Rzeka Świder: brzegiem i nurtem pieszo! Czyli aktywny chillout w środku lata, 03.08.2014 (niedziela)

ostatnia aktualizacja 02.08.g. 21.10 -  do zobaczenia jutro na wycieczce!
 

Tego jeszcze nie było! Zapraszamy na niestandardową wędrówkę: nurtem i brzegiem rzeki Świder. Jako, że rzeka bardzo płytka (max. do kolan) i do przejścia dla każdego, a do tego pora roku idealna na taką zabawę – ruszamy eksplorować Rezerwat Świder!


organizator: Weronika


Miejsce spotkania, dojazd i powrót:

W Centrum Warszawy: Spotykamy się na stacji PKP Warszawa Śródmieście w niedzielę, 3 sierpnia 2014 o g. 9.40. Pojedziemy pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej S1 (kierunek Otwock) do stacji PKP Świder, która jest tuż przy naszej rzece. Odjazd pociągu e śródmieścia jest o g. 9.55.

W Świdrze: Można też spotkać się z nami już w Świdrze na stacji PKP o g. 10.38, do której dojedziemy SKM-ką.

Wracać będziemy jednym z pociągów SKM lub Kolei Mazowieckich w godzinach popołudniowych (zapewne między g. 15 a 17). W weekendy zwykle możliwość takiego powrotu do centrum Warszawy jest 3-4 razy na godzinę, a przejazd trwa ok. 40 minut.Dla kogo?

Dla każdego bez względu na wiek. Bierzcie znajomych, rodzinę, drugie połówki, dzieci i psy. Jeśli lubisz aktywny sposób spędzania wolnego czasu to impreza idealna dla Ciebie. Jeśli nie chcesz się za dużo ruszać, możesz po drodze się zatrzymać i po prostu zrobić sobie piknik nad Świdrem na jednej z wielu plaż koło których będziemy przechodzić

Plan wędrówki:

Pierwszą połowę wycieczki (ok. 5,5 km) pójdziemy w górę rzeki szlakiem pieszym prowadzącym tuż przy jej brzegu. Czekają nas wspaniałe widoki na rzekę w coraz to nowych odsłonach, a wszystko to w okolicznościach Rezerwatu Świder.

Drugą połowę (ok. 5,5 km z powrotem, z możliwością wydłużenia dla chętnych) pójdziemy po prostu rzeką z zgodnie z kierunkiem jej nurtu. Czeka nas przyjemny masaż stóp i łydek, cudowna ochłoda w gorący dzień i z pewnością masa dobrej zabawy! Choć Świder jest płytki, z pewnością znajdziemy pojedyncze miejsca wystarczająco głębokie by zażyć orzeźwiającej kąpieli.

Jak się ubrać i co wziąć:

pierwszą część (brzegiem) pójdziemy w wygodnych butach do wędrowania. Mogą to być buty trekkingowe bez kostki, trampki, adidasy, lub sandały trekkingowe.

Drugą część (nurtem rzeki) pójdziemy boso, lub – jeszcze lepiej w butach do wody trzymających kostkę. Mogą to być też typowe buty jakich używamy na spływach kajakowych. Choć naszym zdaniem ryzyko nadepnięcia bosą stopą podczas wędrówki na jakieś szkło czy puszkę jest bardzo niewielkie w przypadku Świdra, to zachęcamy do założenia butów.

Na pewno warto wziąć plecak, by się wygodnie szło, szczególnie w wodzie. Do niego wrzucicie sobie buty, ubranie, przekąski czy napoje.

Kostium kąpielowy – najlepiej w nim iść rzeką, jednak można też w ubraniu i w krótkich spodniach czy spódnicy bo też się da, ze względu na płytkość rzeki.

Koszty:

Wycieczka jest promocją idei Wędrujemy i nie pobieramy za udział w niej żadnych wpłat.

We własnym zakresie warto pamiętać o wydatku na:

- bilet 20-minutowy ZTM (na przejazd SKM na odcinku PKP Warszawa Falenica - PKP Świder dla posiadających Kartę Miejską ZTM) - 3,40 zł oraz podobną kwotę na powrót. Dla osób nie posiadających Karty Miejskiej będzie to koszt 7 zł w 1 stronę, a dla tych którzy kartę mają na 2 strefy - gratis.

- ew. wydatki na jakiś sklep czy cukiernię w okolicach rzeki Świder, ale najlepiej mieć ze sobą własne przekąski, bo w planie wycieczki raczej nie ma przechodzenia obok takich miejsc.


https://www.facebook.com/events/1421614698128017/

to wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1421614698128017/Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń za pomocą formularza podając: imię, nazwisko, adres email i nr telefonu komórkowego. W przypadku trudności w korzystaniu z formularza można się ewentualnie zgłosić mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com 
Comments