Słowacki Raj - sierpniówka, 12-15.08.2017 (4 dni, długi weekend sierpniowy)

Dostępne: lista rezerwowa (komplet 44 uczestników) 


Słowacki Raj to niezwykle malowniczy obszar górski pełen wąwozów, kanionów i wodospadów, przez które poprowadzono liczne szlaki turystyczne z umocnieniami, drabinkami, mostkami i kładkami. Wśród nich słynne wąwozy - Sucha Bela, Piecky czy Maly Kysel, a przede wszystkim niesamowity Przełom Hornadu!

Na terenie tych przepięknych krajobrazów utworzono Park Narodowy Słowacki Raj, a do tamtejszych atrakcji należy też Dobszyńska Jaskinia Lodowa – jedna z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie i malownicze Jezioro Palcmanska Masa. I my tam będziemy!

Zapraszamy na 4-dniowy wypad trekkingowy w tę pełną bajkowych krajobrazów krainę. Noclegi z wyżywieniem w pokojach z łazienkami, dojazd autokarem z Warszawy i powrót do niej.w planach:

 4 całodniowe trekkingi po terenie Słowackiego Raju, w tym 3 na terenie parku narodowego

− niezapomniane trasy poprowadzone wąwozami z wodospadami i z licznymi drabinkami, mostkami, stopniami i łańcuchami. Wśród nich słynna Sucha Bela, Piecky czy Maly Kysel.

− przejście flagowym szlakiem Słowackiego Raju, poprowadzonym wzdłuż słynnego Przełomu Hornadu ze stopniami zawieszonymi kilka metrów nad lustrem wody

− zdobycie Velkej Knoli 1226 m n.p.m. - najwyższego szczytu Słowackiego Raju

− wejście na Tomasovsky Vyhlad, 666 m n.p.m. - najsłynniejszy punkt widokowy całego pasma

− odwiedzenie Dobszyńskiej Jaskini Lodowej - jednej z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie − odwiedzenie na chwilę malowniczego Jeziora Palcmanska Masa

− przejazd autokarem na trasie centrum Warszawy - Słowacki Raj - centrum Warszawy

− 3 noclegi w hotelu z basenem (1 noc) i w świetnie wyposażonych domkach campingowych (2 noce)

− 5 posiłków: 3 śniadania i 2 obiadokolacje

− opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki

− ubezpieczenie KLNNWZgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com

Prosimy o przesłanie w ramach zgłoszenia imienia, nazwiska, emaila i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Liczba miejsc:

Dostępne: lista rezerwowa (komplet 44 uczestników) 


Charakter tras pieszych i dla kogo taki wyjazd: 

Choć Słowacki Raj wielu kojarzy się przede wszystkim (i słusznie!) z pięknymi widokami, a sama nazwa "raj" jest bardzo nęcąca, to warto mieć świadomość, że do przejścia tamtejszych szlaków potrzebne jest pewne obycie z górami. To trasy dla osób sprawnych fizycznie i obytych z ekspozycją, posiadających górskie buty z nieślizgającą się podeszwą z bieżnikiem, wygodny plecak i przeciwdeszczową, oddychającą kurtkę. Część odcinków, które przejdziemy będzie pozbawiona technicznych trudności (głównie szlaki zejściowe), ale oprócz tego w 3 z czterech dni będziemy wchodzić do wąwozów i stromo podchodzić po drabinkach i stopniach, chwytając się łańcuchów i klamer i szlaki te są jednokierunkowe, z możliwości zawrócenia lub (jak w Przełomie Hornadu) ewentualne zawracanie na szlaku jest niełatwe. Jeśli planujesz wziąć kijki trekkingowe, to przydadzą się pierwszego dnia, a w pozostałe dni warto mieć taki plecak, do którego można je wygodnie przytroczyć, by przy podchodzeniu w wąwozach mieć wolne ręce.

Jeśli jednak wiesz, "z czym się góry je" i teren górski to Twój żywioł, dobrze znasz swoje możliwości to czekają Cię 4 dni prawdziwej przygody i potężna dawka szczęścia. W razie nieprzewidzianej niedyspozycji, któregoś z uczestników każdego dnia jest możliwość pozostania w miejscu noclegu.


Koszt wycieczki to 680 zł/os. lub 640 zł/os.* i obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Słowacki Raj na Słowacji − centrum Warszawy

przejazdy lokalne autokarem

1 nocleg z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w hotelu w pokojach z łazienkami 2- i 3-osobowych oraz jednym studio 2+2 osobowym. W pokojach są ręczniki, tv oraz wifi. W hotelu jest sauna (dodatkowo płatna) oraz basen, bezpłatny dla gości hotelowych.

2 noclegi z pościelą w domkach campingowych o podwyższonym standardzie, na które składają się dwa pokoje 3-osobowe i 1 pokój 2-osobowy, łazienka, aneks kuchenny z wyposażeniem i mały taras. W domkach są m.in. ręczniki, tv, kominek, lodówka i ogrzewanie LUB 2 noclegi z pościelą w domkach campingowych typu standard (podobnych do polskich domków typu Brda) na które składają się: pokój 2-osobowy i pokój 3-osobowy, łazienka i mały taras. W domkach są ręczniki i ogrzewanie. Na terenie campingu jest wifi (przy recepcji) boisko do siatkówki, tenis stołowy i bufet. W pobliżu hotele, pensjonaty i restauracja*


3 śniadania (jedno w hotelu i dwa w restauracji/bufecie w pobliżu naszych domkach campingowych)

2 obiadokolacje (jedna w hotelu i jedna w restauracji/bufecie w pobliżu naszych domków campingowych)

opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd

mapy kolorowe na wszystkie 4 dni wędrówki

ubezpieczenie: koszty leczenia (KL i assistance 20 000 zł), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW 20 000 zł)


podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

opłaty za wstęp do Parku Narodowego Słowacki Raj - 1,5 euro/dzień lub 3,5 euro/3 dni

− opłaty za wstęp do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej - 8 euro

wydatków na własne przekąski i napoje wedle uznania, obiadokolacji w poniedziałek (na Słowacji) i we wtorek (w Polsce).

Zniżki:

*W przypadku 2 z noclegów w domku typu standard koszt udziału w całej wycieczce to 640 zł/osobę. W przypadku 2 z noclegów w domku o podwyższonym standardzie koszt udziału w wycieczce to 680 zł/osobę. Opisy domków są powyżej. Wszystkie pozostałe świadczenia są takie same w obu przypadkach. Mamy 39 miejsc w domkach o podwyższonym standardzie i 5 miejsc w domkach standardowych.


 


 

 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 21.30 piątek, 11 sierpnia 2017 roku na przystanku autobusowym na ul. Emilii Plater po drugiej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental, skąd ruszymy autokarem do Parku Narodowego Słowacki Raj.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a 3 w nocy z wtorku na środę, 15/16.08, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach. Północ to najbardziej prawdopodobna godzina powrotu.

DZIEŃ PIERWSZY, sobota, 12 sierpnia – Dobszyńska Lodowa Jaskinia, jezioro Palcmańska Masza, Velka Knola 1226 m. n.p.m. – najwyższy szczyt Słowackiego Raju


Pierwszy dzień rozpoczniemy rano od odwiedzenia Dobszyńskiej Jaskini Lodowej. Po jej zwiedzeniu przejedziemy autokarem w rejon malowniczego, otoczonego wzniesieniami Słowackiego Raju jeziora Palcmańska Masza, przy którym na chwilę się zatrzymamy na zrobienie zdjęć. Krótko po tym dojedziemy autokarem w rejon przełęczy Grajnar (1023 m n.p.m.), skąd rozpoczniemy trasę pieszą.

Celem sobotniej wędrówki górskiej będzie Velka Knola (1226 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Słowackiego Raju. Choć trasa będzie wiodła po najwyższej części Słowackiego Raju, to będzie nietrudna, a sam szczyt dostarcza wspaniałych wrażeń widokowych. Pięknie widać z niego Dolinę Hnilca, a przy dobrej pogodzie panoramę Tatr. Tego dnia powędrujemy jeszcze przez przyjemne ścieżki prowadzące przez lasy i polany, przez część trasy potowarzyszy nam Suchohorsky Potok, by na koniec widokowym odcinkiem dotrzeć do naszego hotelu z basenem na nocleg i obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do podzielenia się wrażeniami z minionego dnia przy napojach, które lubicie, ale także jeśli ktoś woli do skorzystania z hotelowego basenu lub spaceru po okolicy.

czas przejść: 5,5h+ przerwy na trasie, przewyższenia 400↑ i 960↓, 18 km. Tego dnia też zwiedzanie Dobszyńskiej Jaskini Lodowej i odwiedzenie jeziora Palcmańska Masza.


DZIEŃ DRUGI, niedziela, 13 sierpnia – Przełom Hornadu i Tomasovski Vyhlad

Po hotelowym śniadaniu spakujemy bagaże do autokaru i ruszymy autokarem w rejon Podlesoka skąd rozpoczniemy górską wędrówkę. Tego dnia naszym głównym celem jest przejście szlakiem wzdłuż Przełomu Hornadu. To największy wąwóz tych gór, a trasa piesza prowadząca w tym kanionowym terenie jest flagową atrakcją Słowackiego Raju. Po drodze jest wiele kładek, łańcuchów i klamer, ale najbardziej znane są tzw. stupacki, czyli stopnie metalowe zawieszone nad lustrem wody, co dostarcza silnych, niezapomnianych wrażeń. Trasa jest nietrudna technicznie, jednak przeznaczona dla osób pozbawionych lęku wysokości i obytych z ekspozycją.

Tego dnia odwiedzimy też Tomasovski Vyhlad, 666 m n.p.m. - najbardziej znany punkt widokowy Słowackiego Raju. Jest to malowniczy, skalny taras z budzącą emocje przepaścią. Wystarczy jednak do niej nie skakać i wszystko będzie dobrze ;-)

Będzie też okazja na ostudzenie emocji, bo dotrzemy do schroniska górskiego w Klastorisku (774 m n.p.m.) z możliwością posilenia się i napicia, czy też podzielenia się z towarzyszami wędrówki wrażeniami z najbardziej niezwykłych odcinków trasy, a przy dobrej pogodzie wygrzania się w słońcu na otaczającej go polanie. Nazwa miejsca pochodzi od istniejącego tam w przeszłości klasztoru kartuzów z XIII wieku, którego ruiny można podziwiać w sąsiedztwie schroniska. Na koniec dotrzemy do ośrodka na obiadokolację i nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do dzielenia się wrażeniami z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

czas przejść: 7,5h+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), przewyższenia 850↑ i 850↓, 19,5 km.


DZIEŃ TRZECI, poniedziałek, 14 sierpnia Wąwóz Piecky i Wąwóz Maly Kysel

Rano po śniadaniu w naszym ośrodku wypoczynkowym wyruszymy autokarem w rejon niesamowitego Wąwozu Piecky, w którym utworzono rezerwat. Dotrzemy do niego urokliwą Bielą Doliną. Sam Wąwóz Piecky dostarczy nam niecodziennych wrażeń, które zapewni nam przejście m.in. przez dwa wodospady Tarasowy (Terasovy vodopad) i Wielki (Velky vodopad), stromym podejściem po licznych drabinkach i stopniach w otoczeniu wspaniałych widoków na wodne kaskady. Aby ten kanion przejść pokonamy 360 metrów różnicy wzniesień (od 580 do 940 m n.p.m.). Warto pamiętać, że szlak na tym odcinku jest jednokierunkowy.

Zanim dotrzemy do drugiego z wąwozów, który przeeksplorujemy tego dnia, przejdziemy bardzo łatwym, leśnym odcinkiem trasy pozbawionym przepaści, by dotrzeć na odsapnięcie do schroniska górskiego w Klastorisku (774 m n.p.m.). Zatem ci, którzy poprzedniego dnia nie zdążą zajrzeć do ruin klasztoru kartuzów w sąsiedztwie schroniska będą mieli ku temu okazję. W pobliżu jest też szczyt Klastorisko, 839 m n.p.m z którego przy dobrej pogodzie widać panoramę Tatr.


Po uzupełnieniu kalorii w schronisku udamy się w kierunku drugiego z wąwozów zaplanowanych na ten dzień – Malego Kysela. Aby go przejść pokonamy 3,5-kilometrowy odcinek stanowiący 270 m przewyższenia w górę (od 680 do 950 m n.p.m.). Tu także spotkamy liczne umocnienia i drabinki – zarówno metalowe, jak i drewniane, które są zwykle śliskie, bo wokół nas będzie płynąć sporo wody. Tym razem „zaliczymy” 3 wodospadyMaly, Omszały (Machovy) i Malokyselovy, bo szlak prowadzi tuż przy nich. Cały odcinek jest jednokierunkowy.

Na koniec wędrówki przejdziemy nietrudną, pozbawioną ekspozycji ścieżką leśną, którą dotrzemy do autokaru, który zawiezie nas do naszego ośrodka na nocleg. Wieczór będzie dobrą okazją do dzielenia się wrażeniami z minionego dnia przy napojach, które lubicie.

czas przejść: 8h+ przerwy na trasie (m.in. w schronisku górskim), 20 km, przewyższenia: 860↑ i 860↓DZIEŃ CZWARTY, wtorek, 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia Maryi Panny – Wąwóz Sucha Bela

Rano po śniadaniu spakujemy bagaże do autokaru i wyjdziemy pieszo bezpośrednio z naszego ośrodka do najbardziej znanej trasy z drabinkami w Słowackim Raju – prowadzącej przez wąwóz Sucha Bela (Sucha Biała). Powedrujemy zarówno stopniami nad korytem potoku Sucha Bela jak i jego brzegiem, do odcinka, gdzie kanion będzie się zwężał nawet do 3 metrów, przy wysokości ścian sięgającej nawet 200 metrów. Tam będziemy mijać 4 efektowne wodospady: Misiowy, Okienkowy (12 m wysokości), Boczny i Korytowy (10 m), będzie też okazja popodziwiać liczne progi wodne i kotły erozyjne. Trasa poprowadzona jest przez liczne drabinki – metalowe jak i drewniane, wsparciem są też łańcuchy i klamry. Warto pamiętać, że obycie z ekspozycją jest na tym szlaku bardzo potrzebne, bo podobnie jak w pozostałych wąwozach Słowackiego Raju szlak jest jednokierunkowy i nie ma na nim możliwości zawrócenia.

Po dotarciu na górną część płaskowyżu Glac i przerwie na odpoczynek przy przyjemnej wiacie, ruszymy w dół, wygodną, leśną drogą, którą dotrzemy do autokaru, by nim ruszyć w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się jeszcze na obiadokolację w dogodnym zajeździe po drodze.

czas przejść: 4,5h+ przerwy na trasie (dłuższa po przejściu wąwozu), przewyższenia 460↑ i 460↓, 10 km.

Co wziąć na letnią, górską wycieczkę?

Późne lato to najlepszy pogodowo czas w Słowackim Raju, mamy więc bardzo duże szanse na piękną, słoneczną pogodę. W górach jednak warto być przygotowanym  na wszelkie warunki więc oddychająca i chroniąca przed deszczem kurtka, wygodny plecak i dobre buty trekkingowe, najlepiej z podeszwą typu vibram to podstawa.


To są  zalecenia dotyczące wszystkich wędrówek górskich, jednak w Słowackim Raju szczególnie warto zadbać o bardzo dobre, górskie obuwie z nieślizgającą się podeszwą, ponieważ będziemy sporo wędrować po miejscach wyjątkowo mokrych i śliskich. Nie do pominięcia jest też spakowanie się w plecak, tak, byście mieli wolne ręce by móc chwytać się nimi umocnień i zabezpieczeń na szlakach. Kwestia posiadania dobrej kurtki przeciwdeszczowej jest równie ważne, bo z jednej strony okazji do zmoczenia się w wąwozach trochę jest, a oddychalność takiej kurtki jest bardzo ważna, bo sporo podejść będzie stromych. Na tym wyjeździe warto pomyśleć o wzięciu impregnatu do butów, bo buty będą każdego dnia mniej lub bardziej się moczyć na szlakach. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na szlakach z pewnością będzie błotniście, Można wziąć kijki trekkingowe, zwłaszcza na pierwszy dzień, ale warto pamiętać, że będą na tym wyjeździe też długie odcinki wymagające złożenia kijków i dobrego przytroczenia ich do plecaków (ważne, by plecak był tak skonstruowany, by to umożliwiał). Pamiętajcie o aparacie fotograficznym, napojach (minimum 1,5 litra/dzień), termosie, kanapkach, przekąskach. W wąwozach raczej słońce nas nie spali, ale i tak krem z filtrem i czapkę na słońce warto mieć, bo będą też odcinki bardziej eksponowane na słońce.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot. 

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYDARZENIA:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBkC-q1-0-jhZ9Tmg1agP4kSguwd8P43OLcl73-aqgIjEWnw/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń tutaj

dostępne: 9 miejsc z 17

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScq3lw7IZtsxsV1-HjwSDnrMZwNB9UqTaMegofJBlwVIpCodA/viewform?usp=sf_link
Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń tutaj

dostępne: 13 miejsc z 17Spływ Drwęcą i noc na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, 26-27.08.2017 (weekend)Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeńDostępne: lista rezerwowa (komplet 42 uczestników)
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJfbgcu2DWhb0CfG8qSnkQ_-8I8CbTZtb7XIU4_TK8NAlvKw/viewform?usp=sf_link

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń tutaj

dostępne: 15 miejsc z 17

Comments