Skalne Miasto Sulovske Vrchy na Słowacji, 13-14.05.2017 (weekend)

dostępne: 1 miejsce z 35 
Tego jeszcze nie było! 

Skalne Miasto Sulovskie Vrchy to mało w Polsce znany, ale bajecznie piękny obszar labiryntów skalnych na zachód od Małej Fatry. Jako pierwsi zapraszamy na nietrudną technicznie wędrówkę wśród skalnych iglic, wież, bram i okien pomiędzy którymi są głębokie wąwozy i doliny. Skały otacza buczyna, która w maju ma nie zwykle intensywny, zielony kolor.

W ten weekend zobaczymy też największe atrakcje okolicy - uzdrowisko Rajecke Teplice, a także Čičmany - najpiękniejszą wieś na Słowacji z chatami malowanymi geometrycznymi wzorami.

Wędrówkę okrasimy trasą pieszą po Małej Fatrze i zdobyciem Kľaka 1352 m n.p.m. - uznawanego za jeden z najpiękniejszych na Słowacji, pięknego w kształcie, a zarazem czwartego co do wysokości najwyższego szczytu tzw. luczańskiej części Małej Fatry.W planach:

- całodniowa wędrówka przez najpiękniejszą część skalnego miasta Narodowego Rezerwatu Sulovskie Skały

- całodniowa wędrówka pasmem Małej Fatry Luczańskiej

- zdobycie ;-) nigdy nie zdobytego, potężnego, XIII-wiecznego Zamku Lietava 635 m n.p.m. oraz wejście na XV-wieczny, Sulovsky hrad (Sulowski Zamek), 660 m n.p.m.

- zobaczenie przepięknych form skalnych Sulovskich Skal – słynnej Gotyckiej bramy, majestetycznych Organów, a także akcja poszukiwawcza tajemniczej grupy skalnej Nad Końskim Cmentarzyskiem

- zdobycie szczytów Klak 1352 m n.p.m. - pięknego, czwartego co do wysokości w Małej Fatrze Luczańskiej i Ostrej Skaly 1220 m n.p.m.

- odwiedzenie najpiękniejszej wsi na Słowacji – Čičmany z pięknie malowanymi chatami

- zobaczenie jednego z ładniejszych słowackich uzdrowisk – Rajeckich Teplic

- zdobycie widokowego i skalistego szczytu Skalky 778 m n.p.m.

- przejazd autokarem lub busem na trasie Warszawa – Sulovske Skaly na Slowacji – Mała Fatra Luczańska na Słowacji – Warszawa

- nocleg w pensjonacie w pokojach z łazienkami

- opiekę certyfikowanego pilota PIT


charakter wyjazdu:

Czeka nas nietrudna technicznie wędrówka na lekko (z małym plecakiem) ze średnimi przewyższeniami, jednak każdego dnia mamy do pokonania dość długi dystans biorąc pod uwagę sporą liczbę okazji do zatrzymywania się. W efekcie czego planujemy iść dość raźnym tempem. Z pewnością nie będzie to problemem dla osób które regularnie jeżdżą w góry lub uprawiają inne aktywności, jeśli jednak ktoś planuje się tym wyjazdem dopiero rozruszać po zimie, to zalecamy rozruszanie się wcześniejsze w tygodniach poprzedzających wyjazd ;-). 

Choć szlaki na wielu odcinkach są łatwe, to jednak odczuwalna część będzie zawierać strome zejścia lub podejścia po skalnym podłożu, zatem buty górskie muszą być oczywistością tak jak na każdej innej naszej wędrówce. Spodziewamy się pięknej pogody, ale jako, że to góry deszczu nigdy wykluczyć nie można, zatem koniecznie trzeba mieć górski plecak i oddychającą, chroniącą przed wiatrem i deszczem kurtkę górską.

Koszt wycieczki to 345 zł/os. i obejmuje:


− przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie Warszawa − skalne miasto Sulovske Vrchy − Čičmany Warszawa (blisko 1100 km)

− przejazdy lokalne autokarem m.in. między Sulovskimi Vrchami a Małą Fatrą

− nocleg z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w eleganckim pensjonacie*** w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi (częściowo na łóżkach podwójnych, które proponujemy osobom zgłoszonym w parach)

− niedzielne śniadanie w pensjonacie

− sobotnią obiadokolację w pensjonacie


− opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd

− mapy kolorowe na oba dni wędrówki

− ubezpieczenie KL NNW przez cały wyjazd

− podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

− wydatków na własne przekąski wedle uznania, niedzielnej obiadokolacjizgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com

Prosimy o przesłanie w ramach zgłoszenia imienia, nazwiska, emaila i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

dostępne: 1 miejsce z 35 

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.30 piątek, 12 maja 2017 roku pod Salą Kongresową na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy autokarem do skalnego miasta Sulovske Vrchy w Czechach.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 1 a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


DZIEŃ PIERWSZY, sobota 13 maja

Tego dnia rano dotrzemy autokarem lub busem w Narodowy Rezerwat Sulovskich Skał na Słowacji. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnym miejscu na śniadanie. 


Pierwszy dzień wędrówki to wędrówka przez przepiękne krajobrazy z widokami na skały w fantazyjnych kształtach w rejonie Kotliny Sulowskiej czyli w samym sercu tego regionu. Bogactwo form tam oszałamia: iglice, wieże, bramy i okna pomiędzy którymi są głębokie wąwozy i doliny. A wszystko otoczone intensywną zielenią buczyny...

Zobaczymy tzw. Gotycką bramę, Organy, Sulovski Zamek 660 m n.p.m.i poszukamy grupy skalnej Nad Końskim Cmentarzyskiem. 

A pod koniec wędrówki gdy już będziemy w rejonie uzdrowiska Rajeckie Cieplice wdrapiemy się jeszcze na Zamek Lietava 635 m n.p.m. Na koniec z uzdrowiska zabierze nas autokar i pojedziemy do pensjonatu na obiadokolację i nocleg.

czas przejścia, 7h20, 20 km, przewyższenie 1160 ↑ i 1100↓


DZIEŃ DRUGI, niedziela 14 maja

Po śniadaniu w pensjonacie niedziela upłynie nam na wędrówce po luczańskiej części Malej Fatry. To już zupełnie inne krajobrazy - gór o średniej wysokości, znacznie potężniejszych.

Naszym głównym celem będzie Klak 1352 m n.p.m. - uznawany za jeden z najpiękniejszych na Słowacji, czwarty co do wysokości w Małej Fatrze Luczańskiej, na szczycie którego ustanowiony jest rezerwat, a także Ostra Skala 1220 m n.p.m. Poprowadzi nas do nich Dolina Lesnianki, a ze szczytów zejdziemy Doliną Suchego Potoku.

Po części górskiej, a przed popołudniowym wyruszeniem na powrót do Warszawy zobaczymy jeszcze Čičmany, najpiękniejszą wieś na Słowacji - tradycyjną, z chatami z białymi, geometrycznymi zdobieniami ornamentalnymi. Co ciekawe, te same wzory są tu stosowane również w haftach ozdabiających tutejsze stroje ludowe czy obrusy.

czas przejścia, 6,5h, 18,5 km, przewyższenie 1036 ↑ i 975↓Co wziąć?

W oba dni wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą niewielki plecak, zaś pozostałe bagaże zostawiając w autokarze. Spodziewamy się pięknej pogody, ale jako, że to góry, to deszczu nigdy wykluczyć nie można. Dlatego oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, wygodny plecak i buty trekkingowe to podstawa. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, Jeśli macie, zawsze warto wziąć kijki trekkingowe. Jeśli posiadacie koszulki oddychające, warto je wziąć. 

Pamiętajcie o obuwiu na zmianę w pensjonacie. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. W oba dni bazujemy na własnych przekąskach. W pensjonacie mamy wykupione niedzielne śniadanie i sobotnią obiadokolację, a każdego dnia na trasie pieszej będziemy mieć 1-2 okazję do zjedzenia czegoś czy napicia się.

zobacz inne nasze wydarzenia:Adrspassko-Teplickie Skalne Miasto w Czechach, 27-28.05.2017 (weekend)Właśnie ogłaszamy, wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne 3 miejsca z 30https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfE_v4kLdVHr4fmKDUYX8pkwt586uYSF0TSQ3yo1-Y-ZLeIig/viewform?usp=sf_link
Właśnie ogłaszamy. Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zapisów
Dostępne: 4 miejsca z 25


Comments