (słow. Vysoké Skalky, 1050 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Pienin słowackich i polskich. Rozpościerają się z niego niezrównane widoki na całe Tatry, Male Pieniny i Pieniny Właściwe wraz z Trzema Koronami, a także Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Tego dnia przejdziemy też wybitnie malowniczy Wąwóz Homole pełen wapiennych skałek. Podczas tej wędrówki wejdziemy też na Durbaszkę (942 m n.p.m.) i Cyrhlę (774 m n.p.m.). Odwiedzimy też górskie Schronisko pod Durbaszką, słynące z widoków na Dolinę Grajcarka oraz południowe zbocza Beskidu Sądeckiego. Zatrzymamy się tam, zagrzejemy i posilimy małym co nieco.

Tego dnia wdrapiemy się też na nasz ulubiony Wysoki Wierch (Slachtovský vrch, 898 m. n.p.m.). Na nim będziemy podziwiać rozległe widoki nie tylko na Gorce i Pieniny Właściwe lecz także Beskid Sądecki. Od tego momentu będziemy szli już po słowackiej stronie, co chwila idąc przez superwidokowe polany. I tak dojdziemy do słowackiej przełęczy Lesnickié Sedlo (710 m. n.p.m.) , skąd będziemy mieć potężne widoki na Gorce i Magurę Spiską. Pod koniec wędrówki dotrzemy do słowackiej wioski Lesnica, gdzie wstąpimy na smażony ser z frytkami (vyprážaný syr s hranolkami a tatarskou omáčkou). Przejdziemy też Pienińską Drogą podziwiając Przełom Dunajca w jesiennych barwach. Wraz ze zmierzchem dotrzemy do klimatycznej Szczawnicy gdzie będzie okazja skorzystać z uroków miejscowych knajpek. Na koniec przyjedzie po nas autokar i pojedziemy na nocleg i obiadokolację do pensjonatu. Wieczór będzie też świetną okazją do powspominania wrażeń minionego dnia.

Czas przejścia: ok. 6,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w Schronisku pod Durbaszką i w słowackiej knajpce), w sumie ok. 19,5 km, ok. 900 m  i ok. 1040 m

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 18 listopada 2018):

Tego dnia, po śniadaniu wyruszymy na zdobycie Trzech Koron (982 m n.p.m.) - symbolu Pienin i jednocześnie ich najbardziej znanego szczytu. W ramach tej wędrówki powędrujemy po najbardziej znanej i „obowiązkowej” części Pienin – Pieninach Właściwych. Na szczycie Okrąglicy (982 m n.p.m.), najwyższej z pięciu turni składających się na Trzy Korony czeka nas platforma widokowa z barierkami. Roztaczają się stamtąd cudowne widoki na Przełom Dunajca, południową część pobliskich Gorców wraz z majestatycznym Lubaniem i zachodnią część Pienin. Przede wszystkim jednak przy dobrej pogodzie możemy liczyć na fenomenalną panoramę Tatr, a przy bardzo dobrej widoczności zobaczymy też Babią Górę oddaloną od Pienin o ponad 60 km.

Drugim celem tego dnia będzie dotarcie na Zamkową Górę (799 m n.p.m.). Choć dziś pozostał jedynie fragment zbudowanej tam przed wiekami warowni, to miejsce do dziś zachowało magię. Warto wspomnieć, że o tamtejszym zamku wspominał już Jan Długosz, jego historia związana jest ze Świętą Kingą, ale też istnieją liczne legendy na jego temat.


Tego dnia zajrzymy też do górskiego Schroniska PTTK „Trzy Korony” 470 m n.p.m. z bufetem, gdzie będzie okazja do chwili odpoczynku i posilenia się. Powędrujemy też przez piękny Wąwóz Szopczański, gdzie kręcono sceny z filmu „Potop”. Nasza ścieżka przebiegać tu będzie między wysokimi skałami. Przed powrotem do Warszawy na chwilę jeszcze spotkamy się z rzeką Dunajec tuż przy przełomie i czeka nas też słowacki akcent – zobaczymy słynny Czerwony Klasztor (Červeny kláštor) na Słowacji. Wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim, z cegieł przez długi czas nieotynkowany, skąd też pochodzi nazwa odnosząca się do czerwonego koloru murów. Zabudowania stanowią bardzo ładny zakątek. Warto wiedzieć, że to właśnie tu mieści się siedziba słowackiego pienińskiego parku narodowego. Na koniec przyjedzie po nas autokar i ruszymy w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się jeszcze na obiadokolację w dogodnym zajeździe.

Czas przejścia: ok. 4 godziny + przerwy na trasie (m.in. w Schronisku PTTK Trzy Korony, na Zamku Pienińskim i w Czerwonym Klasztorze na Słowacji), w sumie ok. 11 km, ok. 660 m  i ok. 620 m↓.

Co wziąć w góry późną jesienią?

Przez oba dni chodzimy na lekko, czyli zabierając ze sobą tylko niewielkie plecaki, zaś reszta bagażu pozostaje w autokarze. Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Zdecydowanie przyda się też czapka i rękawiczki (warto mieć też zapasowe). Warto pamiętać, że w górach pogoda szybko się zmienia.

Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach z racji krótkiego dnia. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, przydają się na błotniste odcinki, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Zimą ważne by mieć ze sobą termos z gorąca herbatą, wodę (w sumie nie mniej niż 1,5 litra) przekąski, kanapki. Weźcie koniecznie ze sobą aparaty fotograficzne :-)

Program wycieczki jest ramowy. Kolejność programu może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot i przewodnik górski.

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:


Sylwester*** w Puszczy Bolimowskiej - dziko i elegancko! 31.12.18-01.01.19 (2 dni)
Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy zgłoszeń 


Dostępne ostatnie wolne miejsca


Comments